Bobocei de septembrie - octombrie 2008 (10)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alexa si mami spune:

claudina, e fantastic Razvanel!!! cred ca la 6 luni deja o sa vrea sa plece in picioare:)))
CD, Ramo, ma bucur tare mult ca reveniti in buc. sa fiti sanatosi si fericiti in noile casute!
de 2 zile stam in casa, f urita vreme. nu ma deranjeaza frigul, ci vintul asta care sufla ca turbatul vreau sa ninga:)

alexa, cipri si mami

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns baby_boy spune:

Am revenit si noi sa postam pe forum.
Marturisesc ca n-am mai scris de mult timp , oricum se pare ca nu mi-a simtit nimeni lipsa. Nu prea am timp sa scriu, RAducu imi ocupa tot timpul insa reusesc sa citesc. Ziua nu prea doarme..atipeste vreo ora sau jumatate de ora..si apoi hopa face ochi..mancam ceva. adormim numai leganati si numai in brate. Nu cred ca a fost o data sa adoarma si el singur asa. Mananca si doarme mai bine noaptea. Programul de masa este la 2 -2 ore noaptea , mai sunt exceptii..aseara baita la 8
adormit la 10
trezit la 1 pentru mancare si adormit la loc
trezit la 5 pentru mancare si trezit la 7. 30 - asta e ora de trezire in fiec dimineata ..cred ca nu stia ca tati nu se duce la servici sambata si duminica .
Ziua nu avem program..mancam haotic..nu prea dormim..stam in brate mult. Eu nu apuc sa fac mai nimic, nu ma dezlipesc de el.
Noi vigantolul -2 pic pe zi, vaccinurile o sa le facem pe cele gratuite, kaki facem in medie de 3 ori pe zi..nu avem probleme, suzi nu vrem decat in deplasare..acasa nu iar papica doar de la san.
MA tot cert cu ai mei..ca sa-i dau copilului ceai..o masa noaptea..i-am dat odata si intr-o ora s-a trezit iar ii era foame. incerc sa le explic ca daca ii dau san nu are nevoie de altceva ..insa ei zic ca il mai calmeaza ..desi nu cred ca mai avem colicei..au trecut demult...fetele care alaptati exclusiv...le dati si putin ceiuc?

Musettepink multumesc de raspuns..eu am ochit demult caruselul ala..insa pt. ca am patut pliant am ezitat sa-l comand..iar altul la fel cu atatea melodii nu am gasit

300 ma bucur ca ajungeti la casuta voastra

Nikolici incearca sa mananci bine si sa bei lichide(eu mananc multe compoturi)..si odihneste-te cand doarme bebe..eventual apeleaza la ceaiul de chimen, fenicul si anason..eu cand beam...era jale..prea mult lapte..imi faceam o sticla si o puneam langa pat..iar noaptea de cate ori ma trezeam sa -i dau laptic puiului..luam 2 guri. Nu apela la formula..pana nu esti convinsa ca nu mai e...pune maimutzica la san .pe amandoua

Hai ca m-am intins..dar am voie nu? ca n-am mai scris demult

Pup bebelusi care au mai crescut cu o luna

mamica fericita de Radu Gabriel (7.10.2008)


poze cu burtici si pisoi

povestea pisoiului Raducu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nausica spune:

Citat:
citat din mesajul lui 300
Nausica, de scaunul de masina stiu ca nu poti tine un nou nascut mai mult de 1.5 ore, insa de bouncer nu stiu. Intr-adevar, in brate, ca si in wrap, distributia greutatii se face altfel decat in scaune care nu se lasa pe spate perfect.

Nicole, Nerantula postase un articol despre marsupii si consecintele dezastruoase asupra coloanei vertebrale a copilului. Pana la 2-3 luni, bebe nu trebuie lasat sa isi sustina propria greutate stand in fund sau in pozitie verticala in marsupiu. Cand gasesc linkul o sa ti-l trimit. Pup


Da, si noua ne-a spus doctorita sa n-o ducem in marsiupiu pina la 2 luni, dar cind i-am aratat wrapul a zis ca acela e super ok, poate sta in el oricit.
In plus, in toate cartile despre copii pe care le am eu (Spock, Martha Sears sint cele mai celebre) scrie ca este recomandat sa porti copilul cit mai mult. ("wear your baby").
Am citit undeva ca sarcina dureaza de fapt 12 luni, ca primul trimestru de viata al bebelusului este unul de tranzitie, de acomodare la viata extrauterina, si ca de-abia dupa 3 luni se poate spune ca a iesit, complet, la lumina. De aceea pozitia fetala sau cit mai apropiata de... este recomandata pt bebelusi in primele luni.

Nu stiu cite feluri de bouncer exista, al meu nu e tare deloc, adica nu se compara cu scaunul de masina. Practic bebelusul sta numai pe materialul acela, aproape la orizontala.

Oricum, va multumesc fetelor pt feedback.

