Alaptatul-Help Line-(10)

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns puisorul spune:

Andreea, sa iti traiasca copilasii si sa ai o nastere usoara. Gasesti pe internet pungi pentru stocarea laptelui la frigider in magazinele online. Si eu stiu ca nu e bine sa incalzesti laptele la microunde.

Ani de Stefana (23.01.2008)
Fericirea trebuie sa fie o rasplata, nu un scop. - Antoine de Saint-Exupery
Cum se topesc kilogramele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianocica spune:

Citat:
citat din mesajul lui Alina1976

Am o fetita de 4 sapt. si avem o problema. va rog sa ma ajutati cu un sfat..parere.
Primele 3 mese din zi (cele de noapte si prima de dimineata) fetita papa ff bine la san, max.15-20 min si apoi doarme la loc fara probleme si cate 4 ore. Incepand cu masa de la 11.00, 12.00 la pranz si culmineaza cu cea de la ora 22.00 incepe chinul. Adica suge un pic apoi urla, tipa, se agita, da din picioare insa ia sfarcul in gurita. O iau o pun pe umar si de cele mai multe ori da afara aer...apoi o pun iar si trage de 3-4 ori iar incepe sa tipe...nu stiu ce are.
Azi dimineata am facut si un abces la sanul stang si febra pt ca mi s-a infundat un canal ...dimineata am sanii plini de lapte...dar dupa aceea la 2 ore solicitare, nu mai sunt chiar asa..
Ce sa fac??

S-a nascut minunea SABINA-MARIA

Mami de printesa ANA
Mami de printesa SABINA
Cumva la mesele la care te referi o alaptezi intr-o pozitie, iar la restul in alta pozitie? Si eu am avut aceeasi problema cateva saptamani bune, pana m-am prins. Copilul lua foarte mult aer in orice pozitie in afara de cea in care stateam amandoi culcati in pat. Am luat si balansoar special pentru alaptare...nimic. L-am alaptat numai culcat luni bune, pana cand a cerut singur sa suga ridicat, cand reusea sa se pozitioneze singur, sa isi schimbe pozitia, sa se aseze cum ii era mai bine

Tensiunea in sani dispare cu timpul, dupa cateva luni nu ii vei mai simti tensionati nici daca dau pe-afara :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simodina spune:

Citat:
citat din mesajul lui Idaira

Aseara am pus fata la san, dupa 20 de min,ma uit si nu vad nici o picatura de lapte,insa ea molfaia in continuare...am pus pompa sa vad daca iese ceva..nimic...E normal??!!! Mai mult ,cum se spunea ca noaptea se stimuleaza productia de lapte,mi s-a parut straniu sa nu vad nimic.Am pus-o la celalalt dar am ramas cu senzatia ca nu avea nici ala nimic...mai mult,i-am dat un biberon si l-a infulecat tot.Ce sa mai cred??!!! Ca laptele meu nu ii e suficient??!!

Din ce am citit, se spune ca dupa 10-14 zile de la nastere sesecreta laptele matur,iar eu cind ma uit vad ceva in genul apei un pic colorata,albicioasa.

Cautind o bucatica de viata




Idaira sa stii ca nici eu n-am reusit sa scot la pompa decat atunci cand erau sanii foarte plini, adica noaptea cand nu reusea sa-i goleasca altfel dadeam in gol. Acelasi lucru am patit cand mi se infundau canalele la vreu san, pomapa nu scotea nika desi fata il golea partial. Cred ca put si simplu nu mi se declanseaza reflexul de curgere la pompa! Oricum nu cred ca ar fi supt ea fara sa protesteze 20 min daca n-aveai lapte. Iar cu aspectul laptelui e foarte normal sa fie asa partea de inceput.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simodina spune:

Alina1976 si mie imi suna a colici ce povestesti tu ca se intampla mai ales seara. Iar in ceea ce priveste pozitia, am patit cu Mara acelasi lucru ca si Dianocica: fata urlatoare, care m-a terminat mai bine de o luna cu suptul in timpul zilei ( intre 3 si 4 luni ), nu manca decat culcata sau cu mine peste ea dar si atunci cu urlete si a fost luna cu cea mai mare crestere in greutate. Oricum pune-o la eructat cat de des in timpul suptului, tine-o cat mai ridicata daca accepta sa suga asa ( eventual tu usor pe spate si ea cumva pe burtica peste tine, nu stiu daca stii pozitia ) si inarmeaza-te cu rabdare ca o sa treaca la un moment dat .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicabo spune:

Buna seara,
Am si eu intrebari vis a vis de alaptare...
Chiar daca sunt la bb2, tot mai am ceva nelamuriri/probleme.

Am doua fetite, dupa cum se vede in semnatura... Pe cea mica o alaptez exclusiv, nu i-am dat niciodata completare cu biberonul.
Mannanca ok, pare ca se satura, doarme noaptea mai legat..si-a prelungit somnul...

S-a nascut cu 2890 gr, a scazut pana la 2760...
IN prima luna a luat 1 kg de la scadere...3760.
A doua luna, vreo 500 si ceva de grame, aproape 600, la doua luni avea 4320 (pe 13 ian).
Si pana acum, pe 25 ian, a luat doar 100 gr sunt cam disperata... deja suntem la jumatatea lunii... mai ia inca pe atat si ajung la 200 gr/luna, ceea ce e ff putin...

Intrebari:
ce mai fac, ii dau completare? ma bate gandul asta...
Lapte eu zic ca este...banuiesc ca e bun in continuare, nu s-o fi "stricat" in sensul de a fi mai nehranitor...
Daca e, ceva remedii pt imbunatatirea cantitativa/calitativa?
SA o trezesc noaptea?
Heeeeeeeeeeeeeelp!

Ce s-o intampla cu ea...mananca ok, pare satula, e linistita dupa mese in general, uda pampersi, face kk.. si totusi nu mai ia in greutate?
Specific ca si cu cea mare am avut probleme cu greutatea...la fel...Tot timpul am fost sub grafic... La fel in luna a 3 -a a luat 350 gr doar... Dar asta mica mare a lua doar 200 gr
credeam ca e stresul de vina, ca fiind primum copil eram f stresati amandoi. Acum am zis,gata fara stres, ca stim cum stau lucrurile. Si pana acum asa a fost....
Aaaaa, si dupa ce ca a luat cum a luat, - de cea mare vorbesc - nu a vrut nici completare, refuza biberonul sistenatic.
Celei mici nu i-am dat inca bibe.

Daca il va accepta, cum sa procedez astfel incat nici mie sa nu-miscada secretia? Sa-i dau mereu dupa masa.. La fiecare masa?

Heeeelp incao data

Multumesc anticipat


Monica cu Andreea Ioana - 11 iulie 2007 www.andreeaioana.ro" target="_blank"> Poze
Povestea sarcinii si a nasterii


si Ana Maria - 13 noiembrie 2008
Povestea nasterii super rapide a Anei Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ama1357 spune:

Citat:
citat din mesajul lui monicabo

Buna seara,
Am si eu intrebari vis a vis de alaptare...
Chiar daca sunt la bb2, tot mai am ceva nelamuriri/probleme.

Am doua fetite, dupa cum se vede in semnatura... Pe cea mica o alaptez exclusiv, nu i-am dat niciodata completare cu biberonul.
Mannanca ok, pare ca se satura, doarme noaptea mai legat..si-a prelungit somnul...

S-a nascut cu 2890 gr, a scazut pana la 2760...
IN prima luna a luat 1 kg de la scadere...3760.
A doua luna, vreo 500 si ceva de grame, aproape 600, la doua luni avea 4320 (pe 13 ian).
Si pana acum, pe 25 ian, a luat doar 100 gr sunt cam disperata... deja suntem la jumatatea lunii... mai ia inca pe atat si ajung la 200 gr/luna, ceea ce e ff putin...

