Bobocei de septembrie - octombrie 2008 (5)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns CosmyB. spune:

eva f bine ai punctat
eu nici macar o data nu am facut proba suptului, nici cantar pt bebe nu am luat din aceleasi motive de a nu ma stresa degeaba, fiecare copil e diferit si are ritmul lui, habar n-am cat suge si cat ar trebui, o pun la san de cate ori cere si am cantarit-o doar la o luna, cand am fost la cabinet.

apropo azi minunea mea a implinit doua lunite!!!

Pozici
Mami super happy de Maya

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Boo spune:

Si eu cred ca trebuie gasita cauza plansului, ca nu e asa aiurea. Nu plange mereu de foame. Alex de exemplu plange cand ii e somn, il apuca un plans asa aiurea deodata si nu se calmeaza asa usor. Incerc sa-l pun la san si nu mananca decat putin de tot si pe urma cade lat. Dar are si momente cand ii e somn dar nu adoarme si vrea in brate... Sau alte momente cand se sperie de ceva sau se plictiseste la carusel si vrea sa-l iau de acolo. Ma rog, mi-a luat ceva pana sa ma prind ce vrea si nici acum nu stiu tot timpul.

Eva s-ar putea in cazul tau sa isi revina corpul si oasele la forma lor normala si de aici durerea. Intelesesem ca dureaza cam 9 luni sau mai mult ca oasele sa revina in pozitia lor dinainte de sarcina. Poate acum iti apasa pe vreun nerv ceva. Poate sa incerci masaj.. poate te ajuta.

Anca ce faci tu 3-4 ore pe afara ?? Ca eu una ma cam plictisesc.. asa ca vin acasa dupa vreo ora jumate - doua si il pun pe balcon sa mai stea la aer pana se trezeste. Asa mai fac si eu ceva intre timp. Acum 2 zile am dormit si eu o ora ca eram rupta.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca81 spune:

Eva, good point

Cosmy, eu zic ca poti sa o scoti, aerul ii face bine. Daca nu are febra de ce te ingrijorezi? Nasucul infundat il au asta mici mai tot timpul. Daca e racita curge ca din robinet. Da-i o salopetica de cosmonaut pe ea si afara, la aer, sa vezi ce bine va dormi

Legat de plans - Carla plange si ea destul de des, de fapt scanceste ca sa fie bagata in seama. Daca o iau in brate, se linisteste imediat. Are nevoie mereu de atentie, sa fie tinuta in brate si dragalita. Nu e un copil pe care unde-l pui acolo sta, sa vedem cand va fi marisoara cat va fi de independenta. Ca acum e total lipita de fusta lui mama Si am observat (si eu ca si alte mamici) ca plange mai mult seara, cand e obosita, atunci chiar ca o tin doar in brate pentru ca nimic altceva nu functioneaza.

Boo, ma intalnesc cu o mamica care are un baietel de varsta Carlei si batem strazile si parcurile impreuna, mai intram prin magazine - una se uita si una sta cu carucioarele. Sa vezi ce tonus am acum! Cand ieseam singura nu stateam nici eu mai mult de 2 ore, ma plictiseam.

Iesim si noi la plimbare



Mamica fericita de Carla Alexandra
Piti mic se face mare
Povestea puiului meu drag
www.totsites.com/tot/carla" target="_blank"> Eu sunt Carla

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iepurila spune:

Citat:
citat din mesajul lui aly_c20

neata

offf mamici...majoritatea va plangeti ca bb nu papa si nu ia destul in greutate.eu ma plang ca al meu ia prea mult.
azi dim am fost in policlinica sa l mai vada o dr pe Sebi, si acelasi lucru ne-a spus (numai ca ea nu parea chiar f ingrijoarata), ca ia cam mult, ca e ca fat frumos care creste intr-o sapt cati altii intr-o luna...Sebi al meu are 67 cm si 7,5 kg la 2 luni si 10 zile...
am fost sa repetam si tsh-ul si nu a putut sa-i recolteze, nu i-a gasit vena si a zis ca nu-l inteapa degeaba, dar el oricum a plans, la fel si eu.pe la 12 sa o sun pe dr initiala, parca vad ca iar ma sperie cu endocrinologul cand aude ca puiul a luat 1 kg in 3 sapt

