Bobocei de septembrie - octombrie 2008 (5)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns felicic76 spune:

boo: ce simpatic este puiul de rus! eu il dezbrac cum intram in casa, il scot in sac dar nu-i bag manutele pe maneci, trag doar fermoarul si depinde de noroc si de cum il manevrez sa-l scot din culcus oricum parca are senzor de casa in ultimul timp, se trezeste cum deschid usa.
eva: bravo tati! Si apropo de cimpanzei, staturam noi asa 40 minute dupa ce am venit de afara, dar cine doarme de trei ore, fara bibe de completare? Si am si tzitzi tari acum, de abia il astept sa se trezeasca
Tot nu inteleg ceva, zici ca Luca nu te lasa sa faci nimic? Vrea in brate si tzitzi toata ziua? El nu doarme? Tu cand dormi, doar noaptea?

apropo de imbracat bebeii, voi ii acoperiti la gura cu ceva? noi avem doar suzi si duminica in parc am vazut numai priviri dezaprobatoare vis-a vis de caruciorul meu, bebeii de 2-3-4-5 luni erau infofoliti si aveau si protectia pe carucior. Afara era soare, in nici un caz frigul de azi. Si ii spun surorii mele, la care ea, cum nu-i pui fular la gura, esti nebuna?

Mamica de VLAD

falcone
Povestea lui Falkone zis si Ventuza
D'ale gravideniei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Muuh spune:

Eu nu ii pun nimic la gura. Nici lui Alexei nu i-am pus si astazi mi-a zis cineva ca il trage curentul in gat. Si am raspuns senina ala de 220 sau ala de 340 dar dupa aia nu s-a mai jucat nimeni cu noi pe o raza de juma de parc.


anca creste si Carla. Se distreaza, e curioasa. De acum in colo o sa tot fie asa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nausica spune:

fetelor, care-i chestia cu huggies vs pampers? pe mine ma enerveaza de mor pampers nr 2.
a trecut cineva de la pampers la huggies? de ce?
sinteti mai multumite de huggies?

Nausica si Ania
poze
_
God grant me the serenity to accept the things I cannot change, courage to change the things I can and wisdom always to tell the difference

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns khristin spune:

Felicic, felicitari pt. umorul care-l ai….poate n-ar fir au sa-ti strangi povestioarele astea undeva….cred ca ar descreti fruntile multor gravidutze si mamici, ce zici? Feciorasul cand ti-l mai vedem si noi? Cat despre fular, never ever, nici acum nici la fiemea.

Nushulica, felicitari pt. crestinarea Davidutzului tau . Cat despre bubitze, nu te ingrijora prea tare, e vorba de acneea bebelusului, pe care majoritatea bebelusilor o au. Trece singura…cat despre plansul de seara, noi il linistim clar cu baitza, apoi san, apoi somnic…

Nerantula, draga de tine …daca vezi ca baiatului ii merge bine overall n-are sens sa te ingrijorezi de greutate, fiecare copil e diferit si uneori noi mamele tindem sa ne ingrijoram mai mult decat trebuie.Continua sa-i dai san si vei vedea ca va fi bine, poate in alea 15 minute el se satura, nu trebuie sa stea musai o ora ca sa se sature. A propos de zambit, al meu azi noapte s-a hotarat el de la sine putere sa stea treaz vreo ora, ceea ce nu facea pana acum, si era plan de zambete si de gangureli.

Simo ef, m-a amuzat postarea ta…..fiind la al doilea copil, m-am recunoscut in mai multe ipostaze.

Aly, nici tu nu are sens sa te ingrijorezi…vei vedea in mod cert ca bb al tau va stagna in greutate la un moment dat si atunci te vei ingrijora de ce s-a oprit. Papa cumva formula ? Pt. ca daca raspunsul e afirmativ, e absolut normal sa fie mai greutz decat bebelusii alaptati la san. Daca nu, nu vad chiar nici un motiv de ingrijorare…

Eva, din postarea ta de ieri am inteles ca cele care alapteaza pierd mai greu kg…..eu tocmai speram contrariul , sper doar ca am inteles gresit. Iar cu menstruatia eu stiam ca intarzie daca alaptezi exclusiv.

Monyca, eu zic ca fetita ta seamana cu sotul, e o frumoasa oricum ca si tine de altfel. Si la noi fetita mea seamana cu sotul, sa vedem unde se arunca domnisorul acum.

Dyanira, felicitari pt. micul crestin .

CosmyB, ce frumusica durdulie ai tu acolo

Boo, ce pulpitze are printisorul

Anca, vis-a-vis de alaptat, vezi ca bb hraniti cu biberonul au tendinta sa manance uneori mai mult decat trebuie ….asa ca daca poti da-i o medie, nu creste cantitatea.

Nausica, noi am incercat atat si huggies cat si pampers timp de doi ani aproape si din experienta mi s-au parut pampers mai mari decat huggies la aceeasi marime. Acum cat e el mai micutz folosim Huggies.

