Topic - asigurari sociale,somaj, sanatate

Topic - asigurari sociale,somaj, sanatate | Autor: marius

Link direct la acest mesaj

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns elilov3 spune:

buna ziua
marius am o intrebare
de la data de 31.08 am ramas fara serviciu intrucat lucrez in invatamant si pana la data respectiva am functionat la o scoala. acuma de la 01.09 am bagat somajul intrebarea mea este pot sa primesc prenatalul sau postnatalul si daca da somajul il plateste unde duc prenatalul...daca sti ceva as fi recunoscatoare..a si am omis ceva la data de 31.08 aveam o vechime de 5 ani integral in invatamant
multumesc
31+Dimitrie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_pradatu spune:

buna ziua .
am mai pus aceasta intrebare si la topicul Somaj dupa cic,dar nu am primit nici un raspuns,asa ca incerc aici poate am mai mult noroc.
In aprilie 2008 am terminat CIC,(mentionez ca mi-am platit singura asigurarile sociale)as avea dreptul la somaj?
Poate imi puteti raspunde careva.
va multumesc .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui elilov3

buna ziua
marius am o intrebare
de la data de 31.08 am ramas fara serviciu intrucat lucrez in invatamant si pana la data respectiva am functionat la o scoala. acuma de la 01.09 am bagat somajul intrebarea mea este pot sa primesc prenatalul sau postnatalul si daca da somajul il plateste unde duc prenatalul...daca sti ceva as fi recunoscatoare..a si am omis ceva la data de 31.08 aveam o vechime de 5 ani integral in invatamant
multumesc
31+Dimitrie


1. Cred ca trebuie sa va adresati AJOFM din localitatea in care domiciliati, nu cunosc exact procedura pentru administrarea formalitatilor, insa banii cred ca ii veti primi direct de la CASS (casa de sanatate). Stiu ca aveti dreptul la concediul de maternitate insa nu stiu exact cine anume va plateste banii AJOFM sau CASS. Daca aflati va rog sa ne comunicati sa stim si noi in viitor.
Multumesc

Pagina familiei / Mai multe...
www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank">Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui oana_pradatu

buna ziua .
am mai pus aceasta intrebare si la topicul Somaj dupa cic,dar nu am primit nici un raspuns,asa ca incerc aici poate am mai mult noroc.
In aprilie 2008 am terminat CIC,(mentionez ca mi-am platit singura asigurarile sociale)as avea dreptul la somaj?
Poate imi puteti raspunde careva.
va multumesc .

Oana, mamica de baietel poznas


Da aveti dreptul la somaj trebuie sa va adresati AJOFM ca sa vedeti exact procedura.

Pagina familiei / Mai multe...
www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank">Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_pradatu spune:


Marius iti multumesc frumos.
O zii buna tuturor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cgeea spune:

Am si eu o intrebare: cum se mai calculeaza acum ajutorul de somaj? Tocmai am aflat ca firma unde lucreaza sotul se va inchde curand, si suntem oarecum nepregatiti. Cautam un alt loc de munca, dar vreau sa stiu si ce se intampla daca nu gasim. Multumesc.

Gea, mami de Catinca-Ruxandra

pozele noastre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Indemnizatia de somaj este in suma fixa si neimpozabila, si reprezinta 75% din salariul de baza minim brut pe tara. La asta se adauga o cota procentuala din media salariului de baza lunar brut pe ultimele 12 luni din stagiul de cotizare, functie de perioada de cotizare, si anume: 3% pentru cel putin 3 ani, 5% pentru cel putin 5 ani, 7% pentru 10 ani, 10% pentru 20 de ani. Perioada in care somerul este indemnizat depinde, din nou, de stagiul de cotizare: 6 luni pentru stagiu intre 1 an si 5 ani, 9 luni pentru cotizare intre 5 si 10 ani, 12 luni pentru un stagiu care depaseste 10 ani.

Pagina familiei / Mai multe...
www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank">Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirona spune:

buna,
eu caut actele necesare pentru a depune dosarul de somaj. Ma puteti ajuta voi pana ajung sa merg la AJOFM din localitate sa intreb?

am gasit asa:
1. Act de identitate - Original si copie;
2. Certificat de nastere - Original si copie;
3. Certificat de casatorie - Original si copie;
4. Actele de studii si calificare - Originale si copii;
5. Adeverinta medicala din care sa rezulte ca solicitantul este apt de munca sau are restrictii medicale;
6. Acte eliberate de organele financiare teritoriale din care sa rezulte ca nu realizeaza venituri sau realizeaza, din activitati autorizate conf. legii, venituri mai mici decat indemnizatia de somaj;
7. Carnet de munca - Original si copie;
8. Adeverinta eliberata de societate (Anexa 14 - 26 la normele metodologice de aplicare a Legii nr.76, cu completarile si modificarile ulterioare); Anexa 8; Anexa 2;
9. Dosar cu sina.

MENTIONEZ ca am stat 2 ani in CIC - pe langa cele de mai sus oare nu mai am nevoie si de ceva acte pentru a dovedi acest lucru?
iesirea din campul muncii si apoi incetarea celor 2 ani de CIC?

multumesc anticipat.


Miro si Karina Ioana - 3 noiembrie 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elilov3 spune:

marius multumesc de raspuns....eu nu am mai raspuns deoarece la mine sa rezolvat intr-un final cu serviciul....oricum din ceea ce am vb eu cu fetele la somaj se depun actele pentru somas..si apoi la ceva timp dupa ce te iau in evidenta depui o cerere prin care soliciti plata prenatalului...acuma mai exact nu stiu pentru ca nu a mai fost cazul la mine.....cine merge si baga somajul poate sa intrebe pe doamnele de acolo sigur li se va spune aeact ce si cum
33+Dimitrie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns margheolita spune:


am si eu o intrebare pentru cunoscatori pt ca eu sunt novice in toate. Tocmai am aflat ca sunt insarcinata in 7 saptamani dar de la 1 dec a.c. voi intra in somaj. Am lucrat mai mult de 12 luni (16 luni) deci voi beneficia de 6 luni somaj adica pana in mai inclusiv iar eu voi naste undeva in iulie-august. Voi avea dreptul la concediu de maternitate si cel de crestere copil? Cum? Multumesc anticipat

Mergi la inceput