Pepenasi de iulie-august 2008 (20)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns narcisa.s spune:

Of Dia...
Incearca sa-i dai un timp pe care sa-l petreaca impreuna cu copilul.Numai ei doi.Trimite-l pe el la plimbare cu ea...Daca ii dai formula, lasa-l pe el sa-i dea de mancare...
Pup...Sa fie bine

Tot ce veti cere cu credinta, prin rugaciune, veti primi - Matei 21:22


Narcisa si Vil parinti fericiti de Anais

Caruciorul rosu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ankalaura spune:

Si m-am gandit ca merita o interventie speciala pentru
ZIUA DEPRESIILOR

Daca sterg numele Madalinei de pe mesajul ei, as putea foarte bine sa pun numele meu si basta!
Ieri am fost la psiholog, o prima sedinta "introductiva", dupa care de saptamana viitoare mergem cu Eliza. V-am zis ca avem oaresce probleme cu ea, si o sa va povestesc o data. Una care ma supara tare este teama, lipsa sigurantei, teama de infrangere. Am de gand sa tratam asta din timp. Asta era o paranteza.
Capul meu de mama mi-a zis ca e foarte importanta rutina si respectarea regulilor.
Acum ma gandesc ca mai bine fac un "calendar al victoriilor", il lipesc pe frigider.
Ma rog, in lupta mea cu regulile, maica-mea mi le darama cu consecventa!
Am zis ca mama e la noi acum?
Vorba Madalinei... mama care sufera ca suntem departe, si cu care eu, de fapt, nu ma inteleg, dar nu pentru ca ar fi ea nasoala ci asa, nu avem noi compatibilitati.... Cand e acasa la ea, ne intelegem de minune. Cum suntem in aceeasi incinta, incepe problema...

Buuunnnn
Mama ii tolereaza Elizei o gramada de figuri care incalca regulile...
De exemplu, cu mine, Eliza mananca si felul I si felul II. E drept, maimutarindu-se jumatate si timp, si cu mine, ca o ciocanitoare, repetand.. "Hai Eliza, baga in gura Eliza, mesteca Eliza..."
Azi....
"Nu vreau decat felul I, dar nu imi place aia, nu vreau cu de-aia, nu mananc asta..."
Abia a terminat ciorbita, cu mine - ciocanitoarea - tocand-o la tzacalie si cu maica-mea bagandu-i cu lingura in gura. I-am zis sa nu ii mai bage in gura. M-a ignorat.
Va dati seama ca in secunda urmatoare Eliza era in capul meu! Cototata sus de tot!
Bineinteles ca nu a mancat felul II.
Ne-am ciondanit, eu m-am suparat si m-am carat dincolo.
De acolo i-am auzit ca in urmatoarele 3 minute s-au certat si ei cu ELiza... Adica si mama si barbatu-miu. Ca exagereaza. Ca ei au zis ca se inteleg cu vorba buna...
Aiurea! Ea a facut tot ca ea.
Daca ma lasau pe mine in pace, ea manca. Iar daca nu manca, se ridica de la masa si nu mai manca pana seara. Si parol ca ar fi mancat!
Mai tarziu, Eliza vroia sa se joace la calculator.
Cand e cu mine, cere voie frumos.
Acum, s-a dus gramada peste calculator, unden barbatu-miu facea niste capturi care mancau tone de resurse.
S-a suparat si a lovit monitorul
Ori ea NU FACE asa ceva!!!
Barbatu-miu i-a zis atras atentia sa nu mai loveasca monitorul (desi era prima data cand o vedeam!!!) Iar eu i-am zis ca in locul lui nu as mai lasa-o sa se joace in seara asta.
Iar maica-mea a zis ca O PERSECUT!

Credeti ca o persecut??
Adica e gresit sa iei o masura care va face copilul sa isi asume responsabilitatile?

Eee, partea rea nu a fost asta, ci faptul ca sunt o nemernica! Pentru ca m-a enervat chestia asta si am luat decizia sa fiu absenta.
Ca, le-am zis, ei se cara si ma lasa cu ele luni, singura. Cand eu nu ii pot baga Elizei in gura (paranteza - Dumnezeule, cat de rapid se iradacineaza o asa deprindere!!!).
Si Erika a inceput sa planga, ii era foame, iar eu calcam tacticos, fara sa o bag in seama.
Si nu am vrut sa ii dau sa manance, ca sa vad cam ce ar face ei.

