Topic - asigurari sociale,somaj, sanatate

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns monis5 spune:

Citat:
citat din mesajul lui cecilia L

In cat timp de la terminare CIC, poti sa-ti depui actele pentru somaj, lucrz in invatamant si contractul meu expira pe 31 august, odata cu CIC?

daca vreti sa ne vedeti si sa ne votati www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=ratusca%20din%20viata%20mea&page=3" target="_blank"> aici-cec1

Cecilia si Cristian Matei(07.09.2007)
asa crestem


Imediat dupa ce expira contractul de munca si CIC-ul? Eu asa ma gandesc ca e logic, dar nu mai usor ar fi sa incerci o intrebare la oficiul de somaj direct? Poate ne spui si noua ce afli.

Vroiam sa te intreb, daca puiutul tau e nascut pe 07.09.2007, cum se face ca CIC-ul tau expira la 31.08.2009 si nu expira la 07.09.2009?



monis 24

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Avalon spune:

Citat:
citat din mesajul lui monis5

Citat:
citat din mesajul lui cecilia L

In cat timp de la terminare CIC, poti sa-ti depui actele pentru somaj, lucrz in invatamant si contractul meu expira pe 31 august, odata cu CIC?

daca vreti sa ne vedeti si sa ne votati www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=ratusca%20din%20viata%20mea&page=3" target="_blank"> aici-cec1

Cecilia si Cristian Matei(07.09.2007)
asa crestem


Imediat dupa ce expira contractul de munca si CIC-ul? Eu asa ma gandesc ca e logic, dar nu mai usor ar fi sa incerci o intrebare la oficiul de somaj direct? Poate ne spui si noua ce afli.

Vroiam sa te intreb, daca puiutul tau e nascut pe 07.09.2007, cum se face ca CIC-ul tau expira la 31.08.2009 si nu expira la 07.09.2009?



monis 24


a scris mai sus ca are contract pe durata determinata si pe 31 august expira

***************** Cand prezentul va fi trecut, visele vor deveni realitate*****************

Avalon 21+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mari_paun spune:

Citat:
citat din mesajul lui monis5

Citat:
citat din mesajul lui cecilia L

In cat timp de la terminare CIC, poti sa-ti depui actele pentru somaj, lucrz in invatamant si contractul meu expira pe 31 august, odata cu CIC?

daca vreti sa ne vedeti si sa ne votati www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=ratusca%20din%20viata%20mea&page=3" target="_blank"> aici-cec1

Cecilia si Cristian Matei(07.09.2007)
asa crestem


Imediat dupa ce expira contractul de munca si CIC-ul? Eu asa ma gandesc ca e logic, dar nu mai usor ar fi sa incerci o intrebare la oficiul de somaj direct? Poate ne spui si noua ce afli.

Vroiam sa te intreb, daca puiutul tau e nascut pe 07.09.2007, cum se face ca CIC-ul tau expira la 31.08.2009 si nu expira la 07.09.2009?



monis 24


trebuie intai sa mergi la somaj si sa spui de cand ai fost CIC. Cu cat intarzii cu atat se micsoreaza stagiul de cotizare.
satgiul de cotizare pt somaj trebuie sa fie de 12 luni in ultimele 24 de luni, in cazul tau se scoate perioada de CIC si se calculeaza cele 12 luni dinainte.
pt alte intrebari concateaza-ma pe mail mari_paun@yahoo.com, ori PM


bazar pentru Ema

ajutati la terapia pentru Ema pe DC


Ajutati-ma sa inteleg lumea!



Mari, mami de Ema


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mari_paun spune:

Citat:
citat din mesajul lui emicris

Am si eu o intrebare referitor la cele 12 luni minime de cotizatie.Situatia mea e urmatoarea si nu stiu daca ma incadrez .Am terminat CIC pe 15 decembrie 2008 si de pe 12 01 2009 sunt angajata la o firma care se pregateste sa ma disponibilizeze.Lucrand doar din ianuarie pot sa primesc ajutor de somaj?Va multumesc!

mama zmeilor emi si adi

se scoate perioada de CIC si se i-a din urma cateva luni.
stagiul se calculeaza fara perioada de CIC, ai dreptul la somaj.

bazar pentru Ema

ajutati la terapia pentru Ema pe DC


Ajutati-ma sa inteleg lumea!



Mari, mami de Ema


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clodi spune:

Sunt gravida neasigurata medical la CNAS si nu am lucrat in ultimul an. Ce trebuie sa fac ????

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Sa te angajezi sau macar sa-ti faci asigurare de sanatate....insa e o problema va trebui sa platesti ceva bani acolo. Nu vei beneficia de CIC dar vei putea beneficia de concediul de maternitate.

Eu pur si simplu / Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clodi spune:

Cred ca glumesti Marius......cine angajeaza o gravida????
O sa merg la spital sa intreb cat costa nasterea si cu asta basta.
Multumesc frumos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clodi spune:

Gata m-am lamurit naterea este GRATIS!!!!
Daca vrei sa-ti faci asig medicala trebuie sa mergi la Adm Financiara sa scoti adev ca nu ai avut venituri dupa care la Casa de asigurari unde trebuie sa platesti 5,5% din sal minim pe economie. Plata se face in functie de cand nu ai mai lucrat ori platesti pe 5 ani, ori pe 6 luni depinde de la caz la caz. O nebunie, dar se poate face.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vrancioaia spune:

Buna,

Sunt o viitoare mamica, se pare ca pe la sf. lui Oct. o sa nasc. Intrebarea e , daca in cele 12 luni anterioare nasterii am fost 2 luni in somaj, mai pot beneficia de indemnizatie ?

Multumesc mult.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Avalon spune:

Citat:
citat din mesajul lui Vrancioaia

Buna,

Sunt o viitoare mamica, se pare ca pe la sf. lui Oct. o sa nasc. Intrebarea e , daca in cele 12 luni anterioare nasterii am fost 2 luni in somaj, mai pot beneficia de indemnizatie ?

Multumesc mult.



http://bd.lilypie.com/8vUop2.png


da, somajul e perioada asimilata

Mergi la inceput