al 2 divort ?

al 2 divort ? | Autor: flexi

Link direct la acest mesaj

Nu credeam ca voi mai trece vreodata prin asa ceva. De primul sot am divortat cand baietelul nostru avea 1 an. La 2 ani dupa divort am intalnit un barbat minunat care ne-a vrut pe amandoi. Ne-am casatorit. Dupa 9 ani si jumatate de casnicie a venit acasa sa-mi spuna ca s-a indragostit de alta femeie. Si aceea are o fetita de 2 ani si este divortata. Ceea ce este grav este faptul ca nu e o relatie pasagera, ci s-a indragostit de ea. Toata seara mi-a vb despre ea de parca eram prietenul lui de bere si nu sotia lui. Nu stiu ce sa fac si ceea ce este cel mai grav este ca nu stie nici el ce sa faca. Spune ca nu poate renunta , deocamdata , la ea. Imi tot spune ca nu e vina ei in tot ceea ce se intmpla, dar... atunci cine? Stia ca este insurat si cu un copil. In telefon are poza fetitei ei ca imagine de fundal. Simt ca s-a prabusit totul in mine. Prima oara am divortat in preajma Sarbatorilor de Paste, acum de Craciun. Spune ca ne iubeste pe amandouasi ca ea i-a oferit in 2 luni tot ce nu i-am oferti eu 10 ani : Siguranta. Ne-am construit casa, avem amandoi firmele noastre , eram o familie fericita. Sau asa am crezut eu pana ieri. N-am inchis un ochi toata noaptea. Nu stiu cum o sa-i spun Lui C ( baiatul nostru ) despre tot ceea ce se intampla. Are aproape 13 ani , dar totusi este un copil.
Ma simt de parca a trecut un uragan peste mine si a lasat totul la pamant.Ce sa fac? Sa-li spun sa plece sau sa incerc sa salvez casnicia asta?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gabriella1 spune:

Greu de spus ce sa faci! Dar Dumnezeu te va intari orice ai alege.Deocamdata nu-ti pierde speranta !

Numai bine !


Gabriela

"Prietenia este confortul inexprimabil de a te simti in siguranta cu niste persoane, fara a trebui sa-ti cantaresti gandurile, nici sa-ti masori cuvintele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ipearina spune:

"In telefon are poza fetitei ei ca imagine de fundal. Simt ca s-a prabusit totul in mine."

"spune ca ... ea i-a oferit in 2 luni tot ce nu i-am oferti eu 10 ani : Siguranta."

Mi se pare strigator la cer si dureros in acelasi timp.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lalilu spune:

Sa-l dai naibii, ce sa faci..?!

Faptul ca are poza fetitei celeilalte ca imagine pe telefon si nu a copilului pe care l-a crescut mi se pare...ingrozitor. Asta ar fi pt mine un motiv suficient sa -l dau naibii. Mie mi se pare ca el a facut alegerea. Ce ar mai fi de-acum incolo, ar fi prelungirea agoniei. Multa putere iti doresc.!

Lalilu-mama Mariei si a lui Luca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andraduska spune:

Boala lunga, moarte sigura. El a ales deja pe cine vrea in viata lui. Asta e, o sa treci prin al 2-lea divort, dar macar o sa dormi linistita noaptea si nu o sa te mai framanti toate viata, gandindu-te daca a uitat-o sau nu pe cealalta.
Eu zic ca prioritatea o are copilul tau, iar faptul ca el are pe tel. poza fetitei amantei spune din start cine e pe primul loc in viata lui.
Imi pare rau, dar trebuie sa mergi mai departe.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alinutza1979 spune:

Citat:
Imi tot spune ca nu e vina ei in tot ceea ce se intmpla, dar... atunci cine? Stia ca este insurat si cu un copil.




Logic ca ea n-are nicio vina! El te-a inselat! Ea pur si simplu si-a vrut binele ei; trebuia sa se gandeasca EA la binele tau?
Singurul de condamnat ramane doar sotul tau; intr-o mica masura si tu!
Citat:
ca ea i-a oferit in 2 luni tot ce nu i-am oferti eu 10 ani : Siguranta


Daca inca il mai iubesti, si crezi ca merita sa ramaneti impreuna, incearca sa lupti ptr casnicia voastra! Pleaca cu el intr-un concediu (numai voi 2)!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MirelaV spune:

eu nu iti dau un sfat.. ci iti spun ce as face eu. l-as lasa pe el sa aleaga... nu l-as forta cu nimic... daca era o aventura.. incercam sa salvez totul cu orice sacrificiu se impunea.. dar atata timp cat exista sentimente.. inimii nu ii poti dicta!
sa-ti dea Dzeu putere si intelepciune si sa alegi ce e mai bine pt tine..

