Topic - asigurari sociale,somaj, sanatate

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns velenamaria spune:

Buna Marius,
am si eu o intrebare. lucrez in invatamant din 2003 cu o intrerupere de 6 luni ( am fost plecata din tara avand concediu fara plata).Aceasta intrerupere este din noiembrie 2005=mai 2006. Cand am reluat serviciul se spunea ca se poate sa trebuiasca sa platesc eu asigurarile de sanatate pe cele 6 luni , dar intr-un final doamna doctor de familie a spus ca nu e nevoie. Intre timp am avut un copil, am stat acasa 2 ani si in prezent lucrez din septembrie 2009. Zilele trecute am aflat ca nu mai sunt asigurata si ca la doctorul unde sunt inscrisa apar ca avand 'pachet minimal'( desi pana acum am beneficiat de analize gratuite,
medicamente compensate etc). Doctorul imi cere o adeverinta de salariat care sa fie vizata de casa de asigurari....adeverinta care nu-mi va fi vizata decat daca platesc cele 6 luni.
Intrebarea mea este..De ce sa fie nevoie sa platesc cele 6 luni ACUM??? chiar nu inteleg..si De ce pana acum nu am fost informata ca trebuie platite si am beneficiat de asigurare medicala ca orice om platitor de cas?
urmeaza sa nasc cel de al doilea copil in septembrie si chiar nu as vrea sa am probleme.
O sa pot intra in concediu de ingrijire daca nu platesc?
am inteles ca e undeva in jur de 80 de lei pe luna...ceea ce mi se pare absurd...

sper sa se inteleaga intrebarile mele,,,sunt foarte derutata si confuza in privinta sistemului de la noi si nu stiu unde m-as putea informa cel mai rapid si corect.

multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Mda - asa este va trebui sa achiti cele 6 luni la casa de sanatate. faptul ca ai fost in concediu fara plata nu exonereaza obligatia de a se plati sanatatea daca doresti sa ai viza pe adeverinta. Asta e.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns velenamaria spune:

Multumesc pentru raspuns,
dar perioada in care am fost in concediu fara plata in Romania eu am lucrat cu contract in SUA si deci am platit asigurari acolo,,,e normal sa platim in doua tari?
cum se calculeaza suma pe care va trebui sa o platesc?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Nu are relevanta ca ai lucrat in USA. Nu exista niciun protocol intre Romania si USA in acest sens.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns velenamaria spune:

Multumesc pentru raspuns.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danotino spune:

buna ziua
1. sunt in cic, iar saptamana viitoare va trebui sa ma internez pt o interventie chirurgicala. stiu ca de obicei la internare iti trebuie o adeverinta de la serviciu. in acest caz eu ce duc si cum demonstrez ca platesc asigurari? de unde iau acea adeverinta? nu primesc talon de indemnizatie pt ca imi intra banii pe card... decizie de cic nu am primit. or sa ma creada pe cuvant :)) ???

2. as vrea sa duc copilul la o cresa inainte cu vreo 3 luni sa implineasca doi ani, sa vad daca se adapteaza. in cazul acesta mi se va opri indemnizatia? cresa functioneaza doar pana la ora 12,oo.
multumesc anticipat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

1. Ti se elibereaza adeverinta de la serviciu ca esti angajata dar se precizeaza ca esti in CIC. Se vizeaza la casa de santate.
2. Da - pierzi indemnizatia daca institutionalizezi copilul.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danotino spune:

multumesc mult marius.
mi se pare strigator la cer faza cu cresa :)) asta e...
o seara buna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Viviannie spune:

Buna,

(sper ca am nimerit bine topicul)

Eram la consult Szeged pt bb2 si stand la rand, vorbesc si cu o alta mamica, din Deva, despre decontarile CAS ale operatiilor efectuate in HUN.
Aflu cu stupoare ca exista o alta CAS (!!!!!), a CFR-istilor, care suma pt operatia gineco facuta in Szeged de doamna, i s-a decontat in 2 SAPTAMANI. ok... Alt domeniu, alte reguli, dar totusi... eu am depus dosarul de 1 an pt recuperarea sumelor de la prima nastere in HUN, si... mi-e inca blocat dosarul la Bucuresti pe motivul ca ar mai trebui sa primesc ceva in plus la suma si pt bb (si asta de 6 luni incoace!!!). Praf aruncat in ochi!
Si ce nu inteleg este: de ce d-na din Deva cand se duce pt diferite alte motive medicale la spitale ce nu au contract cu CAS CFR este privita drept paria???
Acum mai nou se face discriminare pe domenii de activitate??? cas nu e tot cas??? NU PLATIM TOTI BANI PT SERVICII MEDICALE??? nu muncim toti la fel pt venituri si protectie sociala, indiferent de domeniul de activitate???
Ce sa zic? Sa ma impac cu gandul k nu mi-a placut sa dau la liceul CFR si sa lucrez pe-acolo si TOT EU IS DE VINA K NU BENEFICIEZ MAI REPEDE de decontarea de la cas??????????????????
OAMENI BUNI!!! A INNEBUNIT LUMEA ACEASTA???? SAU EU????
chiar nu putem face nimic? chiar trebuie sa mergem personal la Bucuresti sa stam pe la usi ca sa ne primim banii inapoi de drept????



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dudu200705 spune:

Dragilor, va rog frumos sa ma ajutati cu cateva informatii: pe 20.04.2010 am inchis cartea de munca la firma unde lucram- prin demisie (vechime aproape 9 ani neintrerupta) si acum, la inceputul lui mai, depun dosarul pentru infiinare pfa. Dupa deschidere pfa voi merge la CASS si Casa de pensii pentru contracte dar ce se intampla cu cele 2-3 sapt."libere" intre vechiul loc de munca si infiintarea pfa? Voi putea beneficia de continuitate de 12 luni in cazul unui bb? Care ar fi cea mai buna solutie in acest moment pentru a beneficia de CIC in cazul unei sarcini?

Multumesc anticipat pentru raspunsuri.

Mergi la inceput