Alaptatul-Help Line-(10)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ama1357 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Elfishorella

Continui si eu cu problema mea cu mulsul. Asadar, spusesem ca nu stiu ce sa mai fac sa-mi creasca "productia" de lapte. Acum o saptamana am reusit sa scot si 300 ml de lapte la un muls din ambii sani, cu pompa manuala de la "Primii pasi".
Acum abia daca am reusit sa scot 100 - 130 ml. (dimineata 100 si seara 130, ca in timpul zilei simt sanii super goi). Din cauza ca de la 1 si 8 luni nu mai lua in greutate, am trecut-o si pe formula, la recomandarea pediatrei. Asa incat de-atunci am preferat sa ma mulg si sa ii dau la combinatie - 1 masa formula, 1 lapte de-al meu. Ca pe langa cantitatea mica de lapte pe care o produc, soacra-mea zice ca nici nu pare consistent si ca ar fi straveziu, desi face caimac de 10 mm, daca-l las la frigider.
Din pacate, in ultima vreme, mai mult formula a papat decat de-al meu, fiindca abia daca mai iese cate ceva.
Beau o gramada de lichide: de la ceaiurile ultra cunoscute - chimen, anason, fenicul - la tinctura de marar si galactogil.

Va rog mult de tot, spuneti-mi daca faptul ca ma mulg imi reduce cantitatea de lapte si mai spuneti-mi cat de nociv este mulsul pentru sanii mei, in cazul in care este.

Din fericire Bebelina mea mananca orice (acum are 2 luni si 3 saptamani). Daca i-as da si mancare pasata, sigur ar papa, insa nu vreau sa fac asta. As vrea sa-i dau lapte de la mine cat mai mult posibil. I-am dat cu biberonul cand formula cand lapte de-al meu. In plus, cand sugea adormea aproape in 10 minute la tzatza, indiferent daca ii dadeam sanul liber sau cu mamelon de protectie (de la Avent). Nu a facut mofturi la nimic, doar ca e lenesa. Riscam sa o intarc demult daca nu ma mulgeam.

Fetelor, ce sa fac? Ce ma sfatuiti? Ca pe plan psihic nu cred sa fie. Ma simt la fel de ok daca ma mulg si vad ca se umple sticluta, ca si atunci cand o alaptez pe Bebelishka. Ba macar cand ma mulg stiu cat mananca, asa, la san mereu ma stresez ca nu mananca destul din cauza ca nu trage cum trebuie - plus ca nici nu pot sa-mi dau seama foarte bine daca trage sau nu, ca de inghitit, poate sa inghita si aer sau saliva goala de la molfaitul sanului.

Imi pare rau ca am scris asa mult si ca, poate, pe unii/unele le-am plictisit, insa aici este inscrisa lume cu experienta si nu mi-ar strica si mie o parere, doua.

Va multumesc mult de tot si va doresc din suflet copii sanatosi, cuminti si frumosi!

CU DRAG si cu putina disperare "in glas",
Elfishorella


sper sa nu sar peste vreo problema expusa de tine...

in primul rand sanii nu trebuie sa ii simti tu plini ca sa ai ce scoate din ei. senzatia de plin dispare la un moment dat dar laptele este... important este sa il pui pe bb la san cat mai des posibil... guita lui este pompa cea mai buna... cu cat scoti mai des lapte din sani, cu atat o sa produca sanii mai mult lapte... DAR TINE CONT: SANII NU SUNT NISTE CONTENITOARE DE LAPTE... SANII PRODUC LAPTELE IN TIMP CE VINE SCOS LAPTELE...
deci nu astepta sa simti tu sanii plini, pune pompa sau bb la san si dai bataie...

in ceea ce o priveste pe soacra ta... las-o sa vorbeasca... nu cred ca lucreaza in cercetare si a facut analizele laptelui tau... ...

in ceea ce o priveste pe pediatra... pentru unele pediatre e mai simplu de zis da-i formula decat sa-ti explice cum sa faci sa maresti productia de lapte. ca sa nu zic ca unele pediatre primesc si bani pentru cantitatea de lapte recomandata...

