10 greseli pe care le fac parintii bebelusului ...

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lilina spune:

hhhmm, recunosc ca am fost destul de echilibrata apropo' de aceste greseli, adica nu prea le-am facut
ce-i drept am mai incalcat un pic regula cu "cearta in fata copilului" adica ne-am mai "contrazis" uneori in fata lui, dar promit sa nu o mai fac
insa eu recunosc ca nu am destula rabdare cu copilasul meu, incerc sa aplic pe cat posibil regula "blandete si rabdare", dar uneori cad prada oboselii si nervilor
mult succes proaspetelor mamici

Lilina & Vlad-Alexandru (23 septembrie 2006)
poze cum s-a nascut, site-ul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anangel_lexi spune:

Lilina, si eu patesc la fel ca tine si pe urma ma simt groaznic. Lasa ca se fac ei mai mari si mai intelegatori (sper)!

de www.totsites.com/tot/mariacornelia" target="_blank">Maria Cornelia (20.09.2006)
Din ce in ce mai mare
Pozele noastre din concurs sunt www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Mirese%20cu%20stil%20si%20farmec&page=1" target="_blank">ana1 si ana2 Va plac?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_profa spune:

Pana la urma am facut rost de un wrap, adica nu de unul profesionist cu nu stiu cate sute de lei, ci o bucata lunga de material elastic.Si frumos frumusel mi-am legat bine bebeloaca si am pus-o in spate ca pe un rucsac. Si ii place. Si mie mi-ar place sa ma poarte cineva in brate sau carcao zi intreag. Dar intre timp am urmarit sa fiu si mai atenta la plansul ei . Sa urmaresc sa deslusesc semnificatia lui: ii e foame , sete ,cald, frig etc. Nu vreau sa spun ca am reusit in totalitate , dar intr-o anumita masura tot am progresat. Prin urmare bebeloaca mea nu mai plange atat de mult.Dimpotriva, "povesteste" toata ziua, dar tot are o voocee.... Pupilici tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elara spune:

Ona ma bucur ca nu mai lasi fetita sa planga. Sigur e foarte fericita stand langa tine acum.

Citat:
citat din mesajul lui anangel_lexi

Lilina, si eu patesc la fel ca tine si pe urma ma simt groaznic. Lasa ca se fac ei mai mari si mai intelegatori (sper)!



Mai logic si de dorit ar fi sa progresati voi doua in a va pastra calmul fiindca sunteti "deja mari" (sunteti adulte) iar nu sa creasca copilul si sa se adapteze toanelor de nervi ale parintelui si sa il "inteleaga".

Si eu sunt sfarsita de oboseala uneori dar niciodata nu mi-am pierdut rabdarea cu ea (are 8 luni acum) si sper sa nu mi se intample niciodata si chiar si cand voi fi foarte nervoasa sa ma pot controla ca si acum.
Cred ca mie sa imi reuseste fiindca acest lucru este foarte important pentru mine deoarece eu am avut o mama care era deseori nervoasa si se descarca pe noi (si cu cearta dar si, mai rau, cu bataie....), nu era rabdatoare, avea pretentii f mari si reactiona exagerat comparativ cu greselile noastre..
Si, poate tocmai de aceea, pentru mine este foarte foarte important ca eu sa fu mereu blanda si corecta cu fata mea. Oarecum, eu simt ca as putea indrepta ceva oferindu-i fetei mele o mama asa cum visam eu sa am.
Va pup.



Elara, fericita mamica
a Mariei Roxana (20.03.2008)
Albumul printesei mele

www.sansalaviata.ro/implicare.php" target="_blank">Campania - Sansa la viatza!

"Ataseaza-te de cei care te pot face mai bun, primeste pe cei pe care, la randul tau, ii poti face mai buni." Seneca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fianna spune:

Nu mi-a placut articolul prea mult. Cred ca 80% din el ar trebui regandit. Parca e scris de cineva sa se afle in treaba!

Greseala nr. 1: Intrati in panica pentru orice si nimic

E normal si uman sa te sperii atunci cand nu stii. Sunt sigura ca si un medic pediatru se sperie cand ii face bebelusul 39 febra. E instinctul matern care ne spune ca e ceva in neregula dar nu prea avem ce face!

Greseala nr. 2: Nu lasati bebelusul sa planga
Normal ca nu-l lasi sa planga. doar nu l-ai facut azi sa-l inscrii la cor maine. Cand o sa inteleaga lumea ca bebelusii sunt copii nostri care plang pt ca au nevoie de noi si nu pentru ca sunt niste teroristi ahtiati dupa control si pusi pe manipularea adultilor.
Iar sfatul se bate cap in cap cu textul. Pai ori bebelusii plang ca mai plang ei de obicei, ori e neconsolat!

Greseala nr. 3: Treziti bebelusul in timpul noptii pentru a fi alaptat
Atunci cand iesi pe usa spitalului ti se dau niste reguli clare. Copilul trebuie sa manance la 3 ore, are stomacul mic si tre sa manance si noaptea. Daca nimeni nu-ti spune sa ai incredere in copil ca sigur se va trezi singur cand ii e foame, normal ca asculti sfatul doctorului si-l trezesti. doar ca pe urma fie se supara fie adoarme instantaneu deci nu ai rezolvat nimic.

