Albinute & bondari de martie-aprilie 2007 (96)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns diana69 spune:

Multumesc fetelor dragute pentru urari.
Si voua multaaaaaaaaaaa sanatate si tot ce va doriti si copilasi sanatosi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

Kmi da, il iau din tara... E flacon de 300 - 400 (nu mai stiu exact) de pastile... si nu stiu sa existe altfel, de-asta te-am si intrebat...

carmen94 probabil acolo apa este fluorizata... de-asta au zi nu... Sunt multe tari in care apa este fluorizata, tocmai ca sa nu mai iei zilnic pastilele sau sa uiti... Da la noi nu face nimeni asta... si nici macar nu este masurata concentratia de fluor...


Ce-mi place mie cu respectivul vaccin... ca este "denumit" vaccin impotriva cancerului de col... cand el este un vaccin pt. cateva tulpini ale HPV-ului... Cancerul apare de la o rana netratata la timp, care se extinde... rana care apare din diverse motive...

Nici eu nu cred povestile cu conspiratiile... nici cu asta, nici cu florul nici cu alte vaccinuri... Unele sunt atat de misto ca incep sa cred ca sunt scrise de neste unii care au luat-o razna... cum e bunica soatei acu, e internata si face scandal prin spital, sa vina politia ca vor astia sa-i ia casa Nu-i de ras... dar ma distreaza... Hai ca am deviat...


Concurs "Mirese cu stil si farmec" ... s-a dat startul !!! Nasa la nunta surioarei: www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=mirese%20cu%20stil%20si%20farmec&page=7" target="_blank">el1.jpg & www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=mirese%20cu%20stil%20si%20farmec&page=10" target="_blank">ha2.jpg


Eliana cu Elena (23.10.04) Andrei si Mihai (03.03.07) | Poze mai vechi, mai noi | www.desprecopii.com/info.asp?id=767" target="_blank">Elena – iubita noastra | De 3x... mamica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns riloasa spune:

Roxana, am sa pun filumelt, dar trebuie sa filmez cu aparatul foto, ca sunt fisiere mari si nu se incarca. Sper sa reusesc joia viitoare. Spuneti-mi si mie cine a facut vaccinul de varicela si daca este bine sa il fac lui Mihaita. Am inteles ca are imunitate doar pe cativa ani. Eu am vazut-o pe nepoata mea cu varicela si a fost destul de rau, iar dupa aceea a facut o viroza nasoala, ca ii scazuse imunitatea.
Eu nu i-am facut la al meu ROR, ca a facut rubeola inainte de vaccin, i-am facut doar de rujeola. Acum ma gandesc sa nu faca oreion, ca nu este vaccinat. Pediatra mi-a zis sa nu ii fac, dar eu nu am incredere in pediatri. Voi ce ziceti, sa ii fac? Cine a trecut prin asa ceva?




MIHAITA 31 MARTIE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kitty spune:

Buna dimineata! cafeluta?

Despre fluor, cred ca am mai scris ca eu ii dau lui Raul, Giuliei nu - desi acum ma tot framant daca fac bine. am inceput la Raul de la 2 ani pentru dintii definitivi cand am vazut ca cei de lapte sunt slabi, binenteles la sfatul stomatologului - care zice ca se vad rezultatele. Am crescut doza in timp, dar nu chiar dupa prospect, adica tot mereu i-am dat doza putin mai mica, acum e la o pastila de 1 mg pe zi. Ii dau pastilute de care spune si Elyanne, din flacon.
Mi se pare grea partea cu tinutul minte sa dai zilnic si binenteles ca dupa ce am inceput sa-i dau, de foarte multe ori m-am gandit ca poate nu fac bine...

Diana69 La multi ani (cu intarziere) si multa sanatate! Am vazut ca ti-a raspuns Tzuna in capitolul trecut , sper ca ai vazut raspunsul! Uite aici

Crina, Rozi, am vazut domnisoarele, cresc si se fac tot mai frumusele!