mulsul nu este nociv pentru sanii tai... daca te referi din punct de vedere estetic, atunci da... persoanele care alapteaza pot avea sanii mai lasati in viitor... dar din punct de vedere al sanatatii, nu patesti nimic, important este sa te mulgi bine, sa scoti laptele din tot sanul, sa nu lasi vreun canal plin.

faptul ca suge doar 10 minute nu inseamna ca nu a ar fi mancat destul... copii alaptati la san la cerere, pot sa manance si la o distanta de jumatate de ora, deci faptul ca a mancat 10 minute nu este atat de important... si tot la copii hraniti la san e bine sa reduceti cantaririle, la una la luna... sunt saptamani in care cresc mai mult in lungime si mai putin in greutate...

in schimb ar trebui sa ai incredere in bebelishka ta... ea stie cat ii trebuie sa manance... cand se simte satula nu mai suge... sau daca a cerut sa bea de sete, cand i-a trecut setea, nu mai suge... copii au instinctul supravietuirii si nu sufera nici unul de boli alimentare precum anorexia etc... asa ca stai linistita... bb tau la san mananca exact cat ii trebuie... important este sa o pui la san de fiecare data cand ti-o cere fara sa te stresezi ca nu ai lapte... laptele se face... important este sa stai linistita si pozitia in care stai sa fie cat mai comoda... trebuie sa incordezi cat mai putini muschi.

si suzeta poate face ca bb sa nu ia lapte destul... sugand la suzeta poate fi deja obosita si cand ia titi in gura sa nu mai reuseasca sa suga cum trebuie.

sper sa te fii lamurit, daca mai ai intrebari suntem aici...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ama1357 spune:

Citat:
citat din mesajul lui flower_power

Va multumesc mult pentru raspunsuri, am mai scris un mesaj dar vad ca s-a sters.
Noi progresam, de rani am scapat, garmastanul a facut minuni. Cutia de lapte praf sta neatinsa in dulap . Deci acum ii dau un san la o masa, el papa energic cam 15 min, dupa care il ia somnul. Sper sa fie suficient. Nu reuseste sa goleasca sanul, asta e, stau cu ei beton, dar de pompa nu vreau sa ma ating. Sper sa fac bine ce fac.
Acum in schimb avem o alta belea. Nu stiu daca sunt colici, oricum , clar e o durere de burtica, si un kk numai spuma. Sare ca sampania deschisa . Micutul se screme in continuu, ma omoara sunetele astea, nu poate sa doarma ...Offf, nu stiu ce sa ne facem. Laptele e ok, am mare grija ce mananc, dar el tot sufera. Azi trimitem o analiza de scaun la laborator, mi-e frica de ceva rau.


eu cred ca este de la colici... s-ar putea sa mananci ceva ce lui bb ii face colici de care tu nu stii... incearca sa elimini pe rand cate ceva... incearca 2-3 zile fara lapte si branzeturi... incearca alte 2-3 zile fara fructe de tipul mere... incearca alte 2-3 zile fara salata verde si rosii...

ALIMENTATIA TREBUIE SA FIE CAT MAI VARIATA SI E BINE SA MANANCI FRUCTE, LEGUME, LACTATE... fiecare copil este in modul sau si ce face colici unuia poate sa nu-i faca altuia...

bafta multa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elfishorella spune:

Revin la problema cu alaptatul.

Privind suzeta, slava Domnului, nu o vrea. Am incercat de cateva ori, cand era un pic mai nelinistita beblina, insa a scuipat-o si o scuipa de fiecare data instantaneu. Ceea ce ma bucura foarte mult, fiindca nu vreau nici sa oboseasca si in plus am auzit ca-i strica si dintii.

Legat de mancarea pe care o mananc eu si care i-ar putea produce colici: am mancat doar supe, ciorbe, cartofi, firpturi la gratar, legume fierte, paste. Nu stiu ce sa mai mananc, fiindca de alimentele interzise nu m-am atins: fasole, broccoli, ceapa, usturoi. Am mancat un pic de varza la un moment dat si n-am avut probleme.

