Campanie de responsabilizare a autoritatilor (5)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns RalMar spune:

Nu pare a fi genul de om care sa-mi raspunda "s-a rezolvat, nu se poate", oricum pare a fi destul de deschis la minte, acum ramane sa vedem cand o aiba ceva timp liber sa-l prind la discutii.
Acum ti-am dat iar de lucru, m-am gandit ca prea sunt insirate mesajele primite de la domnii europarlamentari pe 100 de pagini si le-am mutat pe toate la primul raspuns. Inca ma chinui sa sterg din mesaje, sper sa si reusesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns psj spune:

E foarte delicata problema cu BOR, zic eu. Desi patriarhul nou pare mai modern, adica avea proiect pentru o televiziune (nu stiu daca a reusit), radio(asta cred ca exista), lucruri mai moderne dat fiind ca eu in copilaria mea am intalnit fete bisericesti care nu se uitau la tv considerand ca e pacat.
Pozitia lor oficiala pare destul de clara, sunt contra. Am citit in contexte diferite declaratii care au in mod clar acelasi mesaj. Adoptati, nu fortati natura.
Nu stiu cum le-ar trebui prezentata situatia pentru a obtine macar o atitudine mai putin dura din partea lor, ca nu sper la vreo binecuvantare. Mi-e sa nu dam din lac in put daca au de gand sa influenteze legea si sa ajungem ca la italieni.
Poate ar trebui sa le explicam ca sansele oricum nu sunt 100% si depinde tot de Dumnezeu in final, ca natalitatea este si-asa scazuta in Ro si ca in Biblie se spune sa ne inmultim ca nisipul (citat aproximativ).
E foarte delicat subiectul, ce sa mai.

CAMPANIA NOASTRA *** www.petitieonline.ro/petitie-p28651051.html" target="_blank">PETITIA NOASTRA - semneaza si tu!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

PSJ eu din ce am citit in art respectiv din presa,ei deja se impotrivesc si au luat la tocat/distrus legea De-asta zic ca trebuie abordati si de-asta am dat exemplul cu prostit. ca nu s-a legalizat pt ca ei nu vor(deci au influenta legislativa si inca mare)
Ceva ce spui tu,daaaaaaa cam asa ar trebui,amintita si faza cu mariajele care sigur in cativa ani( f putini cred) se va legaliza si la noi,daca UE o va face,noi va trebui sa ne supunem...ca asa s-a ajuns sa acceptam sa punem muzica simfonica la vaci sa dea lapte mult fara stres si atunci nu se va mai tine cont de biserica...adica sunt chestii in care ei sunt grei si altele in care pa si pu'!face statul cum il taie capul,adeca asa cum spune UETrebuie sa li se spuna ca astea oricum se fac indif ca vor sau nu,dar mai bine e sa se faca sub controlul lor?ceva in genu' si ca sunt in joc prea multe pt enoriasi ca sa se faca haotic asa cum se face acum.Trebuie diplomaaaaaaaat dar batutu obrajoru asa finescu,luati cu lugu lugu...

www.flickr.com/photos/14052028@N08/" target="_blank">
nu mor caii cand vor cainii...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marrina spune:

Citat:
citat din mesajul lui RalMar

Cred ca m-am exprimat gresit, era vorba sa am o discutie total "neoficiala" cu presedintele Casei Judetene de Asigurari. Ar fi fost minunat sa fi putut obtine o intalnire cu presedintele CNAS, dar mai mult de atat nu pot. Ma gandeam ca presedintele CJAS ar putea sa ne dea un sfat, sa ne indrume intr-o directie, de asta spun ca as purta o discutie neoficiala
LA asta m-am gandit si eu, la o discutie neoficiala cu el. Poate ne da vreo idee. Succes!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RalMar spune:

Deci,,,,,, un prim pas l-am facut, si am primit niste raspunsuri care nu prea ma "satisfac". Avem nevoie de un memoriu, o prezentare a problemelor si textul de lege. Nu cred ca voi rezolva nimic nici pe aceasta cale, dar speranta moare ultima. Ma pregatesc de discutii in we, fac un dosarel cu legea, toti pasii pe care i-a parcurs, ce dorim si ce s-ar putea face si dupa aceea programez o noua intalnire sa vedem ce rezolv. Oricum, ma tem ca incepe sa capete o nota politica toata povestea, si va fi putina valva pe subiect si atat
De la domnii europarlamentari nu am mai primit nici macar un raspuns, asa ca nu mai stiu ce sa fac.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