Ca... vorba lui Dia... e simplu sa faci un Cu-CU cateva minute pe seara, ii mai bagi o suzeta sau te joci nitel cu copilul, si alta e sa stai cu el 24 din 24, zi si noapte
Si sa te minunezi ce copil cuminte e, care doarme toata noaptea, ca nu il auzi. Asta zicea mama. Pai nu il aude, ca eu dorm iepureste si normal ca nu o aude ca eu o iau imediat si o hranesc. Si cand au fost zilele alea cand i-am dat biberon, l-am facut cu o mana, ca sa nu se trezeasca restul casei.
Si acuma, barbatu-miu, cica ii dau sa suga? I-am zis ca nu.
Si sa ii faca biberon.
Cica sa o tin eu daca vreau sa ii faca biberon
I-am zis ca nu o tin deloc, sa o lase sa planga, sau sa se descurce
Ca sa vada si ei cum e, cand lu una ii e foame si alteia somn sau pipi sau mai stiu eu ce.
Si sa nu ma mai intrebe cum de nu mananc nimic toata ziua
Si ca eu fac biberonul cu o mana, cu o mana tin copilul si cu o mana fac biberonul.

Si el mi-a zis ca mai bine ma duc eu sa ma tratez.
Si i-am zis ca poate asa e.

Imi ziceam in sinea mea ca Erika nu o sa pateasca nimic, dar m-am simtit ca o nemernica.
Oricum i-a durut in cot, si n-am avut decat sa imi vad de supararea mea. Si sa imi treaca pana la urma.

Si pe langa ca ma simteam ca o nemernica, ma simteam neinteleasa...
Si ... PERSECUT copilul?
Nu am facut niciodata militarie cu ea, dar nici nu o pot lasa de capul ei... Maine-poimaine incepe scoala si ea daca nu are chef nu asculta. Ca nu o sa se roage nimeni de ea sa fie atenta sau sa scrie.

Si asta ma deranjeaza... Cand suntem noi, totul e ok. Cum apare maica-mea in peisaj, cum am ALT COPIL!

Cred ca din cauza stresului, iar n-am prea avut azi lapte. Desi ieri si alaltaieri a fost ok.
Nu imi ramane decat sa ma uit la mine in oglinda si sa imi zic.... INSPIRAAAAAA EXPIRAAAAA INSPIRAAAAA EXPIRAAAAA


Anca mami de Eliza si Erika

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dia_filipas spune:

ana_a, tecky, anka, narcisa mersi mult!!

Acu ca m-am racorit, mi-am mai revenit...Ce bine e sa ai un loc unde poti spune ce ai pe suflet fara sa-ti fie teama ca se intoarce impotriva ta mai tarziu!!

Am reusit si eu sa sterg din poze...mi-a luat o jumate de zi sa gasesc de unde se sterg!!

Am si eu o intrebare...: Cand se vede daca bebe are sau nu parul cretz?

Tare interesanta info cu dormitul lui bebe. De ce nu e bine sa-l pui in patut dupa ce adoarme? Eu asa fac...o adorm in brate si dup-aia o pun in patut si nu se trezeste sau nu riposteaza...ii place...daca as pune-o inainte ar urla, nu ar sta...
Sper sa pot candva sa fac tot ce scrie acolo...noi avem program cat de cat fix...Doarme cam 3-4 ore cat ne plimbam de la 3 la 7 si apoi de la 22 pana pe la 3 si apoi iar pana la 6 si dup-aia pana la 10-11.

Gata, fug la somnic, am pus mutza treaza in patut, deocamdata sta acolo, sughite si vorbeste singura...poate am noroc si adoarme...

Noapte buna si linistita!



Dia mami de Miruna 15.07.2008

poze
poze burtika

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bufi spune:

fetelor noi ieri am facut eco la sold si eco la fontanela, ambele sunt ok...iar la sold mi-a zis ca este aproapre perfect, de repetat la 4 luni.
nu mai stiu cine intreba...le-am facut la Medlife pe Grivitei, 70 lei/ 1 buc eco...la dr stamate, tot la el am facut si eco abdominala, dar am fost la budimex...dr pediatra m-a trimis special la el

o zi superba maine, mai ales celor care vor avea botez la fel va mine

sa ne bucuram alaturi de bebeii nostri, familie si prieteni

o seara usoara!
bufi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ileanna spune:

Offff fetelor!!!!

Dia tu asculta ce itzi zic ana si anka. Nu pe mine. K io iti zic sa-i spargi oleak capu' lu barbac'tu. Frate io la al meu am incercat si cu vb buna asha pana a facut copilu cam 2 luni jumate. Dupa aia ... fratele meu ... spumele zeului dero au fost pe mine, amenintari cu divortul, chemat la 12 noaptea din Ploiesti sa vina in sec asta sa ia copilu' etc. Ce mai, numai ca nu l-am luat la bataie ca mai aveam oleak si faceam si asta daca era cazul. chiar daca sfarseam io capacita. Ca mi-s ca pitbullu ala: daca imi infig dintzii singura cale sa iesi din ei e sa ma omori.
Asha, deci dupa sfatul meu, impusca-l mama lui de nemernic. Da fir'ar ce scrie pe capu nostru ca tre sa stam sa intelegem toate aberatziile din creierii lor in timp ce handicapatzii se simt ne-gli-jati???
Uofff ca mi-ai adus aminte cate spume faceam acu o luna pe aici. Shi al meu crede-ma ca a facut jumate tampenii cat al tau si a lu Capri.
Asha. DECI ASCULTA CE ZIC ANA SHI CU ANKA!!!