Mie nu-mi spuneti de pericolele din medicamente si din vaccinuri ca-mi adanciti fobia si asa cand iau o pastila (cand sunt pe jumatate moarta) stau si ma gandesc apoi oare ce-mi face rau. Sunt de groaaazaaa, cred ca o sa ma dea odata doctorita afara din cabinet cand o chestionez "daca nu se poate fara" si "dar daca nu mai face febra chiar trebuie sa-i mai dau nurofen?" sunt iremediabil pierduta pt cauza...

Ieri Raul a fost la o zi de nastere pe o terasa in strand. Strandul nostru e un loc foarte frumos, spatiu verde f mult, locuri de joaca pentru copii, localuri, bazine. Am stat si eu cu Giulia prin zona toata dupamasa, am dus mancarea cu noi, a mancat afara, a dormit, a stat afara de la 13-18,30 si acum la ora asta inca doarme (langa tac-su) pentru prima oara, ea nu trecea de ora 8 cu somnul de dimineata.
A fost ciudat, a adormit in carucior si in timpul acela la inceput eram groaznic de plictisita, n-aveam cu cine schimba o vorba, imi parea rau ca nu mi-am dus o carte, apoi m-am plimbat pur si simplu si am admirat copacii cu frunzele colorate de toamna...a fost ciudat sa stau asa linistita... Ador zilele de toamna insorite... au ceva deosebit, cerul arata mai altfel decat vara. Eu spun ca zilele astea sunt ca niste cadouri....te astepti la timp urat si ti se mai face cadou una cu soare.
Mdaaa, bat campii, melancolia de toamna, care ma paleste an de an.

A, si am fost sa dau copiii pe ponei, dar Giulia nu a vrut ca "fiica" i-a fost frica. M-am mirat, ca nu e fricoasa de obicei. nici cu Raul nu a vrut.

I-am luat tablita magnetica pentru ca e innebunita cu scrisul - cum il vede pe Raul. Cred ca a meritat, ca deocamdata toata ziua kiiieee kiiie.

O duminica frumoasa va doresc!





Kitty, Raul 25.05.1999 si Giulia 12.03.2007
Poze
slideshow

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns radcarmen spune:

Cafeluta????????

Io vreau doua mari si tari! Asta noapte am dormit doar la 4 dimi. Ia ghiciti...L-am dus la cresa joi si vineri si deja ieri la 11 seara avea mucii pana la talpi. Simt ca imi iau campii. Toata noaptea ma tras mucii cu aspiratorul si i-am sters nasul cu batista. In ristmul asta sincer nu stiu daca sa il mai duc la cresa. Am si aflat misterul imbolnavirilor. Sunt parinti care recunosc cu nonsalanta ca inca le dau tratament celor mici ptr muci si rosu in gat dar ei ii duc pana la amiaz la cresa ca sa poata sa ii imbolnaveasca si pe restul, asta in cond in care mama resp inca nu a inceput munca.Sunt pachet de nervi. Deocamdata Vlad are doar nasul infundat dar astept cu interes seara de azi sa vad daca face si febra. El de obicei face febra a doua zi de la declansarea virozei. Daca iar ne baga pe antibiotic cred ca....no comment.

Cam astea ar fi vestile "bune" de pe la noi. Ideea e ca eu as vrea f mult sa il dau la cresa pentru ca deja se vede ca nu mai e asa fricos fata de ceilalti copilasi si asta ma bucura. Sper sa facem doar o viroza usoara si sa mergem inapoi...sa culegem urmatorul virus.


O duminica frumoasa va doresc si sanatate la bolnaviori!




Carmen, mami lui Vlad Gabriel - 7 Aprilie 2007
Vlad de la 0 luni la 1 anisor
Vlad 1-2 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns radcarmen spune:

Am fost cam incoerenta in mesajul de mai sus, dar sper sa ma intelegeti ca am dormit de la 4 la 7 dimi. Atat!




Carmen, mami lui Vlad Gabriel - 7 Aprilie 2007
Vlad de la 0 luni la 1 anisor
Vlad 1-2 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana_jors spune:

Hello.

riloasa, eu stiu ca oreionul e periculos in special pentru baieti, asa ca intereseaza-te suficient de bine...

