al 2 divort ?

Raspunsuri - Pagina 40

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Sybille spune:

Va veni si vremea cand iti vei aminti prin ceea ce ai trecut cu multa seninatate si poate cu regret ca nu ai stiut sa faci ca sufrinta sa fie minima pentru cineva care nu te merita.Toate la timpul lor.Va mai trece un timp cu lacrimi si durere dar se va sfarsi intr-o buna zi si vei rade si chiar vei regreta ca nu ai ras mai demult,in loc sa stai sa plangi si sa te chinuiesti de durere.Priveste in viitor si lasa trecutul sa ramana undeva in urma.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariamunteanu spune:

Citat:
citat din mesajul lui margotimea
sa ne mandrim ce bine o ducem fara ei si cat de proaste am fost ca am pus suflet pentru cine nu merita.Asa sa ne ajute Dumnezeu!


Asta sigur se va intampla daca vreti sa va faceti viata frumoasa. Cine nu vrea, va plange mai departe la toate ratacirile partenerului, caci cine a facut-o atat de lata si nici macar nu regreta imediat, va continua s-o "comita".

Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns margotimea spune:

Citat:
citat din mesajul lui mariamunteanu

Citat:
citat din mesajul lui margotimea
sa ne mandrim ce bine o ducem fara ei si cat de proaste am fost ca am pus suflet pentru cine nu merita.Asa sa ne ajute Dumnezeu!


Asta sigur se va intampla daca vreti sa va faceti viata frumoasa. Cine nu vrea, va plange mai departe la toate ratacirile partenerului, caci cine a facut-o atat de lata si nici macar nu regreta imediat, va continua s-o "comita".

Maria


Maria,cine nu vrea sa-si faca viata mai frumoasa?Care femeie si-ar dori sa mai planga?Dar de multe ori e greu sa poti chiar daca vrei.Desi stii ca nu merita sa plangi pentru el si nu te merita ca sotie,tot te agati de ceva,de un semn,de o vorba spusa in treacat poate si mai speri ca va fi bine.Stiu ca suna prosteste,ca oricare poate spune ca nu ai pic de mandrie daca accepti asa ceva.Crede-ma ca imi doresc din tot sufletul sa POT sa ma desprind cat mai repede si vreau sa nu imi mai pese.Dar inca e greu.Stiu ca va veni o zi in care ma voi detasa si am sa privesc cu seninatate in urma,dar inca NU POT.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flexi spune:

Poate va intrebati de ce nu mai scriu asa de des. Ptr ca nu mai sunt evenimente importante. Toate zilele se scurg la fel, fara peripetii din partea lui. Asa ca toata lumea isi vede de treaba si cam atat. Cat va fi linistea asta numai DD stie. ce stiu eu este ca m-am linistit sufleteste ( oare ? ) si privesc lucrurile detasat. Am reusit de la inceputul saptamanii trecute sa fiu din nou sus , fara lacrimi si autocompatimire. Si asa trebuie sa raman. Am destule probleme de rezolvat ptr mine si nu mai am timp si chef sa rezolv si pb altora. Fiecare sa si le rezolve singur. Nu eu am creat pb altora si nu vreau eu sa fie cea care le descurca si rezolva. Mie nu-mi rezolva nimeni nimic. Daca era un om care sa merite ( asta inainte de toata mocirla ) puteam sa merg pana in panzele albe sa le rezolvam, dar asa....Important este ca sunt bine si merg inainte. Incet, incet, ma desprind de omul caruia i-am spus 10 ani sotul meu.Citeam postarile mele de la inceput. Cata suferinta si cata disperare. Ati avut dreptate. Cu timpul totul capata alte nuante.
Margotimea- imi pare rau ca si tu treci prin asa ceva. Am inteles ca si situatia ta dureaza cam din aceiasi perioada cu a mea. Nu stiu cum te simti tu , dar eu bine. M-am agatat si eu de fiecare cuvant care mi s-a parut o speranta. M-am agatat si eu de un sarut sau o mangaiere. dar nu merita. Sunt doar amagiri care-ti fac rau. Mult rau. Am invatat in acest timp sa trag o perdea peste cei 10 ani ( frumosi si minunati ) si sa merg mai departe. Undeva , acolo in suflet, va ramane el, ptr ca nu poti sa-l scoti definitiv din tine, dar cu timpul va fi tot mai putin. Crede-ma ca am mai trecut prin asa ceva cu primul meu sot. Acum nu mai e nimic. e adevarat ca au trecut 12 ani de atunci ,dar nu mai inseamna nimic. Asa va fi si acum . Nimic. Ce ti-e si cu viata asta. Niciodata nu crezi ca ti se poate intampla tie. Si totusi.....Capul sus ptr ca avem un copil si pentru ca in primul rand suntem noi, ca femei, care meritam ceva mai bun. Si daca nu va mai exista un altcineva, nu-i nimic. Inseamna ca nu ne merita nimeni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariamunteanu spune:

Citat:
citat din mesajul lui margotimea
Maria,cine nu vrea sa-si faca viata mai frumoasa?Care femeie si-ar dori sa mai planga?Dar de multe ori e greu sa poti chiar daca vrei.Desi stii ca nu merita sa plangi pentru el si nu te merita ca sotie,tot te agati de ceva,de un semn,de o vorba spusa in treacat poate si mai speri ca va fi bine.Stiu ca suna prosteste,ca oricare poate spune ca nu ai pic de mandrie daca accepti asa ceva.Crede-ma ca imi doresc din tot sufletul sa POT sa ma desprind cat mai repede si vreau sa nu imi mai pese.Dar inca e greu.Stiu ca va veni o zi in care ma voi detasa si am sa privesc cu seninatate in urma,dar inca NU POT.