Greseala nr. 4: Confundati regurgitarea cu voma

Diferenta este data de frecventa, nu de intensitate. Regurgitarea poate categoric sa zboare pana in cealalta parte a incaperii.

Mi se pare mie sau faptul ca "zboara pana in celalta pare a incaperii" tine de intensitate si nu de frecventa?
Sfat:
Pentru a intelege daca bebelusul vomita sau nu, trebuie sa va ganditi la frecventa. Daca bebelusul vomita din cauza unui virus gastrointestinal, va vomita din nou dupa 30 sau 45 de minute, indiferent de programul sau de masa


Sfatul fiind????
Fie ceva lipseste din parea asta a articolului fie autorul are o problema de logica.

Greseala nr. 5: Febra bebelusului nu va ingrijoreaza

Pai ori ne speriem din orice ori nu dam atentie la febra. Si sincer, nu am auzit de parinte care sa nu dea fuga la spital cum a sarit temperatura de 38,5

Greseala nr. 6: Nu ati instalat corect scaunul de masina

Cati parinti romani au aceasta problema? Eu de un an jumate ma uit in masinile oamenilor si pot sa numar pe degetele de la o mana in cate era montat un scaun de masina si folosit ca atare( intr-un porsche cayenne copilul statea in bratele mamei in fata iar pe scaunul de masina stateau multe pungi de carrefour, ca exemplu)

Greseala nr. 7: Neglijati igiena orala

tine si de parinti, care sunt obiceiurile lor de igiena.

De asemenea, este important sa aveti grija ca micutul sa primeasca destule fluoruri. Fluorurile sunt prezente in mod natural in apa si ajuta la prevenirea cariilor. In unele zone apa de la robinet contine un nivel sufucient de floururi, dar in caz contrar discutati cu medicul despre necesitatea unor suplimente de fluoruri.
Si poate se mentioneaza si ca nu toti doctorii recomanda fluoruri. Cica ar fi doua tabere, cei pro si cei contra. Eu inclin catre contra, pt ca mie nu mi-a folosit la nimic Zymafluorul si extra florurile luate in copilarie. Si da, ma spal pe dinti des!

Greseala nr. 8: Va ignorati casnicia

Se presupune ca e rolul femeii sa aiba grija de barbat si nu al barbatului de a-i acorda atentie proaspetei mamici si de a o inconjura de dragoste si grija.

Sfat: Evitati aceasta greseala frecventa avand grija sa nu va indepartati atunci cand sunteti numai in doi, fara bebelus.
Cand anume sunt niste proapat parinti fara bebelusi?


Greseala nr. 9: Va certati prea mult (sau prea putin) in fata bebelusului
Greseala nr. 10: Acceptati sfaturi de la persoane sau din surse nepotrivite

Cred ca astea sunt singurele puncte la care nu am ce sa comentez

Ma simt ca la ora de romana pe analiza de text , dar e 6 dimineata si nu am dormit decat o ora!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexa_teo spune:

bun gasit mamicilor si piticilor!

am 2 gemenute care sambata fac 5 lunite!recunosc ca uneori le mai las sa planga cand sunt singura acasa ca nu am ce face nu pot cu amandoua...avand in vedere ca nu am pe nimeni prin preajma...dar sincer mi se rupe sufletul cand le aud ca plang...si cand mai aud pe sot sau soacra"lasa-le draga ca nu vezi ca plang ca sunt alintate,cum le iei in brate nu mai au nimic" imi vine sa le dau cu ceva in cap...

In data de 4 august 2008 s-au nascut Alexandra &Teodora, minunile lui mamy si taty.

http://s471.photobucket.com/albums/rr74/alexa_teo/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns darene spune:

Acum cateva zile am vazut la tv o emisiune : "The doctors" in care renumitul doctor pediatru Sears spunea ca un bebelus nu trebuie lasat sa planga mai mult de 10 minute pentru ca dupa aceasta perioada de timp de plans intens creierul nu se mai oxigeneaza bine.

A vorbit si despre igiena orala la bebelusi - spalatul pe dinti nu trebuie intarziat;exista o pasta de dinti speciala pt bebelusi.

Poze Khalid
www.youtube.com/watch?v=ZhFqjfn-35w" target="_blank">video - Khalid razand
Elena,mamica de Khalid 21.12.2007


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tyncuta spune:

am o fetita si are 4luni jumate si ii curge balute este ceva normal oare sa-i iasa dintisori?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elara spune:

Citat:
citat din mesajul lui tyncuta

am o fetita si are 4luni jumate si ii curge balute este ceva normal oare sa-i iasa dintisori?


da, e normal chiar daca nu ies inca dintisorii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aliopirdana spune:

eu nu l am lasat sa plinga , ma doare sufletul cand il vad ca plinge asa dintr o data!!

Mergi la inceput