al 2 divort ?

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns CristinaT spune:

Doamne fereste! auzi sa fiti o mare familie! incredibil. Nu pleaca ca nu are unde sau nu are confortul de acasa. Flexi eu cred ca daca odata cu cadourile ii pui si bagajele la usa o sa-si revina repede in simtiri cand va trebui sa sterga la fund bunica bolnava!

PS: oare cand spunea o mare familie voia sa bage si bunic abolnava?? poate sa ai tu grija de ea ca tot te descurci si ei sa isi faca de cap.

E prima data cand sfatuiesc pe cineva sa divorteze, dar ma gandeam ca poate ar trebui sa o faci pe fata sa vada ca e gata. Poate isi baga mintile in cap.






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blue eyes spune:

Citat:
citat din mesajul lui Hazul

[blue]Sa spun .......sa nu spun......dar totusi spun.
Mai fetelor, "noi" nu-l cunoastem pe sotul lui Flexi decat din postarile ei, si doar in aceasta "circumstanta"= de inselator, tradator, badaran, si as mai putea continua...
De ce nu intenteaza Flexi divort dupa "tot" ce i-a facut? Pentru ca acest"tot" este un "putin" din cei 10 ani frumosi pe care i-au avut impreuna, si in care au crescut impreuna, au trecut prin bune si rele. De ce singularizati? Gata cu el, afara, la gunoi, DIVORT

Hazul, si eu m-am gandit la asta, am si scris undeva pe primele pagini. Noi nu stim cum era situatia intre ei doi, ce ii lega, cum se simtea el. Dar acum e tardiv sa se investigheze in legatura cu relatia lor, daca el era cu adevarat fericit in familia sa, daca si dorintele sale erau ideplinite.
Flexi, nu mi-o lua in nume de rau; nu stim ce se ascunde in sufletul sau. Nu stim daca are frustrari, dorinte, vise pe care nu le-a exteriorizat niciodata, sau un caracter infect. Noi citim doar ceea ce scrii tu, subiectiv, bineinteles.
Cu toate acestea, ramane lipsa lui de respect fata de tine, lipsa de respect parfumata, pudrata, voalata confesandu-se tie ca unui prieten apropiat, povestindu-ti despre amanta sa. Aici nu are nicio scuza, eu nu as tolera asa ceva!

Cadoul potrivit pentru o femeie? Descopera-i feminitatea!
Cadoul potrivit pentru un barbat? Apreciaza-i masculinitatea!
Cadoul potrivit pentru un copil? Lasa-i copilaria!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Flexi, ar fi fost mult mai rau daca el ti-ar fi ascuns ce se intampla.
Din punctul meu de vedere faptul ca afli exact cum stau lucrurile este un mare avantaj , si spune mult si despre importanta pe care inca o ai pentru el.

de cele mai multe ori barbatii prefera sa ascunda tot fata de partener (nici nu-i de mirare, depinde de reactia acestuia), si la sfarsit te trezesti in fata unei situatii de care n-ai avut habar.

Cata vreme suporti informatia, incearca sa continui s-o obtii! Chiar si dupa ce va separati.

Cel mai tare o va deranja pe cealalta relatia sotului tau cu tine. Pastreaza-ti o imagine idilica in mintea lui - asta e calea cea mai buna sa le influentezi negativ viitorul lor. Sentimentele lor nu ai cum sa le influentezi acum.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buli spune:

eu stiu un tip care povestea la nevasta ce misto e amanta si la amanta ce misto e nevasta. si cum le iubeste el pe amindoua si cum o sa reuseasca el sa se imparta intre ele, fara ca nici una sa sufere. ca el e de ajuns de barbat ca sa poata face asta.
pina s-au saturat amindoua si i-au dat papucii.
faza e ca au si coincis momentele, astfel incit a ramas in aer.
adica s-a dus omul cu bagajul la amanta si ea l-a intrebat ce cauta acolo, sa faca stinga imprejur.
asa ca eu n-as miza prea tare pe inocenta.
pe deruta da, dar se poate ca atitudinile din jurul lui sa-i confirme ca el poate tine doua femei (afectiv vorbind).

