Copilul ADHD (II)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns kitty_1973 spune:

Buna ziua ! Am si eu un baietel de 5 ani si 3 luni mai " special " daca pot spune asa !Am ajuns la medicul neuropsihiatru in ianuarie 2008, care a pus diagnosticul de " tulburari de comportament si de limbaj". Dupa cate am citit in diferite carti si pe net eu as spune ca are hiperactivitate cu deficit de atentie. La medic am fost pt. a stabili daca are copilul o problema sau este greseala de educatie.La gradinita la care mergea atunci una din educatoare imi tot repeta zi de zi ca este cel mai obraznic si asa mai departe. Nu mai spun cat de tare ma suparam si de multe ori plangeam acasa. Intre timp l-am mutat la alta gradinita unde ... culmea, nu mai face probleme ! Bine, acum ia si tratament si e mai linistit ! Pe d-na educatoare de la fosta gradinita o condamn mai ales ca si eu sunt cadru didactic .Si eu am copii cu probleme , insa nu ma plang toata ziua parintilor ! Nu mai spun nimic , insa si acum cand o vad pe strada pe acea doamna ma enervez ! De atunci a luat tratament : carbamazepina , encephabol,tonotil, piracetam si cerebrolysin.Cea mai spectaculoasa evolutie am observat dupa injectiile cu cerebrolysin. Am tot citit pe aici de omega 3 si ma gandesc sa ii dau si eu copilului.De multivitamine nici nu se pune problema ca are tendinta de ingrasare,la varsta lui are cam multe kg-28.
Multa sanatate copiilor !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maili spune:

Buna tuturor,

Am terminat gradinita si ... la toamna mergem la scoala .
Si speram ca totul va fi bine asa cum a fost in ultima perioada...Nu mai mergem la consiliere , se pare ca lucrurile au intrat pe un fagas normal acum . Miine merge in excursie cu gradinita ( fara parinti ) si pot spune ca sunt o mamica tareeee mindra de odorul ei.

Carmen,

Cred ca mai intii ar trebui sa te linistesti tu si sa gindesti pozitiv si vei vedea ca totul va fi bine. Asa cum te stim tu esti o luptatoare si sigur va fi bine la toamna in clasa a 5-a.

Anca ,

Copilasul tau asteapta sa mearga la scoala ? Ca al meu spune ca da ... Dar voi vedea eu la toamna . Oricum s-a schimbat enorm in ultimul an , s-a maturizat , a invatat ca trebuie sa respecte regulile impuse nu numai sa impuna reguli, are o rabdare de fier iar nervozitatea pe care o avea s-a redus considerabil.

Pentru paunlaura,

Ma bucur ca am putut fi de folos prin ceea ce am scris aici toate mamicile si cel mai mult ma bucur ca lucrurile merg bine cu nepotelul tau .Iti urez multa sanatate si tie dar si nepotelului .

Pentru Kitty_1973,

Eu am dat copilului meu ulei de peste timp de 6 luni la recomandarea medicului neuropsihiatru . Schimbarea in bine a fost vizibila asa ca ar trebui sa intrebi si tu medicul inainte de a incepe sa-i dai omega 3 sau ulei de peste.

Numai bine tuturor

Maili

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns columbiana spune:


Uleiul de peste, Omega3 se poate da copiilor fara nici o retinere; lista cealalta lunga de medicamente insa, carbamazepina , encephabol,tonotil, piracetam si cerebrolysin mi se pare cam mare pentru deficit de atentie;
Kitty, fara suparare , eu as incerca si alte cai, eliminind treptat medicatia.

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=137759

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kitty_1973 spune:

Buna ! Tocmai de vreo 5 zile am intrerup medicatia si vreau sa vad cum se comporta , daca mai face probleme si daca revine agitatia si deficitul de atentie ! Intre timp incep sa ii dau omega 3 ! Sa vad care sunt rezultatele . E rau ca in orasul meu este un singur medic neuropsihiatru si acum imi este greu sa ma deplasez in alt oras ( ma refac dupa o fractura ).Oricum , urmeaza vara ,vacanta, si nu pot sa imi fac o parere asupra deficitului sau de atentie . In toamna cand reincepe gradinita hotarasc ce fac in continuare . Cred ca este mai degraba " alintareala " decat tulburare de comportament !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns columbiana spune:


Sper sa fie bine; de la Omega nu te astepta la minuni imediate, rezultatele se vad in timp; este insa singurul preparat fara contraindicatii sau efecte adverse, si despre efectele pozitive a caruia parerile sunt unanime;
pentru inceput insa ma gindesc ca vor fi tulburari din cauza intreruperii medicatiei, pina corpul se obisnuieste fara stimuli;

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=137759

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kitty_1973 spune:

Chiar azi am fost la camin si am vorbit cu d-na educatoare si mi-a spus ca nu vede nicio diferenta intre comportamentul din timpul tratamentului si acum cand nu mai ia pastile.Mentionez ca am stat de vorba cu d-na care este mai severa si mai sticta in ceea ce priveste respectarea regulilor si a programului . Pe mine nu m-ar deranja agitatia ca si eu sunt cam la fel, dar nu vreau sa aiba probleme cand merge la scoala din cauza deficitului de atentie ( pt. ca potential are - dupa cum mi-a spus si d-na educatoare!). Si mai vreau sa mentionez ca are un comportament total diferit atunci cand este cu mama mea care este mai severa - in sensul ca este cel mai cuminte si mai ascultator copil ( asta fara ca mama mea sa tipe la el sau sa il bata ) . Poate ca Vlad al meu nu are nicio problema dar nu inteleg totusi de ce anul trecut ( la vechea gradinita ) era asa de obraznic si in timpul lectiilor era mai mult pe sub mese ? Lipsa de tact pedagogic a d-nei educatoare ?!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancast spune:

Pentru Carmen,
Sunt sigura ca va fi bine in clasa a 5-a, mai ales ca progresele voastre sunt evidente pina acum, in plus, copilul se mai maturizeaza, iar deficitul de atentie, dupa parerea medicilor, se atenuiaza dupa 12 ani.

Pentru Maili,
Ma bucur ca sunteti bine si daca consilierea a dat roade, de acum inainte va fi si mai bine. Acelasi lucru s-a intimplat si la noi, am terminat saptamina trecuta terapia, copilul meu a progresat mult, in sensul ca respecta regulile, nu mai este atit de agitat, in fapt, din seria de probleme pe care la aveam anul trecut nu a mai ramas decit uneori, mica problema de concentrare, insa si aceasta este mult directionata spre bine. Inainte aveam impresia ca nu aude ce spun, acum face din proprie initiativa lucrurile cotidiene pe care la virsta lui e firesc sa le faca, ba chiar in plus (grija fata de fratele lui, o anumita responsabilitate). Sper ca la toamna ne vom descurca.La ultima sedinta, l-am luat si pe tatal lui, ceea ce este un alt progres, probabil ca si din acest punct de vedere, al relatiei tata-copil, lucrurile vor decurge mult mai bine.

Pentru Kitty,
Lipsa de tact pedagogic sau profesionalism a unor cadre didactice poate crea intr-adevar impresia ca un copil ar fi o problema sau ca nu se poate lucra cu el. Rabdarea este foarte importanta in munca cu acesti copii speciali si deosebiti, copiii hiperactivi, de cele mai multe ori, cu o inteligenta peste sau mult, peste medie. Cu rabdare si iubire, copilul poate fi ajutat sa progreseze foarte mult.

Pentru Laura Paun,
Cu copiii ADHD trebuie lucrat putin altfel, inafara de iubire si rabdare, un psiholog sau terapeut poate ajuta mult prin sugerarea de metode eficiente pentru diminuarea hiperactivitatii sau a deficitului de atentie. Poate ar fi bine de incercat varianta terapeutica, administrarea de omega 3 pe care am dat-o aproape 6 luni si eu, sau medicamente naturiste.
O vara frumoasa tuturor si o vacanta placuta pentru minunatii vostri copii.
Anca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adriuta spune:

Buna mamici, mai primiti copilasi neastamparati?

Noi avem 15 luni. Adrian e destept foc,stie sa se joace cu toate jucariile, face conexiuni, imita, rade toata ziua dar nu are stare. In afara faptului ca nu suporta sa stea sa ii citesc povesti si sa fie pupat nu are nici o problema. Vorbeste toata ziua, stie ce vrea, intelege tot ce i se spune dar parca e bagat in priza toata ziua. In rest se joaca cu copiii, e inebunit dupa ei si e ff social cu toata lumea.

Doctorita lui a zis din star nu e autism, e un ADHD foarte foarte usor. Adevarul ca am intrat pe site englezesc de profil si citeam plangerile altor mamici. Al meu e ingeras fata de altii de acolo. Pti pti sa nu-l deochi. Acum...de cand se stie au fost copii neastamparati si faceau rele in lant si nu i-a medicat nimeni. Acum...eu nu cred ca medicarea este o solutie.
oricum am citit despre sfatul cu omega3 si incercam si noi.
sa ne fie copiii sanatosi apai...lasa ca dupa 7-8 ani trece de la sine si foarte putini mai raman cu asta la maturitate, dar atunci deja invata sa se controleze.
o zi buna

Asa creste mare puiul


www.our365.com/NewbornPortraits/BabyDetail.aspx?birthid=f671635f-2b23-4e26-8953-e81fefa35501&babyid=f6181213-113f-4e32-89b5-e0b65b1e006a" target="_blank"> Paginuta mea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen1967 spune:

Buna tuturor,

Ne bucuram de vacanta (eu una ca am scapat de stresul "temelor" pentru a doua zi ) dar ...suntem pe baricada recuperarii! A mai facut si cu dna invatatoare un pic, cat a mai fost in activitate dansa, acum tragem tare pe matematica si mai cu proteste,cu amanari, etc, reusim sa ne mobilizam cat de cat si sa lucram, poate nu asa de mult cat mi-as dorit eu.
I-am luat niste carticele de vacanta - si-a dorit de exemplu de la colectia ziarului Adevarul - Peter Pan, asa ca aseara mi-a citit din ea ca eu nu stiam povestea si am comentat amundoi lectura. Azi vom continua.
Sper sa recuperam cat mai mult, macar pana cand intram si noi in concediu si plecam la mare, la munte.
Parte mai proasta din vacanta, e ca se cam plictiseste acasa. Am inceput sa ii las cheia pe mana, dar nu are voie sa iasa fara stiinta mea. Si pe la ora 12 deja intra in priza si nu mai are chef de stat in casa ( epuizeaza tot: TV, calculator, temele - aici ceva mai trunchiat, incepe cu telefoanele :pot sa vin la tine?, pot sa ma duc la ..., po sa imi cumpar ...)si uite asa cam pana pe la 14.30 cand iese cu prietenul lui prin parc.Ii verific temele pe la ora 17 si mai facem ceva mate pana la orele 18. Seara cand intram in casa mai citim cate putin.

Anca si Maili ,
mutumim pentru incurajari! Voi ce mai faceti?

Adriuta,
copilul tau e atat de mic pentru un asemenea diagnostic. Asa ca nu te panica ! El se poate pune undeva pe la vremea gradinitei sau mai sigur la scoala !
si inca ceva :un astfel de diagnostic nu trece pe la 7-8 ani,atunci se manifesta la cote maxime, se mai poate estompa cate ceva dupa varsta de 12-13 ani, daca vorbim de hiperactivitate, insa poate persista deficitul de atentie.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gordunel spune:

buna seara sunt mamica uni baieltel de aproape de 8 ani cu probleme de deficit de atentie. Si noi am incercat un tratament de la nuropsihiatru dar nu a mers si acum suntem cu meinistelari si mentat care dupa mine cred ca da rezultate

Mergi la inceput