Alaptatul-Help Line-(10)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ama1357 spune:

Citat:
citat din mesajul lui IuliaCospy

Buna fetelor!
Sunt si eu o proaspata mamica. Am nascut pe 30 nov o fetita superba si cu niste ochisori tare dulci. Intrucat depasisem termenul cu aproape o saptamna, am facut cezariana, iar lapticul a inceput sa vina abia de miercuri-joi. Problema e ca nu am avut mameloanele formate si ne-am chinuit tare pana a inceput sa pape.
Acum sta la san/ sani si cate o ora, insa nu suge cu putere si de cele mai multe ori adoarme. Cand vreau sa o pun in patut se trezeste imediat si incepe sa planga, iar daca ii dau lapte praf, papa cu pofta. Pana acum i-am dat cu seringa ca sa nu se invete cu bibe. Totusi sunt disperata ca nu stiu cum sa fac sa pape suficient, iar cand o aud ca plange ma doare sufletul.
Mai mult decat atat, se pare ca avem niste colici oribili, care ne tin treji toata noaptea. Va rog ajutati-ma cu un sfat ca sunt in pragul disperarii. Mi se pare ca nimic din ce fac nu o ajuta, mai putin statul in brate. Dar aici imi e teama sa nu se invete asa si in plus nici nu prea putem dormi, nici eu nici sotul de grija!

Va multumesc din suflet!

Iulia de [bebelus] Sara Andreea



nu stiu ce sa-ti raspund exact... nu inteleg care e problema ta... vrei sa alaptezi si nu stii cum? de fiecare data cand plange cam la 2-3 ore sau chiar si mai des (in curand, in jurul celor 2 sapt o sa aibe primul puseu de crestere, o sa fie poate chiar si la jumatate de ora) o pui la san pana nu mai vrea... nu ii da lapte praf (cel pe care il mai ai in casa, fa un pic de ciocolata de casa pentru musafiri - stiu ca a costat cam mult... dar decat sa-l arunci :) )... tu acum ai lapte pentru cel putin 3 pitici ca bb ta...
se trezeste cand o pui in pat... in brate la tine este cald, cand atinge patutul este rece... tine-o intr-o paturica cand mananca si cand o pui in patut, pune-o cu paturica cu tot... sau incearca sa o pui in patut cat este asa in trans intre treaza si somn... nu stiu care este varianta care functioneaza la voi... fiecare bb e diferit... dar sunt sigura ca o sa gasiti metoda...
papa suficient... pune-o la san de fiecare data cand iti cere si o sa fie ok... ai incredere in instinctul ei de supravietuire si in al tau de mama...

colici... e cam devreme pentru colici... apar pe la 3 saptamani... poate ai mancat tu ceva nasol de tot (gen fasole, mazare, varza, conopida, brocoli)... baietelul meu facea cand mancam eu mere crude...

tinutul in brate... tine-o in brate acum cat poti... ca apoi se face mare si o sa vrei sa o mai tii si or sa te doara mainile... oricum asa zisul invatat in brate are loc in jur de sfarsitul lunii a 5-a inceputul celea de a 6-a... cand realizeaza relatia dintre actiune si reactiune... ( de tipul: daca plang, vine mama!)

in ceea ce priveste dormitul... sotul cat de curand o sa se obisnuiasca si o sa doarma... dar tu, din pacate mai ai un pic de asteptat... in orice caz in prima luna, foarte multi bb chiar si in a doua luna mananca si noaptea la 2-3 ore... deci o sa-ti fie mai greu... eu te sfatuiesc sa dormi cand doarme si ea si atunci o sa fii si tu odihnita...

sper sa fii reusit sa-ti raspund la toate intrebarile... oricum te astept sa ne psui cum mai merg lucrurile... noi suntem aici sa te ascultam si sa te ajutam.

pupici la mari si mici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ama1357 spune:

am uitat sa zic... zici ca nu suge cu putere... nu are motiv, daca ti-a venit laptele, la cat sunt de plini nu trebuie sa suga prea tare ca tasneste...

adoarme... majoritatea bb au bilirubina multa in sange in primele zile... ceea ce ii face sa fie mai somnorosi... iar suptul este destul de obositor... ai rabdare si ai sa vezi ca incetul cu incetul o sa invete sa suga bine... o sa suga tot mai repede... trebuie sa ai rabdare si sa fii calma... asa vine totul de la sine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns isaelena spune:

BUNA SEARA.
Sunt si eu o viitoare mamica, si as dori sa alptez. exista vre-o soluie sa imi pregatesc sani inainte de naastere?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ama1357 spune:

Citat:
citat din mesajul lui isaelena

BUNA SEARA.
Sunt si eu o viitoare mamica, si as dori sa alptez. exista vre-o soluie sa imi pregatesc sani inainte de naastere?



sanii nu se pregatesc inainte... eventual mameloanele... si aici depinde...

daca ai avut o sarcina la risc, stai cuminte, iti cumperi Garmastan si astepti.

daca ai avut o sarcina usoara, fara probleme, atunci cu vreo 2-3 saptamani inainte e bine sa incepi sa faci masaj cu ulei... aici se recomanda uleiul de migdaleb (in cazul in care ai sfarcurile ombelicate sau plate, incerci prin masajul pe care il faci sa il scoti in afara)... dar poti folosi si altceva, de exemplu cremq care ai folosit-o in timpul sarcinii pentru eliminarea vergeturilor.
(masajul sfarcurilor pot provoca contractii, si in cazul sarcinilor cu risc pot anticipa nasterea)
nastere usoara.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zaden spune:

Buna!

am descoperit de cateva zile acest forum si indraznesc si eu sa scriu in speranta ca poate ma ajutati cu vreun sfat sau macar sa ma ascultati.

