Campanie de responsabilizare a autoritatilor (5)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Fragutza spune:

So, m-am impotmolit ca tiganu la mal:(. Am primit raspunsul asta:
Stimata Doamna Raluca Paun,

Am semnat petitia online si sunt de acord sa va sprijin prin influenta sociala pe care o am.

Cu stima,

Sen. Vasile Dancu

Ce fac mai departe? Ca ma gandesc ca ar trebui sa-i mai zic ceva.

Raluca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicia_ spune:

Raluca, ii trimiti un mesaj prin care ii multumesti pt interes si ii spui ca astepti cu nerabdare vestea unei propuneri legislative in acest sens. Si ii mai trimiti si textul pt jurnalisti scris de LucaLuca, poate are nevoie de mai multe informatii.



poze www.slide.com/r/dCBFcIkWyT8qTm6zqmE3_Z0Uzm4PEDxK?view=original" target="_blank">noi2
www.petitieonline.ro/petitie-p28651051.html" target="_blank"> campania noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana_p76 spune:

Buna fetelor! Imi cer scuze pt lipsa de implicare din ultimul timp.
Am vrut sa trimit mesaj Admin DC (vad ca nu a trimis inca nimeni)cu textul memoriului de trimis pt CNAS dar am o nelamurire, la final scrie asa:
Memoriul a fost incheiat in 5 exemplare si a fost expediat catre
Primul Ministru, dl Calin Popescu Tariceanu
Ministrul Justitiei, dl Catalin Predoiu
Ministrul Muncii, Familiei si Egalitatii in Sanse, dl Paul Pacuraru
Ministrul Economiei si Finantelor, dl Varujan Vosganian
Ministrul Sanatatii, dl Gheorghe Eugen Nicolaescu
si nu am inteles, trebuie sa-i spun sa-l trimita in numele nostru si la aceste personalitati sau il trimitem noi sau a fost deja trimis.
Astept raspunsul si apoi il voi trimite
Mi-am facut timp si am citit si eu memoriul, felicitari tuturor fetelor care au contribuit la editarea lui!

Vad ca incep sa soseasca raspunsuri de la senatori, e f bine. Am pimit si eu raspuns de la d-na Silvia Oteanu, cand am timp il voi copia si aici, ideea era ca ne sustine si va incerca sa faca ceva

Va las acum, pupici tuturor!

Ioana
animalutele mele iubite pisicutii nostri

CAMPANIA NOASTRA *** www.petitieonline.ro/petitie-p28651051.html" target="_blank">PETITIA NOASTRA - semneaza si tu!!
www.petitiononline.com/legemame/petition.html" target="_blank">SEMNEAZA SI TU petitia pentru legea mamelor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicia_ spune:

Ioana, nu fost inca trimis nimanui. Eu nu ma pricep la memorii.. am inteles doar ca ar fi bine sa fie trimis si acelor personaje importante...


poze www.slide.com/r/dCBFcIkWyT8qTm6zqmE3_Z0Uzm4PEDxK?view=original" target="_blank">noi2
www.petitieonline.ro/petitie-p28651051.html" target="_blank"> campania noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

Buna ziua iubitele!
Ioana bine ai venit din concediu!
Legat de memoriu...in primul rand vad ca ati spus sa-l abordati si pe presed CNAS...pai memoriul este adresat dansului si directorului CNAS.
Legat de personajele carora ar fi bine de trimis(cu incheiat in x exemplare)...am spus asa pt ca acestea sunt cele care au un cuv de spus in statutul CNAS...adica ac acesta se schimba,conducere,bla...si cred eu ca si in faza cu legalizarea si finantarea a ceva(are logica).Acum voi hotarati cum,din partea cui si cui il veti trimite in final.Este doar o idee.De ce consider CNAS-ul mai imp ca Ministerul Sanatatii?Pentru ca banii sunt la ei,pentru ca au in consiliul de adm inclusiv membrii din partea presedintelui tarii,guvernului si nu in ultimul rand al sindicatelor-ma refer la aia grei.Si daca se va schimba guv ca vin alegerile,mi-e greu sa cred ca la ei se vor schimba imediat membrii consiliului,oricum unii banui ca vor ramane si dupa alegeri...presedintele Ro mai are mandat inca un an,sindicalistii nu au treaba cu alegerile.Pentru ca MS respectiv dl Nicolaescu sa dea o hot de guv legat de reproducerea asist. asa de la sine putere,ar trebui sa aiba chef si intelegere si totusi nu poate sa faca fara cel putin acordul Primului Ministru,dar cu siguranta CNAS trebuie consultat.CNAS-ul propune de obicei plafoane,schimbari ori legi noi dupa ce se consulta si cu toti meseriasii-colegiul medicilor,farmacistii,asistentele si moasele,blabla.Atentie!Se consulta!Este imp si MS dar CNAS-ul prin modul de a fii constituit,conducere,putere,finante...are legatura cu toti si e tata lu'toti.Eu stiu ca cine are banii face regula.Este autonom,pt ca de-asta chipurile MS cand mai e tras de urechi pe la tv arunca pisica CNAS-lui chiar daca ultimul face la fel...In consiliu se afla incl un reprezentant al MS.Deci...
Cand v-am dat adresa centrului de jurnalism de investigatie...exact la sta ma gandeam:sunt bune articolele aparute in presa ori o emisiune la TV,dar am inteles ca dna Carmen Avram era in primul rand inte sa faca ceva despre FIV cu ovodonatie sau ceva pe acolo,doar o felie din ceea ce inseamna FIV ca intreg...consideram ca ar fi bine sa fie contactati domni jurnalisti specializati pe investigatie/ancheta...sincer sunt cei mai tari in materie si treaba e fff serioasa,adica ce incercati sa faceti.Pana nu se va face o mediatizare bazata pe date concrete si o cercetare de gen super detaliata,adica prezentata situatia asa cum e de cacao la noi in tara,impactul va fi slabut,parerea mea.Poate daca ar fi o ancheta jurnalistica(camere ascunse,tot ce tine de investigare) multi socotesc ca e vorba de un moft,ca suntem niste rai care nu vor sa fie infieze ca alternativa la a fi parinte...si nu se va lua in considerare riscurile si faptul ca noi chiar avem o prob de sanatate!!!Si inca mare!
Stiu ca eu nu fac nimic...doar imi spun parerile aici.Dar sunt alaturi de voi cum pot si va citesc in fiecare zi.E ff putin si meschin si va cer iertare pt asta.
Mie imi parea penibil sa trimit la Admin memoriul tocmai pt ca nu m-am implicat.Si nu era fair din partea mea.Sau eu nu ma simteam bine.
Marina am incercat sa sterg cum ai spus mai demult la sub unde scriu cel mai des...dar nu mi-a iesit pasienta,de-asta spuneam ca nu stiu sa le sterg mesajele.
Felicia
Va pup pe toate!Ciau!

