al 2 divort ?

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns madau spune:

Flexi pt curaj! Sa va dea DD tot binele din lume

Mi-a ramas o intrebare in minte...TU sa-i arati ca-l iubesti?

Madau si Alexia Miruna (15 dec 2005)
www.flickr.com/photos/madau/collections/72157600567493374/" target="_blank">poze pana la 1 an, www.flickr.com/photos/madau/collections/72157600567398541/" target="_blank">de la 1 la 2 ani, www.flickr.com/photos/madau/sets/72157603478525150/" target="_blank">PARTY 2 ANISORI , www.flickr.com/photos/madau/sets/72157606362146432/" target="_blank">de la 2 la 3 ani
www.geocities.com/nov_dec_2005/povesti2005.htm#madau" target="_blank">povestea nasterii Mirunei
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=1b04435806e76a5905bfb2&skin_id=4&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">filmulet aniversar
filmuletze poznase www.dropshots.com/madau" target="_blank">1 si www.dropshots.com/Miruna" target="_blank">2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns goldi spune:

Inca o data mi se intareste sentimentul ca barbatii sunt niste lasi care cu greu iau hotarari definitive, ci o tergiverseaza ca sa poata avea apoi constiinta impacata ca nu EI au stricat familia, ca nu EI au luat hotararea unui divort, ca nu EI au cedat fara lupta .
Prostii !
Flexi, te inteleg f bine, cand intervine scarba e mai rau decat cand esti geloasa, sau jignita, sau deznadajduita. Atunci, pur si simplu, ai pus punct. Soarele a cazut de pe cer si omul pe care l-ai iubit nu mai este.
Ramane doar un strain care te-a dezamagit.
Imi pare f rau ca treci prin asa ceva, insa nu ai ce face.
Timpul le vindeca pe toate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns delsim spune:

Sa ma ierti Flexi, dar...mare nesimtit! Nu mai pot de furie! Cum adica...el te insala, te umileste si tot tu esti de vina, tot tu nu-l iubesti si nu lupti?Adica ce vrea domnu' acum?Sa se simta "soarele' a 2 femei, sa stea cu amandoua, ca vorba aceea "intre doua nu te ploua"? Mi se pare de un egoism feroce.Nu mai vorbesc de lasitate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ipearina spune:

"Ce sa-i mai spun? Ca am citit mesajele din telefon ( si ale lui si ale ei ) si din momentul ala mi s-a facut sila?"
Exact asta sa-i spui: ca ti s-a facut sila!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

de acord cu tine....

MARE nesimtit si tupeist pe desupra...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ayleen spune:

Tot respectul pentru nobletea si verticalitatea ta, Flexi.
Pana la urma sfasierea ta era intre a-l parasi si a-l recastiga. A-l pastra presupunea ca tu sa poti uita si ierta escapada si prostia. A-ti asuma cu curaj riscul ca el sa-ti traga iar pamantul de sub picioare, cu o noua isprava, cazuta parca din cer in moalele capului.
Alegerea tine acum de fiecare. Sunt femei care pot trece peste asta, cu orice risc, decid sa lupte si sa se expuna din nou unei eventuale suferinte. Au, cu siguranta, motivele lor, pe care nu le discut.Altele nu pot, iar decizia de a-l da afara vine din ele fara echivoc, fara drept de apel. Femeilor foarte mandre le e, poate, un dram mai usor, pt ca le sustine orgoliul ranit.
Tie ti-e dat sa iei decizia asta cu durere pentru ca, desi jignita adanc, ai profunzimea sa pui la socoteala toate valorile care ti-au fost dinamitate prin gestul lui prostesc. Dar ti-e teama sa mai treci vreodata prin cosmarul de acum. Si vrei sa-ti protejezi sufletul. E de inteles.
Nu vreau sa sune crud, insa nu ar fi trebuit sa citesti mesajele acelea. Ele fac parte, inevitabil, din povestea de iubire (a se citi curvasareala). Bandu-ti paharul pana la fund, ai ajuns in punctul in care intelegi ca nimic nu mai are rost, end of story, dar ti-ai rasucit cutitul in rana, tot tie.
E ingrozitor de frustrant ca barbatul asta al tau a gasit ca e mai comod pentru el sa nu mai ascunda faptul ca e indragostit. Poate nu o sa ma aprobati, dar eu sunt de parere ca o indragosteala ne poate lovi pe toti, femei sau barbati, fara sa ne putem explica. Si, probabil, as putea strange din dinti, in numele a tot ce a fost bun in casnicia mea.
Intr-o paranteza spun ca asa a procedat tata: i-a cerut mamei mele o luna de fericire, ca el este indragostit. Mama nu a putut indura umilinta procedurii lui si a divortat. Gestul lui a costat asa: sase ani de depresie severa ai mamei, copilaria mea devastata, saracia lucie indurata de amandoua, sufletul meu sfasiat de dor de tati, si feminitatea mamei inabusita de la 36 de ani, ea nemairefacandu-si viata.Privind in urma, mama considera si acum ca a luat cea mai buna decizie, iar tata este un nefericit in casnicia cu tarfulita lui, de 16 ani incoace.
Iarta-mi incoerenta, Flexi, dar ce vreau sa spun este ca barbatul tau trebuie sa stie ca alegerile lui au consecinte. Cat de definitive...doar tu hotarasti. El trebuie pedepsit, pentru ca altfel nu va intelege niciodata proportiile raului pe care l-a facut. Oricum, inclin sa cred ca nu va sti niciodata exact cat rau a facut.
Daca se va mai intoarce sau nu la tine, daca il vei mai primi in viata ta sau nu, este ceva ce trebuie lasat pe mai tarziu.
Acum trebuie sa-si asume consecintele nesabuintei lui si trebuie sa plece unde o sti. Destabilizeaza-l, strica-i ritmul, refuza-i comoditatea si stabilitatea vietii. Altfel nu va intelege niciodata nimic.
Fii cat poti de distinsa, si evita sa spui un singur cuvant rau de matracuca lui. Mai devreme sau mai tarziu isi va aduce aminte ce femeie minunata esti, si-si va face comparatiile in sinea lui. Cand isi va da seama ce prost a fost, daca va mai avea vreo importanta pentru tine, se va intoarce, cu o lectie invatata. Iar tu vei fi pe alta pozitie.
Daca se desparte de ea acum, o va face ca pe o favoare pe care ti-o face, ca pe un sacrificiu personal. Si...e grotesc.
Fii la fel de puternica si inteleapta.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Ayleen

