Topic - concediul pt. ingrijirea copilului (CIC)

Raspunsuri - Pagina 48

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns chris spune:

eu am sunat din nou la asistenta sociala la Deva, si am intrebat exact ce acte trebuie pentru a beneficia de 85% daca sunt deja in CIC si mi-a spus clar, ca, desi in norme nu apar tipizate, ele au primit de la directia muncii un model de adev de venit si de cerere si ca numai luni sunt gata si pana atunci nu primesc dosare, ca asa le cere directia muncii. asa ca nu am ce sa fac, astept sa scoata acele tipizate, care clar sunt probabil concepute de directia muncii de aici ca sa evite neintelegerile si greselile de la inceput. imediat ce o sa am asa ceva, o sa postez aici, dar probabil ca doar luni o sa am hartiile.

edit: mai precizez odata, ce am spus eu aici se aplica pentru Deva

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mi_bebelina spune:

Ziua buna si de la mine….
Cu cat vreau sa ma informez mai mult cu atat parca apar mai multe necunoscute si nu le dau de capat:
Sa va zic situatia mea, poate ma puteti ajuta…
Am nascut pe 20 mai 2008, insa eu nu am 12 luni la ultimul loc de munca, fiind angajata din 12 iulie 2007 aici. Nu e vorba ca nu am 12 luni pentru ca imediat ce mi-am dat demisia, m-am si angajat, practic nu am nici o zi lipsa din cele 12 luni dinaintea nasterii copilului(altfel nici cei 600 Ron nu aveam cum sa-i primesc acum). Una din intrebari este: adeverinta de venit iau din ambele locuri?adica o adeverinta pentru veniturile obtinute pana la 12 iulie 2007 si o alta de la celalalt loc de munca incepand cu 12 iulie 2007?O alta problema………prima mea slujba a fost aceea de cadru didactic. In aceasta situatie noi nu avem prima de concediu, insa salariul pe iulie si august se da din luna iunie(practice in luna iunie eu am primit 3 salarii). Cand mi-am dat demisia, mi s-au cerut banii inapoi si am fost de accord sa ii restitui cu conditia sa mi se plateasca zilele de concediu neefectuat care era de fapt acelasi lucru, aceeasi suma……..prin urmare nu am mai dat nici un ban inapoi. Intrebarea este………se pun si acesti bani(cei pentru zile de concediu neefectuat) in calcul la indemnizatie? Ca doar e venit….Alte prime, cum ar fi cea de Craciun de exemplu, se pun la calcul?
In cazul meu ce luni se iau in calcul? Iunie 2007 – Mai 2008(venitul din luna mai este ca cel din luna aprilie). Oricum daca e sa o luam logic, venitul din luna anterioara nasterii este egal cu cel din luna in care ai nascut, avand in vedere ca esti in concediul de sarcina si lauzie si ai 85% care de fapt e mai mare decat salariul tau normal pentru ca nu mai platesti nu stiu ce dari la stat(sunt 63 de zile inainte de nastere si 63 dupa; poti lua mai multe inainte cu conditia sa iti ramana 42 dupa nastere)…

Zau ca sunt in ceata….


Deliutza Broscutza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chris spune:

parerea mea personala este ca:
1. da, trebuie sa obtii adeverinta de venit de la toate locurile de munca din cele 12 luni dinaintea nasterii copilului
2. se ia in considerare orice venit impozabil obtinut in cele 12 luni dinaintea nasterii copilului, deci, da, si cele din concediile medicale si de odihna si de ce or mai fi ele, ca au fost impozitate, si prime, si tot.
3. pe adeverinta de venit cred ca trebuie sa se treaca si luna in care s-a nascut copilul si zilele aferente dinaintea nasterii lui, chiar daca nu se va lua in calcul deoarece se precizeaza ca in locul lunii in care s-a nascut copilul se ia in calcul cea anterioara, dar eu cred ca oricum trebuie trecuta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mi_bebelina spune:

Citat:
citat din mesajul lui chris

parerea mea personala este ca:
1. da, trebuie sa obtii adeverinta de venit de la toate locurile de munca din cele 12 luni dinaintea nasterii copilului
2. se ia in considerare orice venit impozabil obtinut in cele 12 luni dinaintea nasterii copilului, deci, da, si cele din concediile medicale si de odihna si de ce or mai fi ele, ca au fost impozitate, si prime, si tot.
3. pe adeverinta de venit cred ca trebuie sa se treaca si luna in care s-a nascut copilul si zilele aferente dinaintea nasterii lui, chiar daca nu se va lua in calcul deoarece se precizeaza ca in locul lunii in care s-a nascut copilul se ia in calcul cea anterioara, dar eu cred ca oricum trebuie trecuta.



