al 2 divort ?

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns flexi spune:

Aseara am fost la un mic chef. Impreuna. Ziua de nastere a sotiei unui prieten de-al nostru. ii pot spune amica. Toata gasca de cunostinte. La un moment dat s-a pus in discutie sa plecam. sotul anivesatei zice: unde va grabiti ? la care sotul meu raspunde: "Nicaieri. Acasa nu ma asteapta copilul. Facut cu ea." Sotil aniversatei spune ; Ai grija , poate ti-o iei. Sotul meu : "Ce mi se poate intampla? Doar sa dorm pe pres. "am simmtit , ptr a nu stiu cata oara, UMILINTA. Vorbe spuse sa doara. Am zambit si am tacut. oricum se facuse liniste si fiecare a inteles ce a avut de inteles. Nu stiu de ce ma mai imbat cu apa rece. Nu stiu si totusi tac si accept niste jigniri pe care nu le merit. Sau , da? Sunt mai debusolata ca inainte. La inmceput am fost socata, dupa aceea indignata. Acum nu stiu care este mimentul prin care trec. Umilinta, durere, nepasare, resemnare? Cred ca o iau razna. Din toata " afacerea " asta eu voi fi cea care voi innebuni. Nimeni altcineva. Doar eu daca nu ma opresc sa stau sa judec lucrurile la rece. Cand voi putea sa fac ceva? Sa iau decizia cea mai buna? Pentru mine, pentru el, pentru noi?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mama lia spune:

citesc...si ma intristez......

si eu sunt la a doua casnicie, cu un copil din prima....am fost de 2 ori la un pas de al doilea divort ...dar am luptat, am inchis ochii, mi-a plans inima....acum e bine de citiva ani.....DAR......i-am spus ca o a treia "ïncercare" nu o sa mai suport...

linistea sufleteasca e cea mai importanta, daca o pierzi nu e bine....

ce a facut sotul tau aseara mie una mi-ar fi pus capac!!!

nu spune nimeni sa dai cu piciorul, dar cred ca ai ajunj la "the point of no return"...gindeste-te la copilul tau, la tine....meritati o viata frumoasa.....nu umilinte.....

eu as convoca un consiliu de familie, cu copilul mai intai, apoi cu parintii tai...le-as cere parerea...ca sa nu ranesc pe nimeni....si daca sunteti la unison te duci frumusel si bagi divort....daca nu aveti si partaj de facut ar trebui sa mearga uns...

eu una sunt un caz fericit - sunt independenta finaciar, am casa pe numele meu (o am dinaintea casatoriei), copilul meu e mare (15 ani)....si crede-ma ca oricat de mult il iubesc pe sotul meu, sunt prea batrana ca sa mai inghit umilinte...viata e prea scurta si am inghitit deja prea multe...

sa te intareasca Dumnezeu si sa iei decizia cea mai inteleapta!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Flexi, el isi va fabrica tot felul de justificari pentru a-si acoperi faptele. Cred ca sta in natura umana sa dai vina pe altul, daca poti...

O parte din justificari pot fi reale, o parte imaginare. Stiu si te cred ca te dor, insa ele nu reflecta exact ceea ce gandeste el in general, ci doar ceea ce si-a fabricat el acum ca sa-si explice si lui ce i se intampla. Relatia de acum intre voi nu functioneaza.

Dintr-un punct de vedere e bine ca se intampla asa ceva, pentru ca in felul acesta te poate determina si pe tine sa reevaluezi ceea ce mai aveti acum si sa poti lua o decizie. Exista o limita, pentru fiecare din noi, de suportabilitate a ceea ce ni se intampla; cand aceasta limita este atinsa nu mai conteaza sentimentele de fond.

Nu-ti fie frica sa spui ce simti. Daca nu mai poti tolera situatia, spune-i si eventual luati distanta. Altfel situatia se poate inrautati si exista sanse minime sa puteti reface ce ati avut daca veti continua asa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buli spune:

eu cred ca el e intr-o perioada in care orice, dar absolut orice fapta, gest, intimplare, sint facute sa justifice actiunile lui.
isi cauta singur motive si justificari pentru ca se simte vinovat. si poate pentru ca isi mai pregateste ceva actiuni. e cam greu pentru tine. de pe margine e f usor sa dai sfaturi, dar pina nu esti intr-o anume situatie n-ai de unde sti cum vei reactiona.

incearca sa te protejezi singura pe cit posibil. afectiv si emotional. de la el in momentul asta nu te poti astepta la lucruri bune, asa ca cel mai putin dureros ar fi sa-ti reduci asteptarile la zero.

si daca tu crezi ca e bine sa-i pui bagajele la usa, asa sa faci. daca te simti mai bine sa fiti colegi de apartament, ramineti asa. oricum situatia asta nu va dura la nesfirsit si daca faci un gest pentru care nu esti total pregatita vei fi tentata sa revii asupra lui. aduna ceva putere in tine, vei avea nevoie.



www.youtube.com/watch?v=YhWZ7bpfQag" target="_blank">@

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anna2009 spune:

Flexi, in primul rind vreau sa spun ca imi pare rau pentru ce ti se intimpla. Nimeni nu merita sa i se intimple asa ceva...

Nu sint in masura sa iti spun ce sa faci dar tu nu iti faci nici un bine tie personal si nici copilului tau. Nu faci decit sa te afunzi si mai multi in suferinta si ai sa ajungi sa ai probleme de sanatate. Dintr-o femeie sanatoasa vei ajunge una bolnava cu nervi si mai gindestete ca copilul care il ai are nevoie de mama lui... Sotul tau nu merita iubirea ta!