Iesencele mele, spuneti-mi la ce pediatri mergeti voi, poate mai cer si alte pareri

Anca si Carla...plimbaretele noastre.Pe sub costumul de cosmonaut ce-i dai?si ce e ala costum de cosmonaut?fashulet de iarna?intreb ca sa am idee cam cum sa-l imbrac pe Sebi, ca paite eu is cam nebuna si scot copilul prea dezbracat ca sunt eu in calduri

Nushulica, si Sebi are bubite la barba, mie mi a zis sa-i dau cu albastru de metil, dar i-am dat doar cu ser (de la Isophy), ca apar si dispar si sa nu-l colorez degeaba.daca trece lui Davidutzu, incerc si eu la Sebi,

Felicic,stii sa binedispui omul cu povestirile tale, tragi-comice

Eva, eu am avut durerea de sold pe timpul sarcinii... stiu cat e de dureros.

Nerantula, dar nu te mai stresa, important e ca ia in greutate, doar il hranesti cu piept...ziceau fetele ca mai bine 500 gr cu san decat 1000gr cu formula!

Sabinel, mai scoate printesa limbuta?

fetele...eu cred ca am devenit frigida, dar eu...nema sieks de vreo 10 luni, cred ca nici nu mai stiu cum se face, dupa cele 40 zile am fost la control si dr mi-a zis ca o sa am o stare de disconfort si mie mi-a fost frica sa incerc ca daca se desprinde cusatura, apoi, cand parca aveam ceva chef a venit menstruatia...acum sotul asteapta nerabdator sa plece musafirii ca sa primeasca si el ceva

pe toate...o zi frumoasa!

mamica de puiutz Sebi (02.09.2008)

minunea noastra

Iubita eu am inscris-o pe Elena la Dr Avram (are cabinet la dispensarul din Dacia- nu stiu exact unde ca nu am fost acolo- mi-a venit ea acasa). E mai in varsta, dar pusa la punct cu toate modificarile si noutatile. Dupa 2 vizite mi s-a parut ok.



Eu, iepurica Cea mai fericita mami de Elena
Oamenii nu esueaza, doar inceteaza sa mai incerce.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nerantula spune:

Citat:
citat din mesajul lui EvaF

Oooofff, m-am racorit! Ca ma omorati voi cu panicile astea legate de kg... De ce vreti sa aveti grasani neaparat? E un concurs ceva? Cand vor creste veti vrea sa fie fini si lungi si tot asa...


Eva in al noualea cer de LUCA NOAH (08.09.2008)

SUNT CEL MAI FRUMOS DIN UNIVERSUL ACESTA
Povestea nasterii mele, Luca Noah

Luca se face mare!!!




“Everything is possible for him who believes.” (Mark 9:23)



Valabil numai in cazul in care intram si eu in categoria 'panicoaselor' care te omoara: daca bebele meu ar trage de la san 40 min la una dintre mesele lui, oricare, as fi foarte zen, insa cand in 8 ore papa adunat 5 min si apoi plange din tot sufletelul lui mic la mine in brate, nu-mi mai sunt campurile asa pline de flori


www.flickr.com/photos/30462666@N03/sets/" target="_blank">Gruia - soricel iubit

... once upon a time ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns preety spune:

Buna ziua la toata lumea
Mai sesizez si eu niste probleme!
1. au aparut niste pete rosiatice pe pielea bebelinei, pe abdomen si pe spate, nu sunt bubite, doare pete! Stiti ce sunt si daca se trateaza cumva?
2. ce inseamna febra? i-am luat de dimineata temperatura rectal si a aparut 37.1 grade. Ma ingrijorez sau nu?
3. cu suptul la san, pun fata, trage mult, si dupa 10 minute iar urla de foame ... de pana la urma tot la bibe ajung!
4. cel mai bine noi dormim in fund in brate la mami. o sa trebuiasca sa cumpar ceva s-o leg de mine ca sa am mainile libere, ca altfel nu fac nimic toata ziua... Ieri m-am dus si io ca omul la toaleta... de ... nevoile ... si am pus-o putin in patut ca nu ma descurcam si acolo... si da-i urlete din alea din toti plamanii... de o sa zica vecinii ca o maltratez si o sa-mi cheme protectia copilului pana la urma . A trebuit sa ies din toaleta pe fuga, si nefacuta , si sa iau copilul sa-l linistesc... si da-i pe urma abtine-te pana a ajuns soatza acasa s-o preia el ...
Ca sa nu mai spun de soatza ca e buna fata cand nu plange... o tine in brate, pe piept, o pupa, o mangaie, o rasfata, doarme cu ea... dar cand plange mi-o da pachet s-o linistesc io... mi se pare super tare . Cik nu suporta s-o vada !!!

