Alaptatul-Help Line-(10)

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ama1357 spune:

lapte prospat peste lapte vechi...

laptele cand ajunge in contact cu sucul gastric se strica intr-un timp foarte scurt... daca nu credeti puneti si voi cateva picaturi de otet intr-o 100ml de lapte si vedeti... asa ca laptele nou devine lapte vechi atat de repede, incat daca bb mananca la distanta de jumatate de ora, e ca si cum ar fi mancat tot deodata.

colicile sunt gaze (aerul inghitit, sau alte gaze din reactia de digestie a alimentelor) pe care bb nu reuseste sa le scoata (el nua are muschii burtii dezvoltati inca si automat ii este mai greu de eliminat aerul) si il fac sa se simta balonat. iar laptele ca-i vechi sau nou... nu schimba situatia.

chiar dimpotriva, daca lasati pauza intre mese foarte mare si bb ajunge foarte flamand sa suga, va manca lacom, mancand lacom inghite o cantitate foarte mare de aer... si daca nu reuseste sa elmine tot aerul ragaind, uite cum apar colici.

este foarte important ca voi sa reusiti sa-l faceti pe bb sa ragaie cat mai mult aer din stomacel, asa o mare parte din colici se elimina. unii pediatri recomanda ca bb sa se tina in pozitie verticala minim 20 minute dupa ce au mancat. astfel ei reusesc sa ragaie bine si sa li se aseze mancare fara sa regurgte cantitati industriale.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ama1357 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Eseea

eu cred ca poti lua smecta linistita, se da si la bb mici.

nu stiu ce este smecta... daca sunt fermenti lactici,este ok... altfel nu stiu...
Citat:


1. contra diareei, regim : orez, morcovi fierti, covrigei, saratele, mar copt, banana, carne fiarta, paine prajita, branza de vaci( tot astea se dau si la copii cand fac enterocolite)

noua pediatra pentru bb regimul este lapte numai daca e de mama, altfel vine eliminat impreuna cu toate variantele lui, orez, carne de pui sau vita fiarta, paine prajita (sau orice alt tip de paine fara drojdie)
Citat:

2. alaptat la cerere, nu prea cred in teoria asta cu lapte vechi peste lapte proaspat ( desi unele femei zic ca tine)

despre ata am scris si eu ceva mai sus...
Citat:

3. e normal ca unii copii sa dea afara un pic de lapte dupa ce papa. Incearca sa schimbi poziyia, daca vezi ca iese laptic pe nas

incearca sa ii ridici trunchiul cu o perna astfel incat sa aibe partea de sus a corpului putin mai sus fata de burta si daca adoarme incearca sa o pui cu capul inclinat catre stanga sau dreapta.
laptele iese si pe nas pentru ca iese cu jet puternic... nu trebuie sa te sperii... si sa-i curati nasucul, altfel o sa faca niste mucusori mai dubiosi la culoare...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianocica spune:

monicabo ati facut vaccin la 2 luni? posibil de acolo luatul in greutate mai putin. detaliez cand mai am un pic de timp

andreea cand il alaptezi culcat nu prea poate sa scoata aerul si cateodata acesta iese cu tot cu un pic de laptic. daca suge in momentul ala nu poate iesi decat pe nas :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicabo spune:

dianocica, da, in ziua in care a facut 2 luni (13 ian) am facut vaccinul de 2 luni (infarix).
La Andreea, sora ei mai mare putin, tot asa a fost, la fix 2 luni vaccin, si pe urma crestere ponderala lenta.
Ambele alaptate, refuzand completarea la bibe.

Ama137, merci pt raspusuri
Recunosc ca am incercat sa-i dauun bibe, l-a refuzat (la fel ca si sora-sa la momentul respectiv)

Editez sa spun acu, ca, uitandu-ma in caietul Andreei, a luat putin in greutate si in luna 4 spre 5, deci dupa vaccinul de 4 luni...
Dupa vaccinul de 6 luni, ma rog, era deja diversificata cu cereale de la 5 luni si jumatate...atunci a luat asa si asa..acceptabil.
Dar ce ce petrece exact i nurma vaccinurilor?
Ca acum ma roade chestiunea..
Dar medici nu complieaza? Ca toti ma omoara (la andreea atunci) ca sa insist cu completarea, ca e copilul nemancat...iti dai seama, ce stres, mai ales ca ea nu a acceptat bibe? Ce sa fac, sa i-l indes pe gat?! nu vrea copilul si gata...

