al 2 divort ?

Raspunsuri - Pagina 21

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns blue eyes spune:

Hazul, noi nu stim care e adevarul; am mai zis asta de vreo 2 ori. Noi stim doar ce ne scrie Flexi. Nu stim ce e in sufletele altor oameni, nu stim cum era cu adevarat relatia intre Flexi si sot. Iarta-ma Flexi, poate parea o rasucire de cutit in rana, dar as vrea sa vad ceva mai mult respect din partea forumistelor fata de "cealalta", pe care nimeni nu o cunoaste. Nu stim ce fel de om e, nu stim ce e intre ei. Poate se iubesc, poate sunt pe aceeasi lungime de unda. De unde stim noi ca exista asa ceva intre Flexi si sot, de unde stim noi ce e sau ce a fost in sufletul sotului?
As mai avea ceva de zis, dar nu mai pun sare pe rani. Nu dati cu pietre, nici in mine, nici in cei pe care nu ii cunoasteti. XIO are o semnatura interesanta, potrivita aici.
In situatiile incalcite e corect sa se asculte parerile ambelor parti, ca la tribunal. Nimeni nu e vinovat 100 %, nimeni nu e inocent 100 %. Din pacate "imputatii" nu isi pot spune parerea aici.

Edit, am gasit semnatura lui XIO:
"Mult mai grava ar fi etichetarea nedreapta a unei persoane pe care nu o cunosc deloc "

Cadoul potrivit pentru o femeie? Descopera-i feminitatea!
Cadoul potrivit pentru un barbat? Apreciaza-i masculinitatea!
Cadoul potrivit pentru un copil? Lasa-i copilaria!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zepellina spune:

Blue eyes, nu stim adevarul decat din prisma lui Flexi. Si asta ne si intereseaza. Ea a postat aici si cere ajutor din prisma ei.

Chiar daca aparent stii cum e sa fi in pielea "celeilalte", din cele mai vechi timpuri acestea au fost blamate. Sunt niste reguli ale oamenilor. Nu te bagi in alta relatie. Daca o faci, iti asumi.
Din partea sotului nu e corect acest comportament care raneste.

Ea se simte "de parca a trecut un uragan peste mine si a lasat totul la pamant". Noi ne gandim acum ca "cealalta" are suflet bun?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violeta69 spune:

are dreptate zepellina,hai sa-i facem si o statuie celeilalte,saracutza!
de ce nu s-a despartit de sotie sa-si urmeze.... iubirea?
era f greu si atunci(pt flexi) dar macar era "corect"...daca mai poate fi ceva corect

Vio,mamica lui Mihnea viitor "descoperitor" de infinit
*GRUPUL FETELOR FANTASTICE*

Tot ce se intampla, se intampla intotdeauna cu un motiv!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flexi spune:

blue Eyes- cum a fost casnicia/ Cred ca am mai scris asta undeva pe la inceputuri. Cu bune si rele. Cu vise si dezamagiri. ca orice alta casnicie. Nu cred ca e cineva sa spuna ca , casnicia lui este perfecta. Minte cine spune asa ceva. Exista urcusuri si coborasuri. Bucurii si tristeti. Toate astea au fost de-a lungul celor 10 ani. Am avut de toate. N-am condamnat-o pe ea, ci doar pe el. Aseara iar a cazut in butoiul cu melancolie. L-am intrebat ce are , de ce este trist. a zis ca nu are nimic. I-am spus ca suntem suficienti de maturi sa stam de vb, nu mai suntem adolescenti sa ne ascundem dupa degete. Dupa mai multe minute mi-a spus ca a jurat si a promis ca nu-mi va mai spune nimic ca sa ma raneasca. si tot el a contiunuat : mi-e dor de ea. In momentul asta mi-e dor de ea. I-am spus ca totul se poate rezolva foarte simplu : sa ne despartim. A zis ca nu vrea sa plece , ca atata minte in cap mai are sa-si dea seama ca are o familie pe care o iubeste. Ce sa mai inteleg ? Mai e oare ceva de inteles ? Dupa Revelion trebuie sa ne decidem ca facem. asa nu se poate. Vor incepe lucrul pe 5 ianuarie si se vor vedea in continuare , zilnic. Atunci o vom lua de la cpat si nu cred ca mai pot duce.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maru spune:

flexi, te-am citit din prima zi...in locul tau nu as fi avut nici un pic de rabdare, n-as fi fost atat de permisiva, ata de toleranta...
cred ca e cazul sa rupi matza in doua! ce e aia: imi e dor de ea? dar de mine nu ti-e dor? de ce stai aici? Probabil ca i-as fi facut bagajele in clipa urmatoare si l-as fi trimis sa isi racoreasca dorul!

Alaturi de Emma cu gandurile bune si rugaciuni pe 24 Decembrie, ora 13! Lupta iubita!