Diana e un copil energic - desi are 2 luni si 3 saptamani, tine capul foarte drept si il intoarce in toate partile si pana acum n-am avut probleme cu colicile: ragaie, trage vanturi, tuseste puternic cand nu-i place ceva, sta cuminte la aspirat si inainte, cand ii dau cu spray cu apa de mare. Deci, nu stiu ce sa zic de colici. Nici nu-mi dau seama daca are sau nu colici, ca de dat din picioare da tot timpul si rade in acelasi timp, deci nu stiu sa zic daca asta e un semn de colici.

Cat despre formula, i-am introdus-o la 1 si 3 saptamani, iar acum are 2 luni si 3 saptamani. Deci bea de o luna. Tot fiindca mi s-a spus ca nu am destul lapte si ca nu se satura, plus din cauza ca nu puteam sa o tin la san din jumatate in jumatate de ora din cauza ca suntem cu casa in constructie si aveam treaba, am preferat sa ma mulg, fiindca a fost si este mai rapid, si dupa cum spuneam, asa am putut controla si cat bea san si cat bea formula. Am facut asa cum mi s-a spus, o masa san, una formula. Timp de 2 zile, dupa ce a murit bunicul meu, productia de lapte a scazut. Atunci am recurs la Galactogil si am marit si numarul de cani de ceai de anason, chimen si fenicul baute pe zi (insa mai mult de 1 l pe zi, max 1,5 l nu pot sa beau). Am luat si ceai pentru stimularea lactatiei de la Fares si am inceput sa le beau la combinatie. In plus am dat prin rasnita fructe de anason si fenicul (din ceaiurile vrac) si iau cate o lingurita dimineata si seara, ca la pranz mai uit. Lingurita asta o tin sub limba si la urma o mestec si o inghit. Nu cred ca are ce rau sa faca. Incet, incet, am ajuns sa ma mulg din nou cam 120-130 ml din ambii sani - insa numai dimineata si seara. Ceea ce ma chinuie cumplit psihic fiindca nu este destul lapte ca sa nu-i mai dau formula Dianei si sa-i maresc imunitatea. Insa ma impac cu gandul ca fiecare picatura din laptele meu este importanta asa ca ma bucur si de putinul ala pe care il pot scoate.

Cat despre faptul ca o sa am sanii mai lasati, putin imi pasa, ideea era daca in cazul in care am optat sa ma mulg cu pompa manuala, riscam sa am vreo problema legata de sanatatea sanilor mai tarziu.

Concluzionand, se pare ca Dianei nu prea-i mai place la san, desi din biberon, de cele mai multe ori i-am dat cu tetina pusa la 1 sau la 2 (am folosit tetine Tefal care au trepte de la 1 la 4). Si am facut asta tocmai ca sa nu o obisnuiesc sa-i curga mult lapte si sa refuze sanul. Pana la un moment dat a mers, insa de cateva zile nu prea-i mai place la san, ca e mai confortabil pe spate, in patut cu lapte de la biberon curgand garla. I-am dat sanul si cu mamelon (Avent) - cum ii placea ei inainte, ca putea sa-l apuce mai bine - si fara. Degeaba. Ea care nu plange prea mult, incepe si urla :(( si imi vine si mie sa plang :(( :(( :((.

Stiu ca nu e bine sa ma enervez, ca laptele asta tine si de psihic, dar nu pot.

Trebuie sa ma multumesc cu gandul ca ma mulg si asta este. Nu stiu daca o mai pot intoarce pe Diana mea la san si din pacate nu i-l pot da la cerere - fiindca treburile din casa si toate celelalte atributii pe care le am ca sotie nu mai are cine sa le faca. Si decat sa am scandal cu sotul meu, prefer sa ma mulg si sa-i dau asa laptic de la mine bebelinei.

Uff, tare complicat :((

Astept cu nerabdare orice sugestii si propuneri pentru cresterea "productiei".
Imi pare rau ca am scris cearceafuri si romane,insa am vrut sa evidentiez situatia cat mai detaliat posibil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stancutza spune:

Elfishorella,

Alaptatul asta, pe cat bine face bebelui, pe atatea dileme poate cauza unora din mamici :-)) Eu am fost una din ele, deci te inteleg.

