Alaptatul-Help Line-(10)

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ama1357 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Nerantula

Citat:
citat din mesajul lui Nerantula

Me, again!
Ma dor sfacurile foarte tare de vreo cateva zile, cand suge bebe, mai ales la inceput! Why??

www.flickr.com/photos/30462666@N03/sets/" target="_blank">Gruia - soricel iubit 16.09.2008

... once upon a time ...


Am aflat de ce .... mi-au venit rushii

www.flickr.com/photos/30462666@N03/sets/" target="_blank">Gruia - soricel iubit 16.09.2008

... once upon a time ...


fiecare cu sintomele lui... pe mine nu ma dor sfarcurile, dar ma enerveaza daca sta prea mult la san... si "prea mult" este foarte relativ...

pupici la mari si mici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nerantula spune:

Ama, si bebe ce simptome are?

www.flickr.com/photos/30462666@N03/sets/" target="_blank">Gruia - soricel iubit 16.09.2008

... once upon a time ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ama1357 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Nerantula

Ama, si bebe ce simptome are?

www.flickr.com/photos/30462666@N03/sets/" target="_blank">Gruia - soricel iubit 16.09.2008

... once upon a time ...


parca-i mai flamand si mai agatat de mine decat de obicei... dar poate fi si o impresie de-a mea tinand cont ca ma deranjeaza ca sta la san...
doar cineva din exterior ar putea zice daca e adevarat sau nu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madutz spune:

Buna dimineata! Fetelor, sper sa ma ajutati si pe mine cu un sfat!
Am o fetita de 6 saptamani - e primul copilas - si sunt oarecum la mijloc intre sfaturile pediatrilor, informatiile din carti si instinctul meu.

O alaptez exclusiv la san, la cerere, e in general tare fomista - la inceput ar fi mancat in continuu:)), mai apoi (pe la 2 saptamani) lucrurile s-au mai reglat - mese cam la 2 ore.

Programul de acum insa e de maniera urmatoare: noaptea mananca ultima masa in jur de ora 20, apoi la 2 - 2.30, la 5.30 si la 9. Dar de la 9, de cateva zile a inceput circul: ar manca non stop (sau ar sta non stop la san). Am lasat-o, pe principiul alaptam la cerere, chiar si nerespectand intervalul de minim 2 ore intre mese sugerat de neonatolog. Rezultatul a fost ca a inceput sa regurgiteze destul de des (o combinatie intre apa si lapte branzit) si sa fie extrem de agitata - peste zi (ora 9 - 18) doarme maxim 3 ore. In disperare de cauza i-am dat suzeta, ca sa mai lungim intervalele dintre mese, dar nu pot spune ca lucrurile s-au ameliorat - ar suge non stop si din suzeta, chiar si in somn. Asa ca nu stiu ce sa fac:
1. Sa o alaptez cat de des vrea? Chiar si la mai putin de 2 ore? E adevarat ca alaptatul la mai putin de 2 ore ar putea fi cauza disconfortului gastric pe care se pare ca il are?
2. Oare nu mai am lapte destul? Dupa ce lasa sanul inca mai tasneste lapte de acolo - de aici eu trag concluzia ca as avea, dar ?! Iar noaptea, cand mananca mai rar, sanii imi plesnesc aproape si ma trezesc cu pijamaua uda fleasca pana la mijloc.
3. Suzeta - mare dilema! Cum se impaca cu alaptatul? Sa o folosesc sau nu?
4. E normal ca un BB de 6 saptamani sa doarma asa putin ziua?

Orice alte sfaturi care m-ar putea lamuri si pe mine ce se intampla sunt binevenite!

Multumesc mult!

http://www.flickr.com/photos/33349596@N06/


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ama1357 spune:

salutare!

ma bucur sa aud ca bb ta mananca numai san.
faptul ca iti cere foarte des, chiar si la jumatate de ora... poate fi datorat unui puseu de crestere care dureaza vreo 2,3 zile... sau poate fi datorat de colici...
in timpul puseului bb suge mai mult astfel incat sa mareasca productia de lapte, dupa ce a marit-o indeajuns pentru foamea lui, rareste "mesele".
daca sunt colicile, sugand i se alina din durere.

faza ci asteptatul celor 2 ore... nu sunt chiar de acord... bb sug la san si din alte motive, nu numai de foame... poate fi si sete... primul lapte este mai apos si tine de sete, pe urma devine mai gras si tine de foame... vara mai ales bb sug des si de sete... pana la 6 luni trebuie evitat de dat apa sau ceai... bb elimina din sarurile minerale, saruri de care are nevoie... daca chiar credeti ca au nevoie ii dati o lingurita maxim 2...

