Albinute & bondari de martie-aprilie 2007 (95)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns carmen94 spune:

si eu sunt suparata.
nici nu-mi mai vine sa ies cu copilul in parc.

aseara ne-am dus in parc.erau vreo 4 copilasi de vreo 4 ani care se jucau la nisip.darius s-a apropiat incet de ei si a inceput sa puna si el nisip in galetusa lor.ei ca nu......ca el e bebe si nu are ce sa caute acolo,darius tot le intindea jucariile lui,cauta sa-i mangaie pe cap,ceilalti se fereau de el......
fie-miu tot dadea cu lopetica in nisip si din greseala a pus nisip pe un copil,bineinteles ca a reactionat imediat si i-a dat cu nisip in ochi lui darius.
uuuuuuuuuuu!imi venea sa matur tot parcul cu respectivul.

ce sa fac?!?!?! inteleg ca si al meu e mic si nu stie sa se JOACE,ca el e mai impulsiv si fara sa vrea le strica joaca,ii inteleg si pe cei mai marisori ca au gasca lor si nu vor sa fie deranjati de astia mai mici.....dar ce sa fac?sa-mi izolez copilul?am incercat sa-l iau de acolo sa-l duc in alta parte,sa ma joc eu cu el,dar darius isi strangea jucariile si tot la ei fugea.
au inceput sa fuga de el si sa strige ca nu se joaca cu el ca e contaminat.l-au mai si impins.al meu fugea si el dupa ei si radea

unul din baieti manca o banana.darius care e mort dupa banana.....vroia si el.ala fugea de darius,tipand ca-i mananca banana,darius fugea dupa el ca vrea si el,ceilalti copii strigau sa nu-i dea ca bebe e contaminat........si uite asa mi-am facut nervi si am plans noaptea trecuta de m-am umflat......

eh!imi trece.mi-am spus si eu buba


de mancat nici al meu nu prea mai mananca acum.nu stiu de ce.in schimb doarme de rupe.se trezeste pe la 11 chiar si 12.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kitty spune:

Buna seara.

Mady, nu te supara, are nevoie de o perioada sa-si revina. De obicei au o perioada de recuperare dupa boala, poate ca el nu e pregatit inca...incearca sa te relaxezi, poate sa prinda aversiune daca il fortezi si apoi sa manance si mai rau.
Cred ca de fapt ma incurajez pe mine cu sfaturile astea...Giulia mananca in continuare f rau . De ex dimineata mananca un mar (f rar doua) si un pic de iaurt. La amiaza - astazi -cateva lingurite de legume din supa, carne cata incape intr-o lingurita, zeama de supa....cam 3 linguri pline, o bucatica de paine - si nu a fost doar astazi asa...de mai multe ori e asa decat mai bine. In rest un biscuit, o grisina, lapte de la mine - poate daca nu i-as mai da ar manca mai bine - dar daca nu? ar fi si mai rau... Seara.. se mai intampla sa manance mai bine - de ex daca fac sandwichuri calde cu unt si cascaval si rosii, sau paste cu cascaval. singurele lucruri care le cere sunt laaaapteeee, struguri, rosii, mar, cascaval, paine. Struguri ar manca oricati dar ii cam scoate pe jumatate digerati si atunci mi-e cam teama sa-i dau.

Carmen, nu te mai consuma asa pentru intamplari din parc, au sa fie muuulte suparari de genul acesta, pana la urma se obisnuiesc si ei, mai cresc, mai inteleg...tu ai plans, copilul - in afara de faptul ca a poftit la banana - cum ar fi poftit la ceva de care nu-i dai tu voie si ca nu l-au lasat copiii sa se joace - resimtit poate la fel ca o interdictie de a ta de a nu umbla la ceva periculos - nu cred ca a suferit.

Tzuna si pe mine ma doare sufletul cand strig la ea, mai ales ca vine si ma pupa apoi si-mi spune "beshc" ca si cum vrea sa ma impace. Ideal ar fi sa nu ne enervam niciodata pe ei, dar nu se poate, nu suntem roboti.

Sanatate bolnaviorilor , felicitari cresarilor !!