Flexi, lasa-l sa-si consume idila. Cu mare probabilitate va exista un moment in viitorul apropiat cand se va intoarce. Va depinde exclusiv de tine daca il vei primi inapoi sau nu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hazul spune:

Flexi, era "normal" ca el sa te acuze acum pe tine de lipsa de sentimente, ca asa el e absolvit de orice vina Nu cred ca o sa-i fie nici lui "cald" de Craciun, pentru ca i-ai zdruncinat "frumosul cuib" Un "barbat" ca el sufera ca a fost parasit si nu vrea sa accepte situatia. Cand va avea pe ambele era "macho". Acum e ......treaba lui ce e......important e ca nu i-ai permis sa-ti rasuceasca cutitul in rana.
"Decat o groaza fara de sfarsit, mai bine un sfarsit de groaza" MP>
Cand si daca o sa-i vina mintea la cap,si o sa realizeze ce a facut, o sa vina sa cerseasca dragostea din nou. Va fi decizia TA daca o sa-i acorzi o alta sansa. Asa cum e acum, NU MERITA!
Iti doresc pace in suflet si tzie si baietelului tau!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tisina spune:

Flexi, ai tot respectul meu pentru felul cum ai gestionat crunta situatie. Ai luat o decizie cumplit de grea, dar sanatoasa, atat pentru tine cat si pentru fiul tau. Nici unul nici celalalt nu aveti nevoie in viata voastra de un astfel de om. Lasa-l in plata Domnului si vedeti-va de viata voastra. O sa fie greu, dar o sa fie mult mai bine. Apropie-ti-l pe baiat cat poti de mult. VOI sunteti o familie!
Daca il vei mai primi sau nu pe individ in viata voastra e decizia ta. Eu una nu l-as mai primi. Nu mai mi-ar putea castiga increderea, dupa cate mi-a facut, mai ales dupa reprosul ca nu lupt pentru el (DE PARCA AR MERITA!!!).
Mult noroc in continuare! Nu este un sfarsit, ci un inceput. Asa trebuie privita problema!
Sarbatori linistite alaturi de baiatul tau!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petra spune:

Flexi,
Aproape ca este inutil sa-ti mai spun ca ai facut o alegere extrem de buna. Te ve-i linisti cu siguranta si o sa mergi mai departe mult mai impacata decat chinuindu-ti sufletul si mintea cum sa-l faci sa revina. O sa vina el singurel cand clipa de fericire se v-a sparge ca un balon de sapun, pentru ca este cu totul altceva sa furi niste ore petrecute pe ascuns cu cineva si este alta mancare de peste, sa imparti o casa, treburile si indatoririle, sa treci peste una sau alta, sa iei decizii. MAndruta lui nu v-a mai fii chiar asa de dulce la vorba cand se v-a trezi cu responsabilitati de nevasta pe cap si din fraze ca : "soarele meu te astept mereu !"- se transforma in : "Auzi mai, nu duci si tu gunoiul ala ???? " Ca asta este !

Flexi, fii fericita ca ai luat decizia asta, bucura-te de acest Craciun alaturi de copilul tau , prieteni si cunoscuti, nu te inchide in casa, continua sa te intalnesti si sa mentii relatiile cu prietenii vostri , du-te la coafor si aranjeaza-te, cumparti ceva nou de aceste sarbatori si o sa vezi ce bine te simti. Ai schimbat ceva radical in viata ta, schimba si ceva pentru tine (look-ul,pantofii haina de iarna ...) Trebuie sa-i arati si lui ca chiar nu iti pasa ca el a ales sa plece din viata voastra.
Succes, tarie si intelepciune !!!!

Mergi la inceput