Alaptatul-Help Line-(10)

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Idaira spune:


N-am stiut ca imediat dupa ce alaptez ar trebui sa ma mulg...si nici ca laptele muls il pot refolosi intr-o seringa/biberon,ma gandeam ca nu e bun si eu l-am aruncat...vai Doamne!

Sint un dezastru...

Cautind o bucatica de viata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Idaira spune:

Citat:
citat din mesajul lui Eseea

Idaira, dar chiar trebuie sa pleci mereu dimineata?! Lucrezi sau ce?

in plus, sanii nu-i golesti INTRE mesele Carlei, ci imediat DUPA ce termina ea de papat, incerci sa golesti cu pompa sanii de tot. Se poate, cum sa nu se poata?? Ori nu inteleg eu ce spui tu....

o sa treaca toate astea, ai sa vezi ce frumos va fi.

Mami de fetita si de baietel 30+




Azi a fost o urgenta si a trebuit sa plec...oricum cred ca pina la 3 luni am sa stau cu ea,dupa mai vedem...

Nu reusesc sa-i golesc de tot pt ca ma dor,at cind imi pun pompa...iar cind vad ca nu mai iese nimic de la unul,consider ca s-a golit,numai ca dupa un timp ii simt iar tensionati...


Cautind o bucatica de viata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puisorul spune:

Idaira, poti sa pastrezi laptele la frigider 24 de ore. Sunt pungi speciale in care poti sa il pastrezi la congelator si 3 luni. Acuma sincer nu inteleg de ce te tot mulgi pentru ca asta nu face decat sa creasca productia de lapte. Sau poate la mine nu a fost nevoie nu stiu ce sa iti spun.








Ani de Stefana (23.01.2008)
Fericirea trebuie sa fie o rasplata, nu un scop. - Antoine de Saint-Exupery
Cum se topesc kilogramele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Idaira spune:


Cantitatea pe care o mulg nu e suficienta pt a putea fi inmagazinata in pungi,e ff putina..sa spunem,15ml...

Noaptea ma trezesc uda,de asta cred ca ar trebui sa ma mulg...

Repet,tot ce cred eu sint doar supozitii lipsite de fundament..poate doar intuitie,nici nu stiu ce sa mai zic...

Oare chiar ma voi bucura vreodata de a da san??!! Nu sint yo pesimista,dar,tare greu mai vad iesirea...maine ma voi interesa de un grup de suport de lactatie,ca nu se mai poate..



Cautind o bucatica de viata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eseea spune:

Puiusorule, Idaira tb sa se mulga pt ca are sanii tensionati, rosii, durerosi. Acum daca de fapt ti se pare ca ai prea mult lapte, te mulgi doar sa-ti decongestionezi sanii. Altfel, vei produce si mai mult. Dar daca doar uzi tricourile noaptea, fara sa te doara sanii, sa fie tari etc..lasa-i asa, toate femeile care au suficient lapte uda patul noaptea.

Si eu am tinut lapte 3 luni de zile la congelator, l-am pus in recipiente de alea sterile de usocultura. Mamaaaaaaa, aveam de-a borcanele!! Un sertar plin de congelator, am scris data pe fiecare borcanel. Si le poti si refolosi ca se sterilizeaza la sterilizator.
Il poti tine si in frigider 24 de ore, i-l dai lui bb cand pleci tu.

Mami de fetita si de baietel 30+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andre_ea spune:

Citat:
citat din mesajul lui andre_ea

Buna seara!

Am o fetita de 9 zile. De 3 zile nu prea mai am lapte. Copila ar sta tot timpul atarnata de san si nu doarme. Am inceput sa iau Galactogil, dar nu vad nici o imbunatatire. Aseara am observat o noua problema, o dunga rosie, ca o vena pe sanul drept. Am incercat sa trag cu pompa, dar nu s-a dus, si nici n-am tras cine stie ce laptic. Peste noapte am alaptat fata de la acest san si dimineata nu mai era dunga. Azi, dupa pranz, acelasi atarnat la san (dimineata doarme mai bine) si acum seara din nou dunga rosie. Sanul drept ma doare rau la alaptat, ma doare tot mamelonul. Ce pot face?

