Alaptatul-Help Line-(10)

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns simodina spune:

Citat:
citat din mesajul lui flowerbee

Buna,

Sunt o proaspata mamica a unei fetite de 5 zile si nu mi-a venit laptele. Am nascut prin cezariana si tot astept sa vina lapticul. Sanii mi s-au marit f mult iar cand o pun pe bebe la san nu vrea sa il ia din cauza sfarcului neformat, dar si pt ca este cam lenesica.

Cand folosesc pompita de format sfarcul, la vid, iese colostru cu mare greutate. Oare o sa mai iasa ceva? Mai vine laptele? Oare am canalele infundate? Bebe se va obisnui din nou la san? Pot sa fac mastita daca nu reusesc sa ma mulg sau bebe sa suga?

Multumesc,

Mami Bee

Bee38+
AMR 1 zi !!!!!!!

http://bd.lilypie.com/6jfFp3.png

Doamne ajuta-ne sa avem copii sanatosi!


Flowerbee sa-ti traiasca fetita! Si eu am nascut prin cezariana si mi-a venit laptele ca lumea in 3 saptamani dar din a3a zi fata mea tot tzatza a mancat desi a crescut mai putin in greutate. Cu pompa am incercat in perioada respectiva si nu reuseam sa scot mai nimic si totusi ea nu plangea de foame. Pentru formarea mameloanelor poti sa le iei si intre degete si sa le rasucesti putin inainte de a pune fata sa suga, ajuta si la declansarea let-down-ului si e mult mai frendly pentu tine ( mie asa mi s-a parut). Nu o hrani cu bibe ci cu lingurita sau seringa. Si pune-o la san ft des, chiar cand e satula ca sa nu se enerveze - nu exista stimulent mai bun decat gurita ei. si succes.

LE Am uitat sa-ti spun ca dupa max o luna de supt al fetei o sa ti se formeze niste mameloane de toata frumusetea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andre_ea spune:

Citat:
citat din mesajul lui ama1357

andre_ea

la canal infundat, cand pui mana pe san simti niste noduri mai mari sau mai mici... zona este dureroasa... dunga rosie nu stiu ce este... ti-am raspuns si ti-am zis sa intrebi un ginecolog!!!

tu vb de durere la mamelon, aia se face de la pozitia gresita a lui bb la san!

ti-am mai zis sa nu alaptezi o noapte intreaga de la un sg san... chiar daca unul are probleme, trebuie goliti amandoi, facand asa, iti trece la unu si te apuca la celalalt... eventual pui pe bb la sanul cu probleme, cand bb are foame... si felul doi ii dai al doilea san.

ti-am mai zis ca cea mai buna pompa este gurita bb, si nu te alarma daca nu reusesti sa scoti prea mult cu pompa... in primul rand la 9 zile cate are bb nu are nevoie de o cantitate mare de lapte si in al doilea rand daca nu folosesti pompa buna, nu o sa reusesti sa scoti prea mult. toate pompele sunt bune, dar nu pentru oricine... adica fiecare femeie reuseste sa-si faca treaba cu cate o pompa...


Ama, merci de raspuns. Pe mine tocmai dunga rosie ma intriga. N-au fost si noduli, dar eu totusi cred ca a fost un canal infundat. Am bagat pompa si n-a mai aparut dunga. Nu-s sigura ca am scapat de tot, dar e clar o imbunatatire.
N-am alaptat toata noaptea numai la un san, o trezire la unul, o trezire la celalalt.
Durerea de care vorbeam era de areola, cred ca m-am exprimat gresit. Ulterior ma luase durerea in tot sanul. Acum a trecut. Sper ca de tot.



Andreea, mami de Tudor- 10.08.2005 si Ilinca- 09.01.2009
am tot ce am visat

Delu Prichindelu'
Prichinduta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Idaira spune:

Aseara am pus fata la san, dupa 20 de min,ma uit si nu vad nici o picatura de lapte,insa ea molfaia in continuare...am pus pompa sa vad daca iese ceva..nimic...E normal??!!! Mai mult ,cum se spunea ca noaptea se stimuleaza productia de lapte,mi s-a parut straniu sa nu vad nimic.Am pus-o la celalalt dar am ramas cu senzatia ca nu avea nici ala nimic...mai mult,i-am dat un biberon si l-a infulecat tot.Ce sa mai cred??!!! Ca laptele meu nu ii e suficient??!!

Din ce am citit, se spune ca dupa 10-14 zile de la nastere sesecreta laptele matur,iar eu cind ma uit vad ceva in genul apei un pic colorata,albicioasa.

Cautind o bucatica de viata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina1976 spune:

Am o fetita de 4 sapt. si avem o problema. va rog sa ma ajutati cu un sfat..parere.
Primele 3 mese din zi (cele de noapte si prima de dimineata) fetita papa ff bine la san, max.15-20 min si apoi doarme la loc fara probleme si cate 4 ore. Incepand cu masa de la 11.00, 12.00 la pranz si culmineaza cu cea de la ora 22.00 incepe chinul. Adica suge un pic apoi urla, tipa, se agita, da din picioare insa ia sfarcul in gurita. O iau o pun pe umar si de cele mai multe ori da afara aer...apoi o pun iar si trage de 3-4 ori iar incepe sa tipe...nu stiu ce are.
Azi dimineata am facut si un abces la sanul stang si febra pt ca mi s-a infundat un canal ...dimineata am sanii plini de lapte...dar dupa aceea la 2 ore solicitare, nu mai sunt chiar asa..
Ce sa fac??

