al 2 divort ?

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ellej spune:

Citat:
citat din mesajul lui pitzinuca

noideea - esti super tare la teorie!

adina iulia - mie personal mi se pare foarte greu si nerealist ca o femeie in situatia asta sa poata avea atata rabdare, tact si subtilitate. ar insemna sa imi ingrop sentimentele - sa ma frustrez, sa ma macin doar pentru o potentiala investitie in viitor - caci nu sunt teorii verificate...

flexi - in urma noilor informatii, eu m-as gandi serios, ce l-a facut pe omul meu sa o ia razna in halul asta. as sta si as cugeta. ce nu a mers bine in cei 10 ani fericiti? pentru ca sotul tau imi pare de-a dreptul ridicol, atat de ametit de o simpla femeie...
poate ca l-a luat valul pentru ca ea avea atata nevoie de ajutorul LUI. ca i-a facut un piedestal pana la cer.
este mai mult decat o aventura sexuala.
femeia asta i-a oferit ceva.
iar el s-a simtit dus fara voie, desi mai are clipe de luciditate in care nu vrea sa dea cu piciorul la cei 10 ani.

flexi - tu i-ai pus intrebari despre relatia voastra? l-ai intrebat cu se mai regaseste el in familie? l-ai intrebat ce dr...cu l-a apucat?

eu cred ca tu trebuie sa iei haturile in mana cumva. pentru ca o sa degenereze.
ori tai raul de la radacina, ori incepi si-i saruti si urma pasilor (da, si asta inseamna sa iei haturile in mana). Trebuie sa te gandesti sincer cat de mult il iubesti, daca esti dispusa sa stergi cu buretele, in care situatie ar suferi baietelul mai putin...

eu iti urez sarbatori linistite, si sper sa poti combina calea inimii si a ratiunii deopotriva.

b

"Fericirea nu are valoare daca nu e impartasita."


Eu am ajuns la concluzia ca unora li se uraste cu binele. S-au plictisit si cauta senzatii noi (dragoste, mila, sau ce l-o fi atras pe sotul ei la respectiva). Nu e vorba neaparat de reprosuri aduse partenerului ci doar de dorinta de a iesi din rutina.

Si nefiind capabili sa se autoanalizeze, sa-si dea seama cum sa revigoreze cotidianul - iacata cum apare "splinu'" si nevoia brusca de alta fusta.

Mare e gradina lui Dumnezeu si multe animale sunt in ea :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pitzinuca spune:

flexi - ce mai faci?
soer ca sunteti bine, tu si baietelul!

b

"Fericirea nu are valoare daca nu e impartasita."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flexi spune:

CRACIUN FERICIT! Buna dimineata din nou. Cum sunt? sa zicem ca bine. sarbatorile le-am petrecut impreuna, destul de bine. fara telefoane ( l=am rugat sa inchida telefonul ) si intr-o atmosfera destul de placuta. Atat cat s-a putut de placuta. Dar...aseara lucrurile s-au schimbat. Probabil ca a sunat-o si totul s-a schimbat. S-a inchis in el , a devenit ironic, s-a schimbat. asta probabil dupa ce i-am spus ca am vazut in tel lui o poza cu el cu aia mica in brate langa brad. Mi-a spus ca stiam ca se duce acolo, asa ca......Din momentul ala ceva s-a intamplat. De ce sa tac? De ce sa nu-i spun si eu lui ce simt si ce ma doare? El cum spune totul? Am citit ce mi-ati scris. In ;egatura cu gasitul pe altcineva mi-a propus si el. A zis ca ar fi mai bine sa-mi gasesc si eu pe cineva si atunci totul va fi bine. Atunci probabil ar avea un motiv bine intemeiat sa plece. Oricum asta e finalul, dar nimeni nu face nimic. Probabil dupa toate sarbatorile se va alege ceva. Ori el va pleca atunci, ori eu ii voi spune sa plece. Situatia dureaza de ceva vreme si se pare ca nu e o simpla atractie sexuala. E mai mult decat atat. Daca era o simpla aventura , in primul rand nu aflam. Dupa aceea nu se im[lica atat de mult in partea cealalta. Asta este foarte clar. Intr-adevar s-a indragostit. Cat si pana cand numai el sau bunul DD stie. Poate ca ea este femeia care-i trebuie. Ma gandesc si la asta.Sa vedem azi in ce toane se trezeste si ce stare de spirit are. Nu m-as mira sa-si caute de drum. Va dati seama, pana luni mai sunt 2 zile de stat cu familia si chiar ii este greu saracului.Cel mai urat Craciun pe care l-am avut in viata mea si sper sa fie si ultimul asa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Ai grija de tine, Flexi!