cumva n-are nici un sens sa studiezi ce urmeaza sa faci, mai bine te porti cum iti dicteaza sufletul, macar asa n-o sa regreti ca ai facut sau n-ai facut ceva.

situatia e supertimpita, dar asta e, ai grija de tine si de copil cit poti mai mult.

si, da, Adina le zice bine.

www.youtube.com/watch?v=YhWZ7bpfQag" target="_blank">@

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns n/a spune:

Auzi, dar ce-ar fi sa te duci sa-i faci tu ei o vizita si sa statzi ca prietenele de vorba, sa o intrebi cum o rabda inima sa itzi sparga casnicia in felul asta? si ia-l si pe el dupa tine si intreaba-l de fatza cu ea cum poate el sa creada ca putetzi fi o mare si fericita familie cand el te face praf efectiv, cum crede el ca mai potzi tu sa te culci cu el si sa functionati ca o familie normala ca si cum nimik nu s-ar fi intamplat?

Ce vrea sa sara dintr-o femeie in alta, ca sa ma exprim elegant si voi sa-l iubiti si sa-l adulati si lui sa-i fie mila de voi si sa fie responsabil pentru amandoua, si sa va iubeasca? Pe amandoua?

Convertiti-va maica la alta religie. Ca la ei asta e un mod de viatza si nici acolo asha cum ti se nazare, ci cu incuvintare si motive puternice si cu bani multi.

Schimba iala, AZI. Sa faca sarbatorile cu ea si cu baba ei bolnava si cu tatal ei betiv.

PE CINE NU LASI SA MOARA NU TE LASA SA TRAIESTI.

Asta (el) ori sufera de sindromul cavalerului care salveaza "demoazele" in "distres" (femei divortate cu copii), ORI e indragostit si-i place ce simte si i se rupe de tine, dar egoismul il face sa nu dea vrabia din mana pe cioara de pe gard, ca de in doua luni nu e sudat ceva stabil, oricata siguranta zice el ca-i ofera aia, ORI este atat de pervers incat vrea el sa faca ce vrea cucu lui cu voi doua..... si o face pentru ca poate.

Aia ii ofera ce are intre picioare. Atat. Ii ofera senzatia de incognito, de interzis. Il ispiteste cu ceea ce el nutrea de mult.

De ce face el toate astea? DE PREA MULT BINE. Nu i-a dat Dumnezeu necazuri si nu i-a ocupat Dumnezeu timpul cu greutatile lui si acum tre sa faca opere de caritate, pe cheltuiala sufletului tau.

De ce o mai face? CA-I PERMITI.

O vrea pe aia? Sa se spele cu ea pe cap. Dar ai grija, ca maine poimaine... va propune sa iesiti impreuna la o cafea, sau eventual sa o faceti in trei.

Trezeste-te.

Sau daca iti place situatia, sau esti dispusa sa ti-l revendici inapoi... o fi dom'le uns cu miere, o fi siguranta ta, universul tau, echilibrul tau, nu concepi viatza fara el...., DESPARTE-L DE AIA, ia-te cu ea de gat.... da fa ceva.... nu sta la bunul lui plac. E cea mai mare greseala. Tu chiar nu vrei nimik, stai la cheremul lui.

TU, Tu ce vrei? E... ce vrei tu, aia fa.

1. Vrei sa plece - da-l afara.
2. Il vrei in continuare asa - inghite si taci.
3. Il vrei inapoi - ia-ti-l inapoi. Da lupta. Poti sa castigi? TRE SA FI IMPLACABILA. MERITA? TU STII.







Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellej spune:

Urat ce ti-a facut! Daca de la te miri ce fufa n-ai la ce sa te astepti, doare rau cand ti-o furi de la persoana cea mai apropiata.

Din pacate mai cunosc un caz, patru ani a pendulat intre nevasta si amanta (amanta are o fetita, cu nevasta are un baiat - al lui). Le iubea vezi bine pe amandoua - ce vrei, inima larga si bleaga. Pana s-a saturat nevasta si a divortat. acum sta cu amanta (care in fine si-a vazut visul cu ochii si cracul de izmana la usa) dar tot mai vine pe acasa, sa manance, sa se schimbe si de ce nu, din cand in cand sa mai treaca prin patul ex-nevestei

A, stai ca mi-am mai adus aminte de un alt caz - inselat, nevasta rabdat, divortat intr-un final - care acum, dupa vreo 2 ani, timp in care si ea si-a gasit pe cineva, s-a decis ca el vrea inapoi acasa, nu mai vre amantlac!! Care e problema?

