Dulceturi si papanasi de sept-oct 2007 (223)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns carpatina spune:

Citat:
citat din mesajul lui bikmaria

duamna C veniti de sarbatori in Romania?


Pai? Si tu credeai ca glumesc cu revelionul in Romania?

=====================
Mami de Ioana (27.09.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Yaia spune:

Citat:
citat din mesajul lui carpatina

lol.. o educatoare la 4 copii? Boierie... La noi e una la 7. Si platesc si dublu fata de tine


Pai muta-te aici!

Irina, mami de Tudor Cristian (08.10.2007)
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carpatina spune:

Citat:
citat din mesajul lui Yaia
Lasa ca te-am prins cu omleta. Nu ti-am zis nimic atunci, dar te-am prins cerand reteta de omleta la cuptor sa-i faci lui Teo...si eu care te credeam maestra in omlete...


Ala era schimb de experienta soro..

=====================
Mami de Ioana (27.09.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carpatina spune:

Citat:
citat din mesajul lui Yaia

Pai muta-te aici!


Daca ma mai mut vreodata, o sa o fac intr-o tara unde limba nationala e una pe care eu fie o vorbesc deja, fie o pot invata fara mare stress..

=====================
Mami de Ioana (27.09.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Yaia spune:

Moldoveanco, pretul ala e la gradinita de stat?
Vezi ca stiu de la un prof de-al meu de facultate ca in Anglia sunt si gradinite de stat bune (daca stai in zona buna) si nu sunt asa de scumpe ca cele particulare. Acolo e sistemul cum era si in Romania, copii dintr-o anumita zona erau repartizati la o anumita gradinita. Cica erau zone unde casele erau mai scumpe pt. ca scoala din sectorul respectiv era buna. Daca stateai o strada mai incolo, casa era mai ieftina, dar era in alt sector, unde scoala nu mai era asa de buna si atunci trebuia sa te orientezi spre scoli particulare...ma rog, poate tu stii mai bine cum e acolo...doar ca mie mi se pare exorbitant!

Irina, mami de Tudor Cristian (08.10.2007)
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Yaia spune:

Citat:
citat din mesajul lui carpatina

Citat:
citat din mesajul lui bikmaria

duamna C veniti de sarbatori in Romania?


Pai? Si tu credeai ca glumesc cu revelionul in Romania?


Nuuu, doar sa stie cand sa pregateasca placintele alea moldovenesti cu branza...hmmm...salivez deja...si cica a inceput postul Craciunului!

Irina, mami de Tudor Cristian (08.10.2007)
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bikmaria spune:

Citat:
citat din mesajul lui carpatina

Citat:
citat din mesajul lui bikmaria

duamna C veniti de sarbatori in Romania?


Pai? Si tu credeai ca glumesc cu revelionul in Romania?

=====================
Mami de Ioana (27.09.2007)

Nu prea stiam ce sa cred ,acum m-am lamurit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carpatina spune:

Citat:
citat din mesajul lui Yaia

Moldoveanco, pretul ala e la gradinita de stat?
Vezi ca stiu de la un prof de-al meu de facultate ca in Anglia sunt si gradinite de stat bune (daca stai in zona buna) si nu sunt asa de scumpe ca cele particulare. Acolo e sistemul cum era si in Romania, copii dintr-o anumita zona erau repartizati la o anumita gradinita. Cica erau zone unde casele erau mai scumpe pt. ca scoala din sectorul respectiv era buna. Daca stateai o strada mai incolo, casa era mai ieftina, dar era in alt sector, unde scoala nu mai era asa de buna si atunci trebuia sa te orientezi spre scoli particulare...ma rog, poate tu stii mai bine cum e acolo...doar ca mie mi se pare exorbitant!


Probabil ca nu e "de stat".. insa e posibil ca alea sa fie overloaded.. si sa trebuiasca sa te inscrii de cand ai ramas gravida... In martie anul asta cand am inceput noi sa cautam pentru Ioana, la cresa "de stat" din zona noastra gaseam loca abia incepand cu septembrie 2009.

=====================
Mami de Ioana (27.09.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bikmaria spune:

Citat:
citat din mesajul lui Yaia

Citat:
citat din mesajul lui carpatina

Citat:
citat din mesajul lui bikmaria

duamna C veniti de sarbatori in Romania?


Pai? Si tu credeai ca glumesc cu revelionul in Romania?


Nuuu, doar sa stie cand sa pregateasca placintele alea moldovenesti cu branza...hmmm...salivez deja...si cica a inceput postul Craciunului!

Irina, mami de Tudor Cristian (08.10.2007)
Poze

Tu nu ai drum prin RO?,drept sa-ti spun nu m-am gandit la placinte ,m-am gandit la niste carnaciori ,stiu ca a tot salivat duamna la niste carnaciori

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Yaia spune:

Carpatino, si aici trebuie sa te inscrii din timp ca sa prinzi loc unde vrei tu. Aici sunt foarte multe gradinite mai mici, dar apropiate una de cealalta. Si mai sunt si acele 'mame' unde poti duce copilul. Dar indiferent cand aplici, functionarii de la oras TREBUIE sa-ti gaseasca un loc intr-o gradinita cat mai aproape de unde locuiesti tu. Macar atata sa faca si ei, la ce taxe platim...
Vorba lui barbate-miu, acum e timpul sa ne scoatem parleala.
Cand am fost in spital, erau de toate, tampoane, haine, prosoape, mancare, puteam sa plec sa nasc doar cu 'docomentul', carnetul de gravida adica...Sora-mea a ramas fara cuvinte. Venea in vizita la noi in spital si vedea cosurile pline cu fructe, prajiturele, cafea, suc in sala de oaspeti si zicea ca in Romania n-ar rezista nici macar 30 de minute, s-ar gasi cineva sa le ia pe toate de acolo.

Irina, mami de Tudor Cristian (08.10.2007)
Poze

Mergi la inceput