Intrebari:
ce mai fac, ii dau completare? ma bate gandul asta...
Lapte eu zic ca este...banuiesc ca e bun in continuare, nu s-o fi "stricat" in sensul de a fi mai nehranitor...
Daca e, ceva remedii pt imbunatatirea cantitativa/calitativa?
SA o trezesc noaptea?
Heeeeeeeeeeeeeelp!

Ce s-o intampla cu ea...mananca ok, pare satula, e linistita dupa mese in general, uda pampersi, face kk.. si totusi nu mai ia in greutate?
Specific ca si cu cea mare am avut probleme cu greutatea...la fel...Tot timpul am fost sub grafic... La fel in luna a 3 -a a luat 350 gr doar... Dar asta mica mare a lua doar 200 gr
credeam ca e stresul de vina, ca fiind primum copil eram f stresati amandoi. Acum am zis,gata fara stres, ca stim cum stau lucrurile. Si pana acum asa a fost....
Aaaaa, si dupa ce ca a luat cum a luat, - de cea mare vorbesc - nu a vrut nici completare, refuza biberonul sistenatic.
Celei mici nu i-am dat inca bibe.

Daca il va accepta, cum sa procedez astfel incat nici mie sa nu-miscada secretia? Sa-i dau mereu dupa masa.. La fiecare masa?

Heeeelp incao data

Multumesc anticipat


Monica cu Andreea Ioana - 11 iulie 2007 www.andreeaioana.ro" target="_blank"> Poze
Povestea sarcinii si a nasterii


si Ana Maria - 13 noiembrie 2008
Povestea nasterii super rapide a Anei Maria


acum am citit mesajul tau si din pacate nu e chiar o ora la care mai pot scrie multe... iti raspund mai detaliat maine sau miercuri... nu te uit... dar acum... lasa biberonul... da-i numai san... si stai cat mai calma!

pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreeeea spune:

Essea, Puisor, va multumesc mult pentru raspuns! In legatura cu incalzitul laptelui, nu m-am gandit decat la situatiile in care al doilea urla de foame, si daca eu nu-i pot alapta pe amandoi odata, care e cea mai rapida metoda de dezghetat in astfel de situatii tensionate. Nu m-am mai gandit ca nu e bine de bagat la cuptor..

Multumesc frumos!

Andreea, 29+ cu si mami de MARIA (5 oct 2005)

http://bd.lilypie.com/vU4Gm8.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ama1357 spune:

Citat:
citat din mesajul lui monicabo


Am doua fetite, dupa cum se vede in semnatura... Pe cea mica o alaptez exclusiv, nu i-am dat niciodata completare cu biberonul.
Mannanca ok, pare ca se satura, doarme noaptea mai legat..si-a prelungit somnul...

asta-i semn bun... inseanma ca reuseste sa-si ia hrana necesara in timpul meselor de peste zi...
Citat:

S-a nascut cu 2890 gr, a scazut pana la 2760...
IN prima luna a luat 1 kg de la scadere...3760.
A doua luna, vreo 500 si ceva de grame, aproape 600, la doua luni avea 4320 (pe 13 ian).
Si pana acum, pe 25 ian, a luat doar 100 gr sunt cam disperata... deja suntem la jumatatea lunii... mai ia inca pe atat si ajung la 200 gr/luna, ceea ce e ff putin...

copii nu iau in greutate la fel in fiexcare saptamana... sunt saptamani in care copii cresc in inaltime si saptamani in care cresc in greutate...daca nu ai si masurat-o nu poti face o evaluare prea buna.
in medie copii trebuie sa ia cate un minim de 125gr pe sapt pana la implinirea a 3 luni apoi cate 85gr pe sapt pana la 6 luni. dar cum ziceanm sunt perioade in care bb se opresc din cresterea in greutate dar apoi recupereaza si pentru saptamanile in care au stagnat. oricum este important ca bb sa nu dea inapoi!!!

