10 greseli pe care le fac parintii bebelusului ...

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mihuta spune:

Citat:
citat din mesajul lui oana_profa

Multumesc Mihuta pentru sfat . Intr-adevar faceam o greseala destul de mare incercand sa fac din fiica-mea un soldat legionar care sa nu planga si sa nu vrea in brate. Incepem de azi sa ne tinem in brate mai mult una pe alta.


Oana, mamica de Maria Mirabela


Fiica ta stie intotdeauna cel mai bine de ce are nevoie. Invata sa ai incredere in ea, pentru ca si ea are incredere in tine (de asta si pange, pentru ca are incredere ca tu vei raspunde).

mami de Sophia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madanic spune:

Eu nu am lasat-o sa planga de loc. Cum o auzeam cum o luam in brate sa o linistesc. Si eu primisem sfatul asta, sa o las sa planga ca altfel mi se urca in cap. Ma bucur insa ca nu am facut asta. Fetita mea a mers de la 4 luni la daycare, unde sta 8 ore pe zi si nu se isterizeaza ca ceilalti copii. Scanceste cand are nevoie de ceva in rest este foarte cuminte.
O chestie la care chiar m-am potrivit cu articolul este hranitul pe timpul noptii. Eu am facut o singura data greseala sa o trezesc in timpul noptii, trecusera 4 ore de la ultima masa si am zis sa o trezesc sa pape, nu cumva sa fie vreo problema ca sta nemancata.
Mare greseala! A fost foarte suparata, de mancat a mancat prost si dupa aceea a fost foarte greu sa o adorm la loc.
De atunci nu am mai trezit-o, si partea buna a fost ca de la doua luni fetita mea a dormit de la 10 seara pana la 6 dimineatza fara intrerupere.
Eu nu fac litera de lege din articolele astea.

Madalina
mami de Isabella Andreea
http://www.picasaweb.com/bogdanmabo
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=124758
"Dumnezeu are numai 2 maini, de aceea a creat mamicile"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elara spune:

Salutari Ileana. Sa iti traiasca gandacelul.

Citat:
citat din mesajul lui oana_profa
Am lasat-o sa planga chiar si 40 de minute , si tot nu s-a oprit din plans.


Scuza-ma daca iti pare critica...dar chiar nu ma pot abtine. Am scris, am sters...iar am scris...asa ca pana la urma zic ce am de zis:
Cum ai putut??? Te-ai facut ca un arici si atat? Mie mi s-a facut fizic rau citind asa ceva. Ma apasa ceva in capul pieptului. Si mie mi-a zis pediatra ca sa o las pana la 20 de min sa planga. Nu am rezistat nici macar 1 minut cred (cel mult sa fi fost 2) asa de rau m-am simtit auzind-o plangand.

Citat:
citat din mesajul lui oana_profa
Si nu vrea doar in brate, vrea sa o si plimb in brate.

La fel si fi-mea. A avut o perioada cand ne TERMINA FIZIC pe amndoi..nu voia decat plimbata sa vada tot-tot. L afel si afara...statea f putin in carucior si mai mult in bratze dar treptat raportul s-a inversat asa ca acum mai rar si f putin sta in bratze si majoritatea timpului in carucior, desi recunosc ca imi era teama ca nu il va mai accepta deloc dar cu perseverentza am ajuns unde voiam eu.

Citat:
citat din mesajul lui oana_profa
Daca se poate toata ziua. Primesc cu drag orice sfat , ca deja simt ca o iau razna


Sfat..am dat mai sus. Repet, eu am rezistat cu deviza

"Eu sunt adultul, asa ca EU ma adapez nevoilor EI, nu ea nevoilor mele!"

Daca faci asa..vei vedea ca e greu, dar fata ta va capata incredere si cu timpul ii va trece. Ea acum deja are increderea in tien stirbita...
Un copil ce a fost lasat sa planga, va incepe intotdeuna sa planga foarte repede violent fiindca are deja amintirea esecurilor trecute...a senzatiei de parasire resimtite, a tristetii sfasietoare...
Pe cand un copil ce nu a fost lasat sa planga doar sacanceste cand vrea ceva si asteapta fiindca are mereu incredere ca va fi auzit si se va raspunde nevoilor lui.



Elara, fericita mamica
a Mariei Roxana (20.03.2008)
Albumul printesei mele

www.sansalaviata.ro/implicare.php" target="_blank">Campania - Sansa la viatza!

"Ataseaza-te de cei care te pot face mai bun, primeste pe cei pe care, la randul tau, ii poti face mai buni." Seneca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clauclau spune:

Oana, ia-ti fetita in brate, ea are nevoie de tine, mamica ei! Plimb-o in brate cat vrea ea, o sa vezi ca daca raspunzi mereu nevoilor ei nici ea nu o sa mai planga asa. Din ce o lasi sa planga, din atat o sa faca mai rau pentru ca micuta sufera fara alinarea mamei ei!
Sincer, si mie mi s-a zbarlit parul pe mine cand am citit ca ai lasat-o sa planga 40 de minue la 4 luni!!! Incredibil! Nu vreau sa zic nimic mai mult...nu vreau sa te jignesc!

POZE

POVESTEA NASTERII

mamica fericita de Razvanel ( 11.01.2002 ) si de Rebecca ( 25.02.2008 )!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elara spune:

Citat:
citat din mesajul lui ileanna

Asta nu-i nimic. Am citit eu un articol care zicea ceva de genul sa nu luam bebelusul in bratze cand plange ca sa se invetze ca nu otzine nimic dk plange .

