Topic - legislatia muncii, pensii,contracte

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Andries spune:

Multumesc frumos pentru ajutor. Am nevoie de o rezolvare rapida si amiabila a probemei Cartii de munca. Am trimis mail, sper sa ajunga la tine detaliile mele de contact.
numai bine,

Andries

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mediajust spune:

Citat:
citat din mesajul lui Andries

Multumesc frumos pentru ajutor. Am nevoie de o rezolvare rapida si amiabila a probemei Cartii de munca. Am trimis mail, sper sa ajunga la tine detaliile mele de contact.
numai bine,

Andries


Te rog sa-mi confirmi pe PM primire mail.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mommy_to_be spune:

Buna Marius!

Am o nelamurire care ma apasa de aseara si ma revolta de cand am vb cu prietena mea.

Situatia e in felul urmator: ea lucreaza la o firma unde face munca a 3 oameni (i-au zis-o si sefii), pe un salariu de mizerie car nu poate fi marit din cauza crizei.... Iddea e ca ea a inceput sa-si depuna cv-uri prin alte parti pentru a gasi ceva mai bun, dar cum in domeniul in care lucreaza toata lumea se stie cu toata lumea, sefii ei au aflat si au convocat-o pentru o intalnire in biroul lor. au intrebat-o de ce pleaca, i-au spus ca sunt socat si bla bla-uri dintr-astea, ca o sa-i lase descoperiti, ca in locul ei ar trebui sa angajeze 3 oamei, si ca daca vrea sa plece, sa o faca in trei saptamani, pana ei reusesc sa gaseasca om competent in locul ei, sau, daca vrea sa ramana, sa semneze ca 6 luni de zile nu va pleca de la ei orice s-ar intampla (dar fara nicio marire de salariu... asta ca detaliu, chiar daca nu e relevant...)

Intrebarea mea e daca un asemenea contract e legal si nu e considerat munca fortata. Din cate stiu eu, chiar si cei care lucreaza pe contracte pe perioade determinata pot pleca oricand nu le convine ceva. Mai stiu ca singura obligatie de vreun fel (in caz de parasirea locului de munca inainte de un numar de X luni sau ani) apare in situatia in care angajatorul ii plateste angajatului participarea la diverse traininguri, iar cel din urma trebuie sa ramburseze bani in caz ca pleaca inainte de un termen impus. Aici insa, nu se pune problema de traininguri sau alte cheltuieli de genul. prin urmare, prietena mea trebuie sa dea un raspuns vineri, si nu stie ce sa faca. Ce argumente legale ar putea sa le aduca pentru a nu semna contractul de care vorbeam. Sau, daca e semnat, e considerat valid dpdv legal?

Multumesc anticipat pentru raspuns.



Mira 4+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Cam ambramburita poveste. Hai sa scurtam:
1. Contract de munca - Ok
2. Munceste mult - ok
3. Vrea sa plece - ok
4. Sefii nu vor sau vor dar dupa 3 sapt. -ok
5. Daca nu pleaca sa semneze ca ramane minim 6 luni - ok
6. se intreaba daca sa semneze sau nu si cat este de valabila hartia-ok



1. Are un contract de munca - e clar - are fisa postului unde scrie detalita ce face si cum face si cat timp face?
2. Munceste mult - nu are relevanta - vezi punctul 1 - ce atributii are?
3. Vrea sa plece - poate oricand legal isi poate da demisia liber consimtita cu un preaviz maxim admis de lege de 15 zile pt o functie comuna si maxim 30 de zile daca are functie de conducere - aproppos ce scrie in contract?
4. sefii nu vor (normal doar nu's prosti) sau cer un preaviz de 21 de zile. Vezi punctul 3 ca ce spun ei nu e nici asa nici asa... 15/30 de zile maxim.
5. Nu exista o astfel de obligativitate deci nu vad nici o baza legala pentru a fi intcmit un act aditional la contract care sa lege de mosie X zile Y luni un salariat de locul de munca... deci cade
6. Cade acest punct din start vezi punctul de mai sus.

Eu pur si simplu / Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mommy_to_be spune:

multumesc mult Marius!!!! scuze pentru povestea asta intortocheata, dar eu sunt om de litere, si am tendinta de a da prea multe amanunte. Multumesc mult oricum. cam asa ceva gandeam si eu, dar acum chiar m-ai lamurit.

Mira 4+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zsuzsu spune:

buna seara
eu iara am o nelamurire poate puteti sa ma ajutati din nou
la noi la firma se cam desfinteaza posturile
si al meu intre ele din cate am auzit
si sunt programe de plecare voluntara, dar nu stiu daca sa ma inscriu sau nu.
ideea e ca daca imi desfiinteaza postul mai sunt obligati sa ma reangajeze din cic pt alea 6 luni sau nu?
sau imi ofera un alt post dar alta decat cea corespunzatoare studiilor mele?, sau chiar in alta localitate unde mi-ar fi f greu sa ajung?

va rog raspundeti-mi ca sunt tare nehotarata?
nici nu as pierde locul de munca dar daca tot nu ma pot intoarce as lua macar banii.

deIulia Petra(29.03.2009) si de Daniel(05.03.2006)


poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zsuzsu spune:

si incao intrebare
daca eu plec cu plecare voluntara deci m-i se desface contractul de munca care oricum e suspendat , nu imi afecteaza indemnizatia nu?
adica mai primesc in continuare indemnizatia chiar daca se desface contractul de munca si nu va fi numai suspendat?


deIulia Petra(29.03.2009) si de Daniel(05.03.2006)


poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mediajust spune:

Citat:
citat din mesajul lui zsuzsu

si incao intrebare
daca eu plec cu plecare voluntara deci m-i se desface contractul de munca care oricum e suspendat , nu imi afecteaza indemnizatia nu?
adica mai primesc in continuare indemnizatia chiar daca se desface contractul de munca si nu va fi numai suspendat?


deIulia Petra(29.03.2009) si de Daniel(05.03.2006)


poze cu noi



Plecarea voluntara presupune sa renunti la CIC, sa-ti reiei executarea contractului de munca (fie si pentru o zi) dupa care sa parcurgi etapele cerute (probabil ca va fi vorba despre o demisie). Dupa aceea te poti reintoarce in CIC. La finalul acestuia nu beneficiezi de somaj.

Daca nu pleci de buna voie, ramai acasa in CIC pana la finalul acestuia, dupa care (daca nu vei mai avea post) poti intra in somaj. Nu exista nicio prevedere ca trebuie sa te tina 6 luni - ti se desfiinteaza postul, daca nu au altceva (sau refuzi un alt post similar) intri in somaj.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zsuzsu spune:

multumesc de raspuns
asa nu mai merita sa plec ca daca imi intrerup cic ul si reintru fie si dupa o zi poate nu mai imi calculeaza aceeasi suma
si probabil as pierde mai mult decat as castiga
multumescinca o data


deIulia Petra(29.03.2009) si de Daniel(05.03.2006)


poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mediajust spune:

Citat:
citat din mesajul lui zsuzsu

multumesc de raspuns
asa nu mai merita sa plec ca daca imi intrerup cic ul si reintru fie si dupa o zi poate nu mai imi calculeaza aceeasi suma
si probabil as pierde mai mult decat as castiga
multumescinca o data


deIulia Petra(29.03.2009) si de Daniel(05.03.2006)


poze cu noi



Indemnizatia ramane aceeasi, indiferent de cate ori iesi/intri in CIC, pentru ca baza de calcul ramane aceeasi - veniturile dinaintea nasterii copilului.

Mergi la inceput