Solutii pentru marirea productiei? Da-i san la fiecare masa, fara sa sari nici una (daca e nevoie, stai aplecata deasupra ei, sa curga mai "para malaiata" cum ii place ei) sau apasa usor sanul cand o alaptezi, sa curga mai cu viteza. Poti sa vezi cum aici: http://www.kellymom.com/store/freehandouts/newman/15BreastCompression.pdf

Ceaiurile sunt bune, poti sa iei si Galactogil sau Galafor, sau - ce a mers in cazul meu - Spirulina.

Nu uita ca in jur de 3 luni e prag de crestere - de unde rezulta: foame mare, agitatie si posibile frustrari de o parte si de alta. Si eu am trecut prin asta, Sofia manca toata dimineata, cu crize ca nu curge laptele mai repde - imi venea sa ma urc pe pereti de frustrare, pentru ca in timpul mesei o mutam de la un san la altul de cateva ori, era foarte greu - dar a fost doar o faza si dupa aia lucrurile s-au reglat.

Si, daca vrei sa iti creasca intr-adevar productia pe cat are nevoie fetita ta, pune-o la san la fiecare masa, nu sari mesele, mai ales pe cele de noapte! Vei sta cu ea atarnata de titi, dar asta e, scopul e infinit mai nobil fata de un vas nespalat sau praful de pe mobila. Explica-i sotului tau ca prioritatile s-au schimbat si ca tu vrei sa alaptezi. Va intelege, sunt sigura. Majoritatea barbatilor se mandresc cu varsta pana la care au fost alaptati bebeii lor :-))) Si depinde si de el sa te sprijine.

Uite aici despre cresterea productiei si alte dileme, merita sa citesti: http://www.kellymom.com/bf/supply/low-supply.html

Ce greutate are fetita ta acum? Cu cat a crescut pe luna? De curiozitate, i-ai facut vreodata proba suptului sa vezi cat papa ea dimineata de exemplu, fara sa te mulgi tu?



Stancutza, de Sofia Elena - 21.01.2008

Poze
www.youtube.com/profile_videos?user=stancutza78" target="_blank">Filmulete
Povestea nasterii Sofiei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elfishorella spune:

[quote]citat din mesajul lui stancutza

Elfishorella,

Am citit de pe Kellymom absolut tot ce era acolo. Foarte interesant site-ul! Multumesc mult mult de tot.

Cat despre Galactogil in 3 zile l-am terminat si e cam scump, din pacate :((. O sa incerc Galaforul sa vedem cum e. Spirulina de cate ori pe zi ai luat? Am auzit si de ceaiul de soc ca ar fi galactagog insa n-am apucat inca sa experimentez.

Noaptea nu se trezeste deloc Diana mea. SI NU REUSESC SA II FAC PROGRAM DELOC. Adica dimineata (8:00)bea cam 240 ml de lapte apoi adoarme bustean pana la 13:00 cand mai bea intre 150-160 ml dupa care iar adoarme pana pe la 15:00 - 16:00, chiar si mai mult 17:00, cand mai bea inca 150 ml. Baita i-o facem intre 7:30 si 8:00 sau cand ne luam cu treaba 8:30. Mai papa cam 150 ml dupa care, daca n-a fost agitata in timpul zilei adoarme la 23:00, daca a fost mai activa, adoarme imediat. In ambele cazuri tot la 7:30, 8:00 se trezeste, sau cand se culca mai devreme la 6:30. Noaptea nu o trezesc sa-i dau sa pape. Am inteles ca nu e indicat. Am mai incercat azi sa o pun la tzitzi, si cu mamelon si fara. NIMIC!!! Nici n-a vrut sa vada! Cred ca tre s-o "infometez" bine ca sa mai vrea san. Ma bucur cel putin ca azi am putut sa-i dau in jur de 370 de ml de la mine, mulsi. (240 dimi si vreo 130 la pranz) seara n-am putut sa ma mulg si i-am dat formula dupa care a adormit instant.
Ca greutate acum are 4,700 kg. S-a nascut cu 3,100 , a iesit din spital cu 2,980 si a crescut fluctuant. La 1 luna si 3 saptamani de cand i-am dat formula, a mai crescut in greutate. Acum, iar mi se pare ca a luat-o la vale si a crescut mai mult in lungime. O urmaresc si saptamana asta, sa vedem. Cat despre proba mulsului, nu am un cantar foarte precis, din pacate, si cand am facut aceasta proba imi arata ca sugea cam 50 g pana la max. 100g.