Multumesc!



Andreea, mami de Tudor- 10.08.2005 si Ilinca- 09.01.2009
am tot ce am visat

Delu Prichindelu'
Prichinduta




Vad ca nu prea mi s-a raspuns. Nu v-ati confruntat cu asa ceva? Sa fie vorba de un canal infundat? Nu prea reusesc sa bag pompa.
Problema la sanul drept s-a agravat. Acum ma doare intreg sanul. Mai ales noaptea simt, culmea, imediat dupa ce alaptez.
Sanul stang a intrat in normal, nu mai am ragade, nu mai doare deloc la alaptat. Dar ce ma fac cu dreptul?



Andreea, mami de Tudor- 10.08.2005 si Ilinca- 09.01.2009
am tot ce am visat

Delu Prichindelu'
Prichinduta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puisorul spune:

Andreea, ti-a raspuns Ama, sau cel putin eu asa imi amintesc. Cu dunga aia pe san nu stiu ce sa iti zic. La mastita sau canal infundat apare de obicei o zona neregulata rosie si dureroasa. Eventual incearca sa mulgi putin sanul sub dus. Mai poti sa pui pe san frunza de varza care la mine chiar a functionat. Si sa ii dai la bebe sa suga cat de mult din sanul respectiv pentru ca bebe e cea mai buna pompa.
Mai conteaza sa mananci bine, sa bei lichide si sa te odihnesti cat poti de mult. Poti sa bei ceai de stimulare a lactatiei care face bine si la bebe pentru burtica.
Incearca sa il faci pe bebe sa prinda in gurita cat mai mult din areola ca sa suga eficient si sa nu iti mai faca ragade. Stiu ca zicea Ama intr-un mesaj mai devreme ca e bine daca poti sa il pozitionezi pe bebe cu barbia pe locul dureros al sanului ca sa stimuleze drenajul laptelui.

Ani de Stefana (23.01.2008)
Fericirea trebuie sa fie o rasplata, nu un scop. - Antoine de Saint-Exupery
Cum se topesc kilogramele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns OanaRusu spune:

Am folosit (si folosesc) garmastanul pe tot sanul, mai ales dc am avut puncte rosii si dureroase - am masat sanul pe zona respectiva cu garmastan. La mine a functionat... Altceva n-am folosit.

Oana, mami de Ana Maria (13 iunie 2008) si Paul-Victor (21 iunie 2006) noi4
Priveste partea buna a lucrurilor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ama1357 spune:

andre_ea

la canal infundat, cand pui mana pe san simti niste noduri mai mari sau mai mici... zona este dureroasa... dunga rosie nu stiu ce este... ti-am raspuns si ti-am zis sa intrebi un ginecolog!!!

tu vb de durere la mamelon, aia se face de la pozitia gresita a lui bb la san!

ti-am mai zis sa nu alaptezi o noapte intreaga de la un sg san... chiar daca unul are probleme, trebuie goliti amandoi, facand asa, iti trece la unu si te apuca la celalalt... eventual pui pe bb la sanul cu probleme, cand bb are foame... si felul doi ii dai al doilea san.

ti-am mai zis ca cea mai buna pompa este gurita bb, si nu te alarma daca nu reusesti sa scoti prea mult cu pompa... in primul rand la 9 zile cate are bb nu are nevoie de o cantitate mare de lapte si in al doilea rand daca nu folosesti pompa buna, nu o sa reusesti sa scoti prea mult. toate pompele sunt bune, dar nu pentru oricine... adica fiecare femeie reuseste sa-si faca treaba cu cate o pompa...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nerantula spune:

Citat:
citat din mesajul lui Nerantula

Me, again!
Ma dor sfacurile foarte tare de vreo cateva zile, cand suge bebe, mai ales la inceput! Why??

www.flickr.com/photos/30462666@N03/sets/" target="_blank">Gruia - soricel iubit 16.09.2008

... once upon a time ...


Am aflat de ce .... mi-au venit rushii

www.flickr.com/photos/30462666@N03/sets/" target="_blank">Gruia - soricel iubit 16.09.2008

... once upon a time ...

Mergi la inceput