Multumesc mult de raspuns

Deliutza Broscutza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crengu75 spune:

O intrebare mi-a rasarit in cap.
Eu am nascut in august. Deci trebuie veniturile iulie 2008- august 2007.
Dar, trebuie venitul aferent lunii iulie pe care l-am incasat in august sau ce am luat in mana in luma iulie, adica aferent lui iunie?

Crengu de mufitza Rianna (2.08.2008) si gandacel Cristian( 5 anisori)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dilaural spune:

Buna,

am si eu o intrebare ... daca stie cineva.
Se iau in considerare numai venituri realizate din salarii sau orice fel de venituri supuse impozitarii?

Multumesc si va pup!



Dilaural cu Andreea Eliza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Musette79 spune:

Salutare!

Am fost la noi la primarie, in Cluj si cel putin eu m-am lamurit cat de cat:

1. Cerere pt suspendarea contractului de munca scrisa de mana (nu este tipizat, multumim fetei care a postat un model ft bun). Cererea sa fie din ziua urmatoare a CM sau a CO de odihna (cazul meu, in decembrie mi-am luat CO ramas pe 2008) + copie dupa cererea de concediu + declaratie pe proprie raspundere ca am fost in concediu in perioada aia

2. Decizia de suspendare in original de la firma

3. Adeverinte de la ambii angajatori (am cele 12 luni la 2 locuri de munca, fara intrerupere, 8 luni la o firma si 4 luni la alta), alea cu zilele cotizate din luna - tipizate

4. Adeverinte de la ambii angajatori ca ai fost angajata de la data de la data de, ultima zi de maternitate etc (tipizate)

5. Adeverinte pt venitul net de la ambele firme (se trece numai venitul net, nu si cel brut). Eu am nascut in 1 august asa ca-mi iau veniturile din august 2007 - 31 iulie 2008; dar am intrebat pt cele care au nascut de ex la 7 august, se cere adeverinta de venit si pe luna august in care a nascut, ca se calculeaza venitul din 7 august 2007 - 7 august 2008 (cica aia de la munca defalcheaza pe zile/luni si calculeaza)

5. Pt PFA (eu am avut cu norma fixa de venit): copie dupa autorizatie, copie dupa decizia de anulare (cazul meu); decizia de impunere de la finante (aia unde zice ca, conform normei, pe anul 2007 venitul net este de...). Degeaba am avut contract separat cu danezii mei, daca nu apar la finante ca venituri impozabile nu se iau in calcul (asta pt cei cu norma fixa de venit, pt cei cu norma reala se iau, ca doara is declarate)

Ce m-o lasat in ceata o fost faza cu cererea de suspendare a cartii de munca si intrarea in CIC, sa fie imediat dupa concedii, mi-a zis ca mai bine sa nu apara zile lucrate pe decembrie (eu am 8 zile asa, ca am crezut ca am concediu de odihna mai mult, dar din cauza ca am fost in maternitate, iar pt concediu medical nu se acorda zile de odihna, am pierdut 8 zile de CO si am gaura). O zis sa pun atunci cererea sa fie cu data de 18 decembrie, cand mi se termina mie concediul...

Saptamana asta sper sa adun dosarul. Va pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Musette79 spune:

dilaura eu stiu ca orice fel de venituri supuse impozitarii.

crengu, trebuie venitul aferent lunii iulie pe care l-ai incasat in augustm ( si eu iau salarul pe o luna la inceputul lunii urmatoare). Nu conteaza cand l-ai incasat, conteaza pt ce luna era.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jasmin012 spune:

As dori sa stiu si eu daca, conform noii legi privind indemnizatia pt crestrea copilului, as putea beneficia si eu de bani. Am un baietel de 13 luni si pana acum nu am luat nici o indemnizatie pt ca nu ma incadram. Eram gravida in luna a 3-a cand fostul meu angajator m-a anuntat ca inchide activitatea firmei la care lucram. Problema este ca m-a anuntat de acest lucru in mai 2007, desi activitatea firmei a fost incheiata pe 31 martie, deci cu mai mult de o luna inainte. Poate ca ar fi trebuit sa-i dau in judecata, dar fiindu-mi si prieteni am lasat lucrurile asa si mi-am cautat de lucru in alta parte. Mi-am gasit repede servici, dar cu toate astea luna aprilie 2007 a ramas neacoperita, neputand cotiza... Si asa am ramas fara indemnizatie, desi la noua firma am stat 6 luni. Mentionez ca in tot timpul acela eram si studenta in ultimul an la facultate, la zi, si ca din pacete nu mi-am dat licenta in acel an, tocmai pt ca aveam servici nou si nu puteam lipsi. Cam asta ar fi, in mare, povestea. Desi nu am facut copilul pt bani (am luptat vreo 4 ani ca sa-l am), acum este destul de greu sa traim doar din salariul sotului, mai ales pe fondul acestei crize economice. Culmea este ca noii angajatori mi-au si cerut sa-mi dau demisia in momentul in care au trecut cele 4 luni de concediu pre si post natal pt ca nu m-am dus la serviciu cum imi cereu ei. E adevarat ca nu mi-am dat demisia dar cred ca deja m-au concediat, cel putin din punctul lor de vedere nu mai lucrez la ei. Cartea de munca o am inca la ei dar nu stiu daca dupa trecerea celor 2 ani le pot cere sa ma primeasca la servici si ei sunt obligati sa ma primeasca, sau daca am dreptul sa le cer sa ma bage in somaj, etc


Jasmin si micutzul Lucas Daniel (28.11.2007)

www.flickr.com/photos/23373490@N02/" target="_blank">poze cu mogaldeatza


www.flickr.com/photos/30849078@N05/" target="_blank">Lucas la 1 an

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gandacel spune:

Buna!
Imi cer scuze de pe acum, nu reusesc deloc sa scriu ceva inteligibil cu copiii peste mine, insa am sa incerc macar sa zic in doua vorbe ce nelamurire am eu (s-ar putea sa dau unele idei unora, dar trebuie sa ma lamuresc!).
Textul de care vorbim toate suna asa:
Art. 1. - (1) Incepand cu data de 1 ianuarie 2009, persoanele care, in ultimul an anterior datei nasterii copilului, au realizat timp de 12 luni venituri profesionale supuse impozitului pe venit potrivit prevederilor Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare, beneficiaza de concediu pentru cresterea copilului in varsta de pana la 2 ani sau, in cazul copilului cu handicap, de pana la 3 ani, precum si de o indemnizatie lunara in cuantum de 600 lei sau, optional, in cuantum de 85% din media veniturilor realizate pe ultimele 12 luni."
ART. II
Pot beneficia de prevederile art. 1 alin. (1) din Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 148/2005 privind sustinerea familiei in vederea cresterii copilului, aprobata cu modificari si completari prin Legea nr. 7/2007, precum si cu modificarile aduse prin prezenta lege, si persoanele care se afla in plata la data intrarii in vigoare a prezentei legi.

Este extrem de neclar pentru cineva in situatia mea, adica: din CIC 1 am intrat direct in CIC 2, veniturile din CIC 1 se asimileaza celor profesionale. M-am reintors la munca anul trecut in martie si am reintrat in CIC 2 (nu conteaza motivele) la 1 octombrie 2008. Daca textul ar suna clar, adica sa spuna "media veniturilor realizate in cele 12 luni dinaintea nasterii copilului", stiam sigur ca voi lua in ocntinuare cele 800 lei ca si pana acum. CUm suna textul de lege, ultiele 12 luni sunt ultimele 12 luni... pur si simplu?! Calendaristice, sau ce? Ca atunci s-ar lua in calcul veniturile pe care le-am realizat in cele 7 luni cat am fost la munca, la care s-ar adauga 5 luni de CIC (ca sa faca 12) si mi-ar ridica suficient de mult valoarea indemnizatiei. Cine oare ma poate lamuri cu privire la modul de calcul? Ce venituri se iau in calcul intr-o situatie de acest gen?
Are cineva date de contact de la instutia care se ocupa in acest moment de toata aceasta harababura? ca as da o fuga sa vorbesc cu cineva, sa ridic problema, sa se gandeasca cineva la ea, sa o pot rezolva macar in cateva luni, chiar daca banii ii primesc retroactiv, cine stie peste cate luni?
Multumesc pentru orice lamuriri imi puteti da si pt orice ajutor.

Mergi la inceput