Topic - concediul pt. ingrijirea copilului (CIC)

Raspunsuri - Pagina 47

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mamiseli_11 spune:

Buna seara. Urmaresc cu mare interes subiectul, saptamana asta depuns si eu doarul de intrare in CIC, va spun care e treaba la Galati cu 85%. Dar am o alta intrebare pt cine a intrat deja in CIC,
trebuie sa iau de la Casa de pensii stagiul de cotizare pt cele 12 luni ca sa dovedesc ca pot intra in CIC? Sau e suficienta adeverita tipizata pe care o completeaza angajatorul? Daca ati putea sa-mi dati un raspuns cat mai rapid, v-as fi tare recunoscatoare ca sa ma misc cat mai repede cu dosarul (aici dureaza 2 luni pana vin banii )

Mihaela de Miruna Cosmina (13.11.2008)

Pozele mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elara spune:

Citat:
citat din mesajul lui malinas

Buna,

are cineva un model de cerere pentru suspendarea contractului individual de munca in vederea intrarii in CIC? Multumesc



nu e model
e cererea asa cum mi-am scris-o eu.
sper sa iti fie de folos.








Stimata/stimate doamna/domnule........functia,


Subsemnata, cum te cheama, supun aprob#259;rii dumneavoastr#259; suspendarea contractului meu de munc#259;, începând cu data de ............, în baza prevederilor art. 51, lit a) din Legea nr. 53/2003 – Codul Muncii („contractul individual de munc#259; poate fi suspendat din ini#355;iativa salariatului, în urm#259;toarele situa#355;ii: a) concediu pentru cre#351;terea copilului în vârst#259; de pân#259; la 2 ani”).
Anexez certificatul de nastere nr.........din.......


Cu considera#355;ie,



data cum te cheama




Elara, fericita mamica
a Mariei Roxana (20.03.2008)
Albumul printesei mele

www.sansalaviata.ro/implicare.php" target="_blank">Campania - Sansa la viatza!

"Ataseaza-te de cei care te pot face mai bun, primeste pe cei pe care, la randul tau, ii poti face mai buni." Seneca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elara spune:

azi credeam ca am ramas fara argumente in sprijinul a ceea ce am inteles eu din lege.
acum...am mai gasit unul:

daca nu se lua in considerare deloc luna in care s-a nascut copilul..., cum ziceti voi, nu avea sens sa mai faca vorbire de ea in punctl 10, alin 4, nu?
spuneau simplu ult 12 luni inainte de nasterea copilului, cu exceptia lunii in care s-a nascut.

daaar..ei , o socotesc si pe aceasta... cu precizarea ca pentru ea se socoteste venitul din luna anterioara.

acum e limpede? sau eu sunt gica contra?


Elara, fericita mamica
a Mariei Roxana (20.03.2008)
Albumul printesei mele

www.sansalaviata.ro/implicare.php" target="_blank">Campania - Sansa la viatza!

"Ataseaza-te de cei care te pot face mai bun, primeste pe cei pe care, la randul tau, ii poti face mai buni." Seneca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cleopatra09 spune:

Eseea si Elara.... Sunteti sigure ca se iau in considerare si venitul de 6 mil/luna din cic 1? Eu una am inteles altceva: ca se iau in considerare doar veniturile supuse impozitarii, asta insemnand, si in cazul meu, ca se aduna veniturile din 10 luni in care am lucrat (celelalte doua luni fiind in cic 1), se imparte la 12 si se pondereaza cu 85%. Nu stiu de ce, nu mi se pare ok aceasta metoda de calcul dar eu asa am inteles ca se procedeaza. Daca bat campii, corectati-ma.

Iar faptul ca nu se ia in considerare luna in care s-a nascut copilul mi se pare anapoda. Sunt femei care nu-si iau nicio zi de prenatal inaintea de a naste, adica merg la serviciu pana cu o zi inainte de a naste. si daca o mama a nascut, de ex, pe 31 august si ea a lucrat pana pe 30 august, mi se pare o prostie sa nu iei in considerare si venitul din luna in care a nascut. Eu asa vad lucrurile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns malinas spune:

Citat:
citat din mesajul lui elara

Citat:
citat din mesajul lui malinas

Buna,

are cineva un model de cerere pentru suspendarea contractului individual de munca in vederea intrarii in CIC? Multumesc



nu e model
e cererea asa cum mi-am scris-o eu.
sper sa iti fie de folos.


