Copilul ADHD (II)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ancast spune:

Draga Maili,
Pentru ca am facut terapia (si pt ca am crescut) avem progrese tot mai mari ca atitudine, maturitate dar si ca rabdare sau intelegere. Spuneai si tu asta, insa acum am constata afectiv. Numai bine.
Sarbatori frumoase si pline de seninatate la toti.
Anca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancast spune:

efectiv, scuze, s-a strecurat o greseala.
Anca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen1967 spune:

PASTE FERICIT alaturi de cei dragi!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maili spune:



Paste fericit! Multa sanatate tuturor !

Maili

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancast spune:

Multumesc Maili si Carmen pt incurajari, la cit eram de speriata la inceput, acum sunt mult mai linistita.
Zile solare si frumoase pt voi si copiii vostri minunati.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioanadt spune:

Buna, nu prea stiu ce se indica aici in Romania pt ADHD, dar asi fi curioasa daca este raspindit tratamentul senzorial (educatie senzoriala) dupa J. Ayres si care in afara este folosit in extrem cu rezultate exceptionale. Eu sunt terapeut ocupational absolvit in Copenhaga cu specializare in tratamentul copiilor cu dificultati senzoriale si am un copil care asuferit de aceasta. Acum am ajuns sa fim cat se poate de "normali" cu ajutorul tratamentului SI. Cu drag Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arminad spune:

Ioana,noi am facut terapie ocupationala aproape un an in sistem privat .A primit si primeste OT si la scoala dar ceea ce se face in scoala e cu totul diferit decit ceea ce se face in sistem privat adica la scoala e bazat mai mult pe ajutor cu tinutul creionului ,scris,legat sireturi si alte skills d-astea deci nu e integrare senzoriala(asa o numesc aici)
Nu pot sa zic ca ne-a ajutat senzational fiindca nu se face primavara cu o ora pe saptamina cit se face de regula insa m-a ajutat pe mine sa inteleg aceste "ciudatenii" ale copilului si sa gasesc solutii la ele.
In Romania se stie mult deja si parintii aplica cu succes toata teoria asta a integrarii senzoriale insa mai mult in comunitatea parintilor de copii cu autism,din cite stiu eu.
De asemenea in Romania nu este bine delimitata profesia de ocupational terapist .Din ce am remarcat eu, acolo ocupational terapistii fac mai mult recuparare motorie,la fel zic si eu ce-am remarcat de pe forumuri.
In doresc succes si s-auzim de prima clinica privata de terapie ocupationala la Cluj!Promit ca vin in vizita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancast spune:

Maili, Carmen,
Ce mai faceti? Ce progrese ati mai facut? Cum va merge? Noi suntem multumiti de psihoterapie si psiholog, progresele sunt evidente, energia a ramas in surplus, dar o gestionam mult mai bine, la fel ca si deficitul de atentie. In plus, iubirea contribuie enorm la bunul mers al lucrurilor, ca intotdeauna si oricind. Numai bine va doresc si voua.
Anca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paunlaura spune:

Buna! Nu am mai scris de mult, dar mi-am facut timp sa va aduc vesti noi despre nepotelul meu Andrei din Galati. Au renuntat la tratamentele cu neuroleptice deoarece nu aveau rezultatele scontate, ci mai degraba era agitat si avea insomnii, era anxios in prejma gradinitei, nu comunica cu nici un copil ci doar le accepta prezenta fara a incerca sa intre in contact cu ei. Are 2 luni de cand face un tratament cu Omega 3 superconcentrat, complexul de vitamine B si calciu-10 zile, multivitamine-1 luna… pentru ca i s-au deteminat carente mari de vitamine, si acum dr. i-a dat si cerebrolysin.
Acum se joaca cu copiii, coloreaza, picteaza la gradinita, a inceput sa vorbeasca bine, face propozitii, comunica si cu copiii, nu doar cu adultii, sta la gradinita mai bine decat inainte, fara mami si asculta de d-na educatoare, merge la logoped, este atent la lucrurile din jurul lui…
Inainte nu se uita la nimic din jurul lui de pe strada, in casa, era doar agitat si alerga, tipa, era mereu intr-o continua miscare. Acum a invatat aproape toate siglele de la masinile de pe strada si cand iesim la plimbare ne spune cum se numesc masinile, ne mai si citeste pe litere scrisul de pe masini, din reclamele mai mari (stie tot alfabetul si litere mici si mari, numerele, desi nu a incercat nimeni sa il invete in mod deosebit, dar le prinde repede). Cine nu l-a vazut acum 1-2 ani nici nu ar crede ca el facea asa ca un spray pe cale de a exploda atunci. Ar considera ca noi exageram. De asemenea, daca nu l-a mai vazut de 4-5 luni ramane placut impresionat de copilul care acum pune intrebari despre tot ce il inconjoara si comunica cu cei din jurul sau. Va multumesc pentru faptul ca ati permis si altora sa va citeasca povestile, sa va cunoasca problemele, si in felul acesta ne-ati ajutat foarte mult. Eu am scos pe foi pagini de pe acest forum si i-am dat verisoarei mele sa citeasca, iar asta i-a dat putere sa lupte, caci era la capatul puterilor, credea ca fiul ei este de nerecuperat, ca nu va reusi niciodata sa il faca sa socializeze, sa vorbeasca. Tot dupa cele ce a citit din paginile acelea a avut puterea sa renunte la tratamentele pe care i le facea cu neuroleptice, si de pe un alt forum I s-a sugerat OMEGA 3 si uite asa a gasit o raza de lumina in viata ei.
Cand am vazut-o ca iar incepe sa planga am vrut sa o cert, dar mi-a spus ca plange de bucurie si ca “nu mai stie cum sa ii multumeasca lui Dumnezeu ca a ajuns sa il auda pe Andrei vorbind cu copiii si mangaind-o pe ea atunci cand plange ”. Pana atunci cand ea plangea el radea, se uita la ea; acum se duce la ea si o mangaie, ii spune: gata mami, nu plnge, lasa gurita…
Daca nu erati voi sa va deschideti sufletele in paginile acestea poate ca nu ar fi avut curajul sa incerce ceva nou si cu tratamentele de la neuropsihiatru nu cred ca s-ar fi rezolvat ceva de vreme ce aproape un an nu s-a vazut mare schimbare in comportamentul lui, ma refer schimbare in bine.
Va multumesc pentru tot, am sa incerc sa va mai tin la curent cu noutatile si sper ca nu v-am suparat in vreun fel. Va doresc multa sanatate si voua si copiilor vostri!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen1967 spune:

Buna,
si eu mai rar pe la subiect, prinsa cu diverse.
Anca,
ne bucuram pentru progresele voastre!
Maili,
nu mai stiu nimic de voi!
Nu te-am mai regasit pe nicaieri!

Noi suntem bine, abia asteptam sa se termine scoala ...
Dar privim in viitor spre clasa a V-a!!!!
Cum va fi ? Vom face fata cerintelor?
Framantarile sunt ale mele, evident, copilul inca viseaza!
In vacanata va fi ceva mai dificil , caci va sta in casa , tot incuiat! si trebuie sa facem ceva sa nu se plctiseasca: TV desene animate, calculator si sper sa il determin sa se apuce de CITIT!
Avem dese discutii pe tema asta si sper sa fie si eficiente!
De asemenea trebuie sa continuan sa recuperam si la matematica!
Cu concediul nostru nu cred ca va mai fi ca in anii trecuti, adica 1/2 luna si in iulie si in august, cat sa acoperim si din vacanta lui. Ne-am orinta si catre actiuni organizate, gen lectii de chitara sau karate, dar si acolo ar trebui dus, adus si e cam greu ....nu am curaj sa ii lasa cheia pe mana...o sa vedem cum vom face...
Continui cu naturistele ; omega 3, vitamine, ii mai dau hipercalm si extract de muguri de tei argintiu, uneori si ceaiuri, tei, sunatoare,etc.
E ceva ma matur si mai responsabil...azi a fost sa se tunda singur,desi asta pot spune ca o o face de ceva timp, apoi a fost cu bicicleta la o vulcanizare, sa-si umfle o roata,apoi a venit bucuros ca nu i-au cerut bani acolo si mi-a cerut voie sa isi cumpere ceva de banutii care ii avea. Baiat mare, nu ?
Ne astepta o vara torida, la propriu si la figurat vorbind...trebuie sa intram in clasa a V-a cu un bagaj mediu de cunostinte si pentru asta trebui sa mai si muncim! Chiar daca vacanta inseamna mai mult relaxare!



Mergi la inceput