Exista sanse ca ea sa-i fie sufletul-pereche, insa aceste sanse sunt relativ mici. El si-o va dori atata timp cat ii este inaccesibila din varii motive (unul din motive esti tu).
Dupa ce ii va fi accesibila situatia se va lamuri. Va face mereu comparatia cu tine - de aceea este important sa ramai imaculata in mintea lui.

Nu cred ca ti-ai dori ca el sa ramana cu tine pentru ca simte ca asa e logic, ci pentru ca simte ca vrea cu tine. Si asta va functiona pe acelasi principiu: isi va dori ceea ce nu-i este accesibil (cand iti vei gasi pe altcineva, chiar daca asta ii va oferi lui justificari si scuze false pentru ce a facut el, abia atunci va simti ca te pierde si va lupta sa-si redobandeasca ce a avut. Acum nu-si pune problema asta, sau si-o pune doar ipotetic, pentru ca situatia nu exista si pe tine te are in continuare pe tava)

Lucrurile nu se schimba peste noapte. Vor dura luni si luni de amar, in care va trebui sa te obisnuiesti cu ideea, iti vei regandi viata de la zero.

Ce trebuie sa stii tu este ca daca reusesti sa privesti lucrurile dintr-un alt unghi decat cel de acum, in care esti victima, iti poate fi chiar mult mai bine decat ti-a fost pana acum; vei ajunge intr-un punct in care hotararile majore le vei lua numai tu.

Insa acum trebuie sa folosesti orice mijloace pentru a-ti ameliora starea de rau. Ia-o pas cu pas, nu te mai gandi pe termen lung, actioneaza in functie de ce simti si ce crezi ca e bine la un moment dat. Foloseste orice pansament consideri ca e potrivit si nu dauneaza sanatatii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Happy_in_TO spune:

Flexi, nu cumva la sotul tau are un model din oarece motive? Se indragosteste de femei divortate cu un copil de doi-trei ani...
Motivele pot fi din copilaria lui. Cum a fost copilaria lui?
El are copii biologici? - (edit mai tirziu... am citit ca nu are.)
Hmmm... pe mine ma pune pe ginduri aspectul asta. Deci la doi-trei ani cind sint mai maleabili in a aceepta un barbat in viata mamei. Se adapteaza usor la oricare "nene" iar daca tatal biologic nu este prin preajma, copiii il pot numi si "tata"...
Se poate totusi ca cealalta sa ii satisfaca nevoia de a fi "tata" prin a nu fi tata... prin copilul pe care il are? E cam complicat de inteles, sper sa intelegeti ce vreau sa spun.
Daca era indragostit lulea de ea, avea poze cu ea, amanta, pe celular... Dar el are poze cu copilul! Eu cred ca este indragostit de ideea de a fi tata (*de-a gata" - fara nopti nedormite si gravizeala!) din nou pentru o mogildeata mica si inocenta care sa il priveasca la fel ca pe un "superhero".

Indiferent de ce il face sa se poarte asa, nu este fair felul in care loveste in tine.
Tu trebuie sa te gindesti la tine si la baietelul tau! Voi sinteti prioritatea ta! Pregateste-te sa iei friurile vietii in miini! Consulta un avocat ca sa stii ce sa faci sa va fie voua bine- tie si baiatului tau. Amanta dupa cite am citit nu are scrupule si nu cred ca o sa aibe nici la divort, o sa il influetenze si o sa il inraiasca impotriva ta. Acopare-te legal, este dreptul tau!

