Topic - legislatia muncii, pensii,contracte

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns carmenpit77 spune:

Eu lucrez in vanzari si salariul meu este compus din salariu fix + comision. Intrebarea este, in momentul in care ii anunt ca sunt insarcinata pot sa ma treaca pe un alt post (fara acceptul meu bineinteles), post unde sa nu mai castig decat salariul fix?
multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Nu are nicio legatura faptul ca anunti ca esti insarcinata cu pozitia detinuta.

Eu pur si simplu / Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmenpit77 spune:

Normal asa este Marius, dar ar putea sa-mi ia acest post si sa-mi dea altul mai prost platit care sa-mi afecteze indemnizatia de 85?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Da, de ce nu? Orice angajat poate fi mutat pe o alta pozitie la o adica, metode sunt. Desigur orice decizie de acest gen trebuie comunicata si angajatului, poti desigur sa nu fi de acord insa practic nu prea are importanta mai ales in vanzari, te poate bloca oricand legal profesional prin conditii de vanzare sau orice altceva gaselinte se gasesc destule ca tu sa pleci chiar din firma la o adica. Parerea mea este ca aici e la noroc. Daca esti un om bun in vanzari nu vad eu un angajator idiot care sa schimbe ceva ce ii aduce profit indiferent ca este o ea si este insarcinata. Atata vreme cat vanzarile merg struna din cate cunosc eu mentalitatea celor din sfera privata va avea interesul sa te tina nu sa te puna pe tusa.

Eu pur si simplu / Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmenpit77 spune:

multumesc pt icurajari marius

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zsuzsu spune:

eu iara vin cu o intrebare
daca ma reintorc la lucru pt 2 zile, imi semnez plecarea oluntara si dupa aceea imi reiau cic, vechimea in munca imi va fi afectata?
teoretic cic se ia ca vechime in munca, dar si daca intre timp eu nu am contract de munca cu nici o unitate?


deIulia Petra(29.03.2009) si de Daniel(05.03.2006)


poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Pe perioada CIC - contractul de munca este suspendat deci nu isi produce efectele. Nu are relevanta daca revii in unitate iti dai demisia sau pleci sau oricum inceteaza contractul de munca si revii in CIC. Nu vad de ce ai face asta, care este avantajul?


Eu pur si simplu / Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mediajust spune:

Citat:
citat din mesajul lui marius

Pe perioada CIC - contractul de munca este suspendat deci nu isi produce efectele. Nu are relevanta daca revii in unitate iti dai demisia sau pleci sau oricum inceteaza contractul de munca si revii in CIC. Nu vad de ce ai face asta, care este avantajul?


Eu pur si simplu / Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa


A scris mai sus - la plecare voluntara primeste niste bani.
Post oricum nu va mai avea cand se intoarce - problema sa este daca sa plece voluntar (cu niste bani si fara somaj la terminarea CIC) sau sa nu plece voluntar (deci sa nu ia bani, dar sa intre dupa CIC in somaj).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zsuzsu spune:

pe mine nu ma intereseaza intrarea in somaj dupa, ca nu e cazul,
oricum imi gasesc ceva de lucru dupa, am mai multe variante
ideea e ca daca plec sa nu raman cu o lipsa la vechime
si daca e neaparat necesar sa ma intorc pt o zi 2 din cic pt a-mi da demisia cu plecare voluntara sau nu
adica sa intrerup cic-ul si dupa 2 zile sa imi depun din nou dosarul, si daca nu cumva pierd la vechime daca imi dau demisia, ma intorc in cic pana in martie 2011, adica as pierde cam un an jumate din vechime daca nu se ia in considerare deoarece nu am contract de munca
eu din ce am citit din lg nu ar trebui sa fie probleme ca scrie ca cic ul se considera vechime in munca - dar teoretic se ia cu contract de munca suspendat .daca eu nu am contract de munca si atunci se considera vechime?


deIulia Petra(29.03.2009) si de Daniel(05.03.2006)


poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mediajust spune:

Citat:
citat din mesajul lui zsuzsu

pe mine nu ma intereseaza intrarea in somaj dupa, ca nu e cazul,
oricum imi gasesc ceva de lucru dupa, am mai multe variante
ideea e ca daca plec sa nu raman cu o lipsa la vechime
si daca e neaparat necesar sa ma intorc pt o zi 2 din cic pt a-mi da demisia cu plecare voluntara sau nu
adica sa intrerup cic-ul si dupa 2 zile sa imi depun din nou dosarul, si daca nu cumva pierd la vechime daca imi dau demisia, ma intorc in cic pana in martie 2011, adica as pierde cam un an jumate din vechime daca nu se ia in considerare deoarece nu am contract de munca
eu din ce am citit din lg nu ar trebui sa fie probleme ca scrie ca cic ul se considera vechime in munca - dar teoretic se ia cu contract de munca suspendat .daca eu nu am contract de munca si atunci se considera vechime?


deIulia Petra(29.03.2009) si de Daniel(05.03.2006)


poze cu noi



Da, se considera vechime oricum, indiferent daca ai sau nu contract de munca.
Trebuie sa intrerupi CIC pentru o zi, pentru ca altfel nu-ti poti da demisia dintr-un contract suspendat.

Mergi la inceput