Mamici norocoase de sept-oct 2008 (158)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns tzitziri spune:

Buna dimineata si de la noi

Muuh, am nascut la Giulesti cu dr. Ion Ionut Adrian.Care nu este un doctor pentru gavide paranoice (ca mine)....adica nu merge pe ideea ca trebuie sa facem eco din luna in luna (cum as fi vrut si cum am facut eu pana la urma la Euroclinic ca sa poata sa imi priasca sarcina), dar ca profesionist e un om exceptional.Cred ca nu o sa uit niciodata cand a aparut in sala de travaliu si a zis :pai bebe nu e foarte mare, e deja angajat, tu ai bazinul bun asa ca eu nu vad nici o problema in a naste natural.Si desi ma treceau tot felul de ganduri, modul cum mi-a spus-o m-a facut sa zic ca o sa merg cu el pana in panzele albe. Mie mi se pare si ca om si ca doctor extraordinar!
Iar internata am fost la Institutul de Ocrotirea Mamei si Copilului Alfred Rusescu iar de noi s-a ocupat dna dr.Adela Radulescu. Acum eu sincera sa fiu am fost suparata o buna perioada de vreme pentru ca, desi problema noastra se rezolvase de a doua zi (diareea), acolo continuau sa ii faca analize peste analize si perfuzii si injectii pentru alte probleme gasite, dar, desi psihic a fost groaznic de suportat, lumea si-a dat interesul sa il faca bine cu totul.Adica pe ideea ca daca te internezi cu o problema si ei mai descopera inca doua, atunci normal sa ti le rezolve pe toate trei....Dar mie lumea mi s-a parut extrem de draguta (poate si pentru ca era cel mai pitic pitic de pe sectie - cateva zile), la "Izolare" unde am fost noi se renova, rezervele oricum erau pentru mama si copil si nu lua nimeni copilul de langa tine.Adica nu am cum sa ma plang de conditii si personalul de acolo si-a dat tot interesul sa fie totul bine!Chiar daca nu aveam eu nervi sa observ ca ni se face un bine....

Chiar ma gandeam ca poate ar fi bine sa facem undeva o listuta, un link sau sa scrie fiecare din experienta ei (mai mult cele care nu sunt la primul bebe) cu spitalele de bebei.Sau cu doctorii de bebei.Stiu ca nu e un subiect placut, dar poate ajuta pe cineva sa stie unde sa apeleze in caz de vreo urgenta...cum a fost la noi.

Rain_lover si Tigresa, sa aveti bebei sanatosi (asta conteaza cel mai mult!), care sa va umple viata de bucurii!

_Irina, te inteleg perfect....eu am vazut in spital ca asistentele trebuiau sa se roage nu stiu pe unde sa le dea dispozitive din acelea speciale pentru recoltat din deget sau din calcai (nu stiu daca am retinut bine..parca se numeau dispozitive capilare).Altfel recoltau direct din vena...cum zici tu, ca la om mare....Dar se zice ca bebe nu o sa tina minte ca a fost chinuit.Ca altfel al meu ar trebui sa fie traumatizat total.Fruntea sus si lasa ca trece

Nerantula, eu cu ultimele indicatii din spital nu trebuie sa mananc fructe sau legume cu boaba mica, castraveti cruzi, orice m-ar putea balona (mazare, fasole), mi s-a spus ca daca nu am mancat peste in sarcina ar fi bine sa nu o fac pentru ca poate da alergii, la fel si icrele.Nu condimente.Cam atat imi vine acum in minte ca lucruri clar NU.Si nu prea multe fructe crude pentru ca fermenteaza.Poti face compot in schimb cat vrei.

Sanziana, sa iti traiasca flacaul mare iar cel mic sa mai stea cat vrei tu!Ce frumos..diferenta de doi ani!O sa aiba multe de impartit atunci...si prostioare de facut impreuna

Mamica implinita de David

David

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicic76 spune:

neatza burtici!