Mamica fericita de Sorina Gabriela


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Boo spune:

Eu stiu ca bebeii au temperatura mai ridicata ca noi, deci la ei se considera ca au febra de la 37,4-37.5 in sus. Dar tu cand le iei febra din popou scazi 0,4 fata de ce arata termometru.
Deci daca termometrul arata 37.8 atunci sa zicem ca are febra.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danadumitru spune:

Buna ziua si de la noi !!
sunt un pic cam ocupata pt ca pe 29 noiemb avem botezul si mami se mai ocupa cu ceva pregatiri si tare mult imi place cand e vb de mers prin oras ( sunt prima la plimbari si shopping ) Riana nu a mai regurcitat atat de mult de ieri dupa-amiaza sper sa fie din ce in ce mai bine.
Va rog sa imi spuneti si mie..... fac bine ca ii dau pt colici baby drink ?evaF parca tu ai mentionat ceva in legatura cu baby drink-ul. Aaa..... si ii mai dau espumisan si debridat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kid2003 spune:

Unii bebei plang mult seara, aparent fara motiv...este oboseala acumulata de peste zi. Scrie si prin carti, intervalul este chiar asta, de dupa-amiaza tarziu pana pe la miezul noptii. Nu toti sunt asa, dar multi sunt, in primele 3 luni. Eu am tras mult la primul copil, pana la 4 luni mi-a plans 2-3 ore in fiecare seara, fara sa mai zic ca si noaptea se trezea la 2-3 ore sa manance si sa planga un pic, am fost zombie. Asa ca fetele cu bebei cuminti, si mi se pare ca sunteti majoritatea asa, sunteti niste mega-norocoase!!!

Preety:
1. Nu stiu cum e cu petele, observa-le in timp, sa vezi daca dispar sau se extind. Maria are zone rosiatice pe gat (ceafa ) si pe spate...dar e de la statul pe spate indelungat. Daca persista, sa o vada un medic. Poate a facut vreo alergie la ceva (detergent de rufe, balsam? hainuta sintetica?)
2. 37,1 nu e febra. Pana la 37.5 e ok, intre 37.5 si 38 e stare subfebrila la bebei, dupa 38 se zice ca e febra. Poate a fost cam infofolita...cand a venit medicul la MAria avea 37 cu 5, mi-a zis ca am incalzit-o cam tare (dormea in casa, in carucior cu paturica de bumbac pe ea)...dupa 10 minute, temperatura era de 36.5
si 4 ca la 3 nu stiu ce sa-ti spun, ai luat deja decizia de a o suplimenta, ti-as fi spus sa mai incerci sa o linistesti la san (sa te plimbi cu ea, sa o mangai si apoi sa ii mai oferi inca o data sanul)...dar si cu completare, asta e...risc asumat. Daca bebelina e happy, fii si tu!
Deci 4- ia-ti un marsupiu sau mai bine un wrap. Sau confectioneaza-ti singura unul. Ai nevoie de o bucata de material lung de 5 m si lat de 45 de cm. Intra la Parintii intreaba si citeste topic-ul despre wrap, ai acolo pozitii de purtat bebelul in materialul acela. E si o fata acolo (Adita) care iti poate face un wrap daca nu ai timp, cu 50 Ron parca. Si ai mainile libere!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cocutica spune:

Salutare tuturor!

A mai aparut si ceva soare pe strada noastra, adica am avut si noi prima noapte dormita( cu o singura trezire pt papa) si a reusit Maria, in sfarsit, sa faca kk fara supozitor. Sa speram ca nu au fost doar exceptii

Eu stiu ca febra inseamna atunci cand termometrul indica mai mult de 37.8 rectal.

Mergi la inceput