al 2 divort ?

Raspunsuri - Pagina 31

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns flexi spune:

raspund, de ce sa nu raspund. Aveti dreptate. Cine ar putea crede o asemenea poveste/ dar totul este adevarat, jur in fata lui DD. Am fost ieri la avocata si m-a sfatuit ca cel mai rapid si curat divort este cel de comun acord. Aseara am stat de vb cu el si i-am spus despre aceasta posibilitate de atermina totul cat mai repede si sa nu ne spalam rufele prin tribunale. A fost de acord. Asa ce luni mergem amandoi la avocata sa depunem actele. Stiu ca pare o poveste fantastica , dar este purul adevar

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flexi spune:

blackgirl0- ti-am trimis raspuns, dar pot sa-l scriu si aici . da, la Spitalul Militar o muta azi si tot azi , cica o opereaza din nou. Va rog sa ma credeti ca nu este nimic ireal din aceasta poveste si chiar am postat aici ptr ca am nevoie de sfaturile si sustinerea voastra. Va multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Loma spune:

Flexi, sotul tau stie ca tu esti insarcinata? Parca iti reprosa ca doamna amanta era dispusa sa-i faca un copil, daca asta era problema lui...

Eu in locul tau nu as accepta sa-si aduca amanta acasa la voi, cum va privi asta copilul tau, si apoi tu de ce trebuie sa suferi atat, sa-i vezi pe amandoi sub acoperisul tau, daca o iubeste de nu mai poate sa se duca la ea, ea unde a stat pana acum, sa o duca acolo si s-o ingrijeasca cu toata dragostea si pe ea si pe bunica ei, caci se pare ca sotul tau e maica Tereza. Ciudate sunt caile domnului, cine stie ce e in spatele acestor iubiri neintelese de noi... si omul tau ce datorii karmice are fata de doamna amanta

Eu cred ca si tu si sotul tau sunteti niste oameni f. sensibili la suferinta altuia, asta reiese din modul tau de gandire si actiune, insa sotul tau a mers mult prea departe, iti face viata un calvar... Probabil doamna l-a sensibilizat cu greutatile din familia ei, cine stie...poate e prea bun si ea l-a prins in mrejele ei a stiut cum sa-l prinda, si nu mai vrea sa-l lase iar lui ii e greu sa o lase acum in situatia asta.

Sper sa iti gasesti linistea si sa faci alegerea cea mai buna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns StMihaela spune:

Citat:
citat din mesajul lui J G

Mie personal, inainte de divort, mi s-au intamplat lucruri SF. Nici nu le povestesc nimanui, atat de fantastice sunt. E posibil... si tonul cu care vorbeste Flexi e foarte veridic.

J G sunt de acord cu tine.
Nu stiu daca e reala povestea sau nu. Dar cum si eu am trecut printr-o poveste din asta SF cu o nebuna nu pot fi nici sceptica, nici cinica.

Si chiar daca flexi e o femeie matura, cu judecata, care face si lucruri bune si rele si fara sfatul celor de pe DC, mi se pare normala o reactie ca a ei de a se descarca cumva de toate aceste ganduri care o apasa.
Daca ea ne-a consiterat "grupul ei de sustinere", prietenele (necunoscute - uneori e mai usor asa) carora sa-si descarce sufletul nu ar trebui decat sa ne bucuram.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simona R. spune:

DA,din pacate astfel de povesti pot fi reale!Nu doresc nimanui sa vada cum cel de langa ea,cel care toata viata a parut un om normal,se transforma dintr-o data intr-un monstru nebun!!!Pare de necrezut,pare ireal...dar nu stiu de ce innebunesc unii asa.....nu stiu de ce se intampla astfel de lucruri SF....(vorbesc din experienta proprie)

Flexi...o sa fie bine pana la urma!O sa vezi ca o sa iti recapeti increderea in tine si o sa se stearga incet ,incet toata nebunia asta prin care ai trecut!Oricat de imposibil ti se pare acum o sa reusesti.Eu te cred si te inteleg perfect;daca vrei sa vorbim sunt aici!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simona R. spune:

Si apropos de faza cu copilul...s-ar fi intamplat toate aste chiar daca aveau copilul lor,chiar daca aveau 10 copii nu ar fi avut nici o importanta pt el!Pt astfel de oameni nu are importanta decat propria persoana,nu au valori personale,si intreaga lor esenta este o mare si gogonata minciuna;nu este nici pe departe un om minunat asa cum a crezut Flexi cand l-a cunoscut,ci doar un om care si-a reglat propria valoare dupa ceea ce i-a oferirt Flexi,iar acum cand a dat-o in bara si mastile au cazut s-a aratat in toata splendoarea lui(exact ca sotul lui Hoppe,exact ca al meu si probabil ca mai sunt si altii.."noroc' cu forumul ca altfel credeam ca ce mi s-a intamplat mie e din filme sf)....probabil ca nu pot intelege multe ce spun dar Doamne fereste sa vi se intample asa ceva.....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miluna spune:

Si eu o cred pe flexi si inteleg foarte bine starile prin care trece. Am trecut si eu prin ele, mai mult sau mai putin, inclusiv dorinta de a ramine insarcinata pe ultima suta de metri. Nu ca sa-l tin linga mine, ci ca sa mai am un sufletel linga mine - mi se parea ca ramin tare singura.
Flexi, multa putere sa duci divortul pina la capat si sa te eliberezi! Incearca sa te desprinzi sufleteste de el si sa nu mai pui la inima tot ce face.
Tot vroiam sa te intreb, baiatul tau cum se comporta in perioada asta?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariamunteanu spune:

Citat:
citat din mesajul lui buli

facatura=descantec, farmec, magie, vraja, vrajitorie.

[/quote]

Da, eaxct aceasta e semnificatia cuvantului "facatura", nici intr-un caz minciuna sau fals, asa cu e folosit din greseala.

Ciudat cum o iau oamenii razna la un moment dat si sunt in stare du lucruri/reactii bolnave, dar de multe ori si victimele incurajeaza.
Flexi a fost mult prea ingaduitoare si a acceptat ca amanta sa fie un subiect de discutie in casa ei, a acceptat ca sotul ca sa o sune din casa, l-a primit in pat dupa escapadele amoroase cu cealalta .. dar toate astea nu au ajutat la nimic, ci au adancit conflictul si i-au indepartat mai mult.

I s-au dat atatea sfaturi aici sa stea si sa astepte ca sotul sa se lamureasca singur, incat ea nu a intervenit cu nimic. Poftim ca s-a lamurit singur si a ales.

Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flexi spune:

Am rezolvat si cu divortul. Miercuri dimineata ne intalnim cu avocata, ptr ca azi se putea intalni f. tarziu cu noi ( si nu putea el) , iar maine nu sunt eu in localitate. Asa ca toata lumea scapa.Nu stiu daca am gresit sau nu cu asteptarea asta.Mariamunteanu esti suparata ca n-am facut nimic. Ba da , am stat sa se lamureasca el ce are de facut. Accidentul ei a decis. Daca nu avea accidentul o lungeam mult si bine, asa ca asta a decis. cu ce-am gresit ca am asteptat? Ce ar fi trebuit sa fac si alta era situata? Da , poate daca il dadeam afara atunci cand am aflat nu ajungeam aici, sa ma chinui mai mult, sa vad cum vine de la spital si ii spala pijamalele si cum ii face ceaiul dimineata. Aveti dreptate. Atunci probabil ca trebuia sa hotarasc viata mea. Am sperat pana in ultimul moment ca-si va reveni si totul va fi bine. Probabil ca toate ati fi facut la fel. Si eu spuineam ca daca ma va insela vreodata am sa-l arunc afara, si n-am facut-o. De ce? Nu stiu. Nimeni nu stie cum era mai bine sa procedez. Asa am simtit atunci, asa simt acum. Poate cineva sa ma condamne ca m-am agatat de orice ca sa salvez casnicia? Nu cred .Poate doar eu , la un moment dat, am sa ma condamn ca m-am complacut in mizeria asta si am fost de acord sa stau si sa ma umilesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Morgano spune:

Flexi, mergi inainte pe drumul cu divortul, eu chiar nu te judec. Din afara e usor sa critici si sa zici ce ai face, dar in situatia concreta... e mult mai complex totul. Iti doresc mult succes.
Ce faci cu bb din brutica? cam cate sapt de sarcina ai?Ripley, mami de Ana(10.11.2005) si Iris(10.10.2007)

Mergi la inceput