in primul rand felicitari mamicilor si boboceilor din ultimile zile! (asteptam povestile nasterii cand aveti timp)
in al doilea rand, mi se pare mie sau boboceii nostrii sunt cei mai frumosi bebelashi pe care i-am vazut? (vazand atatia frumosi mi-e teama ca al meu o sa mi se para uratel)
khristin: cat te mai lasa bebe 2in 1?
tzitziri: bine ati revenit acasa! Acum chiar ca esti linistita, dupa toate cele intamplate in timpul sarcinii si acum la final. Ma bucur ca ai nascut asa cum ti-ai dorit si ca ai avut medic atat de priceput! toti trei!
lauretta: mituiala a tinut, nici nu speram sa trec si de saptamana trecuta, i-am dat in cap dr-ului cu doua saptamani de la ce a preconizat, acum imi iau nasul la purtare si mai sper la inca doua!
Despre intrebarea ta nici macar nu-mi dau cu presupusul, sunteti superbe!
preety :daca afara mai erau 40 grade cred ca ma bagam la ce-a zis dr-ul. Dar asa, de ce? Ma simt bine, burta nu ma incomodeaza foarte tare, continui sa fiu activa, merg la serviciu, am primit trei sarafane de gravi belea si trei camasi(am rezolvat si problema imbracatului pe vreme rece), la bani cam nashpa: ma deplasez numai cu taxi
mami de alexa: bebe ma bocane pana cobor elasticul de la colanti, este de groaza lumii, vrea sa stau cu burta goala, si cu chilotii normali am probleme, pur si simplu se agita foarte tare de la elasticul de pe burta, am numai o pereche de gravi, cu elastic foarte subtire, asa ca o sa vezi cat te lasa incotosmanita peste burtica, nu-ti lua multe haine cu betelie de asta de elastic, vezi intai cum te simti! alexa(tot cu voi doarme? tot sunt curioasa cum, unde, cand l-ati facut pe cipri)

36+ Vlad
falcone
bibinika
D'ale gravideniei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Xor spune:

buna dimineata!
Felicitari tuturor mamicilor care isi tin puiutii in brate iar burticilor le doresc sa aiba o productie cat mai scazuta de morcoviori pentru ca nimic nu e greu sau urat in experienta nasterii totul e extraordinar, e minunat...(eu pot spune ca la max 20 zile de la cezariana nici nu-mi mai simteam operatia....si e o taietura de 20cm)
Noi am facut "bilantul" de 5 sapt, pt ca la o luna nu era tati acasa si nu ne-am descurcat singuri...declaram ca papam doar san si am luat 1850g (nu o fi prea mult?) si 5 cm in lungime. Am ramas la fel de fomisti ca la inceput...la colici scanceste...la foame plange! Puiutului meu ii tremura uneori piciorusul...se mai confrunta cineva cu asa ceva?
pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns preety spune:

Felicic daca tu te simti bine este extraordinar.

Voiam sa va intreb ceva. De vreo 2 zile mi-a aparut o urticarie pe piele, nu bubite ci mai degraba niste pete pe burtica sub sani si pe sani. Nu ma mananca, dar nush dak l-or afecta cu ceva pe bebe ... si nici nu stiu cu ce sa ma dau sau ce sa inghit sa treaca.
Aveti vreo idee in acest sens?


35+ cu mult dorita Sorina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicic76 spune:

Citat:
citat din mesajul lui preety

Felicic daca tu te simti bine este extraordinar.

Voiam sa va intreb ceva. De vreo 2 zile mi-a aparut o urticarie pe piele, nu bubite ci mai degraba niste pete pe burtica sub sani si pe sani. Nu ma mananca, dar nush dak l-or afecta cu ceva pe bebe ... si nici nu stiu cu ce sa ma dau sau ce sa inghit sa treaca.
Aveti vreo idee in acest sens?


35+ cu mult dorita Sorina

de afectat, nu cred ca-l afecteaza cu nimic. Schimba tu sapunul, gelul de dus si crema cu care te dai si vezi daca mai apar dupa aia, daca nu se estompeaza intreaba dr. Posibil si de la vreun material sa fi facut alergie, de la sutien, bluza etc.