suzeta si alaptatarea... se poate da si suzeta la copii fara sa apara probleme... dar nu trebuie exagerat... bb cu suzeta daca este micut oboseste si apoi cand il pui la san, nu mai are forza de supt si adoarme foarte repede...

sper sa-ti fi dat raspunsurile pe care le cautai...
pupici la mari si mici

faptul ca regurgiteaza, aici sunt mai multe cauze... cand ragaie, daca nu sta intr-o pozitie verticala, se poate intampla sa gaseasca ceva laptic pe drumul lui spre iesire.
posibil sa fi mancat ceva mai mult decat ar fi fost nevoie, si stomacelul scoate surplusul. dar si asta este o faza trecatoare...
cea mai nasoala chestie ar putea fi Refluxul gastroesofageo... oricum este trecatoare si asta, dar poate dura pana la 6 luni, pana la un an, sau chiar pana la un an si jumatate... fiul meu a avut asa ceva si va doresc din toata inima sa nu fie asa ceva...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madutz spune:

Multumesc mult ama!
Cu regurgitatul m-am gandit si eu la o mie de lucruri: neonatologul dupa ce m-a ascultat descriind, m-a linistit oarecum: se pare ca doar e foarte lacoma, mananca repede si mai mult decat ii trebuie, laptele vine cu putere si inghite mult aer! Sper sa nu fie alte probleme!

Referitor la colici, habar n-aveam ca pusul la san ajuta! Eu credeam ca nu trec cu nimic: nici cu medicamente, nici cu leganat, mangaiat, pus la san - bb plange ore in sir orice i-ai face - si chiar ma bucuram ca noi n-avem! Ce-i drept, cand parea sa o doara burtica (isi freca piciorusele si scancea) am pus-o la san! Pentru ca se linistea instantaneu eu am crezut ca ii era foame (sau sete) nu ca ar avea colici (pentru ca nu a plans niciodata foarte mult, sa nu te poti intelege cu ea).

Multumesc inca o data !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ama1357 spune:

fiecare bb lus cu colicile lui... sunt bb care vor sa suga la colici, dar sunt bebelusi care nu vor nimic... sunt bb care vor sa fie tinuti in brate cu burtica in jos... sunt bb care vor sa faca bicicleta...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flowerbee spune:

Buna,

Sunt o proaspata mamica a unei fetite de 5 zile si nu mi-a venit laptele. Am nascut prin cezariana si tot astept sa vina lapticul. Sanii mi s-au marit f mult iar cand o pun pe bebe la san nu vrea sa il ia din cauza sfarcului neformat, dar si pt ca este cam lenesica.

Cand folosesc pompita de format sfarcul, la vid, iese colostru cu mare greutate. Oare o sa mai iasa ceva? Mai vine laptele? Oare am canalele infundate? Bebe se va obisnui din nou la san? Pot sa fac mastita daca nu reusesc sa ma mulg sau bebe sa suga?

Multumesc,

Mami Bee

Bee38+
AMR 1 zi !!!!!!!

http://bd.lilypie.com/6jfFp3.png

Doamne ajuta-ne sa avem copii sanatosi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eseea spune:

felicitari pt bb!

desi nu m-am confruntat cu problema ta, eu nascand natural si venind laptele imediat, totusi o sa incerc un raspuns.

Eu cred ca laptele iti va veni, numai ca tb sa fii f perseverenta : tb pus bb cat mai des la san, chiar daca deocamdata sunt doar cateva picaturi de colostru. Numai prin punerea la san, plus pompa, se va actiona si va veni laptele ( organismul va intelege ca tb sa-l produca, ca e nevoie de el!!). Deci pune bb la san! Tb sa apuce cat mai mult din mamelon, chiar daca nu ai mameloanele formate. Se vor forma, asa am avut si eu si am alaptat apoi pana la un an si jumatate cu mare succes.

Edit : pana atunci poti incerca sa-i dai laptele cu o seringa chiar daca e mult mai greu pt tine. dar daca se va obisnui numai cu biberonul iti va fi f greu sa o obisnuiesti la san. Se poate dar va fi greu.
Mami de fetita si de baietel 31+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eseea spune:

Fetelor, uitati aici niste informatii de mare mare ajutor:


Asociatia
TOTUL PENTRU TINE SI COPILUL TAU -ATTCT

Mobil: +40 744 102 663 nr doamnei Georgeta Musat
Fax: +40 21 666 24 77;

E-mail: contact@attct.ro
Website: http://www.attct.ro


Mami de fetita si de baietel 31+

Mergi la inceput