Doamne'ajuta!

POZE
POZE2

http://maru-incotro.blogspot.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hazul spune:

Blue_eyes, de acord intr-u totul cu tine, dar
Daca "cealalta" ar fi avut cat de cat un caracter integru, ar fi fost mai "transanta". In primul rand ca nu ar fi acceptat o relatie cu el pana nu si-ar fi "spalat rufele". L-ar fi luat cu ele curate, nu murdare sa le spele ea si sa i se puna ei in carca toata mizeria(asta in cazul in care a fost inocenta).
Daca ai cat de cat integritate, ai spui frumos ca probabil impartasesti aceleasi sentimente, dar du-te draga si rezolva-ti mai intai problemele si pe urma vi si "incepem marea idila".
Haide sa spunem ca scanteia s-a produs inevitabil si nu au avut timp de gandire. Insa cand afli cum sta situatia si vezi ca de fapt nu esti decat o "dublura", adopti o atitudine care sa te caracterizeze. Il intelegi,iti pare rau ca nu v-ati cunoscut intr-o alta conjuctura, insa ii ceri sa revina dupa ce si=a incheiat situatia cu actuala /fosta cu care inca locuieste si de care dintr-un motiv sau altul nu se poate desparti.
Ar fi trebuit sa-i dea de banuit ca aceasta casnicie din care "vrea sa scape" este inca pe o temelie care nu s-a prabusit. Iar daca il stie si simte ca este cu fundul in 2 luntrii, si mai grav ca accepta situatia si atunci are o mare parte din vina. Participi voit la distrugerea vietii unor oameni, si astepti sa nu fi judecat?
Nimeni nu spune ca Flexi a avut o casnicie perfecta. Chiar ea recunoaste. Dar cine are?
Cu aceasta nu sunt de acord in comportamentul EI. Si de aceea o "judec". Da, nu am de unde sa stiu ce fel de sotie a fost Flexi, insa e inca sotia lui. Ea are motive sa se gandeasca la situatie si sa intoarca lucrurile si pe o parte si pe alta.
Pentru "cealalta" ar fi fost simplu ca buna ziua. Esti liber, incepem. Nu esti inca, vii cand esti si "continuam" daca mai sunt available.
Si stii ce m-a deranjat enorm? Faptul ca i se "permite" fetitei ei sa-i spuna tati. De cat timp il cunoaste pe acest barbat?
Dar daca el se intoarce de unde inca nu a plecat? Au toate sansele sa nu mai fie impreuna and then what? Ce explicatii dai unui copil nevinovat? Un copil nu spune tati din instinct, numai daca i se "inoculeaza" acest termen si este facut sa creada ca intr-adevar acest barbat este "tati". E pacat si e trist....Nu vad de ce nu sunt destul de responsabili ambii...
Deci de aici mi-am tras eu concluziile,de aici postarile mele "impotriva" EI. Nu sunt omul care sa judece fara sa stie detalii, si normal adevarul e undeva la mijloc, insa EA ar fi avut aceasta responsabilitate fata de fetita ei daca nu fata de altcineva...
Nu stiu, ma gandesc la faptul ca orice femeie "cu capul pe umeri" isi doreste sa fie "the one", and not "one of them"...
Flexi.......l-a prins flama rau de tot, insa va veni momentul in care va trebui sa luati o decizie...Multa putere sa o iei pe cea mai buna pentru voi toti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriella1 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Hazul

