10 greseli pe care le fac parintii bebelusului ...

10 greseli pe care le fac parintii bebelusului ... | Autor: desprecopii

Link direct la acest mesaj

Un articol interesant si complet: www.desprecopii.com/INFO.ASP?id=1514" target="_blank">10 greseli pe care le fac tinerii parinti – si cum le puteti evita

Care este experienta voastra? Va recunoasteti unele greseli?





Desprecopii.com - Asa se naste o mare iubire.
iubesc:www.supereva.ro Blog: http://mirelablog.supereva.ro/dblog/

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dianocica spune:

sincer, mi se pare un artcol tras de par. ok, sa nu te crizezi ca al tau face kk la trei zile si al vecinei la 1, dar ce legatura are asta cu vomitatul? Multi dintre cei care devin parinti au reactii exagerate cand isi vad bebelusii regurgitand, vomitand si facand alte lucruri pe care un beleus le face de obicei. un bebelus vomita de obicei. e normal, nu va speriati...cam asta e mesajul.

n general, plansul face parte din natura lor. Dar daca bebelusul plange neconsolat timp de o ora si plansul este insotit de febra, eruptie, sau voma persistenta, sunati imediat medicul. cum doamne-iarta-ma poti sa zici ca plansul face parte din natura bebelusului? cum sa-l lasi sa planga o O ORA neconsolat si daca n-are febra sau eruptii..il mai lasi...

as vrea sa vad un adult lasat sa planga neconsolat in mijlocul unor straini, in alta tzara, unde nu poate comunica cu nimeni. nu, la un adult te-ai duce sa incerci sa il ajuti, ai incerca sa comunici cu el...daca e un bebelus..lasa-l sa planga o ora neconsolat..ca doar e in natura lui...


Parent like there's no tomorrow!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bettyR spune:

"Nu-i dati copilului lapte in pat dupa ce i-au erupt dintii, deoarece il expuneti unui risc mai mare de carii provocate de biberon. "

Cum puteam sa ii dau altfel daca i-au iesit dintii la 4 luni, cand nici in fund nu statea.

Betty 7, mamica fericita de Andreea (13.05.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elara spune:

Mie mi-a scapat partea cu "vomitatul dar subscriu la opinia Dianocicai.

"Greseala" nr 2 am facut-o si eu si fetei mele de 7,5 luni ii merge excelent. Este curajoasa...nu se supra deloc usor...
Eu consider o cruzime sa lasi un copil sa planga fara a incerca sa il consolezi, iar daca nu se reuseste macar va sti ca e cineva langa el care ii intelege suferinta. Altfel, pe langa durerea sa (de cele mai multe ori fizica) mai are o problema: ca nu se face inteles fiindca plansul e singur sau mod de a va chema in ajutor.

Psihologic s-a dovedit ca, acei copii ce nu sunt lasati sa planga, plang mai putin decat ceilalti care devin mai anxiosi si frustrati.

Fiindca eu nu am lasat-o sa planga fata mea a capatat in acest mod incredere in fortele proprii (si acum sta f bine singura din ce in ce mai mult) capatand mai intai incredere in mine caci la inceput sunt total dependenti de noi. Poate ca stiti deja ca nou-nascutii nu disting diferenta dintre corpul lor si cel al mamei lor.

Eu nu cred ca e o "corvoada" sa-mi alin bebelusul. Nu exista rasfat in primul an...inca nu gandeste bebelusul asa ceva. Ganditi-va: cata vreme vor mai fi atat de mici? Vor creste si ne va fi dor sa ii mai tinem in brate. Fata mea a plans foarte rar (la vaccinuri, la botez si vreo 2-3 crize de colici) dar intotdeauna am alinat-o. In rest doar scanceste usor (fiindca stie ca vin intotdeauna)...Asta fiindca eu NU AM LASAT-O SA PLANGA! Insa daca o lasam singura sau nu o tineam in brate facandu-i pe plac, da....ar fi plans caci asa facea cand intarziam prea mult. Va ganditi probabil ca m-a subjugat si m-a "dresat". :) Insa e doar un bebelus, nu o persoana deplina ca noi. Abia acum se formeaza...eu am avut o deviza pentru cand imi era greu: "nu e firesc sa ii cer ei sa se adapteze nevoilor mele ci eu ma adaptez nevoilor ei". Recunoasteti ca inima va indemna intotdeauna sa va luati copilul in bratze cand plange. Doar ratiunea pune stavile, din cauza unor articole ca acesta sau a sfaturilor babesti. Urmati-va instinctul!!!....El nu va va spune niciodata sa va lasati copilul sa planga.Pupici.



Elara, fericita mamica
a Mariei Roxana (20.03.2008)
Albumul printesei mele

www.sansalaviata.ro/implicare.php" target="_blank">Campania - Sansa la viatza!