Ral iubita nu te necaji...eu de-asta nu am vrut sa ma implic,ca te consumi ca naiba si e o lupta grea.De-asta va admir pt ce ati facut deja si ce faceti in continuareChiar sunteti exceptionale!!!Din pacate totul este politic de te apuca pofta de lamaie,pt asta e bine cum s-a gandit Luca initial sa trimiteti oriunde,sa apelati la toti...dar repet e bine sa fie personalizat pe specificul fiecaruia la ceea ce inseamna toti.Si pt asta ma gandeam la o ancheta jurnalstica...tvr face chestii din astea, mai sunt ceva jurnalisti de la ziare si antenele cand vor fac niste chestii tari.Cunosc stilul presei si va spun din experienta mea de munca(nu sunt jurnalist)ca sunt muuuulti nechemati,cata frunza si iarba...dna CA este o jurnalista excelenta,dar nu depinde tot de dansa din pacate.O ancheta aparuta chiar si intr-un ziar cunoscut,facuta cum trebuie...poate sa aiba impact la televiziuni.Iar apoi difuzata intr-o emisiune de audienta...face valuri cu adevarat.Nu stiu,dar asta e singura chestie care imi vine in minte ca sa fie depolitizata treba cat de cat.Plus ce faceti legal ...petitie,memoriu,chestii la care trebuie sa va raspunda in timpi reali si oficios.Plus ca s-a alaturat si DC-ul campaniei la modul concret.
Nu fii tristuta...eu spun ca si daca nu se va face ceva concret acum,mult nu va mai dura.Este o parte mult prea importanta si deja ati vazut si voi cate tari au prevederi legale clare...Daca si Biserica Catolica a trebuit sa accepte,ca a pus niste conditii este adevarat dar a acceptat.Romania poate mai trage inca mata de coada,dar nu poate sa ignore treaba asta la infinit.Sigur va fi obligata sa o faca la un moment dat daca ei nu au de gand sa se miste in directia fireasca a lucrurilor.Era tare daca aveam ancheta facuta de presa de dincolostiu visez O sa fie bine,veti vedea.Dar mai dureaza ca asa-i la noi ca la nimeni
Va puuup!

www.flickr.com/photos/14052028@N08/" target="_blank">
nu mor caii cand vor cainii...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RalMar spune:

Da, stiu ca ai dreptate, dar din pacate starea de nervi e provocata de altceva, asa ca acum caut "vinovatul", poate reusesc sa ma descarc cumva Din pacate si eu cred ca avem nevoie de presa, pe cale oficiala nu o sa rezolvam nimic, avem nevoie de "o voce". Trebuie cumva sa ne facem cunoscuta actiunea, trebuie sa afle de cat mai multa lume.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marrina spune:

Daca tot trebuie sa afle cat mai multa lume atunci sa continuam cu deputatii din judetele nebifate: Gorj, Hunedoara, Ialomita, Ilfov, Maramures, Mehedinti, Olt, Prahova, Satu-Mare, Salaj, Sibiu, Teleorman, Timis, Tulcea, Valcea. Intre timp am bifat eu Dambovita si Vrancea.

tuturor si CURAJ, fetelor! Stim toate ca lupta asta e lunga si grea si cu siguranta reusita noastra intr-o zi va aduce zambete pe fetele viitoarelor mamici care vor reusi sa zambeasca lor datorita noua. Felicitari tuturor pentru tot ce ati facut pana acum!!!!!!!!!!!!! Lupta continua!!!!!!!!!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenada spune:

Mai de mult la TV ziceau niste fete bisericesti ca e ok cu fivul si cu transplantul de organe ca au stat ei s s-au gandit mai bine si au ajuns la concluzia ca sunt proceduri datatoare de viata si ca sunt ok.
ori eu am visat si asa ceva nu s-a intamplat dar pe cuvant ca am auzit asta la stiri.
Acum sunt impotriva?
Ciudat

elena***CAMPANIA NOASTRA *** www.petitieonline.ro/petitie-p28651051.html" target="_blank">PETITIA NOASTRA - semneaza si tu!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenada spune:

Fetelor aveti idee de ce nu vad mesajele voastre.
mie imi apare ca ultimul mesaj scris pe forum este al meu din data de 3 octombrie.
ce porcarie

elena***CAMPANIA NOASTRA *** www.petitieonline.ro/petitie-p28651051.html" target="_blank">PETITIA NOASTRA - semneaza si tu!!

Mergi la inceput