Topic - asigurari sociale,somaj, sanatate

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Ti-am raspuns pe mail.

Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cocufan spune:

buna seara.
voiam doar sa va anunt ca la AJOFM trebuie depus concediul prenatal.
sper ca am fost de ajutor pt ca si eu am aflat multe de aici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vrancioaia spune:

Buna,

Eu din 04.12.2008 am intrat oficial in "concediu prelungit"....adica mi s-a restructurat postul...acum umblu dupa acte ptr. dosatul de somaj. Daca - Doamne ajuta - reusim luna asta/viitoare sa concepem ,dar nu voi reusi sa -mi gasesc ceva de lucru si voi fi tot in somaj, o sa mai am parte de indemnizatia ptr. cresterea copilului...stiam ca trebuie sa ai 12 luni neintrerupte de munca.

multumesc anticipat



http://tt.lilypie.com/j40vp2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chris spune:

Buna,

Am si eu o nelamurire si poate ma puteti ajuta cu un raspuns.
Exista urmatoarea situatie a unei persoane:
1. este angajata cu carte de munca la o firma, iar dun 15 ianuarie urmeaza sa fie restructurata firma, deci vor fi toti disponibilizati
2. are un contract cu o alta firma de unde primeste un sal de 200 ron/luna
3. este asociat la o firma dar nu a realizat venituri pana acuma de acolo
Intrebarea este: daca va fi disponibilizat de la firma de la punctul 1 unde are si cartea de munca, si ramane in situatiile de la punctul 2 si 3, poate beneficia de somaj?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Daca are venituri din contract de munca (pct. 2) nu are cum sa fie considerata somera.

Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dpop spune:


daca am dat un apartament in chirie, l-am declarat la fisc pe suma reala, platesc impozit 16% - mai trebuie sa platesc si contributii la sanatate, sau alte contributii din banii primiti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Din cate stiu eu, nu.

Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oprietena spune:

Daca ma puteti ajuta: declaratiile de sanatate pt casele de sanatate din tara le pot trimite prin posta. Stiu ca acum ceva vreme existau niste plicuri speciale, aseara am fost la un oficiu postal si mi s-a spus ca nu mai sunt. Le pot cumpara din alta parte? sau cum sa procedez. Firma la care lucrez e din Buc si avem de trimis decl la 15 case din tara (exclus a merge persanl pt depunere).
Multumesc mult

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emicris spune:

Am si eu o intrebare referitor la cele 12 luni minime de cotizatie.Situatia mea e urmatoarea si nu stiu daca ma incadrez .Am terminat CIC pe 15 decembrie 2008 si de pe 12 01 2009 sunt angajata la o firma care se pregateste sa ma disponibilizeze.Lucrand doar din ianuarie pot sa primesc ajutor de somaj?Va multumesc!

mama zmeilor emi si adi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cecilia L spune:

In cat timp de la terminare CIC, poti sa-ti depui actele pentru somaj, lucrz in invatamant si contractul meu expira pe 31 august, odata cu CIC?

daca vreti sa ne vedeti si sa ne votati www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=ratusca%20din%20viata%20mea&page=3" target="_blank"> aici-cec1

Cecilia si Cristian Matei(07.09.2007)


asa crestem

Mergi la inceput