Scrisul - la prima cresa le dadeau niste desene cu forme simple si le puneau creioane in mana sa coloreze si a prins si Alex drag de creion i-am luat si carioca, si creioane colorate simple, si cerate, si deja suntem la a doua tablita magnetica - pe prima a rupt-o toata si chiar si asa facuta bucati insista sa o pun jos in carucior sa o ducem si in parc . Si mazgaleste cu ce ii pica la mana si oriunde ii pica la mana - hartie, tablita (si cu carioca sau creioane cerate ) sau chiar haine - carioca e favorita la capitolul asta... bineinteles, cum ma asteptam la treaba asta, i-am luat carioci cu apa, deci ies la spalat

bolnaviorii, ceva fornaiala are si Alex, mi-a facut 2 episoade de febra brusca, nu exagerat de mare... eu inca sper ca de la dinti, ca deja m-am saturat eu de cand nu mai sparg caninii ...

Diana de Alex (23 aprilie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kitty spune:

Azi cu mine v-ati sculat, cu mine va culcati....

Am fost la Sighisoara. Avea Calin ceva treaba de servici, am tunat si fulgerat ca de ce duminica, dupa ce ca avem asa putin timp pt noi acum are treaba si duminica...blabla, am o guraaa si fac niste mutreee . Pana la urma zic da, plecam.

O zi superba, soare, drumul trece printr-o zona foarte draga mie, dealuri impadurite, frunzele in mii de culori, cerul special de toamna.... Eu am o obsesie, il toc pe Raul la cap sa observe totul in jurul lui: uite ce nor interesant, uite ce culori superbe are copacul acela, asculta melodia asta.... De data asta i-am tinut o teorie despre cum putem trece prin viata facand si simtind numai lucruri comune sau putem sa ne imbogatim sufletul cu o melodie, cu o priveliste, cu o carte buna. Copilul se uita la mine ca la felul paispe, Calin imi facea semn sa-l las in pace. Ma intreb daca ii ramane ceva in minte din ceea ce-i tot toc, sau numai credinta ca ma-sa e o pisaloaga fara margini?

Cetatea Sighisoarei. Superb, stradutele inguste, turnurile mestesugarilor, Turnul cu ceas, casutele cu muscate la geam, bancuta indragostitilor, muzica medievala, scara acoperita construita in secolul XVII...turisti straini..ca ei stiu sa aprecieze lucrurile astea. Parca ne-am intors in timp.

Inca o zi frumoasa. Ma simt vinovata: ma plang, ma enervez pe copii, strig, ma las coplesita de corvoada zilnica... De fapt e atat de frumos..micile bucurii ale vietii!

(pt cunoscatori - hehe, vedeti ca n-am in cap numai oo, branza si morcovi tineri?)

Revin cu poze de la Sighisoara. Daca-mi revin din melancolia de toamna .

Kitty, Raul 25.05.1999 si Giulia 12.03.2007
Poze
slideshow

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanici spune:

ioooooi, chiar ca cu tine ne-am trezit si cu tine ne culcam.
Da ce de dulcegariiii, ptiu ptiu ptiu ce zi supeeerbaaa, ce culooori frumoaaaaseee, ce melodie eteeeernaaaa, ce stradute inguuuste, ce muscate muscate, dar inca roscate....daca as fi io Raul chiar as zice ca esti zuzu zuzu.


noi am petrecut o zi supeeeerba, io la cratita, baietii afara, apoi dupa masa ne-am lasat mangaiati de razele soarelui....doamne ce raze frumoaaaase....
Ieri ne-am balacit la piscina; gata cu nimicurile facute de noi


Carmen, sanatate, sper sa nu te lasi pagubasa cu cresa. Oricum tre sa tii cont ca e cu imunitatea cam jos acum si s-ar putea sa le tot ia.



roxana & Rares Teodor (23 martie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rein spune:

Kitty, mie mi-a placut tare mult ziua voastra, am fost si eu cu voi prin cuvintele tale.
Am vizitat si eu o data Sighisoara la festival, in studentie. De muuult.
Te pup cu drag pentru ce ai scris, iti urez sa ai mereu asa zile frumoase si sa ni le povestesti si noua.

Mergi la inceput