Alaptatul-Help Line-(10)

Raspunsuri - Pagina 21

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Eseea spune:

Lisa, ai nascut de putin timp, ai timp sa-ti revii cu lapticul.

Pt sanii/sfarcurile dureroase : lasa sanii la aer cat mai mult , fara sutien, tricou, stai dezbracata prin casa daca e cald. Da cu laptic/colostru pe sfarcuri si lasa asa. Da-te cu crema speciala pt sani : aici se numeste Garmastan, nu stiu acolo ce aveti. Poti da si cu Bephantene ( asta e de fapt pt fundul lui bb, dar se foloseste si pt sani / iritatii- te speli inainte de alaptat).

Tb sa pui pe bb numai la san, altfel nici nu-ti va veni lapticul ca lumea. Gura lui bb este cel mai bun stimulent, dar ar trebui pt inceput sa bagi si pompa, pt stimularea sanului. Citeste mai sus ce am scris si pt Monicabo, ca sa nu mai repete, e valabil si pt tine.

bafta

Mami de fetita si de baietel 32+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stancutza spune:

Citat:
citat din mesajul lui lisa79

am nevoie si eu de ajutor!
am anscut miercuri noaptea,la spital au tot venit diferite asistente in lactatie sa imi dea tot felul de sfaturi. totul bine si frumos,a si manacat,dar nu stie sa tina sfarcul in gurita asa ca am niste rani de numa ...plus ca nu am lapte inca ci numai colostru si nu are rabdare deloc. i-am dat formula azi-noapte si azi ca nu pot sa ma ating pe sfarcuri,doarme dusa.
mi-am cumparat un sfarc de silicon sa vedem poate reusesc asa. tare mult as vrea sa reusesc.
va rog mult un sfat!

29 ianuarie 2009 a venit pe lume ciufulita Ana Teodora!


Lisa, felicitari pentru ciufulita mica!!!
Alaptatul poate fi greu la inceput, te descurajezi, o iei de la capat etc. Dar vei reusi! Durerile de san pot fi cumplite, am trecut prin ele si stiu ce simti. Nici eu nu mai suportam nici cea mai subtire carpa pe mine, dar'mite gurita fiica-mii. Pana intr-o zi (ea avea 6 saptamani deja) cand am hotarat ca nu se mai poate asa, plangeam la fiecare alaptat. Si mi-am corectat pozitia de alaptat, si dupa putin timp am observat ca nu ma mai durea nimic, o, ce minune!
Eu aproape intotdeauna am alaptat stand asezata. Daca asta e si pozitia ta, te sfatuiesc urmatoarele:
- stau cu spatele cat mai drept, nici cocosata nici aplecata pe spate
- sprijina-ti bratele pe o perna, sau si mai bine pe perna de alaptat, daca ai
- cand bebe trebuie sa apuce sfarcul si deschide gurita larg, preseaza-l tu cu degetele si vara-i-l in gurita cat mai mult. Sa ia si din areola- asta cred ca stii - nu numai varful. Daca se aude un tzocait, nu papa bine, ci doar trage de mamelon!
- daca nu a apucat bine, ii introduci degetul tau mic la coltul guritei si asa se de-videaza si scoti sfarcul, nu altfel, ca faci rani si mai si!
- cand papa, se aude cum inghite, la inceput mai des si pe urma mai rar, pe masura ce i se mai potolestea foamea/ setea. daca crezi ca a terminat de papat, nu o lasa sa mai molfaie in gol si sa-ti traga de titi, incearca sa scoti sanul din gurita si sa o pacalesti cu altceva daca protestaza, macar pana te vindeci.

uite aici despre pozitionarea lui bebe: http://www.kellymom.com/bf/start/basics/latch-resources.html

Daca vei rezolva problema de pozitionare, ranile se vor vindeca repede si o sa uiti de ele. Protectia de silicon te poate ajuta oarecum, dar daca te vei simti mai bine scapa de ea cat mai repede si pune bebita sa apuce direct pe mami a ei :-). Si eu am facut recent ragade, din cauza ca am schimbat locul de alaptat si nu am fost atenta la acest detaliu aparent minor. Si alaptez de mai mult de un an.