"Ataseaza-te de cei care te pot face mai bun, primeste pe cei pe care, la randul tau, ii poti face mai buni." Seneca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elara spune:

Am revazut articolul si ma declar f incantata de mine: nu am comis decat "greseala nr 2"
Daca ma mai gandesc ca inca o alaptez( la 7,5 luni si pana la 6 luni exclusiv), desi toata lumea se minuneaza de asta de parca de milioane de ani copiii tot cu lapte praf au crescut,...deja simt ca nu-mi mai incap in piel ede mandrie si imi cresc cornitze...

Nu i-am luat inca scaun de masina si nu i-au dat inca dintii dar am incredere ca nu voi gresi...nici aici...



Elara, fericita mamica
a Mariei Roxana (20.03.2008)
Albumul printesei mele

www.sansalaviata.ro/implicare.php" target="_blank">Campania - Sansa la viatza!

"Ataseaza-te de cei care te pot face mai bun, primeste pe cei pe care, la randul tau, ii poti face mai buni." Seneca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ileanna spune:

Asta nu-i nimic. Am citit eu un articol care zicea ceva de genul sa nu luam bebelusul in bratze cand plange ca sa se invetze ca nu otzine nimic dk plange .

Deci imi vine sa vomit cand vad chestii din astea in anu' 2008. Si dak nu obtine nimic cand plange ... cum ar tb sa obtzina? Cand asta e singurul lui mod de comunicare. Deci l-am invatza ca ... CE???

Elara nice to see u!! Shi sanatate multa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_profa spune:

Salut ! Sunt o proaspata mamica( de 4 luni). Si putin (mai mult defapt) stresata. si asta deoarece bebelina mea plange exagerat de mult si se opreste doar daca o iau in brate. Am lasat-o sa planga chiar si 40 de minute , si tot nu s-a oprit din plans Si nu vrea doar in brate, vrea sa o si plimb in brate. Daca se poate toata ziua. Primesc cu drag orice sfat , ca deja simt ca o iau razna.Si pe deasupra mai are si o voceeeeee..... Cand o aud cum plange ma fac precum ariciul. Multumesc anticipat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihuta spune:

Bine ai venit pe forum. Iti recomand un wrap sau sling sau orice fel de marsupiu care sa iti permita sa tii fetita lipita de tine si sa ai si mainile libere. Nu o mai lasa sa planga, la varsta asta are nevoie de tine fizic, de prezenta ta, de atingerea ta. Pentru ca ai lasat-o sa planga , acum plange si mai mult pentru ca ii e frica. Nesiguranta unui nou nascut asta inseamna - frica pentru propria viata care depinde inca exclusiv de tine. Asa ca incearca sa o faci sa se simta in siguranta si in cateva luni vei incepe sa culegi roadele.

mami de Sophia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcoca spune:

Mie mi-a placut foarte mult articolul, si sunt de acord cu cele scrise acolo.

Cred ca au fost interpretate gresit cuvintele "Dar daca bebelusul plange neconsolat timp de o ora si plansul este insotit de febra, eruptie, sau voma persistenta, sunati imediat medicul.". Plange neconsolat nu inseamna ca nu a fost consolat timp de o ora ci ca nu a putut sa fie consolat timp de o ora. Articolul cred ca este tradus dintr-o limba oarecare, de unde exprimarea care poate genera confuzii. Si este foarte adevarat, bebelusii plang. Datoria noastra este sa le fim alaturi, sa le intelegem angoasele, sa-i ajutam sa se descarce si nu sa incercam cu orice pret sa-i facem sa nu mai planga.


Vicky si Maya (27.06.2008)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_profa spune:

Multumesc Mihuta pentru sfat . Intr-adevar faceam o greseala destul de mare incercand sa fac din fiica-mea un soldat legionar care sa nu planga si sa nu vrea in brate. Incepem de azi sa ne tinem in brate mai mult una pe alta.


Oana, mamica de Maria Mirabela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anilansa spune:

buna seara mamici
drept sa spun nu prea imi place aceste reguli ... mi se pare normal ca prospeti parinti sa te ingrijorezi cand vezi ca strunful tau plange sau are altceva ... de ex. piticul meu la o luna sa inecat cu laptic ... cand a inceput sa nu mai respire ma luat toate ametelele si credetima ca eram toata speriata, la urma urmii ai un suflet de crescut si de ingrijit si nu poti sa fii indiferenta.
cine imi spune mie ca o proaspata mamica nu isi doreste sa isi tine copilul cat mai mult in brate, sa ii ofere cat mai multa caldura sufleteasca, sa il alinte,sa ii vb si nu se sperie de reactiile strunfului si se declara o mama buna minte.
asta e parerea mea ca proaspata mamica a unui strunf de 3 luni.

Alina mamica lui Darius Gabriel (29/07/2008)
http://community.webshots.com/user/Anilansa

Mergi la inceput