36+ Vlad
falcone
bibinika
D'ale gravideniei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilia_99 spune:

neata, fetelor!
felicitari babytza, ca n-am apucat! sa-ti creasca mare si frumos si sanatos!
noi, cu usoare dureri de mijloc ieri, da' acu vad ca m-au lasat si raportez prima noapte in care nu m-am mai dus la baie dupa muuulta vreme. suspectez un spray de la body shop care se cheama deep sleep, desi nu l-am folosit eu, ci sotul, da mi-o fi venit si mie in nas altfel, cei doi nazdravani din dotare sunt raciti cobza, ii dam cu oscilo, stodal si pinosol, mai putin olynt, doar nopatea ca stiu ca nu e ff grozav. sper sa nu iau si eu, ar fi a treia oara cind racesc in sarcina asta, dupa ani de zile in care nu mai racisem.
felicic, ma bucur ca sunteti tot 2 in 1! hotarata treaba nastem in octombrie, io tot sper pina in 20, sa fie balanta!
nerantula, in general, cind alaptezi nu sunt recomandate alimentele greu dgerabile care baloneaza, fasole, mazare, varza, conopida, fructe proapspete, care sunt acide, pere, care pot da diaree la bb si nici citrice! de asemenea, excluse in continuare alimentele nepreparate termic, sushi, maioneza, etc.
tzitziri, bine ca sunteti bine si acasa!
la treaba cu icterul nu ma prea pricep, fii-mea n-a avut decit citeva zile si ff usor, iar fiu-miu deloc.
si tb sa ma laud: aseara am fost la film! de atita timp n-am mai fost in oras ca ma uitam ca prostu' in jur! da' a fost ff bine si filmul de exceptie, cu Pacino si de Niro, un regal. Care aveti timp, vi-l recomand: Righteous kill.

35+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzitziri spune:

Simodina, stiu ca fiecare medic cu schema lui..sau cu piticii lui.Dar mi se pare totusi mare diferenta intre pareri.Acum..cu antibioticul...noi am facut in spital antibiotic preventiv pana au iesit rezultatele si bine am facut pentru ca asa a castigat timp in eradicarea crocobaurului...deci cred ca asta e ideea cu antibioticul preventiv.Iar cu toate opiniile privind inclusiv curatarea buricutului...fiecare o sa o adopte pana la urma pe cea spusa de dr propriu.


Felicic....in primul rand
In al doilea rand...cum poti sa pui intrebari CUM a fost facut Cipri?Pai e o schema cu bondarei si albinute...daca nu stii exact cum iti povestesc

Mamica implinita de David

David

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iepurila spune:

Dragele mele, va pup si va imbratisez pe toate.

In primul rand FELICITARI noilor mamici!!! Refacere rapida si bebelusi sanatosi si papaciosi!!!!

Se pare ca am ramas ultima ieseanca in formula 2 in 1. Doamne ajuta sa fie si la mine bine pana la final.
Iesencele mele dragi, cand aveti 5 minutele va rog mult povestiti-mi si mie detalii despre Cuza Voda (pe PM)- tips-uri, bagaj, e cald, e frig, cat dam in buzunare...etc

Intrebare: daca sterilizez mameloanele de silicon sa le iau cu mine la spital, in ce le pastrez pana la utilizare?

Eu, iepurica 36+
Oamenii nu esueaza, doar inceteaza sa mai incerce.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicic76 spune:

Citat:
citat din mesajul lui tzitziri

Felicic....in primul rand
In al doilea rand...cum poti sa pui intrebari CUM a fost facut Cipri?Pai e o schema cu bondarei si albinute...daca nu stii exact cum iti povestesc

Mamica implinita de David

David



p"asta cu bondareii si albinutele i-o spun prima lui fii-miu, daca mai vrea detalii o sa incep cu "marea noapte de dragoste in care a fost conceput", adevarul nu o sa i-l spunem niciodata, cred, nu de alta dar o sa i se para extrem de ciudat ca si parintii lui faceau cateodata..........just sex (dupa 14 ani si traind impreuna de 10, cine cunoaste, intelege)

36+ Vlad
falcone
bibinika
D'ale gravideniei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andy.p spune:

hello si de la noi!Acuma sper ca am adormit ca ne tot chinuim de azi dimineata.
sanzi ptr Dragos,sa creasca mare si sanatos.
rain_lover,tigresa,brigitte felicitari ptr bbei
felicic ,esti totala bbelu tau ti se va parea cel mai frumos din lume.
laureta mamica si printzesele.
preety si eu m-am confruntat cu asa ceva in timpul sarcinii,imi apareau cand schimbam dusul,daca ma spalam cu johnsonul lu fiu meu n-aveam nimic,daca ma spalam cu altceva imi apareau imediat.
tzitziri

laura, andy (07.04.2002) &alexia(14.09.2008)
http://good-times.webshots.com/album/563995768RkQYpK
http://good-times.webshots.com/album/567243206wueVQZ

Mergi la inceput