Am un baietel de aproape 6 saptamani si pana la sfarsitul sapt trecute l-am alaptat exclusiv la san. sapt trecuta am facut la unul dintre sani mastita(evident la cel cu mai mult lapte), adica am facut temp, mi s-a inrosit o zona a sanului iar la palpare se simte o formatiune tare. Am fost la dr care mi-a dat antibiotic o sapt-augmentin, antiinflamatorii si sa nu mai alaptez din sanul asta, si vedem dupa aceea daca treb incizat sau se vindeca.
Drept uramare alaptez doar din celalalt san la fiecare masa si ii dau completare pt ca nu se satura.si imi fac griji dc nu imi va scadea prod de lapte, dc mai pot scapa de biberon, dar ce pot face?
M-am lungit cam tare, dar sper sa ma intelegi ca sunt cam disperata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puisorul spune:

Zaden, si eu am facut mastita cand pitica avea cam aceeasi varsta. Cateva zile am avut frisoane si febra si ma durea sanul. Dar eu am vorbit cu medicul de familie si mi-a zis sa il pun pe bebe la san cat de des si mai luam cate un algocalmin cand aveam temperatura peste 39 de grade. Eu in tot timpul asta am alaptat-o fara probleme. Si eu am luat augmentin cand avea Stefana doua saptamani pentru o pielonefrita acuta si am alaptat. Intr-adevar antiinflamatoarele stiu ca sunt contraindicate in alaptare dar cu augmentin poti alapta. Eventual intreaba medicul daca nu poti schimba antiinflamatoarele orale cu unul local( ceva ungvent cu care sa te faci pe san).

Sper sa iti treaca cat mai repede si sa poti alapta in continuare.

Ani de Stefana (23.01.2008)
Fericirea trebuie sa fie o rasplata, nu un scop. - Antoine de Saint-Exupery

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ama1357 spune:

eu despre mastita stiu mai outine, dar iti promit ca iau cartea si ma documentez :)

in ceea ce priveste augmentinul... poti alapta in timpul curei cu augmentin, dar este si ceea ce ea face cu un sg san...

dar la sanul bolnav ce faci? il mulgi? sau stai asa?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ama1357 spune:

eu despre mastita stiu mai putine, dar iti promit ca iau cartea si ma documentez :)

in ceea ce priveste augmentinul... poti alapta in timpul curei cu augmentin, dar este si ceea ce ea face cu un sg san...

dar la sanul bolnav ce faci? il mulgi? sau stai asa?

am revenit dupa ce am citi in cartea LLL ... zice ca trebuie alaptat chiar si cu sanul bolnav... cu cat se goleste mai bine cu atat se vindeca mai bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zaden spune:

da asa este si eu citisem ca este indicata alaptarea si am fost azi la medic si mi-a zis ca la mine e un fel de abces, o format tumorala plina cu lapte si infectata si exista riscul dc alaptez sa pateasca bebe ceva. mi-a zis sa vedem cum reactioneaza dp ce intrerup antib , dc evolueaza, fac temp din nou, cel mai bine imi opreste lactatia.
am mai fost si la alt medic pe seara si mi-a zis acelasi lucru, deci nu prea am de ales.
imi pare rau, mai ales ca depasisem perioada grea de inceput cu rani, sangerari, etc si chiar ma obisnuisem si era totul ok, bebe luase in greut 900g, deci era f bine.
dar asta e, nu am ce sa fac

multumesc frumos pt raspunsuri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ama1357 spune:

Citat:
citat din mesajul lui zaden

da asa este si eu citisem ca este indicata alaptarea si am fost azi la medic si mi-a zis ca la mine e un fel de abces, o format tumorala plina cu lapte si infectata si exista riscul dc alaptez sa pateasca bebe ceva. mi-a zis sa vedem cum reactioneaza dp ce intrerup antib , dc evolueaza, fac temp din nou, cel mai bine imi opreste lactatia.
am mai fost si la alt medic pe seara si mi-a zis acelasi lucru, deci nu prea am de ales.
imi pare rau, mai ales ca depasisem perioada grea de inceput cu rani, sangerari, etc si chiar ma obisnuisem si era totul ok, bebe luase in greut 900g, deci era f bine.
dar asta e, nu am ce sa fac

multumesc frumos pt raspunsuri


eu zic totusi ca oprirea lactatiei este un pas prea important...

tinand cont ca un san la care nu se suge face din ce in ce mai putin lapte pana ajunge sa nu mai faca deloc, poti alapta in continoare cu sanul sanatos. iar cel bolnav se opreste...

Mergi la inceput