Monica cu Andreea Ioana - 11 iulie 2007 www.andreeaioana.ro" target="_blank"> Poze
Povestea sarcinii si a nasterii


si Ana Maria - 13 noiembrie 2008
Povestea nasterii super rapide a Anei Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicabo spune:

bun si ma scuzati ca mai intervin o data, sper sa mai scroe lume la subiectul asta
Acum sunt chiar disperata.
Pana ieri a fost ok cu ea, cea mica, cu mesele ei
De azi de dupamasa am impresia ca plange de foame
I-am tot dat de la sani, dar acum sanii mei sunt moooooi
La un moment dat parca simt ca se enerveaza ca nu mai vine nimic, si cum ziceam sanii nu mai sunt tari...
Chiar asa, se duce laptele? ASa repede? Data trecuta am alaptat exclusiv pana la 5 luni juma' si in total pana pe la 9 luni juma.
ACum ce facccc? Nici macar lapte praf nu vrea sa bea, ca sincer am incercat...
Poate nu plange de foame, nu stiu...dar uneori asa mi-a facu impresia...
Si se mai zice ca bb-lusii prefera biberonul...haha hahah
Se stramba cand il vede/simte de numa, nu il accepta neam...
De cantarit nici nu mai ndraznesc..
As mai tine-o la san, dar nu mai e nimic, sau f putin, sanii sunt in momentul asta f moi...
NU cred sa mai am sanse sa se mai umple curand, nu? Ce sa fac?
Pana ieri si de fapt pana azi dupa masa totul a fost super ok, era linistita dupa mese...acum brusc asa deodata sa nu mai fie lapte?

Merci anticipat, si scuze pt eventuale greseli de scrierei...graba...

Monica cu Andreea Ioana - 11 iulie 2007 www.andreeaioana.ro" target="_blank"> Poze
Povestea sarcinii si a nasterii


si Ana Maria - 13 noiembrie 2008
Povestea nasterii super rapide a Anei Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eseea spune:

Monica, nu are cum sa fi disparut laptele asa brusc.......de fapt, nu are cum sa dispara din moment de bb e alaptata exclusiv si suge bine,,,stii principiul cerere-oferta nu? Eu cred ca nu plange de foame, sa aiba colici? Daca sanii sunt moi nu inseamna ca nu mai au lapte!! Si cu cat sunt goliti mai bine, cu atat vor produce mai mult!! Dar ai grija ca stresul ( si tu esti ff stresata acum) poate contribui considerabil la scaderea cantitatii de lapte! Ia incearca sa te calmezi, linisteste-te, sa incerce tati sa o culce pe cea mica si tu uita-te la un film!! Dar fara sa te gandesti in timpul asta ca SIGUUUURRRRRRRR nu mai ai lapte!!

in plus, tu iei ceva stimulente pt lactatie? Ceaiuri, nutrinatal, spirulina, galafor ceva? Goliti bine sanii si vei avea laptic din ce in ce mai mult! Garantat! Ia calmeaza-te si fa un plan de bataie!

Mami de fetita si de baietel 32+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicabo spune:

Essea
Crezi ca se vor reumple sanii in timp util, ca sa zic asa?
stiu ca stresul nu e bun...incerc sa nu ma mai gandesc...
Iau ceai de la fares pt stimulare, si nutrinatal..e pe terminate sper sa mai gasesc. Spirulina e buna si ea? Si galaaforul? Galaforul asta ce e, ceai sau pastile?
Sa speram ca o sa fie bine...
Ana Maria e exclusiv pe san. Am mai avut pe parcursul timpului, daca mi s-aparit mie, incercari de a-i da ceva bibe, dar nu a acceptat neam. Sora-sa la fel, la vremea ei...
Ma mir iar: cica bebeii accepta imediat bibe..la noi n-ai sa vezi...