S-a nascut minunea SABINA-MARIA

Mami de printesa ANA
Mami de printesa SABINA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puisorul spune:

Alina, se poate sa fie si colicile care si la fetita mea se manifestau dupaamiaza si mai ales seara. Mai povesteau fetele pe topic ca se poate si sa vina laptele in jet prea puternic si asta sa nu ii placa. Poate poti sa te mulgi doar putin inainte de a suge fetita si atunci nu mai tasneste cu atata putere.

Ani de Stefana (23.01.2008)
Fericirea trebuie sa fie o rasplata, nu un scop. - Antoine de Saint-Exupery
Cum se topesc kilogramele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stancutza spune:

Citat:
citat din mesajul lui Alina1976

Am o fetita de 4 sapt. si avem o problema. va rog sa ma ajutati cu un sfat..parere.
Primele 3 mese din zi (cele de noapte si prima de dimineata) fetita papa ff bine la san, max.15-20 min si apoi doarme la loc fara probleme si cate 4 ore. Incepand cu masa de la 11.00, 12.00 la pranz si culmineaza cu cea de la ora 22.00 incepe chinul. Adica suge un pic apoi urla, tipa, se agita, da din picioare insa ia sfarcul in gurita. O iau o pun pe umar si de cele mai multe ori da afara aer...apoi o pun iar si trage de 3-4 ori iar incepe sa tipe...nu stiu ce are.
Azi dimineata am facut si un abces la sanul stang si febra pt ca mi s-a infundat un canal ...dimineata am sanii plini de lapte...dar dupa aceea la 2 ore solicitare, nu mai sunt chiar asa..
Ce sa fac??

S-a nascut minunea SABINA-MARIA

Mami de printesa ANA
Mami de printesa SABINA


Felicitari pentru fetita!

Urletele la san, agitatia si indepartarea de san, pot fi din urmatoarele cauze:
1. colici
2. jetul de lapre vine prea repede si bebe se "sufoca", sau se sperie, nu face fata
3. jetul de lapte vine prea incet si bebe e nemultumit (fata mea facea asa, si in plus ma lovea cu manuta pe san si ma zgaria).

Daca spui ca ai facut si mastita, deci ai avut lapte blocat pe canal, asta inseamna ca nu a golit bine sanul, deci cred ca NU e ultima varianta, pt ca probabil chiar ai lapte prea mult. Eu cel putin asa iti doresc sa fie. Si daca scoate aer, asta indica ca a papat, si inca lacom :-)

Incearca inainte de alaptaturile cu probleme sa golesti putin sanul, vezi daca se linisteste asa.
Daca te suspectezi ca nu ai lapte destul, sau ca nu ii curge cu viteza cu care vrea ea, poti in timpul alaptarii sa iti presezi usor sanul, deasupra si dedesubt, fara sa doara, cat mai departe de mamelon.

Ce sriu acum e valabil pentru mai multe fete!!!
STITI CA AVETI LAPTE SUFICIENT DACA:
- bebe uda bine scutecele - 5/6 pe zi sa fie "leoarca" (nu e valabil in primele 2-3 sapt cand bebele e schimbat f des si e greu sa-ti dai seama cat pipi a facut)
- bebe are 3-4 scaune pe zi (iarasi primele sapt sunt diferite, si in plus pot avea si perioade in care asimileaza mai mult si nu fac caca deloc cateva zile)
- bebe creste in greutate in medie cu 125 grame pe sapt in primele 3 luni
- cand lasa sanul bebe are o fetzisoara multumita
- dupa alaptat, sanii mamei sunt mai moi decat la inceputul hranirii.

Daca aveti reflex de ejectie sau nu (cand vine laptele in san si simtiti niste intepaturi), daca va simtiti sanii grei sau nu, daca bebe sta mult la san, daca cere des, daca haleste pe narasuflate un bibe cu formula, daca iese putin lapte la pompa, astea NU SUNT SEMNE CA E LAPTE PUTIN, SAU CA NU AVETI LAPTE!

Puteti citi si aici: http://www.kellymom.com/bf/supply/low-supply.html#supply-

Si, fetele care sunteti la inceput cu alaptatul si aveti rani si dureri, cea mai imortanta este pozitia bebelui, trebuie sa fie ca aici:
http://www.kellymom.com/bf/start/basics/latch-resources.html

Sofia mea are un an acum - iar eu am facut ragade acum cateva saptamani, din cauza ca am schimbat locul de alaptat si am stat prea aplecata pe spate. A durat ceva sa treaca, a durut, am si sangerat, dar, foarte important, oricat de greu pare, TREC LA UN MOMENT DAT! Si va veni o zi pentru fiecare din voi in care veti simti ca alaptatul e ceva minunat, nedureros si care va aduce si voua si bebelui momente de complicitate si fericire care nu se pot egala cu nimic. Va spun asta tocmai pentru ca acum un an aveam si eu aceleasi dileme ca si voi, dar le-am depasit cu rabdare, si informandu-ma.