MirelaV
pupicei pe burticei


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns evora spune:

Eu nu stiu ce-i in viata ta, dar daca as fi pusa, strict, in situatia pe care ai descris-o tu, m-as gandi: decat sa ramana omu' cu mine si sa suspine dupa cealalta, mai bine sa stea cu aia si sa-i para rau dupa mine(eventual!)...ca dupa 2 luni de intalniri sporadice, aia are numai calitati nu-i de mirare, dar sa vedem dupa 2 ani de convietuire zilnica...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns spic de grau spune:

Citat:
citat din mesajul lui flexi

Nu credeam ca voi mai trece vreodata prin asa ceva. De primul sot am divortat cand baietelul nostru avea 1 an. La 2 ani dupa divort am intalnit un barbat minunat care ne-a vrut pe amandoi. Ne-am casatorit. Dupa 9 ani si jumatate de casnicie a venit acasa sa-mi spuna ca s-a indragostit de alta femeie.

Si aceea are o fetita de 2 ani si este divortata.

Ceea ce este grav este faptul ca nu e o relatie pasagera, ci s-a indragostit de ea. Toata seara mi-a vb despre ea de parca eram prietenul lui de bere si nu sotia lui. Nu stiu ce sa fac si ceea ce este cel mai grav este ca nu stie nici el ce sa faca. Spune ca nu poate renunta , deocamdata , la ea. Imi tot spune ca nu e vina ei in tot ceea ce se intmpla, dar... atunci cine? Stia ca este insurat si cu un copil.

In telefon are poza fetitei ei ca imagine de fundal.

Simt ca s-a prabusit totul in mine. Prima oara am divortat in preajma Sarbatorilor de Paste, acum de Craciun.

Spune ca ne iubeste pe amandouasi ca ea i-a oferit in 2 luni tot ce nu i-am oferti eu 10 ani : Siguranta.

Ne-am construit casa, avem amandoi firmele noastre , eram o familie fericita. Sau asa am crezut eu pana ieri. N-am inchis un ochi toata noaptea. Nu stiu cum o sa-i spun Lui C ( baiatul nostru ) despre tot ceea ce se intampla. Are aproape 13 ani , dar totusi este un copil.
Ma simt de parca a trecut un uragan peste mine si a lasat totul la pamant.Ce sa fac? Sa-li spun sa plece sau sa incerc sa salvez casnicia asta?


O aberatie!
Maine ai sa descoperi ca de fapt relatia e mai veche de 2 luni, si ca fetita e a lui.
Siguranta dupa 2 luni! . Spune-i sa isi schimbe sursa de inspiratie ca scuzele lui sunt ori puerile ori idioate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violeta69 spune:

are dreptate spic de grau...si mie mi se pare aiurea ca dupa doar 2 luni cineva sa-i ofere siguranta!
siguranta la ce?
si apoi faptul ca fetita celeilalte e pe fundalul telefonului lui mi se pare dubios

din pacate s-ar putea sa nu mai ai ce face!
totul a luat-o pe un anume drum...iar faptul ca acum ti-a spus inseamna ca el vrea sa incheie socotelile cu tine,dar ii e mila si mai baga vrajeli din astea ca va iubeste pe amandoua
ceea ce vei face doar tu stii!
poate ca ar trebui sa incerci sa salvezi ceva(dar eu stiu ca nu prea ai ce!) ca sa fii tu impacata cu tine...numai pt asta...dar durerea pe care o vei simti nu merita ...
vei iesi din acest razboi terminata!
cel mai bine ar fi sa-l lasi liber(asa cum a mai spus cineva) sa aleaga ce vrea....
daca va fi sa fie cu tine va fi oricum,daca nu poti tu sa mergi si' n maini acum, ca nu ii vei putea scoate din suflet ceea ce simte...
ceea ce a fost s-a pierdut undeva pe drum si acum el nu o mai vede decat pe cealalta!

imi apre tare rau ca treci prin asta
oricum,faptul ca divortezi a doua oara nu e un capat de tara ..curaj



Vio,mamica lui Mihnea viitor "descoperitor" de infinit
*GRUPUL FETELOR FANTASTICE*

Tot ce se intampla, se intampla intotdeauna cu un motiv!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns teodraghici spune:

Ma intreb si eu a cui e fetita? Ai vreo certitudine ca nu e a lui?
Daca e copilul lui, cred ca va pleca de langa tine. Daca nu e copilul lui, mai ramane de vazut.
Mie mi se pare ciudat in doua luni (de neconvietuit impreuna) sa spuna ca cealalta ia oferit mai mult decat ai facut-o tu in toti anii astia!
Cand vor sta zi de zi impreuna, sigur nu va mai fi chiar asa!
Bineinteles ca intalnirile sporadice si numai cand ambii parteneri au 'chef' ofera mult mai mult decat viata de zi cu zi.
DA, al doile divort....as fi pentru. Sa plece, dar nu-l mai primi inapoi, indiferent ce va fii!
E tare trist ce spui tu aici, dar din pacate asa e viata.
Iti doresc multa putere sa treci peste asta.


Mergi la inceput