Mamici norocoase de sept-oct 2008 (158)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns tigresa spune:

Buna fetelor,

Noi scriem destul de rar, insa acum vesti importante: o bebelusha nou-nouta pe care sa o treceti pe listuta.
O cheama Ilinca-Anastasia si s-a nascut pe data de 15 sept. la spitalul Universitar. La nastere a avut 2950 g si 50 cm lungime, scor apgar 9 la 1 minut, si 10 la 5 minute.
Ea este bine si sanatoasa, mami in schimb putin mai greu cu refacerea pentru ca a avut cezariana. Dar zicem noi ca suntem pe calea cea buna cu fiecare zi care trece.

Va pup si promitem sa mai scriem.
Iata si un link cu poze: http://www.photoart.ro/v/ilinca_primele_zile/


Tigresa si tigrisorul Horia + bebelusha 30 sapt.
http://www.photoart.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angelynna82 spune:

Musette am citit si eu ca nu este indicat la bbei, cu toate ca se foloseste in spital ...daca o fi nevoie cumpar

Rain_lover o mamica si bblina ei frumoasa



38+ mai mult ca sigur Crina Alexandra

Bebe

Eco

www.onetruemedia.com/otm_site/auth_preview?work_id=7088649" target="_blank">Tati, mami&bebelina

AMR foarte putin...productie de morcovi en-gros [:P]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simodina spune:

Citat:
citat din mesajul lui tzitziri

Eu una nu mai pricep nimic....si zau daca ma consumam atat daca era vorba despre mine si nu despre bebe.

Deci:sa dam cu baneocin, ba sa nu dam cu baneocin.Sa dam cu betadina ba sa nu dam cu betadina.Sa tinem pe bebe pe burtica..ba nu, ca nu e bine!22de grade..ba nu, 24!Pana la urma de ce sunt atatea pareri contradictorii?Ca e clar ca fiecare face dupa cum are incredere in persoana care a dat sfatul....

Mamica implinita de David

David


Tzitziri bine ati revenit acasa sanatosi Povestea ta m-a emotionat foarte tare, mi-a amintit de primele luni ale mele cu Serban. Stiu cat de tare simti ca te leaga de bb o asemenea experienta!

In ceea ce priveste dilema ta cu sfaturile contradictorii hai sa-ti zic cum vad eu lucrurile.Ca peste tot nu exista o singura schema de tratament, fiecare dr/spital cu schemele lui si ca la noi restul schemelor sunt proaste..Baneocinul e antibiotic si in mod normal nu dai cu antibiotic preventiv, nu? Dr presupun ca la cati crocobauri sunt prin spital unii recomanda baneocinul preventiv. In mod normal nu se da decat la secretie galbuie. Betadina e destul de agresiva si unii nu o recomanda pt copii, alcool-ula lb nu e si in plus nu rezista cica niciun crocobaur la el. Pozitia pe burtica este periculoasa intradevar pt copiii ft mici, depinde ft mult de dezvoltarea psihomotorie a lor precum si de asigurat ca nu au cum sa se asfixieze ( cearceaf bine intins, saltea tare etc ). De aceea pana la 3 luni cel mai sigur este sa stai langa bb cand il pui pe burta. Dar e minunata pentru gaze! Cu temperatura de fapt exista un interval care este recomandat pt copii, nicidecum o singura temperatura, sa fim seriosi. E intre 18-24 gr. Iar cu temperatura te uiti la copil ca i se marmoreaza pielea daca ii este frig. Serban a stat la 20 max 22 gr, Mara la 20 gr are pielea marmorata si extremitatile de-a dreptul vinete, la 22 imbracata bine si cu paturica groasa e OK. In strainatate se recomanda 18-20 gr nu mai mult. In plus e important sa nu fie diferente mari de temperatura dintr-o camera in alta ( cam 2 gr asa ), adica daca voi stati la 20 gr nu pui copilul la 24 ca poate raci usor. La prima sarcina tin minte ca o luna am citit pe net tot ce tine de ingrijirea copilului, imi facusem program de search zilnic pe teme si am ajuns la concluzia ca multe sunt chestii de bun simt. Eu una, de exemplu, nu merg neaparat pe incredere ci pe logica, daca mi se raspunde la de ce si ma convinge e OK . Abia apoi capat incredere. Si sa stii ca un pediatru bun, din experienta avuta pana acum iti explica cu placere si chiar considera ca e ft important ca mama sa priceapa nu numai sa execute...
Hai ca iar am scris un roman. Pupam inca odata mamica curajoasa. Ti-am admirat minunea, e foarte frumusel!

Laureta, se sprijina cu burtica de tine iar mana ta vine sub funduletul ei. Frumoasa foc pitica ta - pe brunetei icterul ii face mai portocalii, asa a fost si Mara mea. Si eu tot ce zice Boo stiu - faza cu degetul - si ca bilirubina se elimina mai ales prin scaun ( il face mai verde asa ). Fatza e ultima care-si revine la culoarea normala si la noi se uita asistenta la manute, talpile picioarelor. Daca sunt roz inseamna ca e pe trecute.