Margotimea, te cred si te inteleg. Ai incredere in tine, pretuieste-te, iubeste-te si asa te vei desprinde mai usor. Stiu ca doare, dar de ce sa te doara pe tine ? Nu meriti asa ceva. Stii ce ajuta ? Revolta-te, enerveaza-te, ambitioneaza-te, fii mandra ! Nu lasa pe nimeni sa te raneasca ! La mine a functionat de minune.

Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns margotimea spune:

Sa stiti fetelor ca incep si eu sa ma linistesc.Cel putin de trei zile nu am mai plans,am urmarit cu interes niste filme(lucru pe care nu puteam sa-l fac,nu ma puteam concetra).Pe mine ma ajuta si faptul ca jobul sotului meu este un du-te vino intre Romania si alta tara.Acum este acolo,in alta tara si am inteles ca va sta o luna,lucru care ma bucura pentru ca pot si eu sa ma adun.Este plecat de peste o saptamana dar nu am vorbit deloc la telefon,nici nu vreau sa vorbesc cu el.Am in plan o calatorie impreuna cu fiul meu,lucru care se va intampla in preajma sosirii lui in Romania,practic prelungesc putin perioada de liniste si vreau sa adopt si eu atitudinea aceea de *mi se rupe* pe care o are el acum.Sa-mi dea Dumnezeu putere sa pot.
Maria,in legatura cu revolta la mine nu tine pentru ca eu sunt o revoltata de felul meu.Si asta ma duce la acte pe care nu vreau sa le comit.Adica atunci cand ai o problema de genul acesta,trebuie sa fii cam invers fata de cum esti tu de obicei.
Flexi si eu am 40 de ani,casnicia de 6 si la varsta noastra nu cred ca trebuie sa disperam.Suntem femei intelepte care o iau de la capat si nu se mai uita in urma.Daca nu se intampla asta azi se intmpla maine,sau poimaine sau intr-o buna zi.Ei SE VOR INTOARCE la noi,sunt sigura de asta,dar atunci vom fi departe cu sufletul de ei.Eu asa cred.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flexi spune:

Ce sa va mai scriu fetelor? Am inceput sa mananc ( nu radeti ), dar am slabit 12 Kg ( am 1,76m si 58 Kg) , am inceput sa dorm noptile de la un capat la altul. E un progres. Am inceput sa rad si nu mai plang. Asta cred ca e cel mai mare castig. Lucrurile si-au reluat cursul. servici, firma, casa si restul. Atmosfera din casa nu mai e asa tensionata si discutam. Lucruri cu mai mare sau mai putina importanta. daram inceput sa comunicam. Subiectul ea nu se discuta, dar discutam alte probleme pe care le avem in timpul zilei. Nu stiu nici cand si nici daca ea se mai intoarce la servici. deocamdata e in recuperare. Cat dureaza nu am idee. Dar deocamdata lucrurile acasa incep sa se aseze. Sau asa am senzatia eu ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariamunteanu spune:

Citat:
citat din mesajul lui flexi
Am inceput sa mananc ( nu radeti ), dar am slabit 12 Kg ( am 1,76m si 58 Kg)


Moaaama ce tipa misto ! La proportiile astea, as dormi si eu mai bine noaptea . Tu iti dai seama ca poti sa mai pui 4-5 kg si sa nu-ti pese ? Numai cand ma gandesc la cantar, ma apuca depresiile alea rele .

Flexi, ce-ar fi sa-ti cumperi niste haine noi pe masura siluetei si sa mai iesi in oras ? Sigur ca fara sa dai explicatii unde si cu cine.

Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pitzinuca spune:

Citat:
citat din mesajul lui flexi

Ce sa va mai scriu fetelor? Am inceput sa mananc ( nu radeti ), dar am slabit 12 Kg ( am 1,76m si 58 Kg) , am inceput sa dorm noptile de la un capat la altul. E un progres. Am inceput sa rad si nu mai plang. Asta cred ca e cel mai mare castig. Lucrurile si-au reluat cursul. servici, firma, casa si restul. Atmosfera din casa nu mai e asa tensionata si discutam. Lucruri cu mai mare sau mai putina importanta. daram inceput sa comunicam. Subiectul ea nu se discuta, dar discutam alte probleme pe care le avem in timpul zilei. Nu stiu nici cand si nici daca ea se mai intoarce la servici. deocamdata e in recuperare. Cat dureaza nu am idee. Dar deocamdata lucrurile acasa incep sa se aseze. Sau asa am senzatia eu ?


ai senzatia.

tu ai stabiliti niste chestii cu omul asta? gen 'in 2 luni iti gasesti si pleci, te intereseaza, vreau sa imi reconstruiec viata' etc.

e bine ca ccc comunicati, dar chiar daca subiectul ea nu il discutati, asta inseana ca ea si tot prin ce ai trecut nu exista.

flexi, ar fi bine sa discutati la calm subiectul ea.
intai discuta cu tine insati, du scenariul pana la capat, vezi ce vrei.
daca aoi acceptat ca el s-a indragostit, vorbeste-i spune-i. trebuie sa te eliberezi.

am im presia ca situatia asta e un foc de paie. si cred ca el te va face sa suferi cat de curand.

in rest, eu iti doresc multa putere!

b

"Fericirea nu are valoare daca nu e impartasita."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariamunteanu spune:

Citat:
citat din mesajul lui flexi
Cat dureaza nu am idee. Dar deocamdata lucrurile acasa incep sa se aseze.


Ce sa dureze ?

Si in ce sens zici ca incep "sa se aseze lucrurile acasa" ?

Maria

Mergi la inceput