- Eu cica ma pregatesc sa intarc , dar uitati si voi cum vorbesc depre alaptat ... nu cred ca o sa reusesc prea curand :-)

Sa auzim de bine!


Stancutza, de Sofia Elena - 21.01.2008

Poze
www.youtube.com/profile_videos?user=stancutza78" target="_blank">Filmulete
Povestea nasterii Sofiei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eseea spune:

Citat:
citat din mesajul lui Idaira

Aseara am pus fata la san, dupa 20 de min,ma uit si nu vad nici o picatura de lapte,insa ea molfaia in continuare...am pus pompa sa vad daca iese ceva..nimic...E normal??!!! Mai mult ,cum se spunea ca noaptea se stimuleaza productia de lapte,mi s-a parut straniu sa nu vad nimic.Am pus-o la celalalt dar am ramas cu senzatia ca nu avea nici ala nimic...mai mult,i-am dat un biberon si l-a infulecat tot.Ce sa mai cred??!!! Ca laptele meu nu ii e suficient??!!

Din ce am citit, se spune ca dupa 10-14 zile de la nastere sesecreta laptele matur,iar eu cind ma uit vad ceva in genul apei un pic colorata,albicioasa.

Cautind o bucatica de viata




Idaira, la pompa se scoate muuuullttt mai putin lapte decat poate scoate bb. Bb e baza pt stimularea productiei. Laptele asa are culoarea la inceput, la orice varsta a lui bb, ca o apa laptoasa, e laptele de inceput ( cel care tine de sete) si apoi abia curge laptele mai gros, cel ce tine de foame.

Mami de fetita si de baietel 31+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eseea spune:

Citat:
citat din mesajul lui Alina1976

Am o fetita de 4 sapt. si avem o problema. va rog sa ma ajutati cu un sfat..parere.
Primele 3 mese din zi (cele de noapte si prima de dimineata) fetita papa ff bine la san, max.15-20 min si apoi doarme la loc fara probleme si cate 4 ore. Incepand cu masa de la 11.00, 12.00 la pranz si culmineaza cu cea de la ora 22.00 incepe chinul. Adica suge un pic apoi urla, tipa, se agita, da din picioare insa ia sfarcul in gurita. O iau o pun pe umar si de cele mai multe ori da afara aer...apoi o pun iar si trage de 3-4 ori iar incepe sa tipe...nu stiu ce are.
Azi dimineata am facut si un abces la sanul stang si febra pt ca mi s-a infundat un canal ...dimineata am sanii plini de lapte...dar dupa aceea la 2 ore solicitare, nu mai sunt chiar asa..
Ce sa fac??

S-a nascut minunea SABINA-MARIA

Mami de printesa ANA
Mami de printesa SABINA


Alina, din ce descrii tu mie imi pare ca fetita ta are colici, din pacate.

Mami de fetita si de baietel 31+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreeeea spune:

Bun gasit!
Sunt o viitoare mamici de gemeni, e o sarcina mai grea si stau numai in pat, dar e bine ca am timp sa ma informez pt ceea ce va urma.
Intrebarea pe care vreau sa o adresez este: in ce este indicat sa pastrez lapte la congelator? (am citit de pungute speciale, dar in micul nostru oras nu cred ca se gasesc si de recipiente pt urocultura). Ceva care poate fi pus direct la microunde pt dezghetat nu stiti?
Eu, oricum, sunt f hotarata sa alaptez, caci din experienta cu fetita, cred si sper ca voi avea mult lapte; nu stiu cum voi reusi cu doi odata, dar sigur voi gasi solutiile potrivite. As vrea sa si colectez pt eventuale cazuri cand nu-i pot alapta pe ambii odata, sau daca voi fi nevoita sa plec vreodata sau pt cazuri deosebite etc. (la fetita n-a fost necesar, desi am avut din abundenta lapte, pana la un an si...)
Va multumesc anticipat!

Andreea, 29+ cu si mami de MARIA (5 oct 2005)

http://bd.lilypie.com/vU4Gm8.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eseea spune:

Andreea, eu am stocat laptele meu in congelator ( desi nu am folosit nici macar o data, nu am avut nevoie) in recipiente sterile pt urocultura, din alea de 100 ml. Mi s-a parut o solutie super simpla si nu scumpa. In plus, cand aruncam laptele mai vechi de 3 luni din ele, le sterilizam la sterilizator si le-am refolosit. Chiar le-am pastrat pt bb2, le voi resteriliza si refolosi. Chiar nu stiu daca merg la microunde dar, din cate stiu eu, nici nu e indicat sa incalzesti laptele tau prin aceasta metoda.

Mami de fetita si de baietel 31+

Mergi la inceput