MULTUMESC MULT DE TOT PENTRU AJUTOR SI RASPUNSURI !
Orice informatie e binevenita si orice experienta in plus ajuta mult.

PUPICI multi !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ama1357 spune:

te ineteleg perfect...

daca nu se trezeste noaptea inseamna ca e satula... deci stai linistita si bucura-te ca te poti odihni si tu... de obicei copii alaptati cu formula dorma mai bine, laptele praf este mult mai consistent si il digera mai greu, pe cand cel de mama este foarte nutrioent dar este foarte usor digeribil, si copii alaptati la san se trezesc sa mai suga si peste noapte.

in ceea ce privesc ceaiurile si pastilele pentru lapte... sunt bune, dar ajuta mai mult psihologic... si inca ceva nu trebuie sa te chinui sa bei foarte mult... trebuie sa bei lichide normal... ghideaza-te dupa culoarea urinii... daca urina este deschisa la culoare e ok, daca e mai inchisa la culoare, inseamna ca ai baut prea putine lichide...

colici: in ceea ce privesc mancarurile care fac colici... fiecare copil il poate avea pe al lui... si daca tot veni vorba de varza... in Italia nu am auzit pe nimeni sa-mi zica sa nu mananc varza pentru ca va avea baietelul meu colici... usturoiul si ceapa, nu produc colii... schimba doar gustul laptelui, daca tu ai mancat cu ceapa si usturoi in timpul sarcinii, vbb este obisnuit cu acest gust si nu o sa zica nimic... in alte cazuri se poate intampla sa nu-i placa gustul si sa iti refuze sanul. acelasi efect il are si asparagus... pe la noi se mananca mai putin...
cand bb are colici se "imburica" se incordeaza scotand burta in afara si intinde piciorusele amandoua, si plang fara pauza indelungat, de-abia reusesti sa-i linistesti... daca da din picioare o face doar din joaca...

pentru marirea lactatiei... am inteles ca bb nu vrea san... exista metode de a-l face sa se apropie de san , dar la cata treaba nu stiu daca vei reusi (trebuie sa tii pe bb langa tine, in contact direct cu pielea ta... sa te simta, sa iti simta mirosul, sa simta mirosul lapticului... o pui in marsupiu sau te pui cu ea in pat sa stea acolo cu nasul in sanul tau... si incetul cu incetul o sa vezi ca va accepta iar sanul. in cazul in care nu iti este posibil si vrei totusi ca bb ta sa bea laptic de la mama ei, da inainte cu mulsul... fiecare 5 minute libere pe care le ai, pui pompa si da-i... chiar daca merge in gol si nu iese nimic la inceput la o ora la care de obicei pana acum nu te mulgeai, stai linistita este normal, dar daca te tii de programul respectiv, ai sa vezi ca incetul cu incetul dupa cateva zile o sa fie iar laptic.

incearca sa stai cat mai comoda si cat mai linistita... eventual daca bb doarme ia poza ei si priveste-o in timpul mulsului, o sa te ajute...

silicoanele in general nu sunt indicate pentru toate mamele... barbia, maxilarul lui bb face un masaj sanului care stimuleaza lactatia... prin siliconul ala masajul respectiv nu isi mai face efectul... si daca este o mama cu nivelul hormonilor mic, are sanse sa ramana incetul cu incetul fara lapte... mame care au nivelul hormonilor mare, nici macar nu isi dau seama de diferenta.

si eu sunt de acord cu ceea ce zice stancutza... fiecare picatura de lapte este mai importanta decat o farfurie nespalata... si oricum tine cont ca acest lucru nu dureaza la nesfarsit... daca ajungi sa renunti la alaptare o sa-ti para rau, si crede-ma ca stiu despre ce vorbesc, am patit-o pe propria-mi piele... iar acum la al doilea bebelus maine implinesc 11 luni de alaptare si inca nu vreau sa ma opresc desi sunt multe persoane care ma intreaba cat o sa-i mai dau.

in ceea ce privesc sanii... alaptarea este chiar indicata, scade posibilitatea de a face cancer...

mai multe nu-mi vin acum... daca mai intrebari, suntem la dispozitia ta, si in orice caz vin-o sa ne spui cum mai stau lucrurile...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elfishorella spune:

Dragele mele prietene!

