10 greseli pe care le fac parintii bebelusului ...

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns popescudora spune:

Articolul este ft slab. Multe din punctele enuntate nici macar nu sunt greseli.
Greseala nr. 1: Intrati in panica pentru orice si nimicEvident! Mai ales daca e primul copil. Tin minte ca eu eram speriata rau la inceput in ideea ca se trezeste si plange si vrea papa si eu n-am reusit sa-l alaptez ca n-aveam sfarcuri si trebuia sa ma mulg. Uneori nu intelegeam de ce plange si ma panicam rau...bineinteles ca dupa cateva zile-saptamani mi-a trecut, dar nu vad ce rau ii facem copilului daca suntem mai alarmiste...e normal, zic eu
Greseala nr. 2: Nu lasati bebelusul sa planga
De ce ar fi gresit sa nu-l las sa planga? Il mai las, recunosc, cand stiu ca e papat, schimbat, imbaiat, ma duc sa ma joc cu el, daca tot plange il mai las si de obicei in 10 minute adoarme. Si e vorba de smiorcait, nu de plans isteric. Dar 1 ora? Pai un copil nu plange 1 ora degeaba ca asa e el. Il doare ceva, vrea ceva, nu vad ce e gresit in faptul ca il linistesti ca sa nu mai planga.
Greseala nr. 3: Treziti bebelusul in timpul noptii pentru a fi alaptat
Nu prea cred ca sunt multe mame amatoare sa scoale copilul noaptea in loc sa doarma. Se stie ca un bebelus trebuie sa isi formeze ritmul veghe-somn. Asa cum noua nu ni se face foame noaptea cand dormim, nu trebuie sa i se faca nici lui. recunosc ca aveam obiceiul sa ii dau sa pape pe la 10-11 seara ca sa doarma pana la 7, nu pana la 4. Dar fara sa il trezesc. Pur si simplu papa in somn si cand il puneam in patut adormea instantaneu.
Greseala nr. 4: Confundati regurgitarea cu voma
In cazul meu nu a fost vorba nici de frecventa, nici de intensitate, ci de cantitate. Bebe al meu cand vomita da afara tot. Acum nici nu trebuie sa ne panicam daca bebelusul vomita o data lapticul, se poate sa fie prea plin sau sa se fi agitat prea mult dupa masa. Oricum, nu cred ca exista multe mamici care sa confunde voma cu picaturile de laptic pe care le da afara copilul imediat dupa masa cand ragaie sau cand sta pe burta.Greseala nr. 5: Febra bebelusului nu va ingrijoreaza
Aici chiar cred ca nu exista mama pe care sa nu o ingrijoreze febra bebelusului, ci sa creada ca ii e cald. Mi-e imposibil sa cred asa ceva. Exceptand situatiile in care in camera sunt 28 de grade si bebelusul e infofolit, cu caciulita si paturica pe el. Intr-adevar, atunci poate nu are febra, ci moare de cald...
Greseala nr. 6: Nu ati instalat corect scaunul de masina
Aici ma cam abtin. Nu am masina, nici scaun de masina, si cand iau bebelusul in masina il tin in brate. Dar ma indoiesc ca daca as avea asa ceva nu l-as instala corect. Asa complicate or fi scaunele astea? Nici macar sotul nu se pricepe sa instakleze asa ceva?
Greseala nr. 7: Neglijati igiena orala
Vai, dar ce bine cunosc astia care au scris articolul asta mamicile? Recunosc ca alui meu abia i-au inmugurit 2 dinti si chiar am neglijat pana in prezent igiena orala (oricum l-au vazut cativa doctori in gurita si nu are nici un fel de probleme). Neglijarea se va schimba in curand, adica il voi sterge mai des cu glicerina boraxata in gurita...si cam atat momentan. Logic ca dupa ce va avea dinti il voi si spala pe ei...iarasi mi-e greu sa cred ca vreo mamica lasa copilul nespalat pe dinti, cu gura mirositoare si plina de carii etc.
Greseala nr. 8: Va ignorati casnicia
Aici chiar isi baga coada unde nu le fierbe oala. Daca exista intelegere si dragoste, nu cred ca mamica nu il va mai baga in seama pe sot, si nici sotul nu o sa pretinda tandreturi cand mamica se scoala din 3 in 3 ore sa schimbe pampersi si sa alapteze. Pe masura ce creste copilul, adica in cateva luni, si timpul alocat sotului se va mari considerabil.
Greseala nr. 9: Va certati prea mult (sau prea putin) in fata bebelusului
Cum adica prea putin? Cam cat timp ar trebui ideal sa il alocam certatului in fata bebelusului?
Recunosc ca ne-am certat de cateva ori in fata lui. Rezultatul e ca piticutul incepe sa se smiorcaie, nu mai papa etc. Sper sa o facem cat mai rar, eventual deloc. Iar faza aia cu intensitatea si frecventa m-a bagat in ceata de tot. Adica sa ma inteb cum e mai bine? Rarut si bunut sau des si asa si-asa?
Greseala nr. 10: Acceptati sfaturi de la persoane sau din surse nepotrivite
Asta cred ca o fac toate mamele. Mai bun decat orice pediatru e sfatul unui om cu experienta in crescut copii. Evident ca nu se aplica intotdeauna unui copil ce a functionat la altul. Dar omul din greseli invata...Si nu cred ca vreo mamica aplica sfaturi care sa ii faca rau copilasului ei, poate doar sa nu mearga sau sa nu ii faca nici un bine. Sunt convinsa ca la problemele cu adevarat serioase marea majoritate apeleaza la un pediatru, iar in rest...si gura lumii e buna la ceva! Doar ai minte cat sa stii ce i se poate aplica sau nu copilului tau din ce auzi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kay spune:

Dora, tu ai un scop anume pe acest forum? sau doar sa propovaduiesti stilul tau de viata si atitudinea ta fata de copil? ce vrei mai exact???