www.flickr.com/photos/14052028@N08/" target="_blank">
nu mor caii cand vor cainii...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

AAa.. si pt ca eu sunt IDIOATA doar, pe subiectul vostru...vreau sa mai zic ceva legatde idei
Cand am inceput sa culeg date pt memoriu...am dat ori aici la voi in cpaitolele trecut/ori pe net(nu mai retin) am dat peste un art de presa legat de Biserica ortotdoxa...BOR,care cica isi da si ea cu parerea legat de FIV ca lege la noi...De fapt nu cred ca e cica ci este pe bune...nu stiu cum ar trebui abordati,dar cred ca ar trebui abordati.Sincer,cred ca au un cuvintel greuslean de spus.Eu sunt ferm convinsa ca de ex. prostitutia(iertati ca amintesc de asta in asemenea context) nu este legalizata nici pana la ora actuala din cauza dezacordului lor ferm si categoric!Cand aud pe la TV discutii pro sau anti prostit....argumentate la mintea cocosului(eu am facut o dizertatie la fac despre asta in anul 1 ) si ei oameni mari nici pana in ziua de azi nu au facut nimic...doar BOR trebuie sa fie divinaNu stiu,poate ar trebui sa li se bata obrajorul finut...ca acusica se legalizeaza la nivel de UE casatoriile mai hacana,deci sunt curioasa cat timp va dura mai apoi sa fie si la noi varat pumnuletul UE in gura RO pe tema...iar noi ne chinuim sa facem copii si implicit sa ne salvam viata/sanatatea si de ce nu?si casnicia?...gata! va las

www.flickr.com/photos/14052028@N08/" target="_blank">
nu mor caii cand vor cainii...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RalMar spune:

Cred ca m-am exprimat gresit, era vorba sa am o discutie total "neoficiala" cu presedintele Casei Judetene de Asigurari. Ar fi fost minunat sa fi putut obtine o intalnire cu presedintele CNAS, dar mai mult de atat nu pot. Ma gandeam ca presedintele CJAS ar putea sa ne dea un sfat, sa ne indrume intr-o directie, de asta spun ca as purta o discutie neoficiala

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

Poarta,poartaRal

www.flickr.com/photos/14052028@N08/" target="_blank">
nu mor caii cand vor cainii...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicia_ spune:

Ral, e buna si o discutie neoficiala! Doar sa nu iti spuna "nu se poate face nimic... nu sunt bani... ministerul nu aproba... casa nationala de sanatate nu da..."
Luci, ai revenit! Ma bucur! Si cum crezi tu ca i-am putea aborda pe mai marii BOR? Adica... nu cred ca o sa le pese prea mult... Stiu ca au reactionat imediat, negativ, la ideea fertilizarii in vitro...


poze www.slide.com/r/dCBFcIkWyT8qTm6zqmE3_Z0Uzm4PEDxK?view=original" target="_blank">noi2
www.petitieonline.ro/petitie-p28651051.html" target="_blank"> campania noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

pai, cand nu sunt pe forum activa inseamna ca nu sunt pe nicaieri-(probleme tehnice instalatie proasta, moral cazut in butoi),dar in rest chiar daca nu scriu aici va citesc si va tin pumniisi cand am ceva de zis,zic de ma visati si noaptea tacatacataca Nu stiu e in faza de prelucrare cum sa fie abordati,de-asta am zis ca nu stiu dar ca ar trebui...si am spus de acum ca poate va mai vin si voua idei daca/pana coc eu ceva.Tocmai, ca se impotrivesc si sa fim cu iertare da' nu sunt asa curatei ca sa fie mai catolici decat Papa...de-asta ziceam cu treaba cu legalizarile mariajelor si noi cate riscam...adeca cumva atinsi la sentimentasa mai neortodox dar sanatosSi cu BB-icii rezultati din FIV,ce ? nu-i boteaza la fel ca pe ceilalti?

www.flickr.com/photos/14052028@N08/" target="_blank">
nu mor caii cand vor cainii...

Mergi la inceput