Nici nu va puteti inchipui cat de mult conteaza ca sunteti aici si m-ati ajutat cu sfaturile si experientele voastre. Ma muncesc in continuare sa alaptez, cum pot. Bebelina mea se pare ca ar vrea sa pape insa nu suge cum trebuie, din orice pozitie as incerca. Am incercat pana si pozitia lupoaicei, desi greoaie rau de tot - cu macaraua m-am mai sculat in 2 picioare - a fost un pic mai eficienta.

Am ajuns la concluzia ca bebelina nu refuza sanul, insa nu se satura!!!! Oboseste repede si in plus e atat de haplea incat suge cu aer si tre s-o ragai la 2 minute, cand suge de la san. Ceea ce e foarte neplacut si pentru ea si pentru mine. Asta denota ca pozitia e defectuoasa si ca nu stiu eu s-o tin, desi, credeti-ma, o tin, dupa manual!!! NU MAI POT! Sunt tare disperata :((

Am ajuns la concluzia ca am nevoie de o pompa de muls serioasa. Cea manuala de la Primii Pasi, cea cu para - de 35 de lei de la Carrefour este varza!!!!
As avea nevoie de o pompa dubla ieftina si buna. Din pacate, din ce-am vazut pe net, pe piata romaneasca sunt foarte scumpe. Cea de la Ameda ar fi cea mai ieftina 700 lei, despre cele de la Medela nici nu vreau sa mai amintesc ca ajung la 5000 lei , cele profesionale.
Simt ca o iau razna.

N-are sa ma imprumute si pe mine cineva cu o pompa dubla, PLEASE!!!

Chiar daca pe kellymom.com am citit despre "cross-contamination", in traducere libera, contaminare incrucisata (sper sa fie destul de nimerit echivalentul), prefer sa ma risc decat sa nu alaptez.

Nu mai stiu ce sa fac. Ma chinui cu Primii pasi ai mei si cu Bebelina mea la san - de am rani :(( CE MA FAC? N-are nici 3 luni? Cum sa renunt eu asa devreme s-o alaptez???

I HATE MYSELF! Ma simt neputincioasa si ma apuca toate disperarile din cauza asta!

Va multumesc mult pentru tot si poate ma ajuta si pe mine cineva cu o pompa calumea de muls vaci ca mine :((

P.S. Oare nu exista nici o maternitate (cum se pare ca ar fi in alte tari) care sa detina o pompa profesionala cum e cea dubla de la Medela? (M-as duce zilnic sa pompez lapte la sticlute, chit ca imi dau seama ca m-as risca rau la "cross contamination")

VA PUP!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ama1357 spune:

in italia este un magazin prenatal, care iti inchiriaza pompa de san. tu trebuie sa cumperi doar anumite piese care vin in contact direct cu pielea ta si lapticul tau, care trebuie sa le si sterilizezi regulat. acest magain s-a deschis si in bucuresti... intr-un mall...

o intreb pe cumnata mea si iti dau mai multe detalii...

in ceea ce o priveste pe bblina ta... e normal sa nu se mai sature cu sanul tau daca i-ai dat formula... sau poate are un puseu de crestere... asa ca stai linistita... in cateva ziel daca tu iti continui lupta o sa iesi invingatoare...

daca vrei sa maresti cantitatea, pune-o la san de fiecare data cand iti cere, si daca este o masa la care tu ii dadeai formula. schimba sanul des... cam 10 min 10 minute si iar de la capat 10 minute 10 minute... (este mai eficient decat 20 minute 20 minute... iar la tine nu se pune problema ca nu ia laptele de la sfarsit...) si abia dupa aceea ii dai biberonul cu lapte praf, biberon la care la fiecare 2 zile ii scoti cate 5 ml de lapte si asa incetul o sa-si revina productia.