Blue_eyes, de acord intr-u totul cu tine, dar
Daca "cealalta" ar fi avut cat de cat un caracter integru, ar fi fost mai "transanta". In primul rand ca nu ar fi acceptat o relatie cu el pana nu si-ar fi "spalat rufele". L-ar fi luat cu ele curate, nu murdare sa le spele ea si sa i se puna ei in carca toata mizeria(asta in cazul in care a fost inocenta).
Daca ai cat de cat integritate, ai spui frumos ca probabil impartasesti aceleasi sentimente, dar du-te draga si rezolva-ti mai intai problemele si pe urma vii si "incepem marea idila".
Haide sa spunem ca scanteia s-a produs inevitabil si nu au avut timp de gandire. Insa cand afli cum sta situatia si vezi ca de fapt nu esti decat o "dublura", adopti o atitudine care sa te caracterizeze. Il intelegi,iti pare rau ca nu v-ati cunoscut intr-o alta conjuctura, insa ii ceri sa revina dupa ce si=a incheiat situatia cu actuala /fosta cu care inca locuieste si de care dintr-un motiv sau altul nu se poate desparti.
Ar fi trebuit sa-i dea de banuit ca aceasta casnicie din care "vrea sa scape" este inca pe o temelie care nu s-a prabusit. Iar daca il stie si simte ca este cu fundul in 2 luntrii, si mai grav ca accepta situatia si atunci are o mare parte din vina. Participi voit la distrugerea vietii unor oameni, si astepti sa nu fi judecat?
Nimeni nu spune ca Flexi a avut o casnicie perfecta. Chiar ea recunoaste. Dar cine are?
Cu aceasta nu sunt de acord in comportamentul EI. Si de aceea o "judec". Da, nu am de unde sa stiu ce fel de sotie a fost Flexi, insa e inca sotia lui. Ea are motive sa se gandeasca la situatie si sa intoarca lucrurile si pe o parte si pe alta.
Pentru "cealalta" ar fi fost simplu ca buna ziua. Esti liber, incepem. Nu esti inca, vii cand esti si "continuam" daca mai sunt available.
Si stii ce m-a deranjat enorm? Faptul ca i se "permite" fetitei ei sa-i spuna tati. De cat timp il cunoaste pe acest barbat?
Dar daca el se intoarce de unde inca nu a plecat? Au toate sansele sa nu mai fie impreuna and then what? Ce explicatii dai unui copil nevinovat? Un copil nu spune tati din instinct, numai daca i se "inoculeaza" acest termen si este facut sa creada ca intr-adevar acest barbat este "tati". E pacat si e trist....Nu vad de ce nu sunt destul de responsabili ambii...
Deci de aici mi-am tras eu concluziile,de aici postarile mele "impotriva" EI. Nu sunt omul care sa judece fara sa stie detalii, si normal adevarul e undeva la mijloc, insa EA ar fi avut aceasta responsabilitate fata de fetita ei daca nu fata de altcineva...
Nu stiu, ma gandesc la faptul ca orice femeie "cu capul pe umeri" isi doreste sa fie "the one", and not "one of them"...
Flexi.......l-a prins flama rau de tot, insa va veni momentul in care va trebui sa luati o decizie...Multa putere sa o iei pe cea mai buna pentru voi toti.



ptr un tatic cu mintea "brici"!


Gabriela

"Prietenia este confortul inexprimabil de a te simti in siguranta cu niste persoane, fara a trebui sa-ti cantaresti gandurile, nici sa-ti masori cuvintele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

E clar ca tipa n-are scrupule si se foloseste de tot arsenalul. Dar ca ea mai sint o mie, ce conteaza asta pentru Flexi?
Important e felul in care se poarta sotul ei, cel pe care l-a ales si au petrecut zece ani impreuna. Asta doare, cind vezi ca se poarta asa. Mie una mi se face greata numai cind citesc despre "suferintele" lui. Ce egoist! Are dreptate Maru, fa-i bagajele si sa sufere la usa ei. Parca vad ca pe cind ajunge acolo il apuca tristetile de dorul lui Flexi.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hazul spune:

Gabriella, multumesc pentru dar sunt mamica
Cum "hazul" ma caracterizeaza, si cum nu i-am gasit femininul adecvat, l-am "adoptat"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flexi spune:

Din nou discutii. Aseara am spus ca ar trebui sa facem bilantul lui 2008. Asa cum faceam in fiecare an la sfarsit, sa vedem ce am facut si ce n-am facut. L-am intrebat ce vrea ptr 2009. mi-a raspuns ca vrea ca firma lui sa mearga si sa-si faca o casa. M-a intrebat ce vreau eu de la 2009. i-am raspuns ca nu stiu daca sa-mi fac vise ptr. NOI sau ptr. MINE. De aici au inceput din nou discutiile. i-am spus ca vreau sa divortez. Ca nu mai vreau sa lupt,p tr ca n-am ptr cine. Atata timp cat el nu mai vrea lucrul asta, nu mai are rost. Mi-a spus ca nu are unde sa plece,( din nou povestile cu tatal, bunica, etc).A zis ca numai in mimentul in care va avea casa LUI , atunci va hotari cu cine se muta. I-am spus ca asa nu se mai poate si trebuie sa plece. a zis ca pleaca azi. Nu stiu daca o va face, dar i-am comunicat ca in 5 ianuarie merg la avocat ptr divort.Atat. Punct. Dupa 10 ani impreuna aici se pune punct.Fiecare pe drumul lui. Ma doare de-mi vine sa-mi smulg sufletul din piept si totusi sunt linistita. Cum vine asta? sa sti ca te-asteapta un divort , ca omul langa care te-ai culcat si te-ai trezit in fiecare dimineata timp de 10 ani , nu va mai fi acolo? Un sfarsit de an pe care n-am sa-l uit niciodata, asa cum n-am sa uit un alt sfarsit de an in care a inceput totul.Ce ironie a sortii!
Va doresc un AN NOU plin de bucurii, sanatate si tot ceea ce-mi doresc mie , va doresc si voua. Sa auzim de bine! LA MULTI ANI!!!!!!!!!!!!!!

Mergi la inceput