************************************************************************************

oana de SOSONICA (6.06.2007)


asa creste Sonia : www.onetruemedia.com/shared?p=63e6ea475473c2ddd2fc4c&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=image" target="_blank">intr-un an


S

www.helpsonia.com , povestea Soniei , www.inocenti.org -> sponsorizeaza un copil !

"When in trouble or in doubt, run in circles, scream and shout."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinela spune:

Si eu sunt o proaspata mamica, (fetita mea are 2 luni) si te inteleg perfect. Copilul meu plangea de-mi rupea inima de durere de burtica si eu plangeam odata cu ea. Daca ar fi tacut tinuta in brate crede-ma ca as fi tinut-o asa zi si noapte... Acum suntem bine slava Domnului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

Citat:
citat din mesajul lui sinela
Copilul meu plangea de-mi rupea inima de durere de burtica si eu plangeam odata cu ea.


asta nu e bine. tu trebuie sa consolezi copilul, nu sa-i induci o stare mai mare de anxietate, cand te vede ca plangi si tu.
poate e prea mic sa-si dea seama, insa cand va sesiza sigur nu i-ar pica bine sa vada ca si mama plange...


Ramonika si pisicile www.flickr.com/photos/11125714@N02/sets/72157601300550848/" target="_blank">Vladutz www.flickr.com/photos/11125714@N02/sets/72157601300550510/" target="_blank">Maritza www.flickr.com/photos/11125714@N02/sets/72157601300550608/" target="_blank">Fulgushor www.flickr.com/photos/11125714@N02/2227425419/" target="_blank">Miki
Directionati 2% din impozitul pe venit si viata animalutelor comunitare va deveni mai buna www.asociatiaclopotel.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda16 spune:

Bebelusa mea cand incepe sa planga pai plange, pot sa ii fac eu orice, ii vorbesc, o plimb, ii arat jucarii in pun muzica si nici macar titi de la mami, care ii place atat de mult, nu o linisteste, dar de obicei nu plange mai mult de 10 minute si nu foarte des. Poate asta se datoreaza si faptului ca nu o las sa planga, caut mereu metode noi de linistire.
Eu cred ca fiecare mamica isi simte bebelusul, stie cand se alinta, cand plange de durere sau cand e plictisit. Asa ca oricate carti sau articole citim, uneori numai instinctul ne este de ajutor.

anda.r

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babymom75 spune:

Citat:
citat din mesajul lui anda16
Eu cred ca fiecare mamica isi simte bebelusul, stie cand se alinta, cand plange de durere sau cand e plictisit. Asa ca oricate carti sau articole citim, uneori numai instinctul ne este de ajutor.

anda.r

Bebelusii nu plang niciodata doar pt. ca se alinta. Plansul e modul lor de a comunica atunci cand ceva nu e in regula!

Mama lui Dragos si a lui Victor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vio-m spune:

bebe al meu plange cam des in ultima vreme. nu mai stiu daca e de la colici sau doreste sa fiu permanent langa el.
in dorinta de a nu face greseala nr.2 cred ca am stat excesiv de mult langa el. acum nu mai adoarme si nu mai doarme daca nu sunt in pat langa el si refuza sa mai doarma in patut. cand il iau in brate incepe imediat sa rada si sa gangureasca. abea imi gasesc timp pentru nevoile personale cand nu e sotul acasa sa il pot lasa cu el.
as dori macar sa-l pot face sa doarma din nou in patut.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioanar34 spune:

Buna,
Am si eu un baietel de 3 luni si o saptamana.Al meu doarme in patut doar nopatea,in rest...pauza.Nici macar nu doarme ziua indiferent ce-i fac.Asa ca eu cred ca un sfat de la cei care au crescut copii este bine venit intodeauna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns patrisuca spune:

greseala nr 3 cred ca o fac si eu. fetita mea de 2 luni si jumatate are perioade cand nu doarme deloc noaptea, adoarme abia spre dimineata..dar are si nopti cand doarme si nu s-ar trezi deloc, daca eu nu o iau in brate sa-i dau sa manance sau nu o schimb. ce sa fac? sa nu o trezesc nici macar pt a o schimba? mi-e tare teama sa nu se irite.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns patrisuca spune:

foarte interesant subiectul..m-am regasit si eu pe-aici, oricum in materie de bebelusi daca intrebi 10 persoane gasesti 10 raspunsuri diferite. de exemplu eram disperata cand fetita mea s-a iritat la fundulet si pana sa gasesc remediul cu crema de galbenele si clasicul ulei de masline am cumparat o multime de creme recomandate de persoanele pe care le intrebam si bineinteles ca in afara de faptul ca erau destul de scumpe nu si-au facut efectul. cred ca pana la urma difera de la copil la copil.

Mergi la inceput