BABYTZA, FELICITARI! Sa-ti traisaca MINUNEA si sa fie sanatos si papacios. Frumos vorba Mirunei stim ca o sa fie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns _irina_ spune:

Tzitziri scaunul lui bebe e galbior. Papa inca numai de la mine, desi a fost o adevarata lupta sa ramana numai la san.
Numai ca doctorita e un pic dusa. Pe noi nu ne-a intepat in calcai, pur si simplu ne-au luat analize din manuta, ca la un om mare.
Cand imi amintesc ce figura avea piticutza cand am intrat in cabinet mi se rupe si acum inima.
Noi am primit fenobarbital, fara nici un comentariu. Nu sfatuiesc pe nimeni sa faca asa cum am facut eu.

Laureta e greu sa iti dai seama numai din poze daca puiu e galbior.

fericita de - Andreea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns khristin spune:

Felicitari noilor mamici tigresa si rain_lover si bun venit pe lume printeselor voastre . Amandoua sint diafane, sa va traiasca . Sinteti in randul mamicilor acum

Laureta, eu stiu ca e recomandabil la puii care au jaundice (icter) sa-i pui foarte des la san. Uite ce am gasit www.healthunit.com/article.aspx?ID=11187" target="_blank">aici, poate te ajuta cumva.

Cristina

le bébé 39w

noi, www.flickr.com/photos/khristin107/sets/" target="_blank">poze mai noi si AOB

“Arguing with a student is like mud wrestling with a pig – you both get dirty and the pig likes it".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nerantula spune:

Felicitari Brigitte, Rain_lover si Tigresa !!!
Sa va fie bebeii sanatosi, cumintei si papaciosi si voua refacere rapida, dragi mamici!


www.flickr.com/photos/30462666@N03/sets/" target="_blank">Gruia - soricel iubit

... once upon a time ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nerantula spune:

Noi raportam zile linistite, fara colici prea suparatoare, Espumisan-ul a mers mai bine decat Sab Simplex-ul, deocamdata ... sau poate n-au inceput cu adevarat colicile, nu avem inca nici 2 saptamani.
Din pacate eu sunt inca 95% din timp la orizontala, abia de ieri pare sa fi inceput sa se retraga hoardele si sa nu mai simt ca ma 'tine' cusatura, poate in cateva zile reusesc sa ma tin si eu pe picioare . Dat fiind acest lucru, bebelinul meu ia masa in pat, lungit paralel cu mine, insa nu pot nicicum sa-l tin sa dea afara gazele ... e rau tare?? . Nu pare sa-l deranjeze asta, nu vomita, foarte rar regurgiteaza, iar crampele sunt mult, mult diminuate cu espumisan .. Si mi-e si mila de el sa-l trezesc dupa ce adoarme asa frumos langa mine si il pot duce linistit in patutul lui ..
In alta ordine de idei, ieri am schimbat masura la pampers, dupa ce de 2 ori am facut kk pana la ceafa aproape, deci voinicul a inceput sa pape mai bine (nu fac proba suptului ca ma panichez), se pare ca nici nu-i mai ajunge un san la o masa .. va trebui sa cresc si eu productia cumva ..

Noi cautam o biserica frumoasa pentru botez si eu imi fac curaj de la o zi la alta sa probez cate ceva din garderoba, dar nu am indraznit inca .. mai am vreo 7kg din 16 de dat jos dupa nastere, dar nu prea ma trage ata sa tin regim, ca sa nu pierd (nici macar o picatura) lapticul lui bebe ..
Fetelor, ce nu e voie deloc sa mananci in perioada alaptarii? Stiu ca, in general, e pe baza de observatie, insa mi-e cam teama sa experimentez, mi-e miluta de bebe sa fie el cobaiul meu, imi place de el soricel asa cum e acum

www.flickr.com/photos/30462666@N03/sets/" target="_blank">Gruia - soricel iubit

... once upon a time ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristineescu spune:

Nerantula, incearca sa-l pui pe burtica dupa ce a papat. Acolo, langa tine in pat. Da rezultate si ies gazele usor iar bebele face si el putina miscare.

Poze Harri Alexandru
http://family.webshots.com/album/567137447KvLEdN

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Muuh spune:

Nerantula nici eu nu stau noaptea sa il ragai. Adorm de multe ori langa el daca incepe sa se frasuie acolo langa mine ma trezesc si ma apuc sa il ragai. Este foarte probabil sa nu aiba gaze. Daca nu se chinuie nu are, stai linistita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sanziana27 spune:

Neata!
Noi suntem bine, bebe inca are rabdare si ma rog sa stea cuminte inca o saptamana pana la programarea internarii.
Ieri l-am sarbatorit pe Dragos care a implinit 2 ani, pe 26 sept.
Ma simt atata de fericita, optimista si nerebdatoare sa il tin in brate si pe Davidutzu!

38+ cu David Gabriel si mamica de Dragos Mihai(26.09.2006)
Povestea iubirii noastre mici

AMR 2 saptamani !!!!

Mergi la inceput