Topic - asigurari sociale,somaj, sanatate

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Angelinne spune:

Daca decizia de desfacere a contractului de munca este cu 1 august si actele de somaj au fost depuse in 25 august.... luna august este considerata deja ca somaj? intra la plata ? si exista continuitate pe cartea de munca?multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mediajust spune:

Citat:
citat din mesajul lui Angelinne

Daca decizia de desfacere a contractului de munca este cu 1 august si actele de somaj au fost depuse in 25 august.... luna august este considerata deja ca somaj? intra la plata ? si exista continuitate pe cartea de munca?multumesc


Angelinne



Da.
Da.
Da.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marietarat spune:

Situatia mea: Am in cartea de munca peste 6 ani,acum sunt in CIC dar mi s-a desfintat postul la firma unde lucram.
1.Daca raman insarcinata in timpul CIC-ului ce drepturi mai am: adica concediu prenatal, indemnizatie (am dreptul si ce suma)?
2.sau cand ar trebui sa raman insarcinata ca sa am dreptul la indemnizatie?
3. Sau as putea proceda in asa fel incat sa mi se calculeze indemnizatia ca si acum 85% din media sal pe ultimele 12 luni lucrate..?|
Nu stiu...ce situatii pot avea?

Va rog raspuns, poate a fost cineva in aceasi sit.
Multumesc anticipat!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mediajust spune:

Citat:
citat din mesajul lui marietarat

Situatia mea: Am in cartea de munca peste 6 ani,acum sunt in CIC dar mi s-a desfintat postul la firma unde lucram.
1.Daca raman insarcinata in timpul CIC-ului ce drepturi mai am: adica concediu prenatal, indemnizatie (am dreptul si ce suma)?
2.sau cand ar trebui sa raman insarcinata ca sa am dreptul la indemnizatie?
3. Sau as putea proceda in asa fel incat sa mi se calculeze indemnizatia ca si acum 85% din media sal pe ultimele 12 luni lucrate..?|
Nu stiu...ce situatii pot avea?

Va rog raspuns, poate a fost cineva in aceasi sit.
Multumesc anticipat!!!


Pentru a avea aceeasi indemnizatie ca acum, ar trebui sa nasti al doilea copil inainte de terminarea CIC. Cele doua concedii vor veni unul in prelungirea celuilalt, pana cand cel de-al doilea copil implineste 2 ani.
Daca nu nasti in timpul CIC, atunci vei intra in somaj pana la concediul de maternitate. Vei avea toate drepturile deschise, numai ca indemnizatia CIC 2 se va calcula ca 85 la suta din veniturile din ultimele 12 luni (adica indemnizatie CIC si indemnizatie somaj).


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luiza@rianna spune:

Mediajust iti multumesc pt toate raspunsurile pe care mi le-ai trimis pe e-mail. Esti un om minunat si un avocat de nota 10.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mediajust spune:

Citat:
citat din mesajul lui luiza@rianna

Mediajust iti multumesc pt toate raspunsurile pe care mi le-ai trimis pe e-mail. Esti un om minunat si un avocat de nota 10.

eliza


Multumesc pentru aprecieri, multa sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marietarat spune:

Multumesc mult de raspuns!!!

Mult succes in continuare in cea ce faci!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bidu75 spune:

Buna, am si eu o intrebare. In ianuarie 2009 mi-am dat demisia. In septembrie m-am angajat la o firma cu contract de munca pe perioada determinata de 3 luni. Eu nu vreau sa mai prelungesc contractul cu ei . Pot lua somaj.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Iti trebuiesc ultimele 12 luni lucrate.

Eu pur si simplu / Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mediajust spune:

Citat:
citat din mesajul lui bidu75

Buna, am si eu o intrebare. In ianuarie 2009 mi-am dat demisia. In septembrie m-am angajat la o firma cu contract de munca pe perioada determinata de 3 luni. Eu nu vreau sa mai prelungesc contractul cu ei . Pot lua somaj.

mami de bb Antonia


Da. Iti trebuie 12 luni cumulate in ultimele 24, deci daca ai lucrat pana in ianuarie 2009 iti iese socoteala.

Mergi la inceput