Topic - concediul pt. ingrijirea copilului (CIC)

Raspunsuri - Pagina 46

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Caprioara spune:

Mai fetelor, io nu cred ca se ia o luna de 2 ori. Mie mi-ar conveni, ca am venituri muuult mai mari in iunie 2008 (am avut si prima de conced), si mi-ar creste suma . Dar nu cred ca e asa, ci ca imi ia luna intreaga iulie 2007.

Caprioara, mami de Matei si de Ilinca
Povestea nasterii Ilincutzei
poze
(cont abimami2008 cu parola de la mailul comun)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oana Stefana spune:

[quote]citat din mesajul lui cleo78
[io.
am fo.
deci se intra direct la et 2, la camera 8, jos m-ai rau m-au naucit.

deci, tre adev. de venit, de la angajator, cu venitul net pe ultimile 12 luni INAINTE sa nasc.
plus copie la buletin
plus o cerere, care se poa face pe loc. Si de mana cred ca o fac, prin care cer sa imi inlocuiasca aia CIC u vechi, de 600 roni cu 85% din venit, cf legii xxx/xxx care nu o stiu.

a, pt cine e cu dreopturi de autor, tre adeverintsa de la administratia financiara? aminteles io bine? sau ceva de genu asta se numeshte institutia unde e inregistrat. Nu stiu exact, ca is si senila, si injinera, si nu le stiu.



Multumesc Cleo, sper sa ajung si eu miercuri...sau joi, depinde cand primesc adeverinta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elara spune:

adeverinta de venit tipizata o am si eu si se refera la veniturile ca si conditie pt dreptul la indemnizatie.

iar cererea este cea din monitorul oficial 872 din 23 decembrie 2008.


Elara, fericita mamica
a Mariei Roxana (20.03.2008)
Albumul printesei mele

www.sansalaviata.ro/implicare.php" target="_blank">Campania - Sansa la viatza!

"Ataseaza-te de cei care te pot face mai bun, primeste pe cei pe care, la randul tau, ii poti face mai buni." Seneca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxy29 spune:

Elara ,te rog,poti atasa si pentru mine(noi,care mai are nevoie) aceea adeverinta de venit?
Poate le dau un indiciu celor de la servici..

Multumesc anticipat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elara spune:

DENUMIRE ANGAJATOR
Elemente de identificare

ADEVERIN#354;#258;
nr. ………… / ………….....
Se adevere#351;te prin prezenta c#259; d-na/dl.…………………............................……………………………………
CNP………………..........……………..domiciliat#259;/domiciliat ξn loc.………………………….…………, str. ………………….……………..…… nr. …… bl. …… sc. …… etj. …… ap. ……, sector/jude#355;……, angajat ξn unitatea noastr#259; de la data de.........................,
Ξn perioada de la...................pβn#259; la.................a beneficiat de indemniza#355;ie de maternitate /
indemniza#355;ie pentru cre#351;terea copilului.
La data de.........................se ξmplinesc cele 42 de zile din concediul de l#259;uzie.*
A depus cerere, ξnregistrat#259; cu nr. …...…/….....…… pentru acordarea............................................................
ξncepβnd cu data de…………………...........................
A realizat venituri profesionale supuse impozitului pe venit sau stagiu de cotizare ξn sistemul public de pensii, dup#259; cum urmeaz#259;:
- de la (lun#259;/zi)......................pβn#259; la(lun#259;/zi) .................... a avut calitatea de………..………………........….
(ex:salariat cu contract individual de munc#259; cu norm#259; ξntreag#259;);
- de la (lun#259;/zi)......................pβn#259; la(lun#259;/zi) .................... a avut calitatea de……………….….(ex:#351;omer);
- de la (lun#259;/zi).....................pβn#259; la(lun#259;/zi) ................... a avut calitatea de………...............………..……. (ex:salariat cu contract de munc#259; pe durat#259; determinat#259;, cu ½ norm#259;).
- de la (lun#259;/zi)......................pβn#259; la (lun#259;/zi).................... a avut calitatea de……………...……………etc.
- Ultima zi/lun#259; de plat#259; a indemniza#355;iei de maternitate/pentru cre#351;terea copilului a fost ..........................
- Indemniza#355;ie pentru cre#351;terea copilului restant#259;, aferent#259; perioadei: de la (lun#259;/zi) ……………....pβn#259; la
(lun#259;/zi) ……………….........................................................

Subsemnatul..................................................avβnd func#355;ia de..........................................declar c#259; datele cuprinse ξn prezenta adeverin#355;#259; sunt reale.
s.s. reprezentantul legal




Elara, fericita mamica
a Mariei Roxana (20.03.2008)
Albumul printesei mele

www.sansalaviata.ro/implicare.php" target="_blank">Campania - Sansa la viatza!

"Ataseaza-te de cei care te pot face mai bun, primeste pe cei pe care, la randul tau, ii poti face mai buni." Seneca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elara spune:

dar, cum am spus e aceea care atesta ca ai realizat venituri impozabile si ca esti eligibila pt indemnizatie.
aceasta sigur ai depus-o deja cand ai intrat in cic.
eu nu m-am lamurit inca daca mai trebuie depusa inca o data

nu cred ca exista model de adeverinta pt veniturile folosite la calculul a 85%



Elara, fericita mamica
a Mariei Roxana (20.03.2008)
Albumul printesei mele

www.sansalaviata.ro/implicare.php" target="_blank">Campania - Sansa la viatza!

"Ataseaza-te de cei care te pot face mai bun, primeste pe cei pe care, la randul tau, ii poti face mai buni." Seneca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxy29 spune:

Asa e Elara,adeverinta aceea am depus-o deja cand am facut dosarul initial.Multumesc oricum pentru raspuns!
Deci nu exista adeverinta standard pt a depune la recalculare,asta vroiam sa stiu....las la libera inspitratie a doamnei de la contabilitate care imi va compune adeverinta!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns malinas spune:

Buna,

are cineva un model de cerere pentru suspendarea contractului individual de munca in vederea intrarii in CIC? Multumesc

_
"You gotta sing like you don't need the money /You gotta love like you'll never get hurt
You gotta dance like there's nobody watching/ It's gotta come from the heart/If you want it to work" Adam Brand

Mama de bebe David (10 noiembrie 2008)
http://www.hi5.com/friend/photos/displayManageAlbum.do?ownerId=108925889&albumId=266267872

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Musette79 spune:

M-am lamurit ca nici aici nu au formular standard (tipizat) pt venituri, ii adeverinta aia standard cum ca ai realizat venituri impozabile, cate zile ai lucrat pe luna (ca esti eligibila sa intri in CIC).

Maine dimineata merg la primarie si intreb. La mine buba ii cu PFA-ul, ca nu stiu ce acte le trebuie, si nici ei cred ca nu stiu. Si parca vad ca oi face minim 3 drumuri pana sa fie cum trebe...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chris spune:

se poate sa fie vorba de acel tipizat de care ziceti voi, dar eu am specificat ca sunt deja in CIC, si a zis ca e o altfel de cerere pentru a opta pentru cei 85% si un tipizat pe care tre sa-l duc la servici pentru adeverinta de venit, si ca inca nu le au, acu, oi vedea eu ce imi dau, sper doar ca a inteles cucoana aia ce am vrut, ca a fost destul de amabila.

edit: ma gandeam acum ca poate s-au hotarat sa faca niste cereri standard si adev de venit standard pentru a evita de la inceput greselile, ca sa nu ducem fiecare cum ne da de la servici cum le taie capul pe tantile de la firma

Mergi la inceput