Alaptatul-Help Line-(10)

Raspunsuri - Pagina 22

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns monicabo spune:

Va multumesc pt sfaturi.
Saptamana asta a fost ceva mai buna, a luat 150 gr, ceea ce a bine zic eu, insa ne trag inapoi cele 100 g adunate in cele 2 saptamani de dinainte...asa ca per ansmablu pe luna 3 nu vom iesi bine.
Nici sora-sa nu a iesit mai bine la vremea ei...
Sper doar sa alaptez cat de mult posibil...

Monica cu Andreea Ioana - 11 iulie 2007 www.andreeaioana.ro" target="_blank"> Poze
Povestea sarcinii si a nasterii


si Ana Maria - 13 noiembrie 2008
Povestea nasterii super rapide a Anei Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AdrianaSM spune:

In primul rand vreau sa va multumesc pentru sfaturile pe care le dati...mie personal mi-au fost de mare folos...pot sa spun ca si datorita voua m-am incapatanat sa alaptez si bine am facut.

Noi avem 4 luni si 2 sapt si alaptez exclusiv.totul a fost ok pana acum vreo saptamana de cand fetita mea si-a cam stricat programul de noapte. dc pana acum manca pe la 21:30 si apoi somn pana pe la 3 sau 4 noaptea cand mai manca odata si apoi din nou somn pana pe la 7-8 dimineata,acum totul s-a dat peste cap...manaca tot pe la 21:30 dar la 12 e sus si vrea sa manance...si apoi tot din trei in trei ore...ca ziua...de fapt uneori ziua trece si 4 ore si nu cere mancare...
nu stiu ce s-a intamplat...lapte este, de asta nu-mi fac probleme...initial m-am gandit ca e un puseu de crestere, dar sa se manifeste numai noaptea???si totusi situatia tine deja de mai mult de o saptamana...
Nu stiu ce se intampla...eu am considerat pe la varsta aceasta ar trebui sa-si scoata total mesele de noapte nu sa ceara mai des...
Va rog ajutati-ma...astept parerile voastre...

Adriana, mamica binecuvantata de Estera (17.09.2008)

Copilul meu iubit
O satmareanca intre baimarence
Asa cresc eu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilse spune:

Adriana nu stiu daca te ajuta cumva experienta mea, sper ca da...la ultimii doi copii am alaptat noaptea la greu, erau mai fomisti, eu sunt adepta alaptatului la cerere, deci cum cereau tatica cum le dadeam, de ce zic la ultimii doi, ca la fata, prima, ea avea alt ritm(dormea destuld e mult noaptea), deci iata ca nici un copil nu seamana cu altul, chiar frati fiind.

Ultimul meu bebe, are 7 luni, desi diversificat, inca il alaptez noaptea la greu, uneori cere si de 5 ori pe noapte dar asta e, ii dau...insa te poate cumva consola ideea ca dupa ce incep sa manance si "normal" poti sa-i dau cereale seara si alea tin mai bine de foame, eu personal nu o fac, fiindca eu am un pitic cu "ingrasatul"si ideea de cereale la ultima masa dar nu e ceva normal ca sa zic asa...dar asta se recomanda si majoritatea o fac, si am inteles ca tine binisor, in asa fel incat iti va cere doar odata pe noapte.

Deci se poate sa ceara chiar foarte des, mai ales ca se apropie de momentul diversificarii, de 6 luni...unii dorm foarte bine chiar numai alaptati inca de pe la 2-3 luni, dar vezi ca sunt si altii care vor noaptea des, gandeste-te doar la faptul ca laptele pentru ei acuma tine si de sete si de foame, plus ca laptele matern se digera rapid.

Inca putina rabdare si cand va incepe sa manance normal poate vei reusi sa il faci sa se trezeasca de mai putine ori pe noapte.


eu si 3 banditi: ilse, sven si thor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madutz spune:

Buna din nou fetelor dragi !
Puteti sa ma ajutati din nou cu un sfat ?

Saptamana trecuta m-am trezit cu un san rosu si dureros: o bucata buna din el, cam de la axila la mamelon! Am facut si putina febra 37.2,iar zona respectiva o simteam destul de tare!

Cert e ca dupa pus bebe des la san, dusuri fierbinti, Garmastan din greu pe tot sanul, niste paracetamol pentru febra si folosit pompa intensiv, sanul si-a revenit la normal! Adica nu mai e rosu, tare si dureros iar febra a scazut si ea!

Proiblema este insa urmatoarea: productia a scazut dramatic la sanul respectiv! Daca din celalalt scot bine mersi cu pompa minim 60 ml o data, la cel "bolnav" daca scot 20 ml cu greu. Ba mai mult decat atat, am niste usturimi in interior si la nivelul mamelonului de ma urc pe pereti! Am tot zis ca se va regla productia dupa cateva zile, dar deja au trecut vreo 4 si nu vad nici o imbunatatire !

