Topic - asigurari sociale,somaj, sanatate

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mediajust spune:

Citat:
citat din mesajul lui luiza@rianna

am dreptul la somaj dupa CIC daca inainte de a intra in CIC am lucrat 1 an si 9 luni, dar pe perioada determinata? am tinut locul unei colege care era tot in CIC, dar intre timp am ramas insarcinata. eu am semnat contractul de munca care era pe perioada determinata, adica pana cand a revenit ea la serv dupa 2 ani. multumesc.

eliza


Da.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eladea2005 spune:

Buna!

am si eu o intrebare...

in decembrie 2009 se incheie cei 2 ani de CIC...sper ca voi putea intra in somaj,postul meu sigur se va desfiinta, firma are pb, ma rog, povestea e lunga...presupunand ca voi ramane insarcinata pe perioada somajului, (ne dorim si bb2 cat de repede), voi beneficia de indemnizatie de 6 mil. dupa ce se va naste copilul?

Astept raspunsul dvs..

multumesc mult!


*********************************************************
Andreea si Eric, micul meu univers... (9 decembrie 2007)

ERIC IN 2009...

ERIC , PRIMUL ANISOR

Eu sunt barbatelu' lu' mama!!! Uite ce mare am crescut !!!

BLOGUL NOSTRU

Esti mereu cu mine, in suflet, in gand...oriunde ai fi...pentru totdeauna...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mediajust spune:

Citat:
citat din mesajul lui eladea2005

Buna!

am si eu o intrebare...

in decembrie 2009 se incheie cei 2 ani de CIC...sper ca voi putea intra in somaj,postul meu sigur se va desfiinta, firma are pb, ma rog, povestea e lunga...presupunand ca voi ramane insarcinata pe perioada somajului, (ne dorim si bb2 cat de repede), voi beneficia de indemnizatie de 6 mil. dupa ce se va naste copilul?

Astept raspunsul dvs..

multumesc mult!


*********************************************************
Andreea si Eric, micul meu univers... (9 decembrie 2007)

ERIC IN 2009...

ERIC , PRIMUL ANISOR

Eu sunt barbatelu' lu' mama!!! Uite ce mare am crescut !!!

BLOGUL NOSTRU

Esti mereu cu mine, in suflet, in gand...oriunde ai fi...pentru totdeauna...


Da.
Conditia este sa ai 12 luni "acoperite" de una dintre situatiile prevazute de lege (somaj, slujba, activitati independente, CIC, concediu medical etc.)
Fac aceasta precizare pentru ca nu vei avea 12 luni somaj daca nu ai stagiu de cotizare 10 ani. Perioada scade la 9 luni pentru un stagiu cuprins intre 5 - 10 ani, si la 6 luni pentru stagiu pana in 5 ani, dar nu mai mic de 1 an.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nerantula spune:

O prietena se afla in urmatoarea situatie: pe data de 3 august 2009 i s-a terminat concediul de ingrijire a copilului si, cu aceasta data, i s-a inchis si cartea de munca, deoarece firma la care lucra a fost lichidata, certificatul de radiere avand data 24 aprilie 2009. Acum ar dori sa-si depuna dosarul pentru acordarea ajutorului de somaj, insa functionara de la Agentia Teritoriala pt ocuparea fortei de munca ii cere adeverinta de la firma lichidata cu datele firmei, cu veniturile obtinute inainte de nasterea copilului, cu contributiile firmei si ale ei la CAS, inclusiv OP-urile, dovada ca firma nu are datorii - insa toate aceste documente nu mai pot fi obtinute acum, avand in vedere ca firma a fost radiata.
Cum poate obtine ajutorul de somaj, in acest caz?

www.flickr.com/photos/30462666@N03/sets/" target="_blank">Gruia - haiducel iubit 16.09.2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

De ce nu pune prietena ta aceasta intrebare direct celor care au obligatia legala de a solutiona aceste intrebari?

Eu pur si simplu / Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nerantula spune:

Citat:
citat din mesajul lui marius

De ce nu pune prietena ta aceasta intrebare direct celor care au obligatia legala de a solutiona aceste intrebari?

Eu pur si simplu / Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa


Si anume cui? Acolo unde se depun dosarele, la Agentia teritoriala pentru ocuparea fortei de munca, nu i se da nici un raspuns, functionara aceea vrea aceste documente fara de care nu ii primeste dosarul, la intrebarea ei ridica din umeri ..

www.flickr.com/photos/30462666@N03/sets/" target="_blank">Gruia - haiducel iubit 16.09.2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eladea2005 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mediajust

Citat:
citat din mesajul lui eladea2005

Buna!

am si eu o intrebare...

in decembrie 2009 se incheie cei 2 ani de CIC...sper ca voi putea intra in somaj,postul meu sigur se va desfiinta, firma are pb, ma rog, povestea e lunga...presupunand ca voi ramane insarcinata pe perioada somajului, (ne dorim si bb2 cat de repede), voi beneficia de indemnizatie de 6 mil. dupa ce se va naste copilul?

