al 2 divort ?

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns flexi spune:

Din nou scriu. Nu vrea sa plece si pace . Spune ca nu poate sa renunte la mine. Mi-a cerut sa-i acord o a doua sansa. I-am spus ca in aceste conditii EA trebuie sa dispara din viata noastra. Mi-a zis ca e constient de faptul ca nu mai pot lucra impreuna. L-am lasat sa stea. Atat. Lucrurile stau ca la inceput, doar ca eu stau linistita. Nu de ceea ce mi-a spus el , ci ptr faptul ca eu em luat niste decizii. Ce-o vrea sa faca este treaba lui. Acum chiar nu-mi mai pasa. Incredere in el am cat sa atarne de un fir de par. Probabil , ca daca va ramane, imi va trebui mult timp sa treaca sa pot avea increderea aia oarba in el. Sau poate ca intr-adevar, la un moment dat, voi spune hotarat si respicat, LA REVEDERE. Oricum, sufletul meu s-a linistit din momentul in care i-am cerut sa plece. Mi-am reluat si vechile treburi ( la servici eram ca nebuna, nu ma puteam concentra ) , lasasem si firma mea de izbeliste si toate din viata mea au inceput sa reintre in normal. Am mult de lucru la servici in aceasta perioada (lucrez la o firma de Advertising), la firma trebuie sa fiu spre dupa-amiaza, copilul trebuie supravegheat, treburile casnice trebuiesc facute. Deci , toate au reintrat pe fagasul lor. Cu el sau fara el , trebuie sa merg mai departe si sa fac ceea ce mi-am propus. Parca am mai scris asta candva. Innseamna ca asa trebuie sa fie si asa este. Sper sa nu-mi zdruncine din nou viata mea care s-a mai linistit cat de cat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tisina spune:

Cat tupeu! Cata nesimtire! Si cata lasitate, toate din partea lui, desigur! Mai intai iti reproseaza ca nu lupti pentru el, si asta dupa cate a facut, apoi spune ca nu te poate parasi, insa nu renunta nici la cealalta! Pai normal ca nu poate! Cum sa dea cu piciorul confortului pentru a-si lua viata in maini? Cum sa isi asume noi responsabilitati? Aveau dreptate fetele cand iti spuneau ca lui ii convine de minune situatia asta, cu "intre doua nu te ploua", si ca nu o sa ia in veci o decizie. Acum, ca decizia a fost luata de tine, incearca din nou sa o scalde si sa ramana in situatia actuala. Nu te lasa fraierita!
Scuze daca am fost mai dura, dar m-a indignat (iarasi) atitudinea lui. Eu zic sa ii acorzi o a doua sansa DACA si numai DACA se apuca EL sa lupte pentru relatia voastra, daca intreprinde practic, nu doar din vorbe, ceva, mai precis daca intr-adevar ii da papucii cucoanei.
Numai bine iti doresc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petra spune:

Flexi,

Eu zic ca deja vrea sa se intoarca la tine. Isi da seama ce pierde si nici el nu este dispus sa inceapa din nou viata in alta parte.
Oricum fii vigilenta, cartile jocului sunt acum la tine si tu faci regulile. Iti cerea o noua sansa? poate merita sa i-o acorzi dar dupa ce iti demonstreaza ca o merita. Dupa cum s-a comportat pana acum nu a prea demonstrat asa ceva.
MA bucur sincer pentru tine ca te-ai mai linistit si ti-ai intrat in normal cat de cat. Iti doresc tot binele din lume si decizii bune mai departe.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns popescudora spune:

scuza-ma daca o sa ti se para ca sunt cam dura, dar nu-mi vine sa cred ce citesc aici. Dupa primele 2 pagini clatinam uluita din cap vazand atata naivitate (ca sa nu zic prostie de-a dreptul, ca tare-mi sta pe limba) feminina, iar mai tarziu m-a cuprins o indignare crunta vazand cum se lasa calcata in picioare o femeie de bunavoie pentru un RAHAT de barbat! PUR SI SIMPLU ATATA BATAIE DE JOC N-AM VAZUT IN VIATA MEA!
ADICA, vine acasa, iti zice ca are o amanta, ca o iubeste de nu mai poate si vai ce de satisfactii ii aduce, o ridica in slavi, iti arata poza cu fetita stimabilei ca sa vezi ce dragalasa e si ce mult conteaza pentru el, adica TE CALCA IN PICIOARE sub pretextul unei asa-zise sinceritati. Apoi, tot sinceritatea asta absoluta il determina sa ii dea telefon cu acordul tau, sa iti zica cand sta peste program s-o f..a pe aia, cand e aniversarea lui prichindel, care e o data foarte importanta pentru el, isi programeaza revelionul cu ciumafaia, SI TU CE FACI IN TIMPUL ASTA??? LUPTI PENTRU CE? PENTRU UN NENOROCIT CARE ISI BATE JOC DE SENTIMENTELE TALE SI DE TOT CE-I SFANT? Mie mi se pare un individ de teapa celor din filme care vad un ranit si ii baga degetele in rana cu zambetul pe buze din placere sadica de a-l auzi urland.
Stai linistita si te milogesti de el si de dragostea lui, te arati intelegatoare, discuti calm, il astepti sa se decida etc.
Scuza-ma dar eu ii faceam bagajele in secunda 2! Si ar fi fost nevoie de multe rugaminti din partea lui sa ma convinga sa-i mai dau o sansa. L-ai mai lasat sa te ia si in brate! Iubirea rationala o avea beneficiile ei, dar ratiunea are si ea o limita!
Mie mi se pare extrem de crud si inuman ce a facat individul. Sincer cred ca e o jigodie fara caracter si ar trebui sa iti recapeti macar acum ceva din demnitate si sa il dai pe usa afara! Definitiv!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deus spune:

De multe ori si barbatii sunt lasi.Le este frica de nou dar nu vor sa renunte nici la vechi. Are un trecut cu voi si ii este greu sa se rupa iar viitorul este incert asa ca normal ca el sa incerce daca il lasi sa stea cu fundul in doua parti. Nu-mi imaginez ce-i in sufletul tau sau in sufletul baietelului tau. Sper sa nu ramana marcat si la randul lui cand o sa fie mare sa ajunga la casnicii destramate. Da l-as da afara din casa si da as face tot ce pot sa ma ocup de mine si de copil . Ai firma, sper ca ai bani, asa ca pleaca tu cu copilul tau intr-un concediu si ocupa-te de fericirea voastra. Cand te intorci acasa fa curatenie in viata voastra. Nu mai inghitii mizerii ca viata-i prea scurta si copilul tau merita o mama hotarata daca de tati prea buni nu a vut parte.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ipearina spune:

Ai grija, Flexi!
Ori vrea sa ramana cu tine, ori ii este greu sa renunte brusc si definitiv la tine (aproape toti barbatii o lalaie pana isi iau zborul definitiv, de fapt), adica este deocamdata in ceatza.
Iti doresc ce e mai bine pentru tine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hakimela spune:

Citat:
citat din mesajul lui ipearina

Ai grija, Flexi!
Ori vrea sa ramana cu tine, ori ii este greu sa renunte brusc si definitiv la tine (aproape toti barbatii o lalaie pana isi iau zborul definitiv, de fapt), adica este deocamdata in ceatza.
Iti doresc ce e mai bine pentru tine!

Cred ca mai degraba asta e...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriella1 spune:

Citat:
citat din mesajul lui popescudora

scuza-ma daca o sa ti se para ca sunt cam dura, dar nu-mi vine sa cred ce citesc aici. Dupa primele 2 pagini clatinam uluita din cap vazand atata naivitate (ca sa nu zic prostie de-a dreptul, ca tare-mi sta pe limba) feminina, iar mai tarziu m-a cuprins o indignare crunta vazand cum se lasa calcata in picioare o femeie de bunavoie pentru un RAHAT de barbat! PUR SI SIMPLU ATATA BATAIE DE JOC N-AM VAZUT IN VIATA MEA!
ADICA, vine acasa, iti zice ca are o amanta, ca o iubeste de nu mai poate si vai ce de satisfactii ii aduce, o ridica in slavi, iti arata poza cu fetita stimabilei ca sa vezi ce dragalasa e si ce mult conteaza pentru el, adica TE CALCA IN PICIOARE sub pretextul unei asa-zise sinceritati. Apoi, tot sinceritatea asta absoluta il determina sa ii dea telefon cu acordul tau, sa iti zica cand sta peste program s-o f..a pe aia, cand e aniversarea lui prichindel, care e o data foarte importanta pentru el, isi programeaza revelionul cu ciumafaia, SI TU CE FACI IN TIMPUL ASTA??? LUPTI PENTRU CE? PENTRU UN NENOROCIT CARE ISI BATE JOC DE SENTIMENTELE TALE SI DE TOT CE-I SFANT? Mie mi se pare un individ de teapa celor din filme care vad un ranit si ii baga degetele in rana cu zambetul pe buze din placere sadica de a-l auzi urland.
Stai linistita si te milogesti de el si de dragostea lui, te arati intelegatoare, discuti calm, il astepti sa se decida etc.
Scuza-ma dar eu ii faceam bagajele in secunda 2! Si ar fi fost nevoie de multe rugaminti din partea lui sa ma convinga sa-i mai dau o sansa. L-ai mai lasat sa te ia si in brate! Iubirea rationala o avea beneficiile ei, dar ratiunea are si ea o limita!
Mie mi se pare extrem de crud si inuman ce a facat individul. Sincer cred ca e o jigodie fara caracter si ar trebui sa iti recapeti macar acum ceva din demnitate si sa il dai pe usa afara! Definitiv!


subscriu!


Gabriela

"Prietenia este confortul inexprimabil de a te simti in siguranta cu niste persoane, fara a trebui sa-ti cantaresti gandurile, nici sa-ti masori cuvintele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hazul spune:

Flexi, asa cum spunea cineva(imi cer scuze, nu mai am timp sa recitesc mesajul)"mingea e in curtea ta". Numa tu tu vei sti cand si daca ai acorzi din nou increderea pe care a pierdut-o. Eu sunt adepta iertarii daca merita. Se stie ce a facut....urmeaza sa se vada ce va face pentru voi ca sa va recastige. Lupta pentru recastigare e mai grea decat cea de "mentinere a relatiei".
Doamne ajuta sa te linistesti sufleteste ca vin Sarbatorile!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns creasta spune:

Eu din cate stiu,cand se deschide un subiect de genul celui prezent,este sa ajutam cu o parere,sau sa spunem ceeea ce credem,dar vad ca sunt si persoane care jignesc pe gratis,de unde stiti cum este omul,de ii puneti asa o eticheta?daca al dvs,bea cate o sticla de conaic l-a echitetat cineva asa ?dvs nu sunteti dura,vorbiti fara sa ganditi,ajutati cu o parere ca este deajuns,nu cu jigniri.

Mergi la inceput