Stimata/stimate doamna/domnule........functia,

Subsemnata, cum te cheama, supun aprob#259;rii dumneavoastr#259; suspendarea contractului meu de munc#259;, începând cu data de ............, în baza prevederilor art. 51, lit a) din Legea nr. 53/2003 – Codul Muncii („contractul individual de munc#259; poate fi suspendat din ini#355;iativa salariatului, în urm#259;toarele situa#355;ii: a) concediu pentru cre#351;terea copilului în vârst#259; de pân#259; la 2 ani”).
Anexez certificatul de nastere nr.........din.......


Cu consideratie,

data cum te cheama




Elara, fericita mamica
a Mariei Roxana (20.03.2008)
Albumul printesei mele

www.sansalaviata.ro/implicare.php" target="_blank">Campania - Sansa la viatza!

"Ataseaza-te de cei care te pot face mai bun, primeste pe cei pe care, la randul tau, ii poti face mai buni." Seneca


Multumesc mult, este exact ce aveam nevoie.Numai bine.

_
"You gotta sing like you don't need the money /You gotta love like you'll never get hurt
You gotta dance like there's nobody watching/ It's gotta come from the heart/If you want it to work" Adam Brand

Mama de bebe David (10 noiembrie 2008)
http://www.hi5.com/friend/photos/displayManageAlbum.do?ownerId=108925889&albumId=266267872

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxy29 spune:

Va rog,ajutati-ma ,ca nu ma lamuresc cum ar trebui sa arate adeverinta de venit pentru cele 12 luni anterior nasterii...
Cu scuzele de rigoare daca ma repet,parca a mai intrebat cineva dar nu mai stiu unde sa caut.
Deci eu am nascut pe 25 aprilie 2008.Ar trebui trecute veniturile aprilie 2007-aprilie 2008??Deci practic sunt 13 luni,nu??
Sun de ieri incontinuu la Hambarului si evident ca nu raspunde nimeni.

Multumesc,o zi frumoasa tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mitzi76 spune:

Elara si eu am inteles la fel ca tine, am si postat de altfel nelamurirea. oricum, eu am cerut adeverinta august 2007 - iulie 2008 pentru copil nascut pe 11 august. Ma duc maine si o sa intreb, dar parac vad ca o sa imi spuna ca ei doar primesc dosarul, nu ei fac si calculul. Eu acum voi depune prima data.

Mamicutza de Luca-Sebastian, David-Tudor si Toma-Paul
Primele zile ale lui Toma
Luca, David si Toma, cei trei muschetari!
www.petitieonline.ro/petitie/semneaza/vrem_85_pentru_ingrijirea_copilului-p04052042.html?msg_ok=1" target="_blank">PETITIA MAMICILOR
lucdavi2004@yahoo.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellis spune:

- cererea tip pt cic este pt mamele care intra de acum incolo in cic, pt cele care sunt deja, fac cerere de mana, pt calcularea celr 85%;
- adeverinta cuprinde luna in care s-a nascut copilul,cel putin asa e logic si asa se facea pe legislatia anterioara - dar acum e o harababura si in apul functionarilor.....
- nu este tipizat nici pt venituri, exista inainte, cred ca s poate folosi ca model cel vechi, desi cred ca vom face cateva drumuri cu adeverinta asta pana va arata cum vor domniile lor

Ellis,de ALESSIA MARIA (20.11.2007)
POVESTEA NOASTRA
UN ANISOR

Mergi la inceput
Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monaraus spune:

Citat:
citat din mesajul lui Musette79

M-am lamurit ca nici aici nu au formular standard (tipizat) pt venituri, ii adeverinta aia standard cum ca ai realizat venituri impozabile, cate zile ai lucrat pe luna (ca esti eligibila sa intri in CIC).

Maine dimineata merg la primarie si intreb. La mine buba ii cu PFA-ul, ca nu stiu ce acte le trebuie, si nici ei cred ca nu stiu. Si parca vad ca oi face minim 3 drumuri pana sa fie cum trebe...


Musette, ai aflat cum e cu PFA-ul? Eu sunt si salariata si PFA si platesc impozit... Beneficiem si de 85% din veniturile realizate ca PFA si pt care am platit impozit?

Mona, mami de Antonia (22.06.2004) si bb2 pe drum

Mergi la inceput