Anka
1. barbatu-to sa puie mana sa incerce oleak de empatie fatza de tine. Shi asta MAI ALES atunci cand nu esti zana buna. Ca atunci ai nevoie.
2. maica-ta ar trebui sa aiba regula clara k face cu ELIZA fix ce vrei tu shi atat. Pentru ca este copilul tau, tu esti raspunzatoare pt ea. Si maica-ta tb sa intzeleaga (daca nu se poate atunci a sa accepte cu fortza) ca acesta este copilul tau si nu al ei. Ca vremea ei a trecut si acum tu faci regulile fix asa cum ai facut si copilul. Ea cand era mamica tanara ii convenea sa vie ma-sa sa faca ce vrea ea?????
3. de ce tre sa manance Eliza felul 1 si felul 2??? Probabil ca in cativa ani voi face fix ca tine. Dar acum o sa iti zic ca eu cred ca copilu tre sa manance fix cat vrea si cand vrea. Ca si acuma cand este sugar. Da ce mai copilu'i tampit? Da el nu stie cand ii e foame? Sau nu ii este foame?? Eu acuma zic ca nu o sa-l oblig sa manance. Daca nu vrea, n-are decat sa manance dimineata si seara. Doar nu-i nebun (numai noi adultii suntem) sa nu-i fie foame.

Pup fetitzele suparate pe ziua de azi!!! Mada, Dia shi Anka

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Caprioara spune:

Dia si Anka, ce va mai inteleg, si pe una si pe alta... Si spun asta cu amaraciune , ca trec si eu prin astfel de probleme si stiu cum e. Din pacate trebuie sa trecem prin toate astea si sa ramanem sanatoase la cap. Daca nu pentru noi, macar pentru puii nostrii. Va dau cate un maaare la fiecare.

Merg la culcare.

pup you all,

Caprioara, mami de Matei (07.01.2002) si de Ilinca (14.07.2008)
Povestea nasterii Ilincutzei, poze Ilinca si Ilinca si Matei
poze Ilinca, burtica, botez si altele
(cont abimami2008 cu parola de la mailul comun)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ankalaura spune:

ILE - pai ce sa ii fie foame nene, ca eu ii dadusem sa manance dimineata la 8 jumate, a mancat doi biscuiti cand a iesit de la inot la 10 jumate si am zis ca mananca la pranz, dar maica-mea a facut chiftelute si i-a dat sa manance una pe la 12 jumate! Pai ce sa mai manance copilul la 1 si un sfert???
Ca si eu luasem o chifteluta calda, dar m-am ferit sa nu ma vada Eliza, ca stiam ca daca mananca atunci nu va mai manca la masa nimic!
Si ce crezi, acuma seara, a mai mancat Eliza?? Placinta si Cozonac! Si uite asa a trecut ziua cu doi cremvusti, cateva linguri de ciorba, si in rest biscuiti, placinta si cozonac!

Anca mami de Eliza si Erika

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gini75 spune:


Mada, La multi ani, sa fii sanatoasa, alaturi de sot si printesele voastre!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcoca spune:

Mada, LA MULTI ANI!!!! si din partea mea.


Vicky si Maya (27.06.2008)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns atb spune:

Uofff mai fetelor... tare rau imi pare sa va vad asa depresate... Pup Dia, Anka, Capri, Ariadna, Ile, Dma, Mada si nu in ultimul rand pe SunSmile sa treaca toate supararile, de orice fel ar fi ele.

Mada, la noi e deja trecut de 12 asa ca...
LA MULTI ANI!!!!


Iti doresc tot binele din lume, multa sanatate si fericire alaturi de frumoasa ta familie!!! Si sa dea DD sa treceti cat mai repede peste orice necaz si dificultate! Sa ai o zi minunata, sa te bucuri si sa chefuiesti alaturi de cei care-ti sunt dragi si sa revii cu pofta de scris, si fara depresii pe viitor! Pup fata!!!

Sa ne tineti pumnii maine ca facem baldabac! Revenim cu poze de la botez maine seara sau luni! Paa!


Adriana mamy de Nicholas Cristian 19.07.2008

Mergi la inceput