Deci imi vine sa vomit cand vad chestii din astea in anu' 2008. Si dak nu obtine nimic cand plange ... cum ar tb sa obtzina? Cand asta e singurul lui mod de comunicare. Deci l-am invatza ca ... CE???

Elara nice to see u!! Shi sanatate multa

mama gandacelului Vladut , 08.07.08


Pai, rusine bebelusului...Nu asa se comunica. Nu prin plans. Sa vorbeasca frumos ca de aia are gura, nu?

Probabil copilul aluia de a scris articolul il chema spunand "te rog" (ca invatase sa vorbeasca in prima saptamana de viata), ii zambea, sau...poate il fluiera si ii facea cu ochiul...

Serios vorbind ..un bebelus nu plange doar de cald/frig, foame/sete, ud sau colici....Asa ca daca astea nu-s ..hai sa-l lasam ca "doar nu re nimic, nu are motiv de plans". Dar el e SPERIAT..., E TRIST... lumea asa cum o percepea el pana la nastere nu mai exista si nu e pregatit inca sa traiasca singur....
Am citit undeva o metafora ce mi-a placut mult: "nou-nascutul e un fat extrauterin" ...deci...inca are enorma nevoie de siguranta si protectie...inca are nevoie de atingere...iar acest "cordon ombilical" de natura psihologica se taie mult mai tarziu...


Elara, fericita mamica
a Mariei Roxana (20.03.2008)
Albumul printesei mele

www.sansalaviata.ro/implicare.php" target="_blank">Campania - Sansa la viatza!

"Ataseaza-te de cei care te pot face mai bun, primeste pe cei pe care, la randul tau, ii poti face mai buni." Seneca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcoca spune:

Elara, tu chiar ai citit articolul????? Hmmmmm


Vicky si Maya (27.06.2008)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elara spune:

Da, chiar l-am citit.
Inainte de a gasi subiectul acesta.
Ce te face sa crezi ca nu l-am citit?


Elara, fericita mamica
a Mariei Roxana (20.03.2008)
Albumul printesei mele

www.sansalaviata.ro/implicare.php" target="_blank">Campania - Sansa la viatza!

"Ataseaza-te de cei care te pot face mai bun, primeste pe cei pe care, la randul tau, ii poti face mai buni." Seneca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcoca spune:

Elara, in articol nu scrie niciunde sa lasi copilul sa planga. Din contra ei spun sa nu ne panicam, cand plange bb, deoarece el plange, asta e mijlocul lui de comunicare. In primele saptamani, chiar luni, bb plange deoarece a fost "aruncat" intr-o lume necunoscuta in care se simte singur. Sigur datoria noastra este sa fim langa el, sa-l linistim si sa-l intelegem. Tu nu ai cateodata pofta sa plangi, sa te descarci?? Asa si ei, cateodata trebuie sa se descarce.


Vicky si Maya (27.06.2008)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elara spune:

Ba da. In articol scrie asa ceva.
Iata citatul (este chiar scris cu rosu):

"Greseala nr. 2: Nu lasati bebelusul sa planga".

Ei bine eu am facut aceasta "greseala" si am sa persist in a o face si am sa sfatuiesc pe toata lumea sa o faca!!!
Repet: consider o cruzime sa lasi un bebelus sa planga.


Elara, fericita mamica
a Mariei Roxana (20.03.2008)
Albumul printesei mele

www.sansalaviata.ro/implicare.php" target="_blank">Campania - Sansa la viatza!

"Ataseaza-te de cei care te pot face mai bun, primeste pe cei pe care, la randul tau, ii poti face mai buni." Seneca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michella78 spune:

parerile sunt impartite cand este vorba de cresterea unui copil. fetita mea are acum 2 ani si 3 luni. atat eu cat si tatal ei am vorbit foarte, foarte mult cu ea cand era in burtica, inclusiv ii citeam povesti seara, inainte de nani desi pentu multi eu si sotul eram cam ciudati pentru ca faceam asta.
nu stiu daca asta este explicatia faptului ca, atunci cand incepea sa planga, bebelus fiind, se linistea prin simpul fapt ca ma auzea. ii spuneam pe un ton placut si mangaietor ca eu si tati suntem acolo. si se linistea. fara sa fie nevoie sa o port in brate, cel mult o mangaiam daca nu se linistea. din contra, daca mergeai sa o iei in brate plangea mai tare. era evident ca o incomodai si ca isi dorea doar sa stie ca esti acolo.
dar, desi sunt constienta ca multe vor da cu rosii, eu nu am sarit in secunda 1 dupa ce am auzit-o scancind, de fiecare data aseptam sa vad daca nu e doar o reactie la un vis si adoarme la loc linstita sau e nevoie intr-adevar de mine. deci sunt de parere ca trebuie sa iti dai seama intai de ce plange, dupa care actionezi in consecinta.
fata mea dormea foarte mult si se trezea lihnita de foame. si cu niste urlete de-mi tremura mana pe biberon pana sa il dau. si credeti-ma ca ar fi urlat in aceeasi masura si daca ar fi fost tinuta in brate de mine sau de oricine altcineva. asa ca eu nu pot fi de acord ca luatul in brate rezolva neaparat plansul copilului.
oricum, articolul e slabut rau.

michella

Mergi la inceput