Cand aud de povesti de genul asta ma intreb daca respectivii nu sunt usor oligofreni.

Sper sa te aduni si sa petreci sarbatorile cat de bine se poate in conditiile astea.

Mare e gradina lui Dumenzeu si multe animale sunt in ea :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Da, cea mai buna metoda sa-l impulsionezi sa-si schimbe radical prioritatile este ca tu, Flexi, sa-ti gasesti pe altcineva.

Poti sa-i si spui, de altfel, daca asta ai de gand. Iti doresti o relatie stabila si fara compromisuri, in care fidelitatea sa fie la mare pret. Si cum el nu poate sa-ti ofere asta, ramane sa ti-o cauti in alta parte. Dar ca, evident, puteti ramane prieteni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pitzinuca spune:

noideea - esti super tare la teorie!

adina iulia - mie personal mi se pare foarte greu si nerealist ca o femeie in situatia asta sa poata avea atata rabdare, tact si subtilitate. ar insemna sa imi ingrop sentimentele - sa ma frustrez, sa ma macin doar pentru o potentiala investitie in viitor - caci nu sunt teorii verificate...

flexi - in urma noilor informatii, eu m-as gandi serios, ce l-a facut pe omul meu sa o ia razna in halul asta. as sta si as cugeta. ce nu a mers bine in cei 10 ani fericiti?
pentru ca sotul tau imi pare de-a dreptul ridicol, atat de ametit de o simpla femeie...
poate ca l-a luat valul pentru ca ea avea atata nevoie de ajutorul LUI. ca i-a facut un piedestal pana la cer.
este mai mult decat o aventura sexuala.
femeia asta i-a oferit ceva.
iar el s-a simtit dus fara voie, desi mai are clipe de luciditate in care nu vrea sa dea cu piciorul la cei 10 ani.

flexi - tu i-ai pus intrebari despre relatia voastra? l-ai intrebat cu se mai regaseste el in familie? l-ai intrebat ce dr...cu l-a apucat?

eu cred ca tu trebuie sa iei haturile in mana cumva. pentru ca o sa degenereze.
ori tai raul de la radacina, ori incepi si-i saruti si urma pasilor (da, si asta inseamna sa iei haturile in mana). Trebuie sa te gandesti sincer cat de mult il iubesti, daca esti dispusa sa stergi cu buretele, in care situatie ar suferi baietelul mai putin...

eu iti urez sarbatori linistite, si sper sa poti combina calea inimii si a ratiunii deopotriva.

b

"Fericirea nu are valoare daca nu e impartasita."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

Citat:
citat din mesajul lui flexi

Buna dimineata in Ajun de Craciun. Trebuia sa fie frumos azi, asa cum a fost in anii trecuti. Aseara din nou discutii.A zis ca daca tot se apropie sarbatorile sa se confeseze. Mie. Nu pot sa va spun ce mi-au mai auzit urechile. Ca aia are un tata betiv care o bate, o bunica bolnava la pat pe care o spala, fetita ei care tot timpul este bolnava,etc.......Intr-un cuvant vai de capul ei. Si el, suflet nobil, ii este mila de ea de i se rupe sufletul. dar o si iubeste. Si ea pe el. Si ca sa puna capac la toate mi-a spus ca i-ar placea sa o cunosc pe aia mica sa vad ce frumoasa este si ii spune TATI.Va vine sa credeti? Prea mult pentru mine. Dimineata am gasit tel de pe care vb. Mesaje de la si catre ea. Numai cuvinte frumoase, de iubire. Mi-a spus ca daca am putea fi toti o familie, ar fi perfect. Eu cred ca a luat-o razna. Azi merge la ele ce le-a cumparat cadouri si trebuie sa le duca. Si eu sa lupt? Ptr ce? Ptr un om care are alte planuri de viitor in care noi nu existam? Nu stiu daca reusesc sa trec peste ziua de ieri si cea de azi. Cred ca e momentul sa plece definitiv. Asa e mai bine ptr toti. El zice ca poate continua asa o vesnicie. Nu trebuie sa ia decizia de a renunta la una din noi. E bine asa. Am sperat ca-i va trece , ca va fi ceva trecator, dar se pare ca o data cu trecerea zilelor relatia acolo se consolideaza si aici se termina.Sunt tare curioasa daca din tot ce mi-a spus el despre ea este adevarat. Nu mai pot crede nimic.Si cand il mai aud ca spune : esti prietenul meu cel mai bun, ce sa fac, o iau razna.