Monica cu Andreea Ioana - 11 iulie 2007 www.andreeaioana.ro" target="_blank"> Poze
Povestea sarcinii si a nasterii


si Ana Maria - 13 noiembrie 2008
Povestea nasterii super rapide a Anei Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eseea spune:

galaforul sunt pastile am inteles, nu am folosit la primul bb, o sa cumpar acum pt bb2

spirulina e buna, am folosit

mai poti incerca si galactogil ( e mai scump)

dar ceaiuri sa fie multeeeee, cam 2 l pe zi

nu toti bb accepta biberon, a mea nici nu stie ce e ala, n-a vazut vreodata decat la alti copii prin parc se zice nu ca accepta usor ci ca dupa ce accepta, il prefera sanului- si asta cred ca e adevarat ca nu mai tb sa munceasca ei..asa ca lasa experimentele si nu mai incerca sa-i dai.

daca faci toate astea, ba chiar poti goli sanii cu pompa imediat dupa fiecare alaptat ( daca mai iese ceva)- eu asa am facut cam luni dupa nastere- sunt absolut sigura ca nu vei avea probleme cu lactatia. Organismul produce cat i se cere - deci daca bb papa doar san, sanii sunt bine goliti, va produce din ce in ce mai mult, ca sa poata acoperi necesitatile. Destept organismul asta, nu? El intelege ca e nevoie din ce in ce mai mult si produce in consecinta.

dar calmeaza-te!! altfel nu faci NIMIC!!

edit : momente de panica o sa mai aiiiiiiii..dar care mama care alapteaza nu are?? si acum imi aduc aminte de vreo 2
, in care am bocit cate juma de zi ca nu mai am lapte...si am alaptat exclusiv pana la 6 luni ( de fapt pana la cam un an si 2 luni, ca bb a mea a acceptat ff greu altceva de papa, diversificarea la noi a mers ff greu si apoi am mai alaptat la greu pana la exact un an si jumatate ( cand eram deja insarcinata in 16 saptamani). Deci se poate!

Mami de fetita si de baietel 32+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simodina spune:

Monicabo eu una am foarte des sanii moi si alaptez exclusiv. Oricum dupa numai o zi eu cred ca nu ai de ce sa te ingrijorezi, ai fost o fericita daca asta e prima zi in care ti s-a mai diminuta lactatia in 6 luni jumate . Ce fac eu in aceste situatii:aplic tratament de stimulare puternic :
1) te linistesti pana la zen
2) iei concomitent mai multe stimulente cateva zile (2-3-4, depinde): ceai, nutrinatal, galafor ( da, sunt pastile si se gasesc la farmacie) eventual si galactogil daca ai in casa; cand iti revine lactatia galactogil-ul il intrerupi si-l pastrezi pentru "zile negre" - e cam scump. Berea fara alcool, ceapa iar sunt stimulente bune.
3) te odihnesti in timpul zile ( incerci sa dormi o ora la pranz)ca presupun ca dupa-amiaza e problema
4) pui fata la san din 2 in 2 ore in timpul zilei daca nu doarme, chiar daca ea nu cere.

Din experienta in max 4 zile esti back in business. Pana atunci incearca sa o alaptezi numai in pozitiile in care esti complet relaxata ca sa-i vina usor lapticul.

.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lisa79 spune:

am nevoie si eu de ajutor!
am anscut miercuri noaptea,la spital au tot venit diferite asistente in lactatie sa imi dea tot felul de sfaturi. totul bine si frumos,a si manacat,dar nu stie sa tina sfarcul in gurita asa ca am niste rani de numa ...plus ca nu am lapte inca ci numai colostru si nu are rabdare deloc. i-am dat formula azi-noapte si azi ca nu pot sa ma ating pe sfarcuri,doarme dusa.
mi-am cumparat un sfarc de silicon sa vedem poate reusesc asa. tare mult as vrea sa reusesc.
va rog mult un sfat!

29 ianuarie 2009 a venit pe lume ciufulita Ana Teodora!

Mergi la inceput