Nausica si Ania
poze
_
God grant me the serenity to accept the things I cannot change, courage to change the things I can and wisdom always to tell the difference

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nausica spune:

Am fost si noi la un soi de plimbare, in IOR, dar era sa ne ia vintul pe sus. N-am rezistat mai mult de jumatate de ora. Ania era ok, imbracata cu multe straturi si adincita in faldurile wrapului, a dormit tun, dar mi-au inghetat mie miinile si nasul.

Simodina, parca tu spuneai ca iesi in IOR. In ce parte? Poate ne intilnim cindva.

Nausica si Ania
poze
_
God grant me the serenity to accept the things I cannot change, courage to change the things I can and wisdom always to tell the difference

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns preety spune:

Babytza . Si noi speram sa fie bine... febra nu am mai facut, soia o acceptam de nevoie

Irina, si mie mi se pare naspa laptele asta de soia, dar bebe nu are ce face si se chinuie sa-l accepte...

Noaptea trecuta a fost show... trezit la ora 12.00 si apoi distractie pana la 4.30 dimineata cu urlete si plansete ba de foame ba de durere... criminal... mi-a fost tare mila de ea

Mamica fericita de Sorina Gabriela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns preety spune:

De Maryb si Gargaritza se mai stie ceva???
Mamica fericita de Sorina Gabriela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babytza spune:

Anunt pentru cele care dau puilor Milumil :

Au schimbat formula. Au acum un produs care este fara indulcitor si se da de la nastere pana la 6 luni. Si cutia este altfel. Mi-a recomandat farmacista, care era foarte bine informata sa nu ii mai dau din varianta veche. I-am dat primul biberon amestecat ca sa nu il refuze nemaifiind dulce. Din fericire l-a acceptat fomistul fara sa caraie si la urmatorul biberon i-am pus numai din cel nou. Am gustat si eu din el si este diferenta intre ele...Bine ca nu l-a refuzat ca imi spunea farmacista ca unii parinti s-au chinuit pana l-au acceptat picii...

Printesa mea iubita Valentina


Soricelul meu iubit

poze

poze David

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzitziri spune:

Baby_boy, eu nu ii dai ceai deloc si sunt multe fete aici care alapteaza si atat..fara ceai si alte asemenea.Metoda cu ceaiul cred ca este una 'sadica' - sa ii dai ca sa nu ii placa si ca atare sa nu se mai trezeasca noaptea din lipsa de satisfactie....eu asa am inteles ca ar fi motivul de ceai.Pentru ca daca ii e sete ii ajunge lapticul.
LA noi de ex masa de noapte (3-3.30) dureaza maxim 10-15 minute (el, care sta si o ora jumate la san ziua).De aia eu cred ca nu se trezeste atat de foame cat de sete.

Caruselul pe care l-a luat Musette l-am comandat si eu vineri si cred ca soseste maine.Noi avem si patut de lemn la Daviduta in camera si un patut pliant Chicco (Caddy) in dormitor la noi.Avem un carusel destul de rudimentar care merge pe ambele patuturi.Maine, cand vine celalalt carusel, o sa iti spun daca merge si pe patutul pliant.


Mamica implinita de David (17.09.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nikolici spune:

Citat:
citat din mesajul lui baby_boy

Am revenit si noi sa postam pe forum.
Marturisesc ca n-am mai scris de mult timp , oricum se pare ca nu mi-a simtit nimeni lipsa. Nu prea am timp sa scriu, RAducu imi ocupa tot timpul insa reusesc sa citesc.


MIE MI A FOST DOR DE TINE!!!!!!!!!!SI DE RADUCU

Iar de ceiutz nu vreau sa aud....vreau sa merg complet pe laptic de mami...sa ma ajute Dzeu sa am la greu , ca sa pot alapta cat mai mult.
Sunt fericita ca a venit lapticul!!!sunt din nou tztza de matza

MAMY IN EXTASY TOTAL DUPA MAIMUTZICA KARINA


povestea nasterii

bebe Karina



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns _irina_ spune:

Azi am fost la cumparaturi si ne-am pus la povesti cu un bebe, fica'mea cred ca era cam obosita si cred ca ii plac baieteii, cu un baietel a povestit.
Eu ma tot uitam la bebelina ca avea deja 2 seturi de dintisori si avea numai 8 luni si mi-a zis ca are dintisori de la 4 luni. Of, mai e un pic, noi deja salivam la greu

Azi am adormit si eu cu bebelina, m-a ajuns oboseala. Ce bine e...

Nikolici a venit laptiku?

Baby-boy eu ii dau ceai numai in scop terapeutic. Ceai de musetel am incercat cand am facut kaki dar nu il suporta bebe, ii mai dau ceai de colici cand are colici, dar nu cred ca ceaiul are vre-o valoare nutritiva pentru ea asa ca evit sa ii dau ceiut.

Cand chiar nu fac fata cu productia proprie ii dau formula, doctorita mi-a dat Humana SL si cred ca il papa de foame.



fericita de - Andreea

Mergi la inceput