al 2 divort ?

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns violeta69 spune:

Citat:
citat din mesajul lui oocristina

Buna Flexi,

Stii, din postarile tale mi-l imaginez putin pe sotul tau. Un om asezat, linistit, muncitor. Chiar inocent si naiv. Care si-a gasit linistea alaturi de tine si chiar sensul in viata.
Si apoi, intr-o zi, a intilnit o femeie. Care l-a atitat. L-a facut sa simta .... provocare. Nu neaparat fluturasi, nu cred ca mai este suficient de tinar pentru fluturasi. Cred ca doar provocare, noutate, diversitate.
Pare un barbat care stie ce vrea. Are educatie buna, stie ca familia este familie. Este sincer, altfel nu ti-ar fi recunoscut relatia, nici tie, nici prietenului. Este atent si isi stie indatoririle, am inteles ca se preocupa de casa.

Dar ... este confuz, te raneste. Eu personal cred ca el nu se poate gindi la tine. Cred mai degraba ca acum gindurile lui ii sunt ocupate de framintarile din el. Nu mai stie ce vrea. Te are si pe tine, probabil o are si pe ea. Stie ca familia este familie, stie ca anii sunt ani.
Dar ... fiorii si provocarea nu apar decit foarte rar in viata noastra. Probabil si el stie asta. Sunt sentimente pe care este fericit sa le traiasca, probabil le pretuieste. Cu toate acestea este suficient de realist sa isi stie obligatiile.

Flexi, fara sa minimizez cu nimic suferinta ta, ma gindesc la framintarile sotului tau. Inclin sa cred ca alaturi de tine a devenit barbat, ca alaturi de tine a invatat responsabilitatile, ca alaturi de tine a crescut. De aceea a si recunoscut candid in fata ta relatia lui. A fost un fel de a-ti cere ajutorul. "Imi place si o alta femeie, m-a prins, ce sa fac?" Si tu nu i-ai spus nimic. Adica nimic pentru el.
E ca un scolar, care o telefoneaza de acasa, e un scolar care si-a pus o poza de la ea pe telefon. E un scolar care se scuza.

Nu, nu mi se pare deloc un om perves sau rau. Ci un baietel.
Relatia cu tine l-a facut barbat, nu el s-a facut barbat. Si acum este debusolat. Chiar si faptul ca a vorbit cu un alt barbat despre relatia lui, este tot o cerere muta de ajutor. "Ce sa fac?"

Tu il cunosti cel mai bine. Nu imi sta in fire sa iau apararea barbatilor, dar comportamentul sotului tau nu mi s-a parut pervers si viclean, ci inocent si debusolat. Probabil ca i-ai fost alaturi in toate greutatile din anii acestia si acum a venit tot la tine, sa ii fii alaturi.
Dar doar tu stii cit de mult te-a ranit. Daca esti suficient de puternica pentru tine si pentru el.

Acum, ca am scris toate acestea, cred ca le stii deja. Si iti este greu acum, tie. Este o situatie in care nu il poti ajuta cu nimic. Si asta frustreaza. Ai luat decizia sa il astepti si asta cred ca este cea mai buna decizie in situatia data.

Pretuieste ceea ce ai. Cel mai greu este sa gindesti dincolo de tine. La celalalt. Acorda timp, pentru ca nu te grabesti nicaieri. Daca se va reintoarce la tine, va fi mai invatat, mai trait, mai matur. Evoluat. Va merita cred, efortul si suferinta ta. Asa imi pare mie, un om bun. Dar tu il stii, nu eu.

Putere iti doresc.

Craciun Fericit! Depinde si de tine cum va fi, nu numai de el.


hai, mai Cristina
"inocent si debusolat"!!!
offf,cum fac barbatii astia din "inocenta" atat de mult rau!

Vio,mamica lui Mihnea viitor "descoperitor" de infinit
*GRUPUL FETELOR FANTASTICE*

Tot ce se intampla, se intampla intotdeauna cu un motiv!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns escu spune:

Eu cred ca pur si simplu nu are unde sa se duca si de-asta apeleaza la sensibilitatea ta, invocand inocenta si dragostea lui. Nu stiu cum, in ce conditii locuieste iubita lui actuala, dar mi se pare ca nu sunt conditii sa se mute la ea, asa ca pana se rezolva cumva stiuatia lor locativa solutia este sa-ti spuna tie ca te iubeste si ca nu poate renunta la familia lui . In felul asta amana plecarea pana cand ii cade lui bine.
Asa vad eu lucrurile din exterior. Poate gresesc. Numai tu cunosti detaliile. Analizeaza-le cu mintea limpede.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CristinaT spune:

Citat:
citat din mesajul lui flexi

Nu stiu ce sa mai fac. Nu a plecat si nici nu vrea sa plece. Spune ca orice s-ar intampla, familia ramane familie. Cum ? L-am intrebat. A zis ca deocamdata nu poate renunta la ea, iar la noinici atat ptr ca suntem familia lui. Nu poate da cu piciorul la 10 ani. Sunt totusi niste ani si ne iubeste. Aiurea. Eu i-am dat posibilitatea sa plece si sa se linisteasca. Ieri m-a sunat prietena la care am fost sambata seara sa-mi spuna ca sotul meu s-a confesat sotului ei. Ce i-a spus ? Ca a cunoscut pe cineva, care are o fetita si cam atat. Prietenul nostru i-a spus ; ai innebunit ? Ti-a luat DD mintile? si el a spus : Sper sa nu mi le fi luat.Discutia s-a incheiat aici. Nu a mai vrut sa mai spuna nimic si nici nu l-a mai intrebat ptr ca oricum nu mai scotea nimic de la el. Aseara l-am intrebat cum o sa fie de sarbatori. A zis ca bine , o sa stea acasa. N-am mai avut putere sa intreb cum o sa foe acest stat acasa ptr ca stiu. Un chin. M-am odisnuit cu aceasta stare si simt ca las toate lucrurile sa treaca pe langa mine. De ce/ Sunt oare prea obosita sa reactionez? sau m-am saturat de toata povestea asta? nu mai stiu nici ce sa fac , nici cum sa fac.


Flexi... sorry puteam sa pun pariu ca nu va pleca. te rog frumos, nu lasa lucrurile asa, cauta sa iei legatura cu un avocat si baga actele pentru divort. E clar ca inca nu au unde sa se duca. Tu il mai vrei? Il vrei sa ramana cu tine sau doar ca sa ai satisfactia de ai da tu papucii?
Iti doresc multa liniste!






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CristinaT spune:

Acum am citit si raspunsurile fetelor.

Oocristina, eu nu il vad deloc asa... ce suflet trebuie sa ai ca sa faci asa ceva?






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oocristina spune:


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Cristina, imi place cum gandesti acum (nu la ultima postare, ci la penultima ma refer).
Sper din tot sufletul sa-ti fie bine si sa fii fericita!

Flexi, ai dreptul de a alege acum. Si ai dreptul de a folosi orice metoda, oricare iti trece prin cap, de a supravietui situatiei. Incearca sa identifici ce te poate face sa te gandesti mai putin la situatia in care esti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hazul spune:

Sa spun .......sa nu spun......dar totusi spun.
Mai fetelor, "noi" nu-l cunoastem pe sotul lui Flexi decat din postarile ei, si doar in aceasta "circumstanta"= de inselator, tradator, badaran, si as mai putea continua...
De ce nu intenteaza Flexi divort dupa "tot" ce i-a facut? Pentru ca acest"tot" este un "putin" din cei 10 ani frumosi pe care i-au avut impreuna, si in care au crescut impreuna, au trecut prin bune si rele. De ce singularizati? Gata cu el, afara, la gunoi, DIVORT
Eu nu pot da sfatul sa divorteze nimanui, pentru ca nu e cinstit. Nu am cum sa-i spun cuiva ce sa faca cu viata lui / ei. Putem sa oferim suport si o consolare, putem sa ne depanam experientele pozitive sau negative, din care ea va putea sa invete o lectie care se potriveste situatiei ei...
Nici o situatie nu este la fel! Nici un barbat la fel, nici o familie la fel! Toti suntem diferiti si nu exista o solutie comuna!
Imi cer scuze daca am ofensat pe cineva cu mesajul meu si sper sa cititi randurile, si nu printre.
===============================================================
Flexi, din comportamentul lui si eu "citesc" o disperata cerere de ajutor. Suna absurd (de ce l-ai "ajuta" tu dupa ce ti-a facut), insa tu o sa hotarasti daca si cum o vei face. Faptul ca s-a confesat unui alt barbat spune mult. Barbatii nu vorbesc. Ei sunt macho, isi rezolva singuri problemele, nu spun nimanui decat daca intra in panica...Pe el il vad in distress, si cauta disperat pe cineva cu bagheta magica... Subscriu la ce a spus Cristina ca de aceea te-a invinovatit si pe tine ca nu lupti pentru el. El se absolva de orice responsabilitate , nu el de de vina ca a calcat stramb, ci tu ca nu stii sa-l "pastrezi"...Din pacate mai trebuie sa trecem si peste aceste hopuri... De ce? Cine stie...
Sfatul meu e sa "take one day at the time"./ A te gandi de pe acum ce si cum o sa fie de Sarbatori e prea mult pentru sufletul tau. "You are going to cross that bridge when you get there". Ia fiecare zi, bucura-te daca ai ocazia, si incearca sa-ti faci Sarbatorile frumoase pentru tine si pentru baiatul tau. Daca si el o sa fie in ecuatie, bine. Daca nu, asta este. Timpul le va rezolva pe toate. Fa-ti tie cald in suflet ca ai nevoie de asta. Si da, ai putea sa-i ceri repectuos sa te respecte daca a decis sa stea acasa de Sarbatori. Nu telefoane din casa si scuze penibile. ( asa cum spunea Blue eyes, poa sa mearga la colt sa o sune daca vrea, dar nu din casa).
Iti doresc multa rabdare si liniste de Sfintele Sarbatori!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flexi spune:

Buna dimineata in Ajun de Craciun. Trebuia sa fie frumos azi, asa cum a fost in anii trecuti. Aseara din nou discutii.A zis ca daca tot se apropie sarbatorile sa se confeseze. Mie. Nu pot sa va spun ce mi-au mai auzit urechile. Ca aia are un tata betiv care o bate, o bunica bolnava la pat pe care o spala, fetita ei care tot timpul este bolnava,etc.......Intr-un cuvant vai de capul ei. Si el, suflet nobil, ii este mila de ea de i se rupe sufletul. dar o si iubeste. Si ea pe el. Si ca sa puna capac la toate mi-a spus ca i-ar placea sa o cunosc pe aia mica sa vad ce frumoasa este si ii spune TATI.Va vine sa credeti? Prea mult pentru mine. Dimineata am gasit tel de pe care vb. Mesaje de la si catre ea. Numai cuvinte frumoase, de iubire. Mi-a spus ca daca am putea fi toti o familie, ar fi perfect. Eu cred ca a luat-o razna. Azi merge la ele ce le-a cumparat cadouri si trebuie sa le duca. Si eu sa lupt? Ptr ce? Ptr un om care are alte planuri de viitor in care noi nu existam? Nu stiu daca reusesc sa trec peste ziua de ieri si cea de azi. Cred ca e momentul sa plece definitiv. Asa e mai bine ptr toti. El zice ca poate continua asa o vesnicie. Nu trebuie sa ia decizia de a renunta la una din noi. E bine asa. Am sperat ca-i va trece , ca va fi ceva trecator, dar se pare ca o data cu trecerea zilelor relatia acolo se consolideaza si aici se termina.Sunt tare curioasa daca din tot ce mi-a spus el despre ea este adevarat. Nu mai pot crede nimic.Si cand il mai aud ca spune : esti prietenul meu cel mai bun, ce sa fac, o iau razna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Si eu o iau razna! De fapt el a luat-o razna, e incredibil cum gindeste si ce a putut sa-ti spuna!
Pai nu vrea sa plece pentru ca dincolo toti sint bolnaviciosi. Glumesc, dar lui ii e foarte bine cu voi si s-o vada pe ea tot timpul.
Eu cred ca nu ramine decit sa pui tu punct casniciei, ca doar n-o sa traiti cu totii ca intr-o familie mare.
Scuze pentru ton, e absolut socant ce ti se intimpla.
Partea buna e ca dupa toate nemerniciile astea ar trebui sa-ti vina mai usor sa-ti vezi de drum fara sa privesti in urma.
PS Din atitudinea ta el a tras concluzia ca-i esti prietena si-l intelegi. Asa a ajuns sa ti se confeseze.
Plus ca ea "saraca" e neajutorata, coplesita de probleme si are nevoi de el. Neaparat. Nu-i este nici lui usor, asa ca are nevoie de sprijinul tau. Ca tu esti o femeie puternica, te descurci bine si singura, ba chiar poti purta pe umerii tai si povara lor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mindy spune:


Flexi- Nu esti tu cea care o ia razna, el e cel care a luat-o serios pe ulei.
Pai normal ca nu pleaca pt ca nu are unde. Si chiar ii convine situatia de acum. Tu calma si intelegatoare, cica "prietena lui cea mai buna", tie crede ca iti poate spune orice aberatii ca pe tine nu te afecteaza nimic.
Daca tipa locuia singura probabil era deja plecat. Sau poate ca nu. Exista unii barbati pe care ii incita la nebunie sa aiba doua femei, una mai pasionala si una mai casnica si grijulie acasa. Si sa o duca asa mult si bine.

Trebuie sa faci ceva, nu il lasa sa iti distruga sufletul. Nu are dreptul sa faca asta.

Iti doresc din inima un Craciun linistit si frumos alaturi de baiatul tau!
Lui ii doresc sa se dea cu capul de o bordura si sa isi revina la realitate! oricum va fi tirziu cand se va trezi, pt ca te va pierde.. sau te-a pierdut deja.

Mergi la inceput