Ai grija de tine, de sanatatea ta! Este foarte important. Nu iti neglija sanatatea deloc, maninca sanatos, incearca sa te odihnesti, rasfata-te cu mici indulgente. Este important ca tu sa fii bine si sa fii echilibrata in aceste momente de mare stres. Stiu ca este greu, cunosc golul din stomac, puterile care te lasa... dar trebuie sa te aduni, sa iti aduni puterile ca sa poti merge mai departe!

Ieri a fost pe la mine o prietena, Lucy (de fapt fetelel mele sint prietene cu fata ei cea mica). El are amanta -aceeasi amanta de atita timp, ea are copiii ei, divortata- de 14 ani! Mi-a spus ca de Craciun a stat cu Lucy si cu copiii lor la masa(au 5 impreuna de la 34 de ani la 13 ani) iar dupa masa a plecat. Nu o mai intereseaza unde merge si ce face. El pleaca si vine ca la hotel, la amanta la fel... 14 ani de chin, pe care ea i-a acceptat ca pe o viata normala!

Ai grija de tine, tu esti importanta!

Alice

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Eu cred ca e doar o coincidenta si ca la fel s-ar fi intamplat si daca respectiva nu avea nici un copil.

In afara de faptul ca probabil ca i-a promis ca-i va face un copil, natural al lui de data aceasta (parca asa am dedus dintr-o postare a lui flexi), poate ar fi interesant de aflat ce anume il atrage la ea, ce calitati i-a descoperit, ce comportament al ei l-a atras atat de tare, ce a dedus el ca-i lipseste in relatia cu flexi (stiu ca multe argumente vor iesi ca iepurii din joben si vor fi chiar amuzante, insa o parte pot fi reale)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Happy_in_TO spune:

Da, Adina, se poate sa fie si o coincidenta, dar inclin sa cred ca nu...

Eu de exemplu cind l-am intilnit pe tipul de la Montreal si mi se aprinsesera calciile dupa el... el era super incintat de faptul ca aveam copii! Si faptul ca erau micute (cred ca aveau 3 ani si 5 ani atunci) era foarte bine, chiar el mi-a spus-o!
Sint convinsa ca nu ar fi inceput relatia daca nu as fi avut copiii! Am vorbit mult despre copilaria lui, despre relatiile lui dinainte, despre casatoria lui (mai fusese casatorit o data).
Concluzia la care am ajuns cu el a fost ca venind dintr-o familie divortata, i-a fost greu fara tata si mama lui nu s-a mai recasatorit, asta i-a marcat copilaria. El inconstient incerca sa repare ceea ce a stricat tatal lui... sa se intoarca in timp cumva, acum matur fiind si sa o ajute pe mama lui - in postura unei alte femei cu copii mici.
S-a casatort apoi si a avut un baiat. Toate ok insa i-a venit cheful sa fuga din tara si si-a lasat nevasta si baiatul cind acesta avea 3-4 ani! A facut acceasi greseala ca si tatal lui - a abandonat familia cu toate ca el spune ca nu asta a facut. Au urmat ani petrecuti separat si eventual divortul. El spune ca ea si-ar fi gasit pe altcineva. In fine.
Deci iar incearca sa repare greseala ca si-a lasat baiatul la aceea virsta, crescind copiii altuia.

Am vorbit si de casatorie si de ceea ce vrea in viitor, daca mai vrea copii. Mi-a spus ca nu mai vrea copii, ca nu vrea sa treaca prin sarcina, nopti nedormite si toate cele. Ca el este multumit ca eu am copii mici, ca el se poate comporta ca un tata si ca ar dori sa le infieze chiar...

Inainte de relatia cu mine (care a durat foarte putin) avusese o relatie cu o tipa din Romania care si ea avea un copil. Din pacate nu a putut-o aduce aici cu copilul pentru ca fostul ei sot nu i-a dat acordul sa scoata copilul din tara. Mi-a spus ca nu ar fi acceptat ca ea sa fi vent aici singura. Deci a pus capat relatiei. El vroia si mama dar si copilul, la pachet.