hm, cum zicea cineva mai sus... nu are unde sa se duca pt ca nu e spatiu acolo, nu-s conditii ...

profita la maxim de faptul ca tu esti slaba si probabil incapabila sa te rupi de el (ce-i drept ma depaseste cum de poti fi atat de toleranta si cum ai reusit sa mai ramai cu mintile intregi dupa ce ti s-a spovedit)...

chestia cu inocenta si lupta lui interioara... ma scuzati da sunt un mare

tipu e nesimtit si isi vede interesul.. cei drept, i se si permite asa ca el intinde plapuma cat se poate...
cand se rupe o sa plece si peste 1-2 sapt o sa vina in gennchi cu declaratii de iubire... vom]

sper sa nu te supar... dar mi se pare INCREDIBIL cat de multe ii poti tolera...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns n/a spune:

flexi, mai am o idee (cat se poate de idioata):
daca viata voastra de familie este asa de perfecta (incat nu va poate parasi)... fa un pact cu el - functionati ca o familie fericita in continuare,
DAR
-el cu amanta lui, cu bilet de voie de la tine....
-tu cu amantul tau, pe care o sa ti-l faci, si-i iubesti si tu pe amandoi...
impreuna?... neverever sex impreuna, doar separat...

si asa o sa fiti chit.

Daca accepta... primul de pe strada care se uita mai galis la tine... fa-l fericit. Ai doar grija sa nu fie insurat si incepi si tu sa-i arati poze si sms-uri dupa, daca are copil e si mai bine, eventual faceti un "menaj a quatr" (stiti voi ce am vrut sa scriu, dar n-am stiut ca sunt certata cu franceza).

Sa vezi ce divort urgent veti avea si sa vezi ce-i piere cheful de mare familie fericita.

Pitzinuca... in scris sunt intotdeauna viteaza. Teoria ca teoria, da practica ne omoara. Apropo. Ieri seara imi sun sotul. Vechea poveste: "ce, m-ai pierdut?", apoi istericale. De ce? Nu era unde a zis ca pleaca. Adica la servici. Era in mashina. Cica se ducea sa ia tigari. Mai sa fie?! Ori e total nevinovat... ori l-am prins da nu l-am prins. Se ia la condei, se tine evidenta, si cand m-oi lamuri, jar mananca. I-am inchis telefonul. A dat mesaje, a sunat in draci. Dupa o ora l-am sunat si i-am zis ca vreau sa-i pun trei intrebari la care sa se gandeasca singur bine de tot si sa vina sa-mi spuna ceva mai nou: 1. "de cate ori il sun eu ca-l pierd prin bucuresti, si chiar daca l-as pierde... ce atatea istericale?" "crezi ca poti minti atat de bine incat sa te pot crede?" si 3. "unde-mi sunt tigarile?"... apoi tac, telefonul inchis iar.

Mesaje, explicatii, apeluri... i-am dat un singur mesaj:

"acum vorbesc cu amantul, cauta-ma mai tarziu." Mai tarziu am primit mesaje numai de pe telefonul de munca... vezi doamne dovada ca e la munca totusi.

Dimineata a venit tot o miere acasa. Mi-a adus si o surpriza.

Nu stiu ce-a facut si unde a fost, e foarte posibil sa fie total nevinovat si sa nu fi mintit, dar... e foarte posibil sa ma pregatesc si eu sa plang pe aici pe forum, mai curand decat ma asteptam. Doamne ajuta sa nu fiu decat paranoica.

Mergi la inceput