Astept raspunsul dvs..

multumesc mult!


*********************************************************
Andreea si Eric, micul meu univers... (9 decembrie 2007)

ERIC IN 2009...

ERIC , PRIMUL ANISOR

Eu sunt barbatelu' lu' mama!!! Uite ce mare am crescut !!!

BLOGUL NOSTRU

Esti mereu cu mine, in suflet, in gand...oriunde ai fi...pentru totdeauna...


Da.
Conditia este sa ai 12 luni "acoperite" de una dintre situatiile prevazute de lege (somaj, slujba, activitati independente, CIC, concediu medical etc.)
Fac aceasta precizare pentru ca nu vei avea 12 luni somaj daca nu ai stagiu de cotizare 10 ani. Perioada scade la 9 luni pentru un stagiu cuprins intre 5 - 10 ani, si la 6 luni pentru stagiu pana in 5 ani, dar nu mai mic de 1 an.


"Procesele iti rapesc timpul, banii, tihna si prietenii." (Proverb englezesc).


multumesc mult pt lamuriri...

*********************************************************
Andreea si Eric, micul meu univers... (9 decembrie 2007)

ERIC IN 2009...

ERIC , PRIMUL ANISOR

Eu sunt barbatelu' lu' mama!!! Uite ce mare am crescut !!!

BLOGUL NOSTRU

Esti mereu cu mine, in suflet, in gand...oriunde ai fi...pentru totdeauna...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monis5 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Nerantula

Citat:
citat din mesajul lui marius

De ce nu pune prietena ta aceasta intrebare direct celor care au obligatia legala de a solutiona aceste intrebari?

Eu pur si simplu / Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa


Si anume cui? Acolo unde se depun dosarele, la Agentia teritoriala pentru ocuparea fortei de munca, nu i se da nici un raspuns, functionara aceea vrea aceste documente fara de care nu ii primeste dosarul, la intrebarea ei ridica din umeri ..

www.flickr.com/photos/30462666@N03/sets/" target="_blank">Gruia - haiducel iubit 16.09.2008




Putin off topic:
mie mi se pare strigator la cer, in conditiile in care eu ca firma platesc somajul (si angajat si angajator) prin op si depun lunar declaratiile de somaj... la somaj , de ce naiba trebuie sa dau angajatului toate aceste documente pe 12 luni in urma cand are nevoie de somaj?!?!?!? Innebunesc de cate ori cer cuiva din departament sa faca ceva si-mi spune ca nu poate pt ca are de cautat platile la somaj pentru vreun biet angajat care are nevoie de dosar...
Ma intreb ce anume face agentia de somaj?
Oare nu putem face nimic legat de asta?!?! Adica sa-si caute singuri banii platiti pentru oameni ca doar la ei se vireaza. Sau sa-si caute declaratiile, ca de aia suntem obligati ca firme sa le depunem. Sau sa faca ceva (la cas te poti duce sa-ti afli statutul, la cass la fel, numai la somaj zici ca sunt astia picati din luna) numai sa nu mai strice timpul oamenilor (fosti angajati si angajatori)

On topic: cred ca ar fi util pentru inceput sa ceara sa vorbesca cu seful / sefa functionarului din front office, caruia sa i se adreseze aceste intrebari.


monis 34
cu poze noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui Nerantula

Citat:
citat din mesajul lui marius

De ce nu pune prietena ta aceasta intrebare direct celor care au obligatia legala de a solutiona aceste intrebari?

Eu pur si simplu / Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa


Si anume cui? Acolo unde se depun dosarele, la Agentia teritoriala pentru ocuparea fortei de munca, nu i se da nici un raspuns, functionara aceea vrea aceste documente fara de care nu ii primeste dosarul, la intrebarea ei ridica din umeri ..

www.flickr.com/photos/30462666@N03/sets/" target="_blank">Gruia - haiducel iubit 16.09.2008



Exista in cadrul fiecarui AJOFM - serviciul de asistenta contribuabili unde sunt persoane specializate in aceasta directie. Se numesc consilieri sau inspectori functie de nivelul pozitiei detinute in cadrul AJOFM. Functionara de la ghiseu stie doar ceea ce ea trebuie sa stie.

Eu pur si simplu / Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nerantula spune:

Multumesc!
Se pare ca lichidatorul judiciar preia atributiile administratorului firmei si acesta trebuie sa ii elibereze documentele solicitate.

www.flickr.com/photos/30462666@N03/sets/" target="_blank">Gruia - haiducel iubit 16.09.2008

Mergi la inceput