10 greseli pe care le fac parintii bebelusului ...

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Davidoff spune:

Buna,nu prea am avut ce face pe net si am intrat un pic pe forum sa mai vad una alta,sincer ma bucur ca am dat de site-ul asta!!
am vazut o groaza de comentarii nu mai stiu cine a spus sa iti tii copilul in brate si sa nu il lasi sa planga...sau ceva de genul asta,in nici un caz nu vreau sa incep cu REGULI!persoana care a scris acele Reguli,sa le pastreze pt ea,si sa spuna mai bine ``Pareri Personale``normal ca nu iti lasi copilul sa planga in nestire...normal ca iti iei copilul in brate,dar toate cu limite,de ce?copilul este extrem de inteligent de mic,cu timpul va invata sa ceara,si bineanteles daca nu va primi v-a plange!!si ce faci il iei in brate?pana cand?pana la 20 il iei in brate sa nu planga,copilul incearca prin plans,daca de cate-va ori nu isi atinge scopul prin plans,va intelege ca nu este cazul,credeti-ma cand puiul meu,avea 3 luni ma duceam la wc cu el in brate,daca il puneam pe pat singur urla,daca plecam din pat urla,o data,de doua ori,de trei ori la-m lasat sa planga,(nu cu orele!!!)cate 5 min,si dupa cate-va sapt dormea in patutul lui pe care nici nu vroia sa-l vada!acum are aproape 3 ani si nici nu vrea sa dorm cu el in pat,nici nu stiti cat imi doresc sa mai dorm cu el...
Fiecare isi educa copilul cum crede ea ca este mai bine pt puiul ei!am mai vazut regula parca pt scaunul de masina...hmmm,adevarul e ca e mare inginerie sa montezi scaunul de masina...in fine.
Merci ca ati citit ce am scris,nu exista REGULI PT ATI CRESTE COPILUL!!fiecare are personalitatea lui,Noroc si Sanatate la Bebelusi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marianebuna spune:

Ok, si eu sunt una dintre mamele care a facut "greseala de neiertat" de anu lasa copilul sa urle pana la invinetire ca sa-l invete "cine-i seful" (and proud to be, by the way)
Am stat cu copilul atarnat de mine ca o maimutica, am dormit cu el in pat, nu m-am dezlipit de el 3 luni numai ca sa nu planga. Acum am un copil de 4 luni jumate care dpdv intelectual si al socializarii este mult peste media varstei (nu ca-i al meu, dar sunt de meserie), care "cere" sa fie lasat sa doarma singur cateodata, "cere" sa fie pus in scaunul de masa sa manance biberonul, si... guess what? Sunt zile in care nu cred ca plange 15 minute adunat. Se trezeste dimineata razand cu gingiutele stirbe la noi, ne "povesteste" toata ziua, si seara adoarme linistit dupa baita.
Deci ma bucur ca am "gresit" in felul asta si am de gand sa perseverez

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AlexMarian spune:

Buna fetelor! Sunt si eu mamica a unui puiut de 5 luni! REGULI..... ce sa zic...nu am incercat sa impun anumite reguli ! asa cum s-a mai spus...ca proaspat parinte,atata timp cat ei depind de noi , cred ca defapt noi ar trebui sa respectam "regulile impuse de ei" ! exista zicala "orice invat are si dezvat" si cand vom considera ca este suficient de maricel pt a intelege ceea ce vrem sa ii comunicam...atunci da....apar niste "reguli" pe care cu ffff multa rabdare ni le vom impune!cu toate ca nici cu acest IMPUS nu sunt de acord! de ce sa faca ceva ce lui nu ii place,numai pt a-mi face mie pe plac...!este drept ca trebuie sa ii calauzim in viata, dar pe drumul pe care ei si-l aleg,nu pe care noi vrem sa ii urmeze! in fine ...se poate discuta la ifinit...sunt pareri si pareri...in concluzie cred ca fiecare trebuie sa incerce sa isi cunoasca ,cat mai bine copilul si atunci va putea sa ii inteleaga si sa ii fie alaturi, asa cum el are nevoie! va pup sanatate multa si succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali_mete spune:

Sincera sa fiu nu am citit articolul,dar am citit toate comentariile si a fost deajuns... Bebelul meu are 3 luni si cateva zile... Nu zic ca nu.m-a ajuns si pe mine oboseala din cand in cand,dar cum plangea il luam i brate,desi toata lumea imi spunea sa nu il mai iau ca se invata in brate,daca nu adoarme in patut il pun "pe picioare" si il legan,si stiti ce? Nu plange mai deloc acum,chiar plange daca in loc sa ii bag bieronul in gurita sprijinit pe o pernuta,il iau in brate. Pe picioare il pun doar cand oboseste prea tare si nu poate sa adoarma,si atunci adoarme in 5 minute.Intradevar,nu sfatuiesc pe nimeni sa tina bblul in brate cand nu plange,pentru ca atunci se invata in brate.Regulile astea cred ca le-a facut cineva care nu are copii,sunt facute din auzite,parerea mea.

Lacra de
Paul-Iulian
forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=146916 Guguloiul meu cu ochi albastri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns deea21 spune:

si eu sunt mamica de 5 luni si deja mi-e dor de perioada cand stefi a mea era mica de 2 luni; mai plangea si de vreo 3 ori am lasat-o sa planga cateva minute si saraca, a adormit de obosita. acuma imi pare rau si nu o mai las sa planga si imi creste sufletul cand o vad cum se bucura si da din manutze cand ma vede ca ma apropii de ea. tatal meu mi-a zis "alta treaba n-ai, decat sa stai cu ea sa nu planga, n-ai decat sa o tii in brate toata ziua" si a avut dreptate, acuma nu prea plange decat cand ii e somn tare si cand e singura. e normal sa nu-i placa singura. eu cred ca astia mici de tot plang de teama, mai ales in primele saptamani cand nici nu vad ce se petrece in jurul lor.

Mergi la inceput