Eu daca as fi in locul tau si sotul meu sa imi faca asa ceva l-as fi scos afara din casa si din viata mea de prima data cu toate ca avem doi copii impreuna!

Dar din nou aici este vorba de tine! Sotul tau si daca va termina cu asta cu care te inseala acuma, va urma alta la rind...Asa ca gindestete bine daca se merita sa ajungi nebuna pt un astfel de om!

Iti doresc mult noroc si sa te ajute Dumnezeu sa iesi cu bine din asta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flexi spune:

Adina Iulia ti-am trimis un mesaj pe pm. daca poti sa ma ajuti, te rog. Cum stau lucrurile? La fel. Singura schimbare este ca a disparut poza fetitei de pe fundalul telefonului. Nu si din telefon. Vine mai repede acsa (ieri si alaltaieri ). Mi-e groaza ca se apropie sarbatorile si nu stiu cum va reactiona.In rest, tot inainte. De maine sunt in concediu si atunci voi avea mai mult timp de copil, de mine, de casa. Asa de mult imi doresc sa se termine totul cu bine. Dar oare care si cum va fi acel bine?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Flexi, mie nu-mi da pace gindul ca el a avut poza aia in aparat. Practic voi l-ati crescut pe baiatul tau impreuna. Mi se pare de neiertat gestul lui de a pune poza in aparat.
Tu esti "mare" si te descurci, baiatul tau cred ca e si el destul de mare cit sa inteleaga anumite lucruri si pentru el imi pare tare rau.
Eu cred ca ai ratat ocazia sa pui piciorul in prag si sotul tau crede ca "anything goes" (poate sa faca orice).
Ce-l opreste sa continue cu ea sau sa gaseasca una noua?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Flexi, ti-am raspuns inca de ieri, insa cred ca e nevoie sa-ti activezi PM.
Mie imi apare mesajul pe care ti l-am trimis necitit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Morgano spune:

Flexi draga, am citit tot topicul asta de cand l-ai deschis.
Esti o femeie tare, inteligenta, o mama si o sotie buna.
Te rog din suflet nu te mai condamna si auto-umili pana peste puterile tale.
Poate ai si tu 1, 10, 20, 50% din "vina" insa nu asta e problema. Problema consta in felul in care sotul tau a inteles sa rezolve "problema", cu femeia de "serviciu", cu toate jignirile aduse tie si familiei voastre, cu felul in care il face pe fiul tau sa se simta (chiar dc nu percepi asta acum).
Sunt sigura ca iti este cumplit de greu, insa eu cred ca poti lua decizia corecta, de fapt ai luat-o dar inca nu o poti aplica.
Incearca sa faci ceva radical, e greu dupa atatia ani de casnicie, insa e cel mai sanatos pt tine si fiul tau.
A, nu are copilul lui, da' e bun al amantei? Hai serios, asta e nesimtire si egocentrism de tot rahatu'. Scuze de exprimare, insa respectul pt tine la el e zero. Poate e mult sau putin sa cunosti un om, insa el acum iti arata exact cine este. In momentul de criza. El e TOT, tu si fiul si casnicia nu mai existati de fapt. Isi face cumva "datoria" de a mai "incerca".
Te rog din suflet sa cauti cea mai buna cale de a va elibera unul de celalalt, cat mai putin dramatic.
Viata ta si a fiului tau sunt inainte, casnicia ta cu acest om de calitate indoilenica este mult in urma.
Daca ai posibilitatile financiare, desprinde-te. E cel mai sanatos.
Adina, ca esti cel mai echilibrat membru de pe Dc pe care l-am citit, sigur ca anii astia nu se arunca la gunoi, insa decat sa devii tu insati un gunoi, mai bine renunti cu demnitate. Deciziile majore nu se iau intr-adevar in 2 sapt., dar se iau cand lucurile merg mai prost si mai prost si mai stupid si umimilor.
Mult succes, Felxi, in tot ce vei face, am incredere in ratiunea ta

Ripley, mami de Ana(10.11.2005) si Iris(10.10.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flexi spune:

Adina Iulia multumesc pentru raspuns. numai acum l-am citit. Adevarul este ca nu am stiut unde sa-l gasesc, dar acum am invatat si asta.Cate invata omul!!!!!!!Dimineata stau si ma gandesc la tot ce mi se intampla din 22 noiembrie incoace. De cand am aflat. Cateodata traiesti int-o luna , cate n-ai trait intr-un an. Toate amestecate. Cu bune si rele. Sau mai multe rele. Adina Iulia avea dreptate. In aceasta perioada trec prin toate starile sufletesti. Acum ? Nu stiu. Nu stiu ce sa mai fac. Aseara cand am ajuns acasa, domnul cumparase biblioteca ( sa-i spun asa ) noua in living. Nu va inchipuiti ca este ceva sofisticat, dar este noua. Putin cam nervos si agitat. Conversatiile sunt scurte si dpdv al subiectelor, limitat. Cam fiecare ce a facut in acea zi. Atat si nimic mai mult. Nu se deschide subiectul tabu ptr ca nimeni n-are curajul sa inceapa. Oare cine v-a castiga si cine v-a pierde? Dar oare v-a exista un castigator si un invins? Sau toata lumea v-a iesi invinsa din aceasta lupta. De fapt nu este o lupta , este o stare de fapt in care stam cu totii pentru ca se pare nimeni nu stie ce vrea. Cred ca nici eu nu mai stiu ce vreau. Sa ramana sau sa plece. Am luat-o razna. Prietenii imi spun ca nu ma recunosc.Eu care stiam ce vreau acum sunt foarte calma si astept.Probabil ca la un moment dat acest calm se va termina si va incepe marea furtuna. Dar cand?

Mergi la inceput