Noi nu ne prea laudam. Am fost toti patru virusati. Cel mai usor Giulia - a scapat doar cu picaturi de apa de mare in nas, cel mai rau eu - ciudat, fara dureri de gat, fara tuse, fara muci, numai cu febra 39, cu dureri cumplite de cap, nici acum nu sunt bine si mai trebuie sa mai si iau medicamente desi NU LE POT SUPORTAAAAA



Kitty, Raul 25.05.1999 si Giulia 12.03.2007
Poze
slideshow

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabi78 spune:

Buna seara tuturor!

Am citit, sunt la zi, cu tot ce scrieti dar nu mai am timp sa si scriu. De la 1 octombrie incep si eu serviciul, saptamana asta am fost mai mult pe acolo, ca sa imi aranjez norma si poate ma mai lipesc si de niste ore la plata cu ora ca un ban in plus nu strica. Tudor va ramane cu mama si asa ma linisteste pentru ca se impaca foarte bine amandoi.
Va fi cam greu pentru ca m-am inscris sa mai fac un master si am intrat si cu bursa ... ... deci ce voi face oare si cu salariu si plata cu ora si cu bursa ?? Cred ca .

Tudorasul mamei e din ce in ce mai bine. Se pare ca tratamentul de Giardia da rezultate, pentru ca mananca din ce in ce mai bine si fara mofturi. Problema ar mai fi ca nu accepta sa ii dau cu lingurita nimic, deci nu mananca ciorbe /supe si nu vrea sa mai stea in scaunul de masa, ci cu noi la masa pe scaun normal sau in bucatarie pe blat ....
Mananca orice ii dau bucatica: carne, morocov, cartof, conopida, mazare (aici e chin sa alegem bob cu cob), pastai de fasole .. nu stiu ce i-am mai dat dar sunt multumita de cum mananca. Oricum sa fie bucati ca se le ia in furculita sau cu mana.
A devenit tot mai interactiv. Imi spune "da" atunci cand il intreb ceva si vrea sa faca lucurul respectiv, cere apa si uneori si "papa", intelege cand ii cer ceva si imi si aduce daca are chef.
De vorbit este tot codas, spune mama, tata (atat noua cat si bunicilor ..., suntem toti la fel dar difera oleaca intonatia), apa, kk, papa si pa si de cateva zile zice si nenea.
Incearca sa mai spuna si alte cuvinte si iese ceva asemanator dar nu clar.
Accepta sa se aseze pe olita, dar nu face in ea. Spune cand face kk si cand face pipi, pentru amandoua zice kk.
Il ador si este sufletul meu.


Doresc si eu sanatate mititeilor bolnavi si mamicilor lor si sa auzim numai de bine.
In mod normal ar trebui sa am mai mult timp de forum la servici decat am acasa .

Sa aveti o noapte linistita!

Gabi mama lui Tudor (1.03.07)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elpower spune:

Salutare, fete dragi! Aparem si noi in peisaj cu ocazia evenimentului. Adica, vreau sa zic cu ocazia unui an jumate fix, exact si o ora . Am vrut sa fioe la opt fix, dar tocmai acum a plecat doctora. Asa ca ne inscriem, cu voiosie sau nu, in cadrul muciosilor, haraiciosilor, nedormiciosilor si cu ceva chestie nasoala pe gat in jos, adica pe trahee. Si doar ce terminasem antibioticul marti... Deocamdata amanam antibioticul pana luni macar si ramanem pe Nurofen, Panadol si Bromhexim. Am mai adaugat eu Tantum Verde cu de la mine putere. Asta este!
Nu am intrat sa ma vaiet ci doar sa punctez un an jumate al Theei, cu 13 kile si 81 de cm , masurata acum, cantarita de dimineata.
Voiam sa mai zic si de "progrese", dar nu stiu daca imi amintesc, ca ma termina detot chestia asta cu muci.... cunoasteti si voi.
Sa ma adun: incepem sa facem si noi "propozitii". Impropriu spus, dar suna asa: "Mama, tata baie papa.". Adica tati, venit de la serviciu, se instaleaza in baia personala si apoi va papa. Noi tocmai atunci ieseam afara. Sau, cand vrea sa se aseze undeva spune uneori: "Tia, tai!"In rest, cuvintele uzuale: mama, tata, papa, na-na-na - asta e muzica, mamaie, tataie, muma, alti membri ai familie strigati pe nume pocite . Retine persoanele si le duce dorul, adica mai intreaba de ei. Stie care, cine, cui si ce a dat. Adica , atunci cand vede un obiect facut cadou de altcineva spune numele tau si apoi numele respectivului. Stie ca tati bea "beie". Si pe unde o vedem, zicem imediat "tati" . E mereu pe nervii mei intinsi la maxim si scartaie neincetat pe acolo. Dar asta e ceva obisnuit pentru toti picii de varsta lor, cred. Si e doar inceputul. . Asa ca, rabdare, rabdare! Mai mananca cate un iaurtel singurica, in rest nu prea. Dar zilele astea nu mai traim decat cu fructe, iaurt si lapte, asa ca... Adoarme foarte greu si doarme putin, cel putin ziua. AAA! Uitasem. Se catara pe oriunde , apasa pe orice i se pare ei buton si deschide orice i se pare cleanta. E copilul nostru drag, multasteptat si o iubim nespus.



Ela si Thea-Ioana, darul meu de la Dumnezeu - 26 martie 2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mihael@ spune:

si noi pe -aici, in continuare cu muci, mai nou si scaune moi si cred ca trece si la mine viroza ca ma doare gatul tare. eu ma lupt cu stefi s-o aspir cu batista bebelusului, si ea se zbate si urlaaaa, am incercat sa evit asta dar cand am vazut ca respira foarte prost si nu are putere sa sufle nasul bine, mi-am luat inima-n dinti si am trecut la terorizat copilu'.

daca o sa aveti probleme cu nas infundat va recomand cu caldura pastilutele Olynth (se pun in aparatul pentru pastile de tantari), sunt foarte eficiente.

carmen, copiii mai marisori asa reactioneaza, sunt uraciosi cu cei mici, dar asta e, probabil si ai nostri vor face la fel...eu am o fetita cu care ne intalnim destul de des, are 3 ani si daca stefi se baga prea tare in sufletul ei (ca o iubeste de nu mai poate, ar sta numai dupa fundul ei)ii zice raspicat "du-te la mama ta" la inceput ma suparam cand vedeam ca o respinge , dar pana la urma, asta e, au varste diferite, jocuri diferite. tu nu gasesti in parc copii de varsta lui Darius, sa stati pe langa ei?

kitty, sanatate multa la toti!

ela, sanatate si La multi ani! si eu am simtit ca e o zi importanta cand a facut stefi un an jumate...mari, dom'le, mari!



Mihaela siwww.desprecopii.com/info.asp?id=1199" target="_blank">Stefania (19 martie 2007)

Poze
Varsta Stefaniei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanici spune:

Da, da, si raresu e alungat de copiii mai mari. Imi aduc f bine aminte cum niste baietei faceau ceva drumuri si autostrazi prin nisip cu camioane si basculante si raresu care de astea e a tras a suferit cand i-au zi constructorii: nuuu, nu ne strica!!! impingandu-l usor la o parte.
Cred ca asa fac toti; aia mari cu aia mari, aia mai mici...fiecare in legea lui, rar vezi 2 la un loc.

despre raresoi cintezoi nu stiu ce sa mai zic ca e in acelas stadiu..... vorbeste mai mult nu, mananca mai mult nu (la masa de legume face maaari fite) dar e cumintel, ma inteleg cu el, daca ii dau atentie e cel mai ferici.

Inca l-au ocolit virozele (oare pt cat timp), io nu merg la serv din octombrie, stam destul de mult in casa de cand cu vremea asta pt ca imi ingheata gandul cand stiu ce frig e afara.

MAdy, ti-as zice sa mai ai putintica rabdare dar mi-e ca arunci cu tigaia dupa mine. Stiu cat e de rau sa te chinui sa ii dai ceva de mancare dar daca el a fost mancacios isi va reveni.

v-am pupat pe saptamana asta si

SANATATE!!!

roxana & Rares Teodor (23 martie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns radcarmen spune:

Helau!

Mady
, sa stii ca dr. mea ori de cate ori e virusat Vlad ma avertizeaza ca s-ar putea sa nu aiba pofta de mancare si sa il inteleg, sa nu-l fortez si sa ii fac mancare cat mai lichida care sa nu il deranjeze la gatut. Daca vrea lapte, da-i numai lapte decat deloc. Cateva zile nu va avea nimic, garantat! Sanatate multa si rabdare mami!

Carmen
, copilasul mic al nasilor nostri de cununie are aproape 4 ani. Am fost in vizita la ei si Vlad se juca cu jucariile lui, pe care bineinteles le primea selectiv si pe care dragul meu Vlad le baga in gura. Baietelul nasilor lua jucaria din mana lui Vlad, aproape i-o lua cu forta si o stergea de balute cu un servetel umed Noi ne prapadeam de ras. Asa ca stai linistita ca ajung si ai nostri la varsta aia si ai sa vezi ca asa fac ei, nu o sa avem ce le face. Pupici sa iti treaca supararea.

Vlad
nu tare are progrese lingvistice, imi tot explica el ceva pe limba lui, cu intonatie, dar habar nu am ce zice. Mananca in continuare rau dar ce sa-i fac, stie el cat vrea. Oricum e straveziu la cat e de slab. Are max 9.7 kile si 85 cm, deci va dati seama ca e lung si vai mama lui. De cand cu viroza si varicela a papat rau. Astept sa scapam odata si sa il pot scoate afara ca e terminat bietul copil de atata inchisoare.
Dupa cum v-am spus nu tare vorbeste dar s-a apucat iar de dansat.
Dance baby, dance!

Urez sanatate bolnaviorilor mici si mari si acomodare usoara mamicilor care merg la serviciu !





Carmen, mami lui Vlad Gabriel - 7 Aprilie 2007
Vlad de la 0 luni la 1 anisor
Vlad 1-2 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

Multa sanatate bolnaviorilor
E normal ca atunci cand sunt bolnavi si dupa o perioada, sa fie in greva foamei... asa fac majoritatea... din pacate...
Dar isi revin ei si or sa pape din ce in ce mai bine.

Si noi avem probleme in parc cu cei mai mari... chiar si cu Elena... nici pe ea n-o lasa sa se apropie... baietii cu autostrade sau castele Mai rar sunt si fete care fac la fel... in general ele sunt mai intelegatoare, dar am dat si peste de'astea... dar cand vad ca vin 3 pici, si pe langa ei se mai aduna si altii care au atentat si n-au fost lasati, si fac front comun, cedeaza aia mai mari
Ce ma enerveaza, ca, de multe ori, parintii stau undeva departeeeee... si nu vad ce fac sau se fac ca nu vad... se intampla sa ii imbranceasca, sa le faca vant astora mici...

Am reusit sa ma reinscriu la facultate... se pare ca s-au schimbat prea multe de cand am interupt, pt. ca dupa noile materii, n-am suficiente credite ca sa trec in anul 3 (ultimul acum)... si repet si anul doi Asa-mi trebuie daca am asteptat 6 ani pana sa ma reapuc... timp si bani pierduti... aiurea...

Copiii sunt bine. Baietii sunt nazdravani rau, fac numai prostioare... Elena s-a mai cumintit, iar acum ei sunt cei care o caftesc... Nu prea avem noutati la capitolul asta...

Despre piticotii mei sa sa mai zic... ca n-au nici 80 de cm. Inca intra lejer pe sub birou (care atat este de inalt)... iar ca si kg, ultima data (aproape 18 luni) aveau 8600g si 9200g.




Eliana cu Elena (23.10.04) Andrei si Mihai (03.03.07) | Poze mai vechi, mai noi | www.desprecopii.com/info.asp?id=767" target="_blank">Elena – iubita noastra | De 3x... mamica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmenefr spune:


Mady si io zic la la fel, ca dupa boala e normal ca pofta de mancare sa nu mai fie la fel ca in zilele bune...
Si noi, astia mari, dupa o raceala nu prea avem chef de mancare, inca suntem slabiti...mai lasa-l un pic pe Razvanel...si incearca (stiu ca-i greu) sa nu te mai stresezi...
Ca un exemplu, Teodora a mancat acum 2 zile doar juma' de rosie...
Au si ei zile mai proaste si mai bune...

A, si legat de (ne)mancare, Teodora m-a uimit ieri(mi-a povestit "educatoarea" de la cresa), ca a mancat si de dimineata paine cu unt, cum mancau copiii, si la pranz a mancat 2chiftelute- ne-am dat seama ca in colectivitate mananca mult mai bine decat acasa...
Bineinteles ca acasa n-a mai mancat nimic...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madybulancea spune:

VA MULTUMESC DIN SUFLET PTR INCURAJARI!MA SIMT MAI BINE ACUM...


Poze Razvanelu vechi

poze razvanelu noi

varsta nazdravanlui Razvan

Mergi la inceput