Copilul ADHD (II)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns carmen1967 spune:

Buna,

va multumesc mult pentru urari!
Va doresc si eu SANATATE si NOROC si copilasilor vostrii !



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maili spune:


Buna tuturor,

Dupa cum vad minivacanta s-a prelungit...Nu mai scrie nimeni pe aici? Sau probabil copilasii asteapta pe Mos Nicolae si pe Mos Craciun si parca lucrurile sau mai imbunatatit ... Ca asa se intimpla acum cu baietelul meu : e foarte atent la gradi, nu supara aproape pe nimeni ca vine Mosul si " intreaba la gradi daca am fost cuminte ".Si in plus a scris si scrisoarea pentru Mos Craciun.Asa ca am avut "treaba " zilele astea...Nu am reusit sa-l inscriu inca la scoala asa ca voi merge la sfirsitul saptaminii sa vad ce pot face in aceasta privinta.

Anca , tu l-ai inscris la scoala pe baietelul tau ?

Carmen, ce mai face Andrei ? Cum ati petrecut de Sf Andrei?

Numai bine tuturor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen1967 spune:

Buna,

Maili draga ,
ce isi doreste Alex de la Mos Craciun?
Acum la 10 ani mai greu ca cadoul ....ce sa fie ?
Noi suntem bine. De ziua lui, adica de sfantul Andrei am petrecut in familie. M-am bucurat ca am primit multe telefoane si mesaje de felicitare (pe mobil si pe email).
A primit cadouri ce isi dorea el, adica o chitara mai mica (gen mandolina) si o pereche de patine pentru gheata. De sarbatori noi mergem la munte la Sinaia si acolo de vreo 2-3 ani in parcul central se amenajeaza un patinoar. Bucuria lui! De schiat inca imi este "teama" ...Zapada se fie!!!
Acum ne pregatim de mos Nicolae , o sa-si lustruiasca ghetutele , ceva dulciuri si inca ceva...habar nu am ...jucariile sunt cumva depasite, un joc poate, ceva carti, dar inca nu a capatat gustul lecturii, poate sa fie mai bogat ilustrate si astfel sa-i trezeasca interesul !
Apoi il asteptam ca toti copii pe Mos Craciun. Inca mai crede in el si inca nu vreau sa-i stric aceasta bucurie....
Si va trebui sa-i scrie o scrisorica! Stie ca mosul intreba si la scoala pe doamna invatatatoare. Asa ca e mult mai constiincios la teme.
Sa vedem ce ii va aduce! Pentru ca si-a pierdut telefonul mobil, poate un telefon, sper sa prind vreo oferta de sarbatori.
Desi plecam la munte in fiecare iarna oricum si acasa ne impodobim bradul, asa ca am optat pentru un brad de plastic, care in timp s-a cam depreciat, asa ca ne-ar trebui unul nou. Pacat ca astia nu au miros !!! La munte avem decoratiuni specifice dar si crengi de brad (acolo se gasesc din plin!).
E atat de frumos iarna la Sinaia! Abia asteptam ....
Sa va mai povestesc ceva: lui Andrei ii plac emisiunile de la Prima TV, de exemplu "Schimb de mame", asa ca duminica seara mi-a scris un set de reguli de urmat, asa cum a vazut el la TV...le-a scris cam uratel, cam stramb...dar am apreciat initiativa !!!

Anca ,
voi ce mai faceti?

Restul de mamici,
pe unde au disparut? Poate va mai faceti ceva timp si de forum.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancast spune:

Draga Maili, Carmen,

Am reusit sa il inscriu neoficial pe copil la scoala, pt ca deja se terminasera inscrierile, dar sincer, nu stiu daca e tocmai invatatoarea de care avem nevoie (adica calma si cu rabdare), desi a fost recomandata de directoarea scolii. I-am spus ca al meu copil este mai dinamic, exact cum am fost si eu in clasa I-a, iar ea l-a intrebat daca respecta regulile, daca le stie, daca tine cont de ele la gradi. Nu m-i s-a parut ca era cea mai potrivita intrebare pt copil, asa ca la prima intilnire, incit m-am descurajat putin. Daca se astepta sa stea in banca ca un sfint, asta nu se va intimpla, oricum, in clasa I cam toti se misca, iar copilul meu cu certitudine. Oricum, am rugat-o deja pe o doamna sa intrebe la o invatatoare de la clasa a IV-a despre invatatoarea noastra (e adevarat ca trebuia sa fac asta inainte de a vorbi cu ea, dar nu am stiut ca lista de inscrieri neoficiale se va face atit de repede, asa ca mai intii am vrut sa ma sigur ca in inscriu).
In rest, nu avem probleme la gradi, mai ales ca mai nou il aduc acasa pt somnul de amiaza. De altfel, a avut drept recompensa, o zi libera de la gradi, zi pe care am folosit-o pt a ne juca, discuta si repeta poezia pt serbare.
O zi frumoasa va doresc,
Anca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maili spune:


Carmen,

A scris deja scrisoarea pentru Mos Craciun si vrea un urs Winnie Pooh MARE si un puzzle cu Tom si Jerry ...( ca pe Tigrila i l-am cumparat deja si nu se mai desparte de el...)Si cind te gindesti ca ma intrebam deseori daca si copilul meu imi va cere jucarii cu personaje din desene animate vreodata...
Parca s-a mai maturizat, ii merge mai bine la gradi cu program normal, saptamina asta in fiecare zi a spus ce a invatat la gradi ( inclusiv poezii ) asa ca acum suntem iar in "urcus " cum spun eu , incet dar sigur.Sau poate ca " santajist" cum este face totul pentru ...Mos Craciun...
Si construieste...din tot ce gaseste prin casa nu numai din jocurile lui de construit...si decupeaza tot ce gaseste prin casa sa puna la constructiile lui...

Anca,

Doamna invatatoare la care ai inscris baiatul este in virsta? Si mie mi se pare deplasata intrebarea cu regulile asta pentru ca dupa parerea mea in momentul in care intra in clasa 1 a un copil in primul rind schimba colectivul si clar ca regulile vor fi respectate mai greu la inceput ( sa ne gindim ca si noi adultii avem nevoie de adaptare la schimbarea colectivului...).
Ai mers la psihoterapie? Ai constatat si tu ca ii merge mai bine daca il lasi la gradi program normal? Sa stii ca eu inca ma mai gindesc daca sa caut si sa l inscriu la anul la afterscholl vazind ca ii merge bine la gradi daca sta numai 4 ore...Dar in acelasi timp realizez ca va fi ffff greu.
Si eu nu l am inscris inca la scoala caut si caut dar ...
Si sper ca va fi bine.


Numai bine tuturor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancast spune:

Draga Maili,
Invatatoarea care va fi la clasa copilasului meu are in jur de 45 de ani, cred, sper sa fie ok si sa nu exagereze cu regulile. Azi mi-am luat inima in dinti si am mers la neurologul care l-a monitorizat pe copil de 2 ani si care i-a dat Tanakan s isunt multumita ca a inteles faptul ca nu vreau sa ii dau alopate, Strattera sau altceva. Adevarul este ca i-am spus atit de hotarit si cu argumente consistente ca nu vreau sa merg pe alopate, incit a fost de acord sa faca cu el terapie comportamentala din ianuarie si cam atit. Sincer, ma bucur si ma simt mult mai linistita. Ciar a spus ca baietelul meu a facut progrese mairi in ceea ce inseamna temperarea hiperactivitatii, ca si o concluzie la discutia noastra.
O seara de Mos Nicolae minunata va doresc tie, copilasului tau, lui Crmen si lui Andrei si tutturor mamicilor alaturi de copiii lor minunati.
Anca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen1967 spune:

Buna,
uite ca a trecut si mos Nicolae..bucurie mare, la noi a lasat cadoul in fata usii de la intrare...al meu sot era sa strice clipa... l-am apostrofat...multe intrebari de la Andrei :ce si cum, de ce si de unde ...am trecut cu brio, sa vedem la anul daca mai tine !!!
Oricum ne-am cadorisit si noi parintii ..deeh, voi nuuuuuu ???
Acum il asteptam pe Mos Craciun,dar sa vedem scrisorica inainte! In seara asta imi zicea ca vrea sa ii aduca un cadou (....neprecizat ce !!), dar apoi cica sa fie playstation2 (3 am inteles ca "usura rau" la buzunar ) desi nici asta nu e de ici, colea...eu parca as lua un mobilas (ieftinel...la oferta de sarbatori, ca Vodafone are mereu ceva...desi nu ma apropii de dezideratul lui nokia N70, asta ca nu a avut fratele meu ce sa faca si i-a luat nepoatei mele, dar nepotica e o eleva model, merita din plin !).
Oi vedea .."how much" , avand in vedere ca vom mergem la Sinaia de sarbatori si e ca o mini vacanta (cam 12 zile).
Despre noi, suntem bine, dar al meu parca uneori e pus "la 380" (watti aia adica.) Sau o mai ia asa "pe aratura"
Sau sunt eu mai obosita ...sau am imbatranit ...voi sunteti mai tinere si ati luat-o din timp "de coada" cum se zice...
Succese in depistarea invatatoarei ! Va doresc sa aveti "mana buna" !
Weekend placut !!!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maili spune:



Si la noi a venit Mos Nicolaie ...cu multe dulciuri si jocuri de construit ... a ris casa pur si simplu atita veselie a fost
Si a trecut Mosul si pe la bunici unde a lasat multe dulciuri...
A venit si la gradi ... tot cu dulciuri si o jucarioara...
Si bineinteles ca transformarea in bine este ...vizibila ( interesul poarta fesul ) ...

Acum il asteptam pe Mos Craciun caruia i-am scris deja scrisoarea ...

Numai bine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen1967 spune:

Buna tuturor ,

vad ca e tare "amortita " atmosfera...nimeni nu mai zice nimic...
Noi suntem bine, azi avem serbare.
Abia asteptam zilele libere sa plecam la munte.Asa ca voi lipsi de pe forum, altfel imi fac timp sa intru sa mai vad postarile voastre.

Anca,
Ce mai faceti voi ? Ce ai mai facut cu medicatia, cu psihoterapia? Dar cu scoala?

Maili,
voi ce mai faceti? Cu scoala ati facut ceva?

Teoretic am ramas doar noi trei, restul lumii nu mai zice nimic vad... Eu mai astept implicari, ajuta uneori , nu credeti?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kittygreeneyed spune:

Buna, am si eu un baiat de 7 ani, cu ADHD. Celor care considera ADHD-ul un moft - sincer, nu au avut niciodata ocazia sa stea mai mult de 5 minute cu un astfel de copil, sau au avut de la inceput ideea ca respectivul e doar rasfatat. Ai mei nu sunt deloc rasfatati, tot timpul am incercat sa fac un echilibru intre "drepturi" / cadouri etc si "obligatii".
Am avut probleme la gradinita (camin) tocmai din cauza ca educatoarele nu stiau ca el de fapt asa este, nu ca asa vrea sa fie. Ele considerau ca Adi este rau, ca nu vrea sa stea locului, ca de rau ce este ii impinge pe alti copii sau vorbeste intruna pentru ca e obraznic. Efectiv batute in cap unele educatoare!
Din fericire, doamna invatatoare a inteles ca este ceva dincolo de vointa lui Adi, ca va trebui sa lucram la atentie, concentrare, hiperactivitate. I-am dus niste materiale scoase de pe net (diverse articole) si intelege care este ideea: adica nu e "rau" pentru ca nu e atent si se misca intr-una, dar nici nu face ce vrea doar pentru ca are ADHD. La atitudinea asta ma astept, intr-adevar, de la un cadru didactic. Adica intelegere pentru ce nu e capabil sa faca, dar si cerinte si reguli pe care e ajutat sa le respecte, pentru ca sa-si imbunatateasca capacitatea de autocontrol.
La Adi e o problema mai grava acum, deoarece sare la bataie imediat si se "enerveaza" repede. Din pacate, tendinta asta o copiaza de la taica-sau, care e exemplul perfect (negativ) de adult cu ADHD.
Concluzia mea: avand un adult cu aceasta problema in casa, STIU ca exista acest sindrom (nu boala) si ce urmari va avea daca nu luam masuri din timp - si sa stiti ca nu e simpatic deloc un adult cu ADHD!

Mergi la inceput