Mai sint si barbati din astia!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flexi spune:

Pot sa scriu doar dimineata sau cand el nu este acasa. Nu vreau sa vada sau sa stie ca scriu povestea noastra pe un forum , unor oameni necunoscuti. Deci, cum a fost copilaria lui? A crescut intr-o familie sanatoasa , cu un tata medic stomatolog si o mama contabila. Are si o sora mai mare decat el cu 3 ani. O familie normala. tatal lui a murit de infarct cand el avea 18 ani. Deci nu se poate zice ca din copilaria lui s-a tampit. S-a prostit la cap in ultimele luni de cand a intalnit-o pe ea. Imi spunea o data ca toti prietenii lui au o " prietena " , el de ce n-ar avea? Acum o are. Diferenta e ca acei prieteni nu-si lasa familia ptr " prietene' si sotiile lor nu stiu de aceste aventuri, pe cand el........Atmosfera de r..t in familie. E nervos si totusi nu izbucneste, eu sunt un butoi de pulbere, deci toata familia este fericita. De-ar trece mai repede toate sarbatorile astea sa pot incepe din nou munca , sa ma iau cu alte treburi sa mai uit. Zic si eu asa, sa uit. Nu poti sa uiti , aruncandu-te cu capul in munca. Dar macar stiu ca 12 ore pe zi sunt ocupata si mintea nu-mi umbla la el , la ea. Poate ca dupa sarbatori va pleca. Tot timpul mi-a spus ca nu pleaca inainte de Sarbatori. Asa ca se poate sa faca pasul cel mare dupa Revelion. Atunci macar stiu ca se alege intr-un fel.Am momente de revolta , in care imi vine sa-i pun bagajele la usa. Am momente de cadere in care incep sa plang.Dupa ce, nici eu nu stiu. Dupa EL.Nu-mi este usor sa uit 10 ani de casnicie, cu toate amintirile .Cu atat am ramas. Amintiri. Vorba cantecului : prezentul e trecut/ Presarat cu-amintiri.Daca as sti ce e in capul lui. Dar e atat de imprevizibil incat nu-mi dau seama pe ce picior stau cu el. Orice cuvant pe care-l spune stau si-l analizez, fiecare gest il interpretez. Asa nu se poate trai la nesfarsit. Stiu . Si tac. Si inghit. Si ma macina .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Flexi, ai fi preferat ca el sa aiba o amanta, ca prietenii lui, si tu sa nu stii? Poate ca acum ti se pare o varianta mai buna, insa pe termen lung nu e chiar asa, pentru ca neavand informatia respectiva deciziile stau doar la el.
In situatia voastra, avantajul este ca poti si tu sa hotarasti ce doresti sa faci cu viata ta - ca accepti sau nu, e decizia ta.

Happy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hazul spune:

Din cate am citit in ultimele zile, cred ca "planul" ei s-a desfasurat in felul urmator:
Mai intai l-a acaparat cu sexul...
... apoi ca sa-l tina (cand l-a vazut cu indoieli in suflet) a dat-o pe "varianta mila"(si-a depanat tragediile vietii ei singurului "barbat" care ar putea-o salva)L-a facut sa se simta vinovat ca o paraseste acum cand "are nevoie de el"... Si nu numai ea... mai ales fetita
Iar mai nou....nu stiu de , dar cred ca i-a promis "copilul lui", sau macar i-a bagat in cap ideea ce frumos ar fi daca...
E pacat ca foloseste aceste arme ca sa-l tina, insa daca numai asa reuseste sa-l tina, in acest fel il va si avea
Flexi, si eu spun ca si Adina. Nu cred ca ti-ai fi dorit sa nu sti. E mai bine sa lupti impotriva unui dusman vizibil decat a unuia invizibil...
Multa putere sa rabzi atat cat poti si cand nu mai poti sau nu mai vrei, ia decizia care te ajuta pe tine, nu pe el

Mergi la inceput