Sa auzim de bine, mult succes si mai scrie-ne!

Stancutza, de Sofia Elena - 21.01.2008

Poze
www.youtube.com/profile_videos?user=stancutza78" target="_blank">Filmulete
Povestea nasterii Sofiei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Idaira spune:

Intrebare:
- cind alaptez la un san imi curge celalalt,asa ca trebuie sa-mi pun ceva dedesupt ca ud tot...acuma,pina la cite luni se va intimpla chestia asta?!



Cautind o bucatica de viata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eseea spune:

stai linistita ca nu se va intampla asta prea mult timp, pana se va regla productia...asta e problema ta acum? Cum mai stati cu alaptatul?

Mami de fetita si de baietel 32+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Idaira spune:

Eseea din pacate,sintem tot cu protectoarele si nici n-am taria de caracter de a i le scoate...atita timp cit imi ia in greutate,e vioaie,si nici nu vad vreo contraindicatie negativa pe termen lung,nu mai iau nici o initiativa de genul asta...

Tu mai ai putintel,nu-i asa??!! Cum te simti?

Cautind o bucatica de viata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eseea spune:

Bine ca sunteti bine si bb e ok!

eu da, mai am vreo 7 saptamani, daca nu chiar mai putin...ma simt bine, na ca in ultimele saptamani dar totul e ok!

Mami de fetita si de baietel 32+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lisa79 spune:

m-am trzit azi dimineata cu sanii ca si Pamele Anderson,m-am,curge si laptic destul dmeult ,fata doarme bine-mersi 3 ore intre mese. singura problema e ca folosesc aparatoarea de silicon,dar daca asta o ajuta,asta fac. am sa incerc sa ii dau direct dupa ce papa un pic sa nu fie asa nerabdatoare!
multumesc de raspunsuri


29 ianuarie 2009 a venit pe lume ciufulita Ana Teodora!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AB spune:

Citat:
citat din mesajul lui Idaira

Intrebare:
- cind alaptez la un san imi curge celalalt,asa ca trebuie sa-mi pun ceva dedesupt ca ud tot...acuma,pina la cite luni se va intimpla chestia asta?!




E normal. Cat bb va fi alaptat exclusiv, daca ai mult laptic curge. Reflexul de let-down cum ii zic americanii e hormonal si deci nu afecteaza doar sanul de la care alaptezi.
Ba chiar daca-i ora de masa a puiullui tau si e vreunul care plange rau prin apropriere poti avea surprize

Lisa in primul rand sanii raniti scoate-i la aer. Nu te spala cu sapun ca-i usuca si mai rau si ragadele se adancesc. Cu apa simpla. Cum creme cu antibiotic nu se gasesc in US cumpara Lansinoh si pune un strat gros sani si lasa-l acolo intre doua alaptaturi.

Imediat ce rana nu mai e deschisa si clatestete cu putina apa/ser fiziologic/ceai de sunatoare si apoi stoarce doua picaturi de lapte pe care le intinzi pe sfarc si aureola. Lasa sanii la aer cat mai mult. Contactul cu aerul e minunat. Fereste-te de umezeala varfurilor. In State sunt niste rotunduri mici si absorbante care se pun in sutien tocmai pentru a mentine varfurile uscate Avent-ul produce asemenea absorbante. Exista si suporturi de plastic cu gaurele de pentru ventilatie care se pun pe sani pentru a-i mentine uscati si nefrecati de imbracaminte.

Cauza acestor rani este considerata ca fiind o sensibilitate a sfarcurilor, dar mai ales o proasta pozitionare la san a bebe-ului. De cele mai multe ori bebe-ul nu ia in gura toata aureola ci doar sfarcul pe care-l face praf intre mandibulele lui... In plus sanul trebuie usor sustinut ca sa nu apese pe pui si implicit sa-l puna sa ia in gura prost sanul. E util sa pui la san bebe-ul pe o perna mai mare si astfel sa poti folosi o mana la pozitonarea bebe-ului si una la sustinerea sanului sau pozitionarea lui corecta in gura inamicului cel mic si moc. Exista un fel de colacel de alaptat (vezi in pozele de la americance ca statea Marc pe el) care simplifica mult echilibristica cu un pui neastamparat. De asemenea daca nu mai stii ce sa faci cu manile sanul se poate sustine usor prin folosirea unui prosop rulat la baza lui.
Mai multe sfaturi si poze cu pozitii la http://lalecheleague.org/FAQ/positioning.html.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AB spune:

Asa ca-mi rememorai vechile postari

Incearcati fara a presa prea tare sa prindeti mamelonul intre doua degete ale voastre si sa-l puneti in gura deja alungit putin. Ideea este ca atunci cand bb suge corect, mamelonul si sfarcul se alungesc foarte tare pana spre fundul guritzei lui bebe. Deci daca tu a-i putea tine vreun minutzel varful sa fie mai tuguiat.. bebe ar face restul. In felul acesta cand laptele va curge mai greu..varful tau de san va fi in cerul gurii lui bebe... departe de clestisorii.
Daca apuca corect se simte imediat cam ca la o pompa care-ti aspira si lungeste sanul. Daca nu trebuie reluata procedura.
Dar ca sa poti face asta si sa invatati si bebe nu trebuie sa fie flamand. Deci Lisa da-i sa suga inainte ca bebe sa planga si vei vedea ca nu va mai fi asa clestisor disperat. Nu-i faci rau daca fortezi putin degetelul mic intre mandibule, dar daca-i flamand il iriti rau si s-a terminat cu alaptatul placut.

Pe vremea cand scriam ca AC si aveam una bucatica fetita .. uite pe aici niste semne de foame ca sa nu ai puiul neecooperant
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=24479&whichpage=4

flower-power mastita nu-i asa oribila. Eu am avut primul bb fiind fff mic. Dar e neplacuta cert.
In primul rand fii atenta sa nu te stranga ceva gen sutien.. Apoi in primele trei saptamani productia de lapte nu s-a reglat pe bb, dar orice exagerare in oprire te poate duce la pierderea laptelui .. deci cu grija. In primul rand pui copilul la san ori de cate ori vrea fara completari si abia apoi incerci sa aplici din metodele de incetinire a productiei.

Ideea e sa curga fara stimulare prea mare.Din cauza unei asemenea inflamatii a sanilor si lapticul curge greu, deci incearca sa faci un dus cald inainte de a alapta. Daca intre alaptari ti se intaresc sanii pune-i intr-un lighean cu apa calda si lasa-i nitelus. Gravitational va curge putin. Dupa vreo zece minute te poti duce si-n baie prinzi sanul cu o mana sub el si una pe deasupra si rotesti usor cat sa nu te doara si iarasi va curge putin. Pune o compresa calda pe sani in timp ce alaptezi. Si dupa alaptat pune comprese recisoare/reci. ( Nu pe tot pieptul, doar pe sani sa nu racesti!!!)

De asemenea in caz de limfagita extrema sani durerosi rosii si febra un leac babesc testat pe pielea subsemnatei sunt foile de varza puse la frigider 30 min/ sau 10 min congelator. Le dai o gaurica in varf ca sa nu pui ceva ff. rece pe sfarc si le infasori in jurul sanului in sutien. Le scotzi cand se moaie si emana un usor miros dulceag... (30 min -45min). Nu trebuie insa exagerta, doar o data doua pe zi .; pentru ca risti sa scazi productzia de lapte.
Ah si sutienul in care le-ai pus va fi bunde dat la gunoi..nu scoti duhoarea de varza din el nici cu clor.

Spor la alaptat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilse spune:

Citat:
citat din mesajul lui Idaira

Intrebare:
- cind alaptez la un san imi curge celalalt,asa ca trebuie sa-mi pun ceva dedesupt ca ud tot...acuma,pina la cite luni se va intimpla chestia asta?!



Cautind o bucatica de viata




La mine se intampla asta tot timpul, chiar daca e si diversificat .
Ba mai rau daca numai ma uit la vreun copil cu drag, chiar cel mijlociu sa zicem, imi vine jetul de lapte si ud tampoanele, eu port tampoane de san...asa ca eu zic ca asta nu e o problema, lucreaza sanii in tandem, e normal.

eu si 3 banditi: ilse, sven si thor

Mergi la inceput