Citat:

Intrebari:
ce mai fac, ii dau completare? ma bate gandul asta...

daca te bate gandul, sper sa te doara :)
glumeam... laptele tau este plin de anticorpi... este usor de digerit, este alimentul perfect pentru bb tau... este important sa mananci sanatos si sa bei multe lichide (culoarea urinei tale trebuie sa fie deschisa) si sa te odihnesti cat poti mai mult...
Citat:

Lapte eu zic ca este...banuiesc ca e bun in continuare, nu s-o fi "stricat" in sensul de a fi mai nehranitor...
nu este mai putin hranitor... laptele isi schimba compozitia in functie de varsta bblusului, pentru ai oferi exact ceea ce are bb nevoie.
poti face o chestie...
1.)sa incerci sa alaptezi de la un sg san la fiecare masa... asa reuseste sa bea mai mult lapte gras.
primul lapte care vine cand bb sta la san este mai apos, si tine de sete, dupa care vine cel "gras" care tine de foame. daca ii schimbi sanul ea bea laptele apos din amandoi sanii...
sau
2.) inaite sa o pui la al doilea san mulgi putin din el...
Citat:

Daca e, ceva remedii pt imbunatatirea cantitativa/calitativa?

imbunatatirea calitativa nu este altceva decat sa mananci tu cat mai variat.
imbunatatirea cantitativa: lichide destule, somn si stimularea productiei. stimularea productiei se face punand la san pe bb de fiecare data cand cere, (eliminand eventualele biberonale cu completare), cand pui la san pe bb schimbi des sanul (aprox 10 minute la fiecare san, schimband sanul foarte de mai multe ori: 10 min st+10 min dr+10 min st+10 min dr+10 min st+10 min dr este mai eficient decat 30 min st+30 min dr, desi timpul este acelasi.
Citat:

SA o trezesc noaptea?

nu o trezi efectiv, dar daca vrei sau mai bine zis simti nevoia de a goli sanii poti sa ii pui mamelonul pe langa gurita, daca vrea sa suga nu va lasa sa fuga ocazia
Citat:

Daca il va accepta, cum sa procedez astfel incat nici mie sa nu-miscada secretia? Sa-i dau mereu dupa masa.. La fiecare masa?

deocamdata lasa biberonul, nu e cazul... daca ea e satula dupa ce mananca inseamna ca lapte este...
eu zic sa stai linistita, daca ea e sanatoasa, vioaie si vesela, nu ai de ce sa-ti faci probleme.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andre_ea spune:

Mai vin si eu cu cateva intrebari.
1.Pe mine m-a lovit o diaree. Imi e teribil de mila de prichinduta ca o afecteaza si pe ea sub forma de colici. Pot sa iau smecta daca alaptez?
Stiti ce trebuie sa contina regimul alimentar? Pana acum am mancat un orez insipid cu morcovi. Altceva ce pot manca?

2.Auzisem ca nu e bine sa pui copilul des la san pentru ca nu e bine sa amesteci lapte proaspat cu cel partial digerat, face copilul colici. Cat de adevarat e?

3. Copilei mele, cand o alaptez la orizontala (noaptea), ii vine laptic pe nas. Nu inteleg de ce. In plus, mai varsa cateva picaturi de laptic dupa ce papa, mai des cand nu scoate aerul, dar uneori chiar si cand o face.

Eu sunt bine cu sanul drept. A functionat mulsul. Au trecut si ragadele. Acum alaptez la cerere, adica tot timpul.




Andreea, mami de Tudor- 10.08.2005 si Ilinca- 09.01.2009
am tot ce am visat

Delu Prichindelu'
Prichinduta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eseea spune:

eu cred ca poti lua smecta linistita, se da si la bb mici.

1. contra diareei, regim : orez, morcovi fierti, covrigei, saratele, mar copt, banana, carne fiarta, paine prajita, branza de vaci( tot astea se dau si la copii cand fac enterocolite)

2. alaptat la cerere, nu prea cred in teoria asta cu lapte vechi peste lapte proaspat ( desi unele femei zic ca tine)

3. e normal ca unii copii sa dea afara un pic de lapte dupa ce papa. Incearca sa schimbi poziyia, daca vezi ca iese laptic pe nas

numai bine

Mami de fetita si de baietel 32+

Mergi la inceput