sau cumperi un sistem de alaptarede la meleda, cu bidonas... dupa ce faci cele 10+10+10+10 pui sistemul ala si el asa sugand la sanul tau ia laptele praf din bidonas, dar in acelasi timp stimuleaza sanul sa produca mai mult... si aici trebuie sa scoti cate 5 ml de lapte la 2 zile, si uite asa o sa ia completare din ce in ce mai putina...

alaptarea este si mult mai comoda decat formula... scoti tzitzi si gata... pe cand cu laptele praf, trebuie sa-ti aduci aminte sa-l cumperi, trebuie sa-l iei cu tine, sa incalzesti apa sa pui praful sa amesteci ... daca se mai pune si bb pe plans...

se economisesc si bani la faza asta... daca ii dai san , nu cumperi formula... care la o luna se ajunge la un o suma frumusica....

zic asta apropo de tatici carora le trebuie un motiv in plus pentru a lasa mama sa faca ce e mai bine pentru puiutul ei...

rabdare multa va doresc la toti...

apropo de urarile care se fac aici pe net... copii mancaciosi... e o urare cu tais... daca mama e plina de indoieli ajunge la lapte praf pentru ca bb nu se satura...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elfishorella spune:

[quote]citat din mesajul lui ama1357

in italia este un magazin prenatal, care iti inchiriaza pompa de san. tu trebuie sa cumperi doar anumite piese care vin in contact direct cu pielea ta si lapticul tau, care trebuie sa le si sterilizezi regulat. acest magain s-a deschis si in bucuresti... intr-un mall...

o intreb pe cumnata mea si iti dau mai multe detalii...

MULTUMESC DIN SUFLET, astept cu nerabdare orice fel de detalii.

in ceea ce o priveste pe bblina ta... e normal sa nu se mai sature cu sanul tau daca i-ai dat formula... sau poate are un puseu de crestere... asa ca stai linistita... in cateva ziel daca tu iti continui lupta o sa iesi invingatoare...

Formula i-am dat-o numai ca o completare dupa ce sugea de la mine si nu se satura. Asa incat, n-am avut incotro. Imi dadeam seama ca nu se satura fiindca dupa ce sugea, eu incercam sa mai storc ceva si nu mai iesea nimic din nici un san :(. Asa incat a trebuit sa ii dau formula ca urla de foame si se chinuia enorm sa suga de la mine dar nu mai avea ce. m-am gandit ca poate nu e pozitia buna, ca poate nu trage ea cum trebuie, insa simteam cum incerca sa traga si chiar si pozitia mea era ok, numai ca nu mai avea ce :((

Simt ca o iau razna. E tare frustrant. Vreau sa alaptez cu tot sufletul meu. De-asta am nevoie de pompa!!!!

sau cumperi un sistem de alaptarede la meleda, cu bidonas... dupa ce faci cele 10+10+10+10 pui sistemul ala si el asa sugand la sanul tau ia laptele praf din bidonas, dar in acelasi timp stimuleaza sanul sa produca mai mult... si aici trebuie sa scoti cate 5 ml de lapte la 2 zile, si uite asa o sa ia completare din ce in ce mai putina...

Nu stiu nimic despre sistemul asta. De unde se poate procura? Te rog mult, da-mi mai multe detalii sa ma agatz de ceva sa mai pot rascoli netul in sus si in jos.

Cat despre banutii pe lapte praf!!!! Nici nu mai vreau sa ma gandesc - asa e, e foarte scump si in plus e o chimicala care nu ii ofera imunitatea pe care i-o ofera laptele natural de MAMA!!!!!


Multa sanatate va doresc tuturor si astept cu nerabdare sugestii si propuneri!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ama1357 spune:

banuiesc ca ai avut parte de un puseu de crestere... de obicei in acele clipe mamele dau in depresie ca nu au destul lapte si bb nu se satura...

sistemul de care ziceam este asta: http://www.medela.it/I/breastfeeding/products/nursing.php

cu cumnata mea inca nu am reusit sa vorbesc... nu mai retin exact ea avea 2 pompe sau 2 sterilizatoare...

in rest ce sa-ti zic rabdare si sange rece... stiu ca este greu, dar este singur mod pe care il ai ca sa reusesti..

Mergi la inceput