BB simte si el ca a scazut, nu se satura asa ca trebuie sa-i dau completare cu bibe (din rezervele de la congelator) aproape la fiecare supt! Si-mi pare ca s-a dedulcit la biberon deja!

Ce sa fac?

Multumesc mult !


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madutz spune:

heeeelp! a inceput sa doara rau ! am plecat la doctor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ellenuta spune:

Citat:
citat din mesajul lui Madutz

heeeelp! a inceput sa doara rau ! am plecat la doctor!

Madalina, mami de Eva


eu cred ca ai un canal blocat. pune pe bb cat mai des la sanul ala sau mulge-te .. sunt singurele solutii.

tin pumnii sa fie totul bine!

Elena de Eva Maria (14.01.2008)

Eva creste mare
Eva
www.youtube.com/user/ellena2006" target="_blank">Eva filmulete

papa bun

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Idaira spune:

Mi-a iesit un nodul la un san...ce pot sa fac??!!!

Cautind o bucatica de viata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madutz spune:

Am revenit de la doctor - am facut o eco la san, se pare ca n-ar fi mastita (dupa ce azi dimineata la Polizu un rzident somnoros vroia sa ma interneze, fara macar sa-mi fi vazut sanul !!!!).

Intre timp insa am facut 38.1 febra, sunt zombie, dr a zis sa ma dau cu fastum gel pe san, sa iau paracetamol si in ultima instanta sa iau Augmentin 1g la 12 ore. Sanul e tare, a inceput sa se inroseasca, doare de mor, ma mulg cate putin, sa-l decongestionez, fara sa stimulez lactatia. Pediatrul zice ca pot alapta in timpul tratamentului cu Augmentin, dar mie mi-e cam frica. Astept sa vad ce se intampla cu febra, mai males ca ginecologul mi-a spus sa nu alaptez daca am peste 38!

Offf, sper sa nu pierd laptele!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anuc spune:

Dragele mele,
Am un baietel de 9 zile si mi se pare ca nu mananca suficient. Eu am lapte de dau pe afara, ma mulg o data pe zi ptr ca el nu face fata. Filip mananca la san aprox 5-7 min dupa care adoarme. il schimb ca sa-l trezesc si mai ia titi in gurita, dar mai mult de forma, sau chiar o refuza. Doarme cateodata cate 3, 2 sau 1 ora si se trezeste.
I-am dat lapte muls sa vad cat papa si mai mult de 5o ml nu mananca. L-am mai pus la san un pic si a mai supt 4 min. Azi noapte, la fel a supt cateva minute de vreo 2 ori si in rest a dormit.
Are inca icter si asta cred ca-i influenteaza starea.

S-a nascut cu 3100, am iesit din maternitate cu 2900, iar la 5 zile de la externare luase deja 250gr (avea 3150 debracat). Eu zic ca a luat binisor, dar parca in primele zile sugea mai bine ca acum, nu stiu ce sa zic.

Mai mult, sanul drept il ia repede in gurita, dar cu stangul ne chinuim tare mult, nu-l poate apuca cum trebuie si nici eu nu sunt in stare sa-l pozitionez bine. Am decis sa nu-l mai obosesc (se enerveaza cateodata) si sa-l pun doar la dreptul, iar pe stangul sa-l mulg.-> e ok?

Tot de azi am zis sa nu-l mai las sa doarma decat 2 ore maximum si sa-l pun la san. Maine face 10 zile si-l cantarec iar.


Are si gaze o groaza, se schimonoseste la san pana le elimina, dar in rest doarme linistit. De azi ii dau bonisan.

Va rog mult sa-mi ziceti ce credeti despre situatia mea. Eu vreau alaptare 100% pana la 5-6 luni.

Va multumesc mult



Anuc cu Ioana mica si BB Filip


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilse spune:

Madutz scria cineva pe forum ca se poate alapta si cu Augmentin, caut sa-ti copiez, cat despre mastita, bine ca nu este asa ceva, mie singurele dati cand mi s-au inrosit sanii au fost cand sanul "plesnea" de lapte, trebuie golit, cu pompa, cu guritza copilasului, cu mana sub un dus fierbinte, dar mai mult nu m-as putea pronunta, ca la mine a cedat rapid cu metodele astea.

uite linkul:
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=132573&whichpage=4
da cu scroll pana in josul paginii, gasesti acolo intr-un post al dianei21, despre augmentin.

Cu febra peste 38, nu stiu ce sa-ti spun ca n-am avut.

Idaira fugi la doctor, se poate sa fie de la lapte, dar niciodata nu stii sigur, cel mai bine sa te vada un doctor.

eu si 3 banditi: ilse, sven si thor

Mergi la inceput