Fetelor, cum adica puroi de la vaccin ? Eu n-am maiauzit de asa ceva, si sint la al doilea copil…ma speriati. Acusi facem si noi 2 luni si ajungem la intepat. Cat despre febra de dupa vaccin, noua ni s-a recomandat tylennol siropel. Eu am grija mare sa nu infofolesc copilul, asa am procedat si cu fiimea si a fost super calita….a iesit la friguri de minus 20-35 grade fara raceli, boli etc… Ma intereseaza si pe mine diverse pozitii de alaptare, eu o practic pe cea numita "cross-cradle", deoarece e destul de usor de manevrat bebele….cand era mic practicam "football position". Voi ce mai incercati cu succes ? Am inteles ca si alaptatul e stimulat mult mai bine schimband pozitiile.

Cristina

le bébé Chris Anthony

noi, www.flickr.com/photos/khristin107/sets/" target="_blank">poze mai noi si AOB

“Arguing with a student is like mud wrestling with a pig – you both get dirty and the pig likes it".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns EvaF spune:

Citat:
citat din mesajul lui felicic76

boo: ce simpatic este puiul de rus! eu il dezbrac cum intram in casa, il scot in sac dar nu-i bag manutele pe maneci, trag doar fermoarul si depinde de noroc si de cum il manevrez sa-l scot din culcus oricum parca are senzor de casa in ultimul timp, se trezeste cum deschid usa.
eva: bravo tati! Si apropo de cimpanzei, staturam noi asa 40 minute dupa ce am venit de afara, dar cine doarme de trei ore, fara bibe de completare? Si am si tzitzi tari acum, de abia il astept sa se trezeasca
Tot nu inteleg ceva, zici ca Luca nu te lasa sa faci nimic? Vrea in brate si tzitzi toata ziua? El nu doarme? Tu cand dormi, doar noaptea?

apropo de imbracat bebeii, voi ii acoperiti la gura cu ceva? noi avem doar suzi si duminica in parc am vazut numai priviri dezaprobatoare vis-a vis de caruciorul meu, bebeii de 2-3-4-5 luni erau infofoliti si aveau si protectia pe carucior. Afara era soare, in nici un caz frigul de azi. Si ii spun surorii mele, la care ea, cum nu-i pui fular la gura, esti nebuna?

Mamica de VLAD

falcone
Povestea lui Falkone zis si Ventuza
D'ale gravideniei



Eu dorm cam 9-10 ore, cumulate, pt ca stau in patul nostru cu el pana la 10am, il aduce sotzul cand pleaca la serviciu, plus la pranz mai merg cu el in pat sa il alaptez intinsa si adorm acolo! El se trezeste o sg data noaptea la papa.
In rest, ziua cu el pe metereze, el papa si doarme la tzitzi, asa ar dormi nonstop! Cum il las in pouf sau in leagan, sa fac un dus sau de mancare ceva rapid, se trezeste si tipa dupa mine, asa o luam de la capat, tzitzi si somn in bratze! Fi-miu, ziua nu a dormit niciodata mai mult de o ora, o ora jumatate odata, si asta, cum spuneam, in brate sau cu mine in pat! Doarme afara mai mult, dar niciodata doua ore, se trezeste si admira peisajul!
In rest, cu ochii pe pereti, gangureste, analizeaza, atinge, papa, nu simte nevoia sa doarma tare ziua pt ca doarme f bine noaptea!
Tot timpul meu ii este alocat lui; nu glumesc cand spun ca e lipit de mine, eu toata ziulica il am lipit de mine cu mici pauze de dus, etc
O sa vezi ca mai incolo si Vlad va sta mai mult "de vorba " cu tine, va sta cu ochii pe pereti ziua, e curios tare, incepe sa ridice capul, nu iti mai doarme el 3-4 ore legate ziua cum zici...
al meu nici nou nascut nu dormea asa mult ziua...


Eva in al noualea cer de LUCA NOAH (08.09.2008)

SUNT CEL MAI FRUMOS DIN UNIVERSUL ACESTA
Povestea nasterii mele, Luca Noah

Luca se face mare!!!




“Everything is possible for him who believes.” (Mark 9:23)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns EvaF spune:

Citat:
citat din mesajul lui Nausica

fetelor, care-i chestia cu huggies vs pampers? pe mine ma enerveaza de mor pampers nr 2.
a trecut cineva de la pampers la huggies? de ce?
sinteti mai multumite de huggies?

Nausica si Ania
poze
_
God grant me the serenity to accept the things I cannot change, courage to change the things I can and wisdom always to tell the difference


Da, eu. Sunt muuuuuuuuult mai bune Huggies, am si eu Huggies Disney 2 si le prefer Pampersilor! Au un sistem de inchidere mai bun, un elastic mai bun si pana si materialul e mult mai ok! Fi-miu nu mai face shushu in toate directiile


Eva in al noualea cer de LUCA NOAH (08.09.2008)

SUNT CEL MAI FRUMOS DIN UNIVERSUL ACESTA
Povestea nasterii mele, Luca Noah

Luca se face mare!!!




