Topic - concediul pt. ingrijirea copilului (CIC)

Raspunsuri - Pagina 49

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns crengu75 spune:

Multumesc Musette.

Crengu de mufitza Rianna (2.08.2008) si gandacel Cristian( 5 anisori)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Musette79 spune:

Cineva a intrebat daca e necesar ceva foaie de la pensii: nu e.

Eu am o intrebare pt cine si-a depus dosarul si a formulat cererea de venit. E bine cum am formulat-o eu?

Societatea ……………………………. cu sediul in localitatea………………………, adresa…………………………………………, nr telefon…………………………, CUI ………………………………, adeverim prin prezenta ca D-na ……………...... ………………………., avand CNP ……………………………… a realizat in ultimele 12 luni anterioare nasterii copilului urmatoarele venituri nete:

LUNA/ANUL VENIT NET (RON)
-----

Subsemnatul ………………….…………….. avand functia de ………………………
certifica exactitatea datelor cuprinse in prezenta adeverinta.



Tre sa mai specific ceva?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amironeanu spune:

Salut!

Inca nu am apucat sa citesc, dar la Iasi, pe site-ul Directie de Munca si Protectie sociala este si un model de adeverinta www.ddfssiasi.ro/noutati.php" target="_blank">aici. Sper sa fie de folos.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicic76 spune:

intrebare, intrebatoare, elara, please help

eu, mamica, o zile concediu prenatal, minim 42 zile postnatal,pana la 126 am de luat, dar nu-mi voi suspenda nici un contract de munca
el, taticul, se va ocupa de pitic si va intra in concediu ingrijire copil

dupa mintea mea: am asteptat sa iau cele minim 42 zile postnatal si sa treaca cele 60 de zile ptr depunerea dosarului, adica sa depun acum in ianuarie,dupa noua lege, am studiat mai bine legea si mintea mea creatza intelege ca taticul tb sa depuna deja dosarul????? postnatalul meu este venit separat? si am depasit deja cele 60 de zile aferente avand in vedere ca cupilul are 2 luni jumate?sau
1. indemnizatia se acorda cu ziua depunerii dosarului, adik ianuarie (varianta gri0
2. indemnizatia se acorda cu ziua imediat urmatoare nasterii copilului, avand in vedere ca taticul nu are postnatal (varianta roz)
3. nu se acorda ptr ca a expirat termenul depunerii(cele 60 zile) (varianta supersmolita) ptr ca eu chiar nu pot sa intru in CIC


multam anticipat!

Mamica de VLAD 19.10.2008

falcone
Povestea lui Falkone zis si Ventuza
D'ale gravideniei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Musette79 spune:

amironeanu, mersi mult! Aici la Cluj n-au formular si cum eu am din 3 parti venituri, o sa am 2 adeverinte de venit + decizia de la pfa.

Eu merg pe varianta mea, sa nu-mi puna acolo o medie, apoi alta medie de la celalt loc de munca +pfa, cine stie ce iese... asta e ideala in cazul unui singur loc de munca.

Multumim pt informatii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elara spune:

Citat:
citat din mesajul lui felicic76

intrebare, intrebatoare, elara, please help


trebuie sa mai studiez. nu stiu legea asa de bine. sper sa pot sa iti raspund maine. am vz eu cev ape acolo dar nu vreau sa-ti dau sperante false.


Elara, fericita mamica
a Mariei Roxana (20.03.2008)
Albumul printesei mele

www.sansalaviata.ro/implicare.php" target="_blank">Campania - Sansa la viatza!

"Ataseaza-te de cei care te pot face mai bun, primeste pe cei pe care, la randul tau, ii poti face mai buni." Seneca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamiseli_11 spune:

Salutare, iaca am revenit cu alta intrebare. Eu sunt angajata cu norma intreaga la 2 firme si intentionez sa cumulez cele 2 salarii si din suma rezultata sa iau 85% ca indemnizatie pt cresterea copilului. Toate bune si frumoase pana acum dar, si acum marele dar, trebuie sa dovedesc la ambele firme stagiul de cotizare anterior nasterii copilului pe 12 luni? Sau e bine daca am stagiu de cotizare la una din firme si nu mai conteaza ce e la a doua? Faza e ca la a 2-a firma in ianuarie 2008 am fost trecuta in concediu fara salariu pt ca firma nu avea activitate. Va rog un raspunss!!

Mihaela de Miruna Cosmina (13.11.2008)

Pozele mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elara spune:

Citat:
citat din mesajul lui Gandacel

Buna!
Cine oare ma poate lamuri cu privire la modul de calcul? Ce venituri se iau in calcul intr-o situatie de acest gen?


toate detaliile privind le gasesti in normele de aplicare ale OUG 148 din 3 noiembrie 2005.
e vb de HG 1025 din 9 august 2006 modificata de HG 1682 din 23 decembrie 2008.

Cate ceva din aceste norme am mai scris si eu in paginile anterioare. Sper sa iti fie de folos.


Elara, fericita mamica
a Mariei Roxana (20.03.2008)
Albumul printesei mele

www.sansalaviata.ro/implicare.php" target="_blank">Campania - Sansa la viatza!

"Ataseaza-te de cei care te pot face mai bun, primeste pe cei pe care, la randul tau, ii poti face mai buni." Seneca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elara spune:

Citat:
citat din mesajul lui Jasmin012

As dori sa stiu si eu daca, conform noii legi privind indemnizatia pt crestrea copilului, as putea beneficia si eu de bani. Am un baietel de 13 luni si pana acum nu am luat nici o indemnizatie pt ca nu ma incadram.


Esti sigura ca nu te incadrai?
Ai incercat sa depui dosar si l-au respins?
Nu stiu f bine legea dar stiu ca studiile universitare de zi se asimileaza perioadei in care ai realizat venituri impozabile deci bresa ar fi acoperita. Maine o sa-ti spun exact unde scrie.
Mai ramane de vazut daca mai poti cere CIC si indemnizatie asa tarziu, dar, cum ama raspuns si mai devreme cuiva, parca am vazut ceva...Mai citesc maine ca nu am timp acum si iti spun.

Cat despre cei la care lucrai, e posibil sa te fi concediat fiindca nu ai facut cerere de suspendare a contractului de munca.


Elara, fericita mamica
a Mariei Roxana (20.03.2008)
Albumul printesei mele

www.sansalaviata.ro/implicare.php" target="_blank">Campania - Sansa la viatza!

"Ataseaza-te de cei care te pot face mai bun, primeste pe cei pe care, la randul tau, ii poti face mai buni." Seneca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elara spune:

Citat:
citat din mesajul lui mamiseli_11

Salutare, iaca am revenit cu alta intrebare.


eu as zice ca e suficienta adeverinta ca ai cotizat de la o sg firma.


Elara, fericita mamica
a Mariei Roxana (20.03.2008)
Albumul printesei mele

www.sansalaviata.ro/implicare.php" target="_blank">Campania - Sansa la viatza!

"Ataseaza-te de cei care te pot face mai bun, primeste pe cei pe care, la randul tau, ii poti face mai buni." Seneca

Mergi la inceput