“Everything is possible for him who believes.” (Mark 9:23)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns EvaF spune:

Citat:
citat din mesajul lui khristin
Fetelor, cum adica puroi de la vaccin ? Eu n-am maiauzit de asa ceva, si sint la al doilea copil…ma speriati. Acusi facem si noi 2 luni si ajungem la intepat. Cat despre febra de dupa vaccin, noua ni s-a recomandat tylennol siropel. Eu am grija mare sa nu infofolesc copilul, asa am procedat si cu fiimea si a fost super calita….a iesit la friguri de minus 20-35 grade fara raceli, boli etc… Ma intereseaza si pe mine diverse pozitii de alaptare, eu o practic pe cea numita "cross-cradle", deoarece e destul de usor de manevrat bebele….cand era mic practicam "football position". Voi ce mai incercati cu succes ? Am inteles ca si alaptatul e stimulat mult mai bine schimband pozitiile.

Cristina

le bébé Chris Anthony

noi, www.flickr.com/photos/khristin107/sets/" target="_blank">poze mai noi si AOB

“Arguing with a student is like mud wrestling with a pig – you both get dirty and the pig likes it".


Nu e vb de vaccinul de 2 luni, ci de cel de la externare antiTBC care se face in brat! Stii tu, ala care iti lasa pe brat semn :(((

Ciudat! O sa recitesc! Evident ca alaptarea te ajuta sa pierzi mai repede din kg! Nu e cazul meu acum, pt ca mananc ca o sparta, si muuuulte dulciuri, dar cam asta zic toti medicii!


Eva in al noualea cer de LUCA NOAH (08.09.2008)

SUNT CEL MAI FRUMOS DIN UNIVERSUL ACESTA
Povestea nasterii mele, Luca Noah

Luca se face mare!!!




“Everything is possible for him who believes.” (Mark 9:23)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CosmyB. spune:

khristin multumim! cred ca era vb de la vaccinul facut in maternitate, bcc parca se numeste, a colectat puroi, asa e normal, eu habar n-am avut ca e vaccinul ala si cum am mai zis m-am apucat sa-l tratez

simo tudorica

anca carla

Monyca pe unde esti?

moni draga de tine, pe unde esti? cum stai cu rushii?

eu ma delectez cu pozici de la semnaturile voastre

fetelor sunt atatia bebei fenomenali de scumpi toti sunt fff frumosi

Pozici
Mami super happy de Maya

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babytza spune:

hello mamici

Ce albinute ati fost....lipsesc si eu o zi si gasesc 18 pagini.... nici nu mai retin tot ce am citit....

Incep cu sfarsitul...Nu ne punem nimik la guritza si ieri era sa ma bat cu o batranica. Ca mamele astea....habar nu avem sa crestem copiii... Cum pot sa il tin afara imbracat asa de subtire ??? Era in blugi cu hanorac grosut si mai era si in paturica...o tacanita...

Am vazut poze cu bebei superbi, cu falcutze si copanase, dormind ca ursii.... avem cei mai frumosi bebelusi

Vorbeati de sterilet. Am avut dupa nasterea Valentinei dar am renuntat la el dupa 3 luni. In primul rand pentru ca imi prelungea menstruatia si in al doilea pentru ca nu stiu cum naiba era pus dar il ciupea pe sotul de comoara. Asa ca l-am scos. Acum voi incerca si eu cu pastile. Nu stiu cu care, dar voi intreba.

Tzitziri felicitari pentru logodna si pentru micutul crestin

Felicic esti criminala rad cu lacrimi de cate ori postezi ceva

Laureta am luat pregnyl-ul din Suedia. Aici nu am gasit nicaieri. Mai am 3 fiole de 1500U. Daca ea face de 5000U le face pe toate odata. Asa am facut si eu ultimile 3 doze. Mi-a zis Tutu cum.

Danadumitu daca ii face bine Baby drink nu vad de ce nu ai face bine. Fiecare bebe reactioneaza la un sirop. Daca ei asta ii face bine, continua cu el

Illia bine ai revenit !!!!!!!!!!!!

Fug ca s-a trezit piciul si trebuie sa facem baita


Printesa mea iubita Valentina


Soricelul meu iubit

poze

poze David

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nausica spune:

felicia, am ris de m-am prapadit la mesajul tau cu fox.
si eu m-am dus o data cu pucca si cu ania pina in parc, si a fost destul de complicat.

Nausica si Ania
poze
_
God grant me the serenity to accept the things I cannot